خرید طلا همواره یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ ارزش پول و سرمایه و افزایش آن در بلند مدت بوده است. در چند دهه قبل، افراد معمولاً اقدام به خرید طلا به صورت فیزیکی می‌کردند ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی، سرمایه‌گذاری در صندوق طلا نیز به آن اضافه شده است. با این حال هنوز هم بسیاری از افراد مایل هستند بدانند صندوق طلا بهتر است یا سکه فیزیکی؟ اطلاع از پاسخ این سوال برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری طلا را دارند اهمیت زیادی دارد. در ادامه این دو روش سرمایه‌گذاری را با یکدیگر مقایسه کرده و به شما می‌گوییم کدام یک بهتر است.

امروزه خرید طلا به دلیل ارزش خاصی که دارد در بین همه رواج پیدا کرده است. تابلو طلا، یکی از دیگر گزینه‌هایی است که می‌توانید برای هدیه یا سرمایه گذاری آن را خریداری کنید.

تصویری از طلا و سکه

صندوق طلا در مقابل خرید سکه!

در مرحله اول بهتر است بدانید صندوق طلا چیست؟ در حالت کلی می‌توانیم بگوییم این صندوق‌ها نوعی سرمایه گذاری بورسی هستند که روی اوراق مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری شده‌اند. در این روش شما به صورت مجازی و غیر فیزیکی اقدام به خرید طلا کرده و آن را در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنید. عملکرد این صندوق به صورت الکترونیکی است و یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در بازار بورس ایران و جهان به حساب می‌آید. در حال حاضر نمونه‌های مختلفی از صندوق طلا وجود دارد که شما می‌توانید در ابتدا در مورد شرایط سرمایه‌گذاری و میزان اجرت کسر شده تحقیق کردن و در نتیجه بهترین صندوق طلا را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

 

بررسی مزایای صندوق طلا و خرید سکه به صورت فیزیکی

ممکن است بخواهید بدانید مزایای صندوق سرمایه‌گذاری طلا چیست؟ یا خرید سکه به صورت فیزیکی چه مزیت‌هایی دارد؟ در ادامه مزایای هر کدام از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم:

1. مزیت سرمایه‌گذاری در صندوق طلا

اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا عبارت است از:

 • خطر نگهداری کمتر
 • کارمزد کمتر
 • نقد شوندگی بالا
 • امکان خرید با سرمایه کم
 • قابلیت نوسان گیری

2. مزیت خرید سکه به صورت فیزیکی

از مزایای خرید سکه به صورت فیزیکی از یک مجموعه قابل اعتماد مانند بانک طلا حقانی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • امکان فروش آن در هر روز از هفته
 • امکان خرید سکه با مبالغ کم و حتی با وزن زیر یک گرم
 • امکان استفاده به عنوان یک کادو ارزشمند در مواقع مختلف
 • داشتن کارمزد خرید و فروش کمتر نسبت به طلا و شمش طلا
 • داشتن اندازه کوچک و نگهداری آسان در تمامی مکان‌ها

همانطور که مشاهده کردید هر کدام از این روش‌ها مزیت خاص خود را داشته و در پاسخ به این سوال که صندوق طلا بهتر است یا سکه؟ شما باید بر اساس بودجه و شرایط خود که مایل به سرمایه‌گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت هستید، یکی از آنها را انتخاب کنید. 

تصویری از صندوق طلا

سرمایه‌گذاری در صندوق طلا یا خرید فیزیکی سکه؛ کدام بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال شما باید در ابتدا بررسی کنید که به چه علت می‌خواهید پول خود را سرمایه‌گذاری نمایید. برخی از افراد می‌خواهند در طولانی مدت ارزش پول خود را حفظ کرده و آن را افزایش دهند؛ علاوه بر این، مکان مناسبی برای نگهداری طلا و سکه به صورت فیزیکی ندارند، برای این افراد معمولاً سرمایه‌گذاری در صندوق طلا بهتر است. ولی در صورتی که می‌خواهید سکه خریداری شده همیشه و در همه مکان‌ها در دسترس شما باشد تا هر موقع به پول احتیاج داشتید آن را به فروش برسانید و یا می‌خواهید با صرف هزینه بسیار کم اقدام به خرید طلا و سکه کنید، خرید سکه فیزیکی برای شما گزینه بهتری است. در برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در بورس، امکان خرید زیر یک گرم طلا وجود ندارد، در حالی که شما می‌توانید به صورت فیزیکی اقدام به خرید انواع سکه پارسیان با وزن زیر یک گرم کنید.

 

چه نوع سکه‌ای برای پس انداز بهتر است؟

همانطور که طی توضیحات گذشته متوجه شدید خرید سکه یا طلا به صورت فیزیکی مزایای خاص خود را دارد و امروز تقاضا برای آن افزایش قابل توجهی یافته است. برخی از افراد تمایل دارند برای حفظ ارزش پول خود اقدام به خرید سکه کنند. در ادامه بهترین نوع سکه برای سرمایه‌گذاری طولانی مدت که علاوه بر حفظ ارزش پول شما کمک می‌کند تا با صرف هزینه‌ای کم بتوانید این محصولات را خریداری کنید را به شما معرفی می‌کنیم:

 • سکه یک گرمی یا ۱۰۰۰ سوت
 • ربع سکه
 • سکه پارسیان ۵۰ سوت
 • سکه پارسیان ۲۰۰ سوت
 • سکه پارسیان ۲۵۰ سوت
 • سکه پارسیان ۴۰۰ سوت
 • سکه پارسیان ۹۰۰ سوت

علاوه بر موارد ذکر شده سکه‌ پارسیان در وزن‌های مختلف دیگر وجود دارد که شما می‌توانید بر اساس بودجه و سلیقه خود آنها را خریداری کنید. جالب است بدانید در حال حاضر انواع پک ۶ عددی و پک ۱۲ عددی از سکه‌های پارسیان تولید شدند که شما می‌توانید برای سرمایه‌گذاری و پیشگیری از هدر رفتن پولتان آنها را خریداری کنید.

 

نکات مهمی که هنگام سرمایه‌گذاری در صندوق طلا یا خرید فیزیکی سکه باید در نظر داشته باشید

قبل از اینکه اقدام به سرمایه‌گذاری در صندوق طلا یا خرید سکه به صورت فیزیکی کنید، بهتر است یکسری موارد و نکات مهم را در نظر داشته باشید. برای مثال اینکه امنیت خرید صندوق طلا بیشتر است یا سکه؟ یا کدام یک بر اساس شرایط شما بهتر هستند؟ از اولین و مهم‌ترین موارد به حساب می‌آیند. علاوه بر این، باید سکه مورد نظر خود را از یک فروشنده و برند معتبر و شناخته شده انتخاب کنید تا سکه‌های غیر استاندارد و تقلبی به شما عرضه نشود. بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری در صندوق طلا به خوبی در مورد آن صندوق کرده تا بتوانید صندوقی مطمئن که دارای مجوز بورس کالا و بانک مرکزی است را انتخاب کنید. در اغلب مواقع سرمایه‌گذاری در صندوق طلا بازدهی طولانی مدتی داشته و به شما کمک می‌کند تا در زمان طولانی سرمایه خود را چند برابر کنید.

علاوه بر این معمولا صندوق طلا برای اشخاصی بیشتر مناسب است که می‌خواهند مقدار زیادی از پول خود را سرمایه‌گذاری کنند؛ ولی خرید فیزیکی سکه اغلب گزینه مناسبی برای اشخاصی است که سرمایه‌ای کمتر داشته و می‌خواهم به صورت ماهانه مقداری از حقوق و درآمد خود را ذخیره کنند. پس دقت به این موضوع نیز به شما در انتخاب بهتر کمک می‌کند. از دیگر نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که هنگام خرید سکه به صورت فیزیکی از فروشنده بخواهید برای شما فاکتور رسمی با مهره معتبر صادر کند. 

 

سخن پایانی

در این مقاله در مورد سرمایه‌گذاری به روش‌های مجازی و فیزیکی صحبت کردیم و اطلاعات مهمی در مورد اینکه صندوق طلا بهتر است یا سکه در اختیار شما قرار دادیم. با مطالعه موارد بالا می‌توانید برای خرید سکه به صورت فیزیکی یا سرمایه‌گذاری در صندوق طلا بهتر تصمیم گیری کرده و برای داشتن سرمایه‌ای مطمئن و پیشگیری از کاهش ارزش پول خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید. توجه داشته باشید برای پیشگیری از مشکلات احتمالی در ابتدا اطلاعات خود را در مورد تمامی زمینه‌ها بالا برده و با افراد با تجربه در این مسیر صحبت کنید و در نهایت اقدام به خرید سکه به صورت فیزیکی یا سرمایه‌گذاری در صندوق طلا کنید.