در دنیای امروز دغدغه بسیاری از افراد یک سرمایه گذاری مطمئن و پرسود است. راه‌های مختلفی برای سرما صندوق طلا چیست؟یه گذاری وجود دارد که افراد بر اساس شرایط خود از میان آن‌ها یک راه سرمایه گذاری مطمئن را انتخاب می‌کنند. امروزه خرید و فروش طلای آب شده و خرید سکه دو راه سرمایه گذاری است که محبوبیت زیادی بین افراد جامعه پیدا کرده است. اما سوالی که ذهن بیشتر افراد را به خود مشغول کرده این است که و برای سرمایه گذاری سکه بهتر است یا طلا آب شده؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی تفاوت سرمایه گذاری روی هریک از این روش‌ها بپردازیم پس تا انتها ما را همراهی کنید.

امروزه خرید طلا به دلیل ارزش خاصی که دارد در بین همه رواج پیدا کرده است. تابلو طلا، یکی از دیگر گزینه‌هایی است که می‌توانید برای هدیه یا سرمایه گذاری آن را خریداری کنید.

تصویری از طلا

معرفی طلای آب شده و سکه

اصطلاح طلای آب شده اصولا به طلایی اطلاق می‌شود که از ذوب کردن طلاهای متفرقه مانند انواع شمش یا طلاهای شکسته و دست دوم حاصل می‌شود. خرید سکه پارسیان نیز به علت قیمت پایین‌تر از سکه طلا از نمونه سرمایه گذاری‌هایی است که در همین دسته قرار می‌گیرد. اگر شما نیز هنوز مردد هستید که طلای آب شده بهتره یا سکه در ادامه همراه ما باشید.

 

تفاوت طلای آب شده و سکه برای سرمایه گذاری

یکی از سوال‌های اساسی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است این است که با توجه به شرایط کنونی جامعه سکه بهتر است یا طلای آب شده؟ همچنین برخی از افراد هنوز در پی پاسخ این سوال هستند که چرا نباید طلای آب شده بخریم؟ باید توجه داشته باشید که بین این دو روش سرمایه گذاری تفاوت‌های اساسی وجود دارد. برای انتخاب یک روش مطمئن با بازدهی بالا باید از تفاوت های آن آگاه باشید.

. در ادامه قصد داریم برخی از تفاوت‌های خرید طلای آب شده یا سکه را برای انتخاب بهتر روش سرمایه گذاری بیان کنیم.

۱-اجرت ساخت و مالیات

طلای آب شده بر خلاف طلاهای موجود در بازار هزینه اجرت ساخت و مالیات ندارد در نتیجه سود بالاتری نسبت به خرید سکه خواهد داشت. اما باید این نکته را مدنظر قرار دهید که خرید طلا ریسک بالاتری  نسبت به خرید سکه دارد. شما در هنگام خرید طلای آب شده مبلغی را تحت عنوان اجرت و دستمزد پرداخت نخواهید کرد. پرداخت نکردن اجرت کار سود بالایی را در سرمایه گذاری نصیب شما خواهد کرد؛ زیرا با سرمایه گذاری طلای آب شده در حدود ۳۰ درصد طلای بیشتری نسبت به طلای معمولی خریداری می‌کنید. در مقابل با خرید سکه شما مبلغی اضافه به عنوان سود فروشنده یا به عنوان حق ضرب باید پرداخت کنید که در زمان فروش سکه از رو مبلغ اصلی کم می‌شود. به همین علت برای سرمایه گذاری با سود بیشتر طلای آب شده گزینه بسیار مناسب تری است.

۲-نقدینگی

هنگام سرمایه گذاری انتخاب یک راه امن و مطمئن با سود بیشتر از اهمیت بسیاری برخوردار است. طلا یکی از جذاب‌ترین شیوه‌های سرمایه گذاری در کل دنیاست. در ارتباط با موضوع طلا آب شده یا سکه باید گفت که قدرت نقد شوندگی طلا با توجه به سکه بسیار بیشتر بوده و این موضوع از اهمیت زیادی در سرمایه گذاری برخوردار است. در هنگام سرمایه گذاری ممکن است شما در هر لحظه بخواهید سرمایه خود را نقد کنید که با توجه به این ویژگی اگر هنوز هم بین طلای آبشده یا سکه مردد هستید باید گفت که خرید طلای آب شده مزایای بیشتری دارد.

۳- تاثیر بازار جهانی بر قیمت

یکی از نکاتی که در هنگام انتخاب نوع سرمایه گذاری باید رعایت کرد این است که قیمت محصول تحت تاثیر چه عواملی است. به طور مثال قیمت سکه تاثیر پذیری بالایی از اخبار روز جهان دارد و اتفاقات و تصمیمات سیاسی بر قیمت نهایی این محصول تاثیر گذار است. در جهت سرمایه گذاری روی سکه بهتر است زمان درست آن را انتخاب کرده و هنگامی که بازار به یک ثبات نسبی رسیده است نسبت به خرید آن اقدام کنید. از جمله عوامل تاثیر گذار بر قیمت جهانی سکه و طلا می‌توان به قیمت دلار و انس جهانی اشاره کرد.

باید توجه داشته باشید که بازار سکه تحت تاثیر بازار داخلی ایران بوده و دولت در هر زمان می‌تواند قیمت آن را تغییر دهد. در صورتی که طلای آب شده بازاری جهانی داشته و دولت نمی‌تواند در قیمت گذاری آن نقشی داشته باشد. با توجه به موارد فوق می‌توان نتیجه گرفت که از میان سکه یا طلا آب شده، سرمایه گذاری روی طلای آب شده بهتر است؛ زیرا امکان ضرر در این بازار کمتر از بازار سکه است.

تصویری از سکه طلا

نکات کلیدی در مورد سرمایه گذاری در طلای آب شده

اگر خرید طلای آب شده را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده‌اید باید در هنگام خرید به نکات زیر توجه داشته باشید. عیار طلا بسیار مهم است پس به هنگام خرید توجه داشته باشید که عیار طلای آب شده نباید کمتر از ۶۴۰ باشد. روی طلای آب شده کد رهگیری و اسم آزمایشگاه حک شده باشد. وزن و عیار طلای آب شده باید با فاکتور مطابقت داشته باشد. برای صحت اصل بودن طلا به شماره شناسه طلای آب شده دقت کنید. از مزایای خرید طلای آب شده سرمایه گذاری باید به مواردی همچون نداشتن اجرت ساخت، عدم پرداخت مالیات در هنگام خرید، قدرت نقد شوندگی بالا، امکان نگهداری و حمل و نقل آسان ‌و عدم محدودیت در میزان خرید اشاره کرد‌. معایب سرمایه گذاری در طلای آب شده بسیار کم بوده و شامل مواردی همچون امکان تقلبی بودن و عدم اطمینان از درجه خالص بودن اشاره کرد.

تصویری از طلا

نکات مهم در سرمایه گذاری سکه

اگر خرید سکه را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده‌اید باید به تاریخ حک شده روی آن و بسته بندی سکه دقت کنید. سال ضرب سکه بر قیمت نهایی آن تاثیر گذار است به طوری که سکه‌ها با ضرب پایین‌تر ارزان‌تر هستند. از مزایای سرمایه گذاری در سکه طلا می‌توان بازدهی سود بالا در سرمایه گذاری بلند مدت، حفظ ارزش سرمایه گذاری با گذشت زمان و نرخ رشد رضایت بخش آن اشاره کرد. در مقابل سکه معایبی همچون خطر سرقت و مشکلات نگهداری در منزل را نیز دارا است. دارای حباب قیمت بوده و با پس انداز کم نمی‌‌توان نسبت به خرید آن اقدام کرد.

 

سخن پایانی

امروزه با افزایش تورم دغدغه بسیاری از افراد پیدا کردن یک سرمایه گذاری مطمئن با بازدهی بالا است. در میان انواع سرمایه گذاری‌‌های موجود، خرید طلای آب شده به علت اجرت کم و نگهداری آسان و همچنین خرید و فروش سکه محبوبیت زیادی پیدا کرده است. اما گاهی افراد بین انتخاب این دو روش مردد بوده و نمی‌توانند تصمیم بگیرند که طلای آب شده بهتر است یا سکه؟ در این مقاله یک معرفی جامع نسبت به سکه و طلای آب شده ارائه دادیم همچنین تفاوت‌های این دو روش و مزایا و معایب هر روش را به طور جداگانه برای شما بیان کردیم تا بتوانید با توجه به شرایط خود یک راه مطمئن سرمایه گذاری را انتخاب کنید.