طلا یکی از فلزات محبوبی است که به شیوه‌های مختلف فرآوری و عرضه می‌شود و از آنجایی که این فلز بسیار زیبا و با ارزش است در بین مردم جهان طرفداران بسیاری دارد از این رو طلا و مصنوعات جانبی آن در کشورهای مختلف با عیار متفاوت تولید خواهد شد. معمولا افراد اطلاعات و اظهارات فروشنده را بر مبنی بر کیفیت، کشور سازنده، عیار و… اصل بودن و خرید آن را مدنظر قرار می‌دهند؛ اما در واقع باید گفت که هیچ فروشنده‌ای به‌طور دقیق اطلاعاتی در رابطه با عیار و مکان تولید طلا ندارند. ما در این مطلب قصد داریم روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی را بیان کنیم.

چگونگی تشخیص زنجیر طلا از تقلبی

همه ما می‌دانیم که طلای اصل دارای یکسری اعداد یا کد است. شاید این موضوع برای شما نیز سوال باشد که کد روی طلا چیست و چه معنی دارد؟ اگر اطلاع زیادی در این رابطه ندارید باید بگوییم که کد یا به نوعی مهر تجاری که روی طلا وجود دارد تعیین‌کننده عیار آن است که بر اساس آن میزان خلوص طلا مشخص می‌شود. پس هنگامی که می‌خواهید به اصل بودن زنجیر طلا یا تقلبی بودن آن پی ببرید باید کد روی آن را بررسی کنید. در واقع زنجیر طلا یا به‌طور کلی طلای اصل دارای برخی حروف و اعداد است که شناسنامه آن محسوب می‌شود.

چگونه با استفاده از کد و حروف روی طلا عیار آن را بسنجیم؟

اگر توجه کرده باشید روی زنجیر طلا اعداد و حروفی مثل۱۴k، ۱۴kP یا ۱۴ kT حک شده که نشان‌دهنده عیار محصول است و اگر هیچ گونه حروف یا عددی روی آن نبود به معنی تقلبی بودن زنجیر است. معمولا اروپایی‌ها عیار طلا را با حک کردن اعداد اعشاری مثل ۵۸۳ و ۵۸۵ نشان می‌دهند که به معنی ۱۴ عیار بودن آن خواهد بود. حال سوال اینجاست که چگونه توسط این اعداد عیار طلا را بسنجیم برای این کار می‌توانید اعداد را در ۰.۰۲۴ ضرب کنید.

 بدین صورت که اگر اعداد روی زنجیر طلا ۷۵۰ باشد آن را در ۰.۰۲۴ ضرب کنید که حاصل آن می‌شود K۱۸ یعنی طلای شما ۱۸ عیار است. ناگفته نماند که در ایران حروفی که روی طلا حک می‌شود معیار سازمان استاندارد است و هر کدام از آن حروف نشان شهر خاصی است. به‌طور مثال حرف E نشان تهران و حروف M نشان اصفهان خواهد بود اعدادی که در کنار این حروف قرار می‌گیرند نیز نشان کارخانه‌ ثبت شده در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری خواهد بود.

 • طلای روکش با چه کدهایی مشخص شده‌اند؟

همان‌طور که بیان شد طلای اصل دارای برخی اعداد و حروف است؛ اما آیا زیورآلاتی که آب طلا دارند یا به نوعی از روکش طلا برای آن‌ها استفاده می‌شود نیز دارای کد خاصی هستند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در چنین مواردی علاوه بر اعداد برخی حروف اضافه نیز روی آن حک می‌شود که نشان‌دهنده عیار طلای موجود در آن است. اغلب طلاهای روکش با کدهای خاصی مشخص خواهند شد که عبارتند از:

 1. GF
 2. GP
 3. GEP
 4. HGP
 5. HE
 6. RGP
 • روش‌هایی برای تشخیص طلا از بدل در خانه
تصویر دستبند طلا و بدل

طلا به عنوان فلزی کمیاب که دارای درخشندگی و انعطاف‌پذیری بالایی است نقش مهمی در ساخت انواع زیورآلات دارد. گاهی به دلایل مختلف ممکن است به جای خرید زنجیر طلای اصل نمونه تقلبی آن را خریداری کنید که در این صورت می‌توان از طریق روش‌های مختلف در منزل طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهید. به‌طور کلی روش‌های متعددی وجود دارد که در این زمینه به شما کمک می‌کند؛ اما ممکن است شما نیز در مورد روش تشخیص طلا با ماست چیزهایی شنیده باشید که باید بگوییم این گفته به هیچ وجه صحت ندارد؛ بنابراین بهتر است از روش‌های دیگر استفاده کنید.

 • تشخیص طلا با آب
تصویر تشخیص طلا با آب

در میان روش‌های مختلف تشخیص طلا از بدل در منزل می‌توان آسان‌ترین و در دسترس‌ترین راه را استفاده از آب دانست. در این روش زنجیر طلا را درون یک ظرف آب قرار دهید اگر طلا ته نشین شد و در انتهای ظرف آب قرار گرفت بدین معناست که زنجیر طلای شما اصل است. نکته دیگر اینکه طلای اصل در آب به هیچ عنوان تغییر رنگ نداده و زنگ نمی‌زند. پس اگر طلا روی آب قرار گرفت باید بدانید که بدل است و هیچ ارزشی ندارد.

 • تشخیص طلا با آبلیمو

همان‌طور که می‌دانید هر فلزی نسبت به مواد خاصی واکنش نشان می‌دهد و ممکن است تغییر رنگ، خوردگی و.. در آن ایجاد شود. در برخی مواقع نیز ممکن است نسبت به بعضی از مواد واکنش نشان ندهد. یکی از این مواد آبلیمو است‌. در واقع تشخیص طلا با آبلیمو یکی از روش‌هایی است که به کار بردن آن آسیبی به طلا وارد نمی‌کند. در این روش می‌توانید به مدت ۳۰ دقیقه زنجیر طلا را در یک ظرف قرار دارد و مقداری آبلیمو روی آن بریزید؛ در صورتی که بعد از گذشت مدت معین رنگ طلا تغییر نکند اصل و اگر تغییر رنگ دهد، بدل خواهد بود.

 • تشخیص طلا با حرارت

از دیگر روش‌های موثر جهت تشخیص زنجیر طلا از بدل استفاده از حرارت است. البته منظور استفاده از آتش نیست بلکه نحوه تشخیص طلا از بدل با حرارت بدین صورت است که زنجیر طلا را روی تکه‌ای یخ قرار داده و در دمای اتاق نگه دارید. اگر زنجیر طلای شما اصل باشد ذوب شدن یخ زمان کمتری طول می‌کشد و به سرعت آب می‌شود؛ در حالی که اگر طلا بدل باشد این فرایند بالعکس خواهد بود.

 • تشخیص طلا از استیل

به عنوان یک راهکار برای تشخیص طلا از استیل در واقع گاز گرفتن آن است. شاید برای شما نیز جالب و به نوعی عجیب باشد اما اگر طلا را با دندان گاز بگیرید و اثر دندان‌های شما روی جنسی که گاز گرفته‌اید ماند در واقع استیل است. اما اگر اثری از دندان شما روی آن نباشد می‌توانید مطمئن شوید که زیورآلات شما از جنس طلا خواهد بود.

سنگ طلا چیست؟

سنگ طلا ماده‌ای معدنی است که از دیرباز بسیار کمیاب بوده که در واقع تشخیص آن از عهده هر کسی برنمی‌آمد. امروزه می‌توان آن را با رنگ طلا و به نوعی جلای فلز درخشان تشخیص داد؛ در حال حاضر نیز در تمام نقاط جهان مخصوصا ایران شاهد استفاده این ماده قیمتی و زیبا در زیورآلات مختلف هستیم. ممکن است برای شما نیز سوال باشد که سنگ طلا چیست و راه‌های تشخیص آن کدامند؟ سنگ طلا که امروزه بیشتر به عنوان یک ماده طلایی رنگ و ارزشمند شناخته می‌شود از قابلیت‌های مختلفی برخوردار است.

بنابراین از میان ویژگی‌های خاص آن می‌توان به مقاومت در برابر خوردگی، درخشش، زیبایی حیرت‌انگیز، کمیاب بودن، هدایت الکتریکی بالا اشاره کرد که امروزه به دلیل کاربرد زیادی که در صنعت دارد از ارزش و محبوبیت بالایی برخوردار خواهد بود.

 • کاربرد آلیاژ طلا

به‌طور معمول از طلا به صورت آلیاژ در کنار دیگر فلزات استفاده خواهد شد. در واقع ساخت آلیاژ طلا از فلزات مختلفی از جمله نیکل، پالادیوم، نقره و… استفاده می‌کنند. البته می‌توان مس را به‌عنوان رایج‌ترین فلز که برای ساخت آلیاژ طلا بکار می‌رود، دانست. هر جسم فلزی دارای درصدی از طلا است که آن را عیار طلا می‌نامند معمولا عیار را با واحد ۲۴ یا ۱۰۰۰ معرفی می‌کنند. در واقع می‌توان گفت طلا با عیار ۱۸ (۷۵۰) دارای ۷۵ درصد طلا و طلای ۹۰۰ حاوی ۹۰ درصد طلا خواهد بود.

سخن پایانی

نکات و مطالبی که بیان شد همگی در رابطه با تشخیص طلا از بدل بود که برای این منظور روش‌ها و موارد متعددی اشاره کردیم. لازم به ذکر است که شاید روش‌ها و راهکار‌های ارائه شده برای این که چگونه زنجیر طلا را از بدل تشخیص دهیم موثر باشد اما ممکن است بیشتر آن‌ها موجب تغییر رنگ، خوردگی و خراش در طلا شده و گاها نتیجه قطعی به دست نیاید. به‌طور کلی می‌توان گفت قطعی‌ترین و بهترین روش برای تشخیص تقلبی و اصل بودن زنجیر طلا استفاده از دستگاه تشخیص طلا در طلافروشی‌ها است.