از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانیم به صندوق سرمایه‌گذاری طلا اشاره کنیم. بسیاری از افراد پس از اینکه دانستند صندوق طلا چیست؟ علاقه پیدا می‌کنند پول خود را در آن سرمایه‌گذاری کنند. این صندوق‌ها در اصل کالاهای فیزیکی و قابل معامله در بورس هستند که به دلیل داشتن مزایای فراوان، امروزه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای حفظ ارزش پول و با بالا بردن بازدهی ثروتشان، اقدام به سرمایه‌گذاری در صندوق طلا کنند. با وجود تمامی مزایا ممکن است این صندوق‌ها معایبی نیز داشته باشند. برای اطلاع از مهم‌ترین معایب صندوق سرمایه گذاری طلا با حقانی همراه شوید. همچنین جواهری حقانی یکی از برترین گزینه‌ها برای انواع سرمایه گذاری همچون خرید تابلو طلا است.

تصویری از صندوق سرمایه گذاری طلا

بررسی صفر تا صد معایب صندوق سرمایه‌گذاری طلا

در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد معایب صندوق سرمایه گذاری طلا در اختیار شما قرار می‌دهیم. چنانچه تصمیم دارید در این حوزه سرمایه گذاری کنید، حتما قبل از هر اقدامی نسبت به مطالعه این محتوا اقدام کنید.

1. نوسان قیمت طلا

اولین عیب این صندوق‌ها که حتی ممکن است برای بهترین صندوق طلا نیز ایجاد شود به وجود آمدن نوسانات مختلف در قیمت طلا است. در حال حاضر شاهد به وجود آمدن نوسانات مختلف در بازار طلا به دلیل تحولات سیاسی و اقتصادی، نرخ ارز، تورم و… هستیم که این موضوع می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت طلا شود. این موضوع می‌تواند تاثیرات منفی مختلفی روی بازدهی صندوق سرمایه‌گذاری طلا بگذارد. در نتیجه اگر فردی تمامی پول خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده باشد و قیمت طلا افت کند ممکن است با ضررهای هنگفتی روبرو شود

2. هزینه‌های مدیریتی

از دیگر معایب صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری طلا می‌توانیم به وجود هزینه‌های مدیریتی اشاره کنیم. این هزینه‌ها به این معنی است که سرمایه‌گذاران موظف به پرداخت حق نظارت کارمزد، حق مشاوره و غیره هستند. در صورتی که میزان ارزش دارایی‌های شما کم باشد ممکن است هزینه‌های مدیریتی مختلف سبب نارضایتی شما شود به همین دلیل باید اقدام به انتخاب صندوق‌هایی با هزینه کمتر مانند بانک طلا حقانی کنید.

3. عدم امکان خرید و فروش یا معامله به وسیله تسهیلات

اگر قصد سرمایه‌گذاری در صندوق طلا را دارید باید در نظر داشته باشید که تمامی معاملات به صورت نقدی انجام شده و سرمایه‌گذاران نمی‌توانند اقدام به خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری با تسهیلات مختلف کنند. به دلیل اینکه صندوق طلا به عنوان یک صندوق کالایی به حساب می‌آید در نتیجه قوانین بورس این امکان را به افراد نمی‌دهد که با کمک تسهیلات، معاملات خود را انجام دهند و این افراد فقط می‌توانند اقدام به خرید طلا مورد نظر با کمک پول نقد کنند.

4. عدم تطابق با قیمت طلا

از دیگر مشکلاتی که امروزه شاهد شکایت برخی از سرمایه‌گذاران هستیم، عدم تطابق نرخ طلای سرمایه‌گذاری شده در صندوق با قیمت طلا واقعی است. به دلیل مشکلاتی مانند تفاوت در ساعت معامله، تفاوت در کیفیت و نوع طلا و تغییرات لحظه‌ای قیمت طلا ممکن است نرخ طلای سرمایه گذاری شده در بورس با نرخ طلای واقعی همخوانی نداشته باشد. این موضوع می‌تواند گاهی مواقع مشکلاتی برای افراد به وجود بیاورد؛ برای مثال ممکن است فرد نیاز به فروش آنی سهم خود داشته باشد که این موضوع باعث ضرر کردن فرد می‌شود.

5. دسترسی نداشتن به روند سرمایه‌گذاری

از دیگر معایب صندوق طلا می‌توانیم به عدم دسترسی به مراحل سرمایه‌گذاری اشاره کنیم. ممکن است با کمک یکسری پلتفرم‌های تخصصی بتوانید پیشرفت و نوع سرمایه‌گذاری خود را به صورت مرتب بررسی نمایید ولی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا بستری وجود ندارد که بتوان با کمک آن اقدام به مقایسه و تحقیق‌های تخصصی در مورد انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری کرد. این موضوع ممکن است باعث شود تا پس از سرمایه‌گذاری، صندوقی بهتر را پیدا کرده و این مورد سبب پشیمانی شما یا حتی هدر رفتن پول و انرژی‌تان شود.

