خرید طلا؛ تجربه‌ای شیرین و در عین‌حال به یاد‌ماندنی محسوب می‌شود و می‌توان از آن، به عنوان یکی از برجسته‌ترین علایق بانوان نیز نام برد! اما در برخی از مواقع، این اشتیاق و ولع بیش از حد آن‌ها، پتانسیل تبدیل به علاقه‌ای مخرب را هم دارد! چرا که منجر می‌شود در برخورد با چالش تشخیص طلای اصل از تقلبی، عملکرد مناسبی و منطقی نداشته باشند! از آن جهت که به دلیل عملکرد شتاب‌زده خود، از به کارگیری روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی غافل گشته و دست به انتخابی اشتباه می‌زنند. انتخابی که عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته و تجربه تلخی را هم برای آ‌ن‌ها رقم می‌زند. در واقع، این چرخه منحوس ادامه‌دار شده و در نهایت نیز میلِ به خرید آن‌ها را به چندین برابر کاهش می‌دهد! بنابراین؛ بهتر است قبل از خرید طلا، پروسه آگاهی از راه‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی را با اتکا به منابع معتبر و قابل اطمینان آغاز سازید. با به کارگیریِ این سیاست، علاوه بر آن‌که از خریدتان اطمینان و حس خوبی خواهید داشت، به دل نگرانی‌های خود نیز خاتمه خواهید بخشید.

مجموعه حقانی به عنوان معتبرترین مرکز خرید طلای آنلاین با بیش از ۴ دهه فعالیت در این حوزه این اطمینان را به شما می‌دهد که منحصر به فردترین جواهرات اصیل را در اختیار شما قرار دهد.

علاوه بر این برای جلب رضایت شما عزیزان امکان ساخت طلای سفارشی را نیز ارائه کرده است تا بتوانید هر آنچه در ذهن دارید را عینا سفارش دهید.

 

راه‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی

در بسیاری از موارد؛ دستگاه‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی به کمک افراد شتافته و در کاهش دغدغه‌های آن‌ها در زمینه خرید طلای اصل، نقش موثری را ایفا می‌کنند؛ اما با توجه به هزینه‌های بالا و کمیابی این نوع از دستگاه‌ها، استفاده از روش‌های خانگی نیز انتخاب معقولی به نظر می‌رسد. روش‌هایی که کسب نتیجه مطلوب از به کار‌گیری آن‌ها در گرو صرف تلاش و دقت بسیار است؛ اما اگر قصد خرید طلا را دارید، باید بیشتر از سایر افراد نسبت به روش‌های خانگیِ موثر در تشخیص طلای اصل از تقلبی، توجه داشته باشید:

تصویر بررسی اعداد بر روی طلا

  • اعدادی که بر روی طلا حک شده‌‌اند را بررسی کنید.

 یکی از روش‌های موثری که به افراد کمک می‌کند تا به تشخیص تفاوت میان طلا و بدل بپردازند، این است که اعداد و کد‌های حک شده بر روی طلا را بررسی کنند. هدف از ارائه این نوع از کد‌ها، انتقال اطلاعات کاملی از محصول به خریدار است. در صورتی که زمانی را صرف بررسی دقیق طلا نموده و یکی از اعداد ۳۷۵، ۵۰۰، ۹۱۶،۷۵۰،۵۸۵، ۹۹۹، ۹۵۸، ۷۵۰، ۵۸۳ و… را بر روی آن مشاهده کردید، پس باید مصنوعی یا اصطلاحا فیک بودن طلا را نیز دریابید!

 

  • رنگ طلا را به خوبی کنترل کنید.

اگر بعد از گذشت مدتی از خرید طلا، متوجه کدر و از بین رفتنِ رنگ آن شدید، پس می‌توان گفت که فروشنده طلایی تقلبی را به شما فروخته است. چرا که تغییر رنگ؛ آن هم در طلای اصل اتفاقی غیرقابل ممکن است! بنابراین، رنگ پس دادن طلا می‌تواند هشداری جدی به شما مبنی بر وقوع خطا در پروسه خریدتان باشد! این روش برای خرید هر نوع از طلا و به ویژه خرید انگشتر طلا نگین اتمی نیز صدق می‌کند!

تصویر کشیدن طلا بر روی سطح سرامیکی

  • طلا را با شدتی کم بر روی یک سطح سرامیکی بکشید

شباهتِ ظاهر بسیاری از فلزات به طلا موجب شده تا بازار سودجویانِ این زمینه نیز داغ‌تر از پیش گردد! سودجویانی که از به کارگیریِ هیچ نوع ترفندی در جهت دستیابی به هدف خود فروگذار نمی‌کنند! به عنوان مثال، فلز برنج را به عنوان جایگزینی برای طلا در نظر گرفته و از عدم آگاهی خریداران سودی را به جیب می‌زنند! بنابراین حتما طلای خریداری شده را بر روی یک سطح سرامیکی بکشید. از آنجایی که بافت طلا نرم‌تر از برنج است، پس اگر ردی از آن بر جای ماند، نسبت به اصل بودنش اطمینان خواهید داشت. تست طلا، اطمینان شما نسبت به خریدی که انجام داده‌اید را به چندین برابر افزایش می‌دهد.

تصویر گاز گرفتن طلا

  • طلا را گاز بگیرید

 احتمالا در هنگام اهدای جوایز مسابقات ورزشی، توجه‌تان نسبت به این حرکت ورزشکاران که طلای کسب شده را گاز می‌زنند، جلب شده است! این گاز گرفتن را نمی‌توان تنها به یک عنوان یک ژست در مقابل دوربین‌های بی‌شمار عکاسی دانست! بلکه این کار، راهی برای تشخیص طلای اصلی از تقلبی نیز است. بنابراین زمانی که طلا را گاز بگیرید، با توجه به ویژگی‌های ساختاریِ منحصر‌به‎‌فردی که دارا است، ردی از آن نیز بر روی دندان‌هایتان بر جای خواهد ماند که شما را متوجه اصل بودن طلا کرده و آنگاه به دغدغه‌هایتان در این‌باره نیز پایان خواهد بخشید!

 

آیا تشخیص طلای اصل از تقلبی، امری دشوار است؟

هرچند که تشخیص طلای اصل از تقلبی؛ یکی از معضلات بزرگ در بحث خرید و فروش طلا برشمرده می‌شود؛ اما نمی‌توان آن را به عنوان عاملی دانست که به این دنیای پر از زرق‌‌و برق رکود ببخشد! بنابراین اتخاذ روش‌های ذکر شده در متن به شما کمک می‌کند تا تجربه یک خرید موفق را پشت سر گذاشته و در نهایت نیز از انتخاب خود خرسند باشید.

زیرک باشید و گول هر زیبایی‌ را نخورید! پیش از آنکه خریدار خوبی باشید، تمام تلاش‌تان را به کار گیرید تا یک بررسی‌کننده و تحلیل‌گرِ موفق نیز محسوب شوید. 

در کنار بحث خرید و یا فروش طلا، اگر نسبت به ماهیت و یا کارکرد هر نوع از طلا، سوالاتی در ذهنتان پدیدار گشته؛ به عنوان مثال می‌خواهید بدانید طلای سفید چیست؟ در جست‌و‌جوی منابع و مراجع معتبری همچون حقانی باشید تا بدین‌طریق، ابهامات موجود در ذهن‌تان نیز به طرز صحیحی نیز پایان یابند.