blog

کد روی طلا چیست و چه معنی دارد؟

تصویر کد طلا

کد روی طلا چیست و چه معنایی دارد؟ اگر تاکنون تجربه خرید طلا و جواهرات را داشته‌اید، حتما تاکنون متوجه برخی ارقام و عبارت حک شده در قسمت‌های مختلف انواع محصولات طلا و جواهر شده‌اید؛ این عبارات که در اصطلاح با عنوان کدهای روی طلا شناخته می‌شوند، در حقیقت سندی برای اثبات اصلیتِ طلا و داخلی یا خارجی بودن آن است.

به طور کلی کدهای حک شده روی طلا آمار تقلب، خریدوفروش‌های غیرقانونی و فروش طلای داخلی به اسم وارداتی و بالعکس (وارداتی به جای داخلی) را به شدت کاهش می‌دهد.

شما نیز با افزایش آگاهی خود نسبت به این کدها می‌توانید هنگام خرید طلا آنلاین یا حضوری با اطمینان خاطر بیشتری اقدام کنید.

تصویر کد طلا روی انگشتر

کد روی طلا نشانه چیست؟

همچنان که پیش‌تر عنوان کردیم، کدهای حک شده روی طلا به گونه‌ای بیانگر هویت یک مصنوع طلا هستند؛ بگذارید کمی بیشتر توضیح دهیم.

اساسا و به طور کلی، دو نوع کد روی مصنوعات طلا حک می‌شود:

 1. کد عیار طلا
 2. مارک سازنده طلا

قانون درج کد عیار طلا در همه کشورها من جمله ایران وجود دارد؛ با این حال آنچه نقطه تمایزی میان طلای داخلی و وارداتی بوده و تشخیص این دو نوع طلا از یکدیگر را ممکن خواهد ساخت، مارک سازنده طلاست؛ در واقع به این خاطر که در گذشته امکان تشخیص طلای ایرانی از خارجی میسر نبوده، کارخانه‌های طلاسازی موظف به درج کدهای اختصاصی روی آن‌ها شده‌اند که در ادامه به طور کامل با آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

نحوه تشخیص طلای ایرانی از خارجی با کد روی طلا

کدهای اختصاصی حک شده روی طلا بر اساس شهر ساخته شده و شماره واحد تولیدی تعیین می‌شوند؛ مثلا کد یک انگشتر طلا زنانه تولید شده در شهر مشهد با حرف M (حرف اول مشهد به انگلیسی) مشخص می‌شود؛ به این ترتیب اگر روی یک مصنوع طلا کد M494 درج شده باشد، ترجمه آن به این صورت است:

“طلای تولید شهر مشهد با شماره واحد تولید ۴۴۹”

علاوه بر شهر مشهد، کد روی طلای ساخته شده در شهر تهران (T) و اصفهان (E) است.

 

آیا نبود کد روی طلا نشانه تقلبی بودن آن است؟

لزوما خیر. در کل هر طلا و جواهری باید شماره شناسایی داشته باشد؛ در غیر اینصورت خرید و فروش آن غیرقانونی است. هدف از درج کد شناسایی روی مصنوعات طلا و جواهر و به رسمیت نشناختن طلا و جواهراتی که فاقد این کد هستند، جلوگیری از تقلب‌های برخی سازندگان و فروشندگان طلا و بالا بردن سطح امنیت و اعتماد در معادلات خرید و فروش طلا مابین طرفین است.

با این همه نبود کد روی زیورآلات همیشه هم نشانه طلا نبودن آن‌ها نیست؛ زیرا این احتمال وجود دارد طلا از همان اول کد نشده یا کد آن با گذشت زمان از بین رفته باشد؛ از طرف دیگر وجود کدهای حک شده روی طلا هم تضمینی بر اصالت طلا و جواهرات نیست! چون شما هیچ وقت نمی‌توانید ۱۰۰% از این موضوع مطمئن شوید که زیورآلات مورد نظرتان از طلای اصل و خالص ساخته شده‌اند؛ حتی اگر کد روی آن‌ها حک شده باشد.

علاوه بر این‌ها، ممکن است عیار حک شده روی طلا بیشتر از عیار واقعی آن باشد؛ چون طبق قانون سازندگان این اجازه را دارند حدودا تا ۰٫۵ قیراط در نمایش عیار تغییر و جابجایی داشته باشند؛ به عنوان مثال ممکن است کد روی طلا ۱۸k باشد، اما عیار واقعی طلا ۱۷٫۵ یا ۱۷٫۶ باشد؛ در واقع به دلیل اینکه مابه‌التفاوت بین رقم عیار استاندارد و عیارِ حقیقی قطعه طلا، بسیار کم و کوچک است، آن را بر اساس استانداردهای بین المللی در نظر می‌گیرند.

با توجه به آنچه تا به اینجا گفتیم، تنها راهی که می‌تواند خیال شما را ۱۰۰% از اصالت طلای مورد نظرتان راحت کند این است که طلا و جواهرات خود را از یک فروشگاه معتبر و خوش سابقه همچون جواهری حقانی خریداری کنید؛ یا اینکه می‌توانید طلا و جواهرات خریداری شده خود را نزد شعبه حضوری حقانی بیاورید تا کارشناسان ما عیار و اصالت حقیقی طلا را برای شما ارزیابی کنند.

تصویر کد طلا 24 عیار

انواع کدهای روی طلا سفید و زرد 

علاوه بر آنچه تحت عنوان کد روی طلای ایرانی به شما معرفی شد، کدهای حک شده روی طلا دارای انواع و اقسام دیگری نیز هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد:

 1. کد عیار طلا: عدد + K

یکی از مهم‌ترین کدهایی که روی طلا حک می‌شود، عیار است. عیار نشان دهنده میزان خلوص طلای مصرفی در مصنوعات طلا است؛ مثلا در یک گردنبند طلا زنانه که با طلای ۲۴ عیار ساخته شده‌، ۹۹٫۹۹% از طلای خالص استفاده شده است.

به طور کلی کدهای عیار طلا شامل موارد زیر هستند:

 • طلای ۲۴ عیار (۲۴K): طلای کاملا خالص بدون هیچ فلز و آلیاژ اضافه.
 • طلای ۱۸ عیار (۱۸K): از ۱۸ واحد طلای خالص و ۶ واحد سایر فلزات (اکثرا مس) ساخته شده و درصد خلوص آن ۷۵% است.
 • طلای ۱۴ عیار (۱۴K): از ۱۴ واحد طلای خالص و ۱۰ واحد سایر فلزات (اکثرا مس) ساخته شده و درصد خلوص آن ۵۸٫۳% است.
 • طلای ۱۲ عیار (۱۲K): از ۱۲ واحد طلای خالص و ۱۲ واحد سایر فلزات (اکثرا مس) ساخته شده و درصد خلوص آن ۵۰% است.
 • طلای ۱۰ عیار (۱۰K): از ۱۰ واحد طلای خالص و ۱۴ واحد سایر فلزات (اکثرا مس) ساخته شده و درصد خلوص آن ۴۱٫۷% است. طلای ۱۰ عیار، کم‌عیارترین طلا است و سایر زیورآلاتی که با درصد طلای کمتر از این مقدار ساخته می‌شوند، در دسته مصنوعات طلا قرار نمی‌گیرند.

نکته قابل توجه این است برخلاف اینکه در کشور آمریکا اکثر طلا و جواهرات با عیار ۱۴ به فروش می‌رسند، تنها عیار رایج و پذیرفته شده در ایران، طلای ۱۸ عیار است و فروش طلای کمتر از این عیار (۱۸) غیرقانونی است.

 1. فرم دیگری از کد عیار طلا

فرمول دیگر برای درج کد روی طلا، عدد کامل بدون حرف انگلیسی K است؛ مثلا برای نشان دادن طلای ۱۸ عیار، علاوه بر کد ۱۸K از عدد ۷۵۰ (به دلیل خلوص ۷۵% طلا) هم استفاده می‌شود.

این فرم از کد عیار طلا معمولا روی طلاهای اروپایی درج می‌شود:

 • ۷۵۰: طلای ۱۸ عیار؛ این کد روی طلا نشان می‌دهد که در ساخت مصنوع مورد نظر از ۷۵% طلای خالص استفاده شده است.
 • ۵۸۵: طلای ۱۴ عیار؛ این کد روی طلا نشان می‌دهد که در ساخت مصنوع مورد نظر از ۵۸٫۵% طلای خالص استفاده شده است.
 • ۴۱۷: طلای ۱۰ عیار؛ این کد روی طلا نشان می‌دهد که در ساخت مصنوع مورد نظر از ۴۱٫۷% طلای خالص استفاده شده است.

 

 1. معانی سایر کدهای اختصاری

علاوه بر کدهای حک شده روی طلا که درباره درصد خلوص طلای به کار رفته اطلاعاتی را در اختیار خریداران و فروشندگان قرار می‌دهند، برخی کدها نیز به شکل حروف اختصاری در کنار کد عیار روی طلا درج شده و اطلاعات بیشتری را درباره شیوه ساخت طلا ارائه می‌دهند؛ به عنوان نمونه حروف اختصاری GP یا HGP (حرف G به معنی Gold و حرف P به معنی Plated-plate یا همان روکش) به این معنی است که مصنوع مورد نظر به طور خالص از طلا ساخته نشده؛ بلکه صرفا “روکش طلا” دارد.

 1. کد روی طلای سفید، زرد و رز گلد

گاهی اوقات حروفی تحت عنوان کد روی طلا حک می‌شوند که رنگ طلا را نشان می‌دهند:

 • کد W یعنی طلای سفید
 • کد Y یعنی طلای زرد
 • کد P یعنی طلای صورتی یا رزگلد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.