تصویری از صندوق طلا

6. عدم امکان خرید و فروش سریع طلا خریداری شده

افراد پس از سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری طلا می‌توانند اقدام به معامله و خرید و فروش آن از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین کنند. اما این موضوع به معنی آن نیست که این افراد در هر ساعت از شبانه روز و به صورت آنی و سریع می‌توانند اقدام به فروش و دریافت پول خود کنند. به عبارتی امکان معاملات بورسی فقط در ساعات و زمان‌های خاصی امکان پذیر است و ممکن است به محض اینکه فرد بخواهد سهام خود را به فروش برساند کمی طول بکشد.

7. نیاز داشتن به تخصص کافی جهت سرمایه‌گذاری در صندوق طلا

یکی دیگر از معایبی که ممکن است به نظر بسیاری از افراد جدی باشد نیاز داشتن به حداقل تخصص و اطلاعات در حوزه یافتن بهترین صندوق سرمایه‌گذاری طلا است. به همین دلیل معمولاً افراد غیر حرفه‌ای و افرادی که علم این کار را ندارند ممکن است پس از ورود به این حوزه با مشکلات مختلفی از جمله شکست‌های مالی روبرو شوند. طبق نظر بسیاری از فعالان این حوزه، اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید ممکن است نتیجه دلخواه را کسب نکرده و در کمتر از چند ماه حتی سرمایه خود را از دست دهید. پس اگر می‌خواهید به صورت تخصصی وارد حوزه سرمایه‌گذاری در صندوق طلا شوید باید اقدام به آموزش و یادگیری به صورت اصولی و استاندارد کنید.

8. عدم رسیدن به درآمد دلخواه در زمان کم

در اکثر مواقع سرمایه‌گذاری در صندوق طلا در طولانی مدت سود خوبی برای شما دارد اما به دلیل وجود نوسانات مختلف، در کوتاه مدت ممکن است سود قابل توجهی نصیب شما نشود. به همین دلیل اگر می‌خواهید اقدام به یک سرمایه‌گذاری پر بازده کنید و در طولانی مدت نتایج آن را مشاهده کنید صندوق طلا می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. ولی در صورتی که می‌خواهید در کمترین زمان به سود دست پیدا کرده و پول خود را چند برابر کنید، ممکن است سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها گزینه مناسبی برای شما نباشد.

9. عدم امکان خرید و فروش واحدهایی با تعداد دلخواه

معمولاً امکان معامله طلا در صندوق سرمایه‌گذاری با تعداد واحدهای مشخصی وجود دارد و سرمایه‌گذاران نمی‌توانند کمتر از تعداد مشخصی سهم یا واحد خرید و فروش کنند. در صندوق سرمایه‌گذاری طلا فرد موظف به خرید حداقل تعداد مشخصی معامله است که در اکثر صندوق‌ها این مقدار یک گرم می‌باشد. برخلاف روش‌های فیزیکی که شما می‌توانید وزن مشخصی از طلا را خرید و فروش کنید و هر زمان که مایل باشید آن را بفروشید، در صندوق سرمایه‌گذاری این امکان وجود ندارد که طبق نظر برخی سرمایه‌گذاران، این گزینه نیز یک عیب اساسی و مهم به حساب می‌آید.

10. وجود ورشکستگی و کلاه‌برداری

گاهی مواقع امکان ورشکستگی و کلاهبرداری پس از سرمایه‌گذاری در صندوق طلا وجود دارد که این موضوع می‌تواند باعث از دست رفتن همه یا بیشتر سرمایه شما شود. البته این موارد استثنا هستند ولی تاکنون نمونه‌هایی از آنها در کشور ایران مشاهده شده است. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان و سرمایه‌گذاران در این حوزه مشکلاتی مانند ورشکستگی و عدم انتخاب یک سهم دولتی و مطمئن را از دیگر معایب این کار در نظر می‌گیرند و به افراد توصیه می‌کنند برای پیشگیری از ایجاد این مشکلات حتماً در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحقیق کرده و بهترین و معتبرترین آنها را انتخاب نمایند.

 

سخن پایانی

در این قسمت در مورد معایب صندوق سرمایه‌گذاری طلا صحبت کردیم و اطلاعات ضروری را در اختیار شما قرار دادیم. توجه داشته باشید در کنار مزایای فراوان مانند حفظ و افزایش سرمایه، این صندوق‌ها می‌توانند معایبی نیز داشته باشند که شما باید در ابتدا در مورد هر کدام به خوبی تحقیق کرده و سپس بهترین آنها را بر اساس میزان سرمایه و ارزش خالص دارایی‌های خود انتخاب کنید. علاوه بر این، قبل از اینکه پول خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید با افراد متخصص و افرادی که در این زمینه تجربه کافی دارند صحبت کرده تا پس از مدتی با مشکل روبرو نشوید.