طلا، ماده گرانبهایی است. خالص‌ترین شکل آن رنگ زرد روشن است؛ این فلز بسیار بادوام و چکش خوار است و معمولاً در طبیعت به شکل خالص یافت می‌شود. طلا در پوسته زمین شکل می‌گیرد و در بیشتر سنگ‌های آذرین (در غلظت‌های کم) گسترش می‌یابد

جواهرات طلا به طور قابل توجهی همه کاره هستند و در رنگ‌های مختلف و زیبا در دسترس هستند. اگرچه طلا به طور طبیعی به شکل طلای زرد یافت می‌شود، اما می‌توان آن را با آلیاژهای مختلف برای ایجاد رنگ‌های طلای دیگر نیز مخلوط کرد. هنگام خرید انواع طلا، اغلب می‌توانید بین انواع رنگ‌های طلا، عیار طلا و گزینه‌های آبکاری طلا یکی را انتخاب کنید. در اینجا یک راهنمای سریع برای یادگیری رنگ‌های طلایی و روکش آن‌ها وجود دارد.

تصویر انواع رنگ ورق طلا

طلای رنگی چیست؟

به دلیل ماهیت بسیار چکش خوار، طلای خالص برای تولید جواهرات به تنهایی بسیار نرم است. برای ایجاد جواهراتی که برای استفاده روزمره کاربرد دارند، طلا باید با فلزات دیگری که به آن‌ها آلیاژ گفته می‌شود مخلوط شود. رایج‌‌‌‌‌ترین انواع آلیاژهای مورد استفاده برای جامد کردن طلا، نقره، مس و پالادیوم هستند. ترکیب‌های متفاوت طلا و آلیاژها، سایه‌ها و رنگ‌های مختلفی از این فلز براق را ایجاد می‌کند.

سایر ویژگی‌های طلا، به غیر از چکش خواری، آن را به عنوان محبوب‌ترین انتخاب برای جواهرات در سراسر جهان تبدیل کرده است. این فلز لکه‌دار نمی‌شود (یا آثاری بر روی پوست شما باقی نمی‌گذارد)، به اندازه‌ای بادوام است که تا آخر عمر باقی بماند، از نظر زیبایی شناسی دلپذیر است و مدت‌هاست که به عنوان نمادی از طبقه بالا و ثروت در نظر گرفته شده است؛ اما برای خرید طلا ابتدا باید بدانید که سنگ طلا چیست و راه‌های تشخیص آن کدامند.

بیشتر مردم طلا را فقط در سه رنگ زرد، سفید و رزگلد می‌دانند؛ هر چند که این موارد مطمئناً محبوب‌ترین طلاها هستند، با این حال جالب است بدانید که طلا در رنگ‌های دیگری مانند سبز و مشکی هم وجود دارد!

تصویر رنگ انواع طلاها

تاریخچه طلای رنگی

طلای رنگی قرن‌هاست وجود داشته است. طبق گزارش‌ها طلای رز در اوایل هزاره اول مورد استفاده قرار گرفته است؛ سپس در قرن نوزدهم، جواهرساز نزد تزارها، کارل فابرژه، طلای رز را با تخم‌های فابرژه تزیین شده‌اش رایج کرد. بعداً در اوایل دهه ۱۹۰۰، این طلای ترکیب شده به طور گسترده‌ای توسط زنان جامعه ثروتمند به عنوان جواهرات زیبا و حلقه‌های نامزدی استفاده شد.

تصویر انواع رنگ طلا زرد

انواع رنگ‌های طلا چیست؟

در حالی که هر طیف طلا می‌تواند رنگ متفاوتی داشته باشد، هشت نوع طلای اصلی وجود دارد که در جواهرات استفاده می‌شود؛ بیