سنگ طلا را باید از میان کانی‌های متنوعی همچون کوارتز، سولفید و پیریت استخراج کرد و قطعات بزرگتر آن را با استفاده از روش‌هایی همچون هوازدگی یا جوش دادن بدست آورد.
یکی از روش‌های تشخیص طلا اصل از تقلبی استفاده از یخ است، به اینگونه که قطعه یخ را بر روی طلا قرار دهید، اگر طلا اصل باشد یخ زودتر از حد معمول ذوب خواهد شد در غیر اینصورت یخ به صورت معمولی آب خواهد شد.

سنگ طلا چیست؟ این دغدغه بسیاری از کسانی است که در حوزه جواهر سازی فعالیت می‌کنند. طلا عنصری نرم و انعطاف پذیر است که در طبیعت کمیاب بوده و به همین خاطر از ارزش بسیار زیادی برخوردار است.

از رایج‌ترین مصارف سنگ‌های طبیعی همچون سنگ طلا می‌توان به استفاده از طلا در ساخت و آماده سازی زیورآلات اشاره کرد؛ از طرفی تشخیص اصالت این محصول از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در ادامه به بررسی پاسخ یک سوال پرتکرار می‌پردازیم؛ راه تشخیص سنگ طلا چیست؟

حقانی به عنوان یکی از معتبرترین مراکز خرید طلای آنلاین محصولات خود را از باکیفیت‌ترین و بهترین سنگ‌های طلای استخراج شده تولید می کند و بستر را برای فروش آنلاین آن فراهم می‌کند.

 

 

سنگ طلا چیست

بررسی روش‌های تشخیص سنگ طلا اصل

نام سنگ طلا چیست؟ نام این عنصر در شیمی به عنوان AU شناخته می‌شود. این عنصر با قابلیت‌های بسیار زیادی در طبیعت یافت می‌شود؛ اما این قابلیت‌ها تنها در مدل‌های اصل این سنگ وجود دارند. از سنگ طلا در ساخت و آماده سازی انگشتر طلا زنانه، زیورآلات مردانه و… استفاده می‌شود. برای تشخیص اصالت این محصولات از چند روش اساسی استفاده می‌شود که در ادامه به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم:

  • سابیدن سنگ طلا

برای این که اصالت سنگ طلای خود را بسنجید، باید به رنگی که بر روی سطوح مختلف به جا می‌گذارد نیز دقت داشته باشید. این روش یک راهکار مناسب برای تشخیص اصالت انواع گردنبند طلا زنانه، انگشترها و… به شمار می‌رود. برای این منظور سنگ طلا را بر روی چینی بدون لعاب بکشید. به این ترتیب رد زرد سنگ طلا را بر روی آن مشاهده می‌کنید. بر این اساس اصل بودن سنگ طلای مورد نظر مشخص می‌شود.

  • شکل ظاهری سنگ طلا

توجه به شکل ظاهری یک یدیگر از راه های تشخیص سنگ طلا است. در این خصوص باید به ناگت سنگ طلای مورد نظر توجه داشته باشید. طلای اصل رنگ و جلای براقی دارد؛ به همین خاطر این سنگ با ظاهر مات در طبیعت پیدا نمی‌شود. هر یک از قطعات سنگی طلا با رنگی براق در طبیعت مشاهده می‌شوند.

بررسی رنگ طلا نیز در این زمینه به شما کمک می‌کند. در صورتی که طلا خالص باشد، رنگ آن زرد خواهد بود؛ اما اگر در ساختار آن کمی نقره وجود داشته باشد، رنگ طلای شما به سفیدی می‌گراید. به این ترتیب بر اساس رنگ ظاهری این سنگ‌ها نیز می‌توانید به اصل بودن آن پی ببرید.

سرویس طلاسفید زنانه امرالد زمرد غیرطبیعی

سرویس طلا خودت رو بساز

  • شکل هندسی سنگ طلا

راه تشخیص سنگ طلا چیست؟ یکی از روش‌های تشخیص سنگ طلای اصل، بررسی شکل هندسی آن است. در این زمینه به خطوط تشکیل دهنده سنگ طلا توجه می‌شود. به علاوه می‌توان شکل ظاهری آن را با برخی از دسته بندی‌های مواد معدنی موجود در طبیعت مقایسه کنید. بلور پیریت یکی از مشابه‌ترین اقلام معدنی است که در طبیعت مشاهده می‌شود.

این بلور به صورت زاویه دار در معادن به دست می‌آید. شکل ظاهری این سنگ با پیریت تفاوت دارد. به علاوه سنگ طلا بسیار نرم و منعطف است و با کمی فشردن خم می‌شود. در خصوص این که نام سنگ طلا چیست به خواص شیمیایی و فیزیکی آن نیز توجه می‌کنند. نام علمی این سنگ بر اساس عناصر تشکیل دهنده این اقلام معدنی مشخص می‌شود.

  • استفاده از سنگ محک

یکی از روش‌های تشخیص اصل بودن سنگ طلا استفاده از سنگ محک است که می‌تواند دغدغه‌ مصرف کنندگان طلا و جواهر سازان را برطرف سازد.

سنگ محک رنگ سیاهی دارد و در ساختار آن سیلیسیوم و کوارتز به کار رفته است. در فرایند استفاده از سنگ محک برای تشخیص اصل بودن طلا از تیزاب نیز استفاده می‌شود. برای تشخیص اصل بودن این مدل طلا آن را بر روی سنگ محک بکشید.

پس از تکرار این فرایند تیزاب را بر روی سنگ محک بزنید. در صورتی که واکنشی اتفاق نیفتاد، مشخص می‌شود که تیزاب و طلا از عیار یکسانی برخوردار هستند. در صورتی که هیچ خطی بر روی سنگ نیفتد، سنگ مورد نظر اصل نیست؛ همچنین در صورتی که رنگ خطوط ایجاد شده بر روی سنگ محک کم رنگ شود، طلای شما عیار پایینی دارد.

برای بررسی این که راه تشخیص سنگ طلا چیست، از راهکارهای دیگری همچون استفاده از تیز آب وجود دارد. برای این منظور می‌توانید، بر روی سنگ طلا خطوطی ایجاد کنید و سپس کمی تیزاب بر روی خطوط ایجاد شده بریزید. در صورتی که هیچ اتفاقی نیفتد، سنگ طلای شما اصل است؛ اما در صورتی که سنگ سیاه شود، عیار آن پایین تعیین می‌شود.

سنگ طلا چیست و راه های تشخیص آن

جمع بندی

در این مطلب در رابطه با اصالت سنگ طلا اطلاعاتی را بررسی کردیم. در رابطه با این که سنگ طلا چیست و چه کاربردهایی دارد، اطلاعات بسیاری وجود دارد که در این مطلب نمی‌گنجد.

در بخش‌هایی از این مطلب به بررسی یک پرسش پرتکرار پرداختیم؛ این که راه تشخیص سنگ طلا چیست و اصالت آن چگونه تعیین می‌شود. در این زمینه از مواد جانبی و ابزارهای به خصوصی استفاده می‌کنند. به علاوه پاسخ این پرسش که نام سنگ طلا چیست، بر اساس نماد شیمیایی این عناصر در طبیعت ارائه شد. با مطالعه این مطالب دانسته‌های خود را در این باره تکمیل خواهید کرد.