یکی از فلزاتی که به عنوان دشمن طلا نیز شناخته می‌شود جیوه است. طلا در مجاورت جیوه به شدت آسیب پذیر است و بهتر است این فلز گران‌بها را در کنار جیوه قرار ندهید؛ همچنین بهتر است زیورآلات طلای خود را در مواجهه با اجسام تیز، مواد شوینده قوی قرار ندهید و ضمن مراجعه به استخر از آن‌ها استفاده نکنید.

بیش از هزاران سال است که در کشور ما طلا، با مفهوم زینتی‌اش شناخته می‌شود. طلا و جواهرات برای بسیاری از بانوان ایرانی، به قدری چشم نواز و محبوب است که مبلغ قابل توجهی از پس‌انداز خود را صرف خرید این فلز درخشان طلایی رنگ می‌کنند. به طور کل ایرانیان یکی از پرمصرف‌ترین کشورهای جهان در زمینه استفاده از زیورآلات طلا هستند.

همان‌طور که می‌دانید جلا و درخشش طلا است که هر چشمی را به خود خیره می‌کند؛ ولی اگر به خوبی از این زیورآلات مراقبت نشود، هنگامی در معرض برخورد با اجسام تیز قرار بگیرند، یا توسط مواد شوینده زیاد شست و شو شوند و در مجاور برخی مواد دیگر قرار گیرد، سطح آن کدر یا ساییده شده و جلا و زیبایی خود را از دست می‌دهند.

پس یک سوال برای‌مان پیش می‌آید با این عنوان که دشمن طلا چه فلزی است؟ یا اینکه دشمن جلای طلا چیست؟ در این مقاله شما را مطلع کنیم از اینکه چه چیز‌هایی طلا را خراب می‌کند و اینکه چگونه باید طلا را تمیز کرد که کمترین میزان آسیب، به آن وارد شود. همچنین در ادامه شما را با انواع فوت و فن‌های برق انداختن طلا آشنا خواهیم کرد.

اصل اول: انتخاب طلای باکیفیت

تصویر طلا با کیفیت

 

اولین قدم و مهم‌ترین قدم برای حفظ درخشش طلا، انتخاب طلای باکیفیت و فروشگاه مطمئن است. به طور کل در بازار ۲ نوع طلا وجود دارد:

  • طلاهایی که درجه یک هستند و کیفیت بسیار خوبی دارند.
  • طلاهایی که درجه ۲ هستند و با قیمت کمتری در زرگری‌ها به فروش می‌رسند.

 اغلب طلا فروشانی که جنس خود را با اجرت پایین‌تری می‌فروشند، طلای آن‌ها از کیفیت خوبی برخوردار نیست. در واقع طلای باکیفیت، از ترکیب طلای خالص با نقره‌ ۹۰۰ عیار حاصل می‌شود و محصول بدست آمده از این ترکیب آلیاژی را طلای ۱۸ عیار می‌نامند؛ اما برخی از زرگرها برای تهیه این نوع آلیاژ ۱۸ عیار، به جای استفاده از فلز نقره از مس استفاده می‌کنند.

اما شاید سوال کنید که در این شرایط، چه چیزی رنگ طلا را خراب می‌کند؟ در واقع اگر طلا به جای نقره با مس ترکیب شود، در مدت زمان کوتاه‌تری جلای خود را از دست داده و کدر و تیره می‌شود. البته برخی از زرگرها این دو نوع طلا را با اختلاف قیمت خیلی کمی به فروش می‌رسانند؛ ولی بهتر است برای خرید آنلاین طلا، به فروشندگان معتبر و مورد اطمینان مراجعه کنید، یا از آن‌ها ضمانت بگیرید. این نکته نیز لازم به ذکر است که نباید میزان کیفیت طلا را بر اساس رنگ آن سنجید؛ چرا که امروزه انواع رنگ طلا در بازار موجود شده‌است که هر یک از ترکیب آلیاژهای خاصی حاصل شده‌اند. در ادامه با ما همراه باشید تا آگاه شوید که چه چیزی طلا را خراب می‌کند. 

چه چیزهایی طلا را خراب می‌کنند؟

تصویر طلا آسیب دیده

 

انواع ترکیبات در مقابل فلزات یا موادی خاص حساسیت از خود نشان می‌دهند؛ طلا و جواهرات نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به همین دلیل برخی فلزات یا مواد خاصی وجود دارند که تلالو طلا را از آن سلب کرده و رنگ آن را کدر می‌کنند. برخی از افراد تصور دارند که برای شست و شو، زدودن چربی‌ها و لکه‌های روی طلا می‌توانند از اسیدهای رقیقی مانند آبلیمو استفاده کنند، در حالی که اکثر اسیدها و تیزآب‌ها، به دلیل داشتن خاصیت خورندگی، رنگ طلا را کدر کرده و زیبایی ظاهری طلا را از بین می‌برند. انواع شوینده‌ها، مواد شیمیایی و انواع سفید‌کننده‌های پرقدرت نیز می‌توانند جلای طلا را بربایند. در ادامه مقاله بیشتر به هر یک از این مواد خواهیم پرداخت. 

سایر چیزهایی که به طلا آسیب جدی وارد می‌کند؟

اکثر بانوان ایرانی که از انواع طلا و جواهرات استفاده می‌کنند، از نحوه نگهداری طلا و جواهر آگاه نیستند. فردی که از این زیورآلات استفاده می‌کند باید بداند که ملزم است، هر ۳ الی ۶ ماه یکبار جواهرات خود را بررسی کند یا حتی از یک جواهر فروش برای اطلاع از سالم بودن طلای خود کمک بگیرد. به جز مواردی که در بالاتر ذکر شد، موارد دیگری نیز هستند که جلای طلا را از بین می‌برند. برای حفظ درخشندگی طلا خود و سالم بودن آن، این موارد را حتما رعایت کنید:

از طلا بصورت دائم استفاده نکنید

استفاده مداوم و روزمره از طلا، مخصوصا در هنگام شستشو، منجر می‌شود که طلا زودتر مستهلک شده و غیرقابل استفاده ‌شود.

آب یک ساینده طبیعی برای انواع زیورآلات است

هنگامی که دوش می‌گیرید یا شنا می‌کنید، طلا را از گردن خود در بیاورید؛ چرا که آب بطور کلی یک ساینده طبیعی است و اگر کلر در آن وجود داشته باشد، باعث می‌شود که انواع سنگ‌های قیمتی، ساییده شده و از بین بروند؛ که طلا نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته که نه تنها آب، هر نوع مایع دیگری نیز می‌تواند به طلا آسیب وارد کند.

طلای خود را در مکانی مشخص نگه‌داری کنید

طلای خود را در مکانی امن و ثابت در کنار سایر زیورآلات خود نگهداری کنید؛ اگر طلای خود را در هر مکانی که شد، بگذارید نه تنها امکان گم شدن آن را فراهم می‌کنید، بلکه حتی نمی‌توانید حدس بزنید آن را در معرض چه خطراتی قرار دادید.

از ماشین التراسونیک برای شست و شوی انواع زیورآلات استفاده نکنید

یک راه شست و شوی برای برخی از جواهرات و طلا، استفاده از ماشین‌های شست و شوی التراسونیک است؛ اما توجه داشته باشید که استفاده از این ماشین برای هر نوع زیورآلاتی مناسب نیست. در واقع شما نمی‌توانید زمرد، مرجان و مروارید یا هر نوع سنگی را برای شست و شو در این دستگاه قرار دهید.

جواهرات خود را با غوطه ور کردن در انواع شوینده‌ها نابود نکنید

اینکه زیورآلات خود را با برخی از شوینده‌ها بشویید، راه خوبی برای تمیز کردن آن‌هاست؛ ولی به این موضوع دقت داشته باشید که اگر برای مدت زیادی آن‌ها را در این مواد قرار دهید، کیفیت و جلای خود را از دست می‌دهند. به عنوان مثال اگر نقره در طولانی مدت در مواد شوینده قرار بگیرد، سیاه رنگ شده و طلا نیز رنگ خود را از دست می‌دهد.

به سنگ زینتی فشار نیاورید

اگر انگشت در دست شما تنگ باشد، شما برای اینکه آن را از دست خود خارج کنید، یا اینکه وارد دست خود کنید، معمولا به آن به سمت بالا و پایین فشار وارد می‌کنید. این کار به مرور زمان انگشتر را در دست‌تان شل می‌کند و یا اینکه اگر سنک‌کاری شده، سنگ آن را می‌شکند. همین اتفاق برای وقتی که شما با پلاک گردنبند خود بازی می‌کنید، می‌افتد.

اما دیگر چه چیزی رنگ طلا را خراب می‌کند؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشد. 

آیا الکل طلا را خراب می‌کند؟

بطور کل الکل نیز در رده مواد شوینده قرار دارد و از ترکیبی تشکیل شده که بتوان به راحتی به کمک آن انواع ظروف یا سایر سطوح را جرم‌گیری کرد و دوباره برق انداخت؛ اما با این اوصاف، آیا الکل طلا را خراب می‌کند؟ یا برق می‌اندازد؟ متاسفانه باید گفت که این خاصیت تمیزکنند‌گی آن بر روی طلا نه تنها تاثیری ندارد، بلکه به دلیل ساختار آن، اگر طلا در معرض این ماده قرار بگیرد و با آن شست و شو شود، لایه‌ای کدر رنگ بر روی طلا و جواهرات باقی خواهد ماند و همین موضوع منجر به این می‌شود که به بافت این زیورآلات آسیب وارد شده و آن‌ها شکننده شوند. به همین دلیل در هنگامی که با موادی چون الکل یا انواع مواد شوینده مانند وایتکس، جرم‌گیر و… سرو کار دارید، طلای خود را در کناری بگذارید. 

آیا جیوه طلا را خراب می‌کند؟

تا به اینجا مقاله آمدیم اما هنوز هم حرفی از دشمن شماره یک طلا به میان نیامده‌است. بله درست فهمیدید، به غیر از انواع اسیدها و مواد شیمیایی، فلزی است که به تنهایی برای از بین بردن زیبایی طلا کافیست. اما این دشمن طلا چه فلزی است؟ بی‌شک فلز جیوه مایع، مهم‌ترین دشمن طلا است. جیوه برای طلا، نقش یک کارد برای پنیر را دارد. به هیچ عنوان طلا و جواهرات خود را نزدیک این ماده سمی یا وسایلی که از جیوه تشکیل شده‌است، قرار ندهید. پس در جواب به این سوال که آیا جیوه طلا را خراب می‌کند، باید گفت که خراب نه، بلکه آن را ویران می‌کند. حال که بیشتر مطلع شدیم که چه چیزی طلا را خراب می‌کند، در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه می‌توان جلای طلا را حفظ کرد یا آن را دوباره برگرداند. 

راهکارهایی برای حفظ جلای طلا

برای تمیز کردن طلا، می‌توانید یک اینچ (سه سانتی‌ متر) خمیر دندان را با چند قطره آب مخلوط کنید تا خمیری   به دست آید که حالت فوم مانند دارد. سپس به کمک مسواکی که فرچه‌‌ی نرمی داشته باشد، طلای خود را شروع به آرامی تمیز کنید. هر چه فرچه مسواک نرم‌تر باشد، طلا کمتر دچار خط و خش شده و آسیب می‌بیند. این خمیر باعث می‌شود جرم‌های موجود بر روی سطح طلا نرم شده و به راحتی تمیز شود. مسواک هم می‌تواند از میان شیارها و شکاف‌های کوچک عبور کند و جرم‌ها را از بین ببرد. سپس طلا خود را به خوبی بشویید و خشک کنید. سعی کنید این کار را هر سال، حداکثر دو بار انجام دهید تا تمام شیارهای طلا به خوبی تمیز شود.

برخلاف باور بسیاری از بانوان، هیچ شوینده‌ای نمی‌تواند طلا را تمیز کند و به آن آسیب نرساند. پس چه بهتر که از همان ابتدا به خوبی از این زیورآلات خود مراقبت کنید تا کمتر نیازمند شست و شو باشد. اگر طلا و جواهرات شما کثیف شده و جلای خود را از دست داده، بهترین کار این است که به یک طلاساز مراجعه کنید تا با انواع دستگاه‌های مختص تمیزکاری‌شان اعم از دستگاه بخار و یا دستگاه پرداخت طلا، طلای شما را دوباره جلا دهند. تمام زیورآلات با کیفیت ما، توسط طراحانی با سلیقه تهیه شده‌اند و در سایت ما همراه با قیمت مناسب عرضه شده‌اند. همچنین در سایت ما انواع طلا با عیارهای مختلف در رنج‌های قیمتی متفاوت، برای هر نوع سلیقه‌ای طراحی شده، برای مشاهده انواع این زیورآلات به سایت فروشگاهی حقانی مراجعه فرمایید و یا اگر قصد خرید طلا آنلاین از فروشگاه حقانی را دارید، به صفحه مربوطه در سایت ما مراجعه کنید. 

کلام آخر

در این مقاله ما موضوع “دشمن جلای طلا چیست؟” را هدف قرار داده بودیم و سعی داشتیم بطور کامل عوامل تخریب طلا را بررسی کنیم تا به جای اینکه بعد از کدر شدن طلای خود به فکر راه چاره بیفتید، هم‌اکنون از طلای خود به خوبی مراقبت کنید. اگر قصد خرید طلا آنلاین از فروشگاه حقانی را دارید، به صفحه مربوطه در سایت ما مراجعه فرمایید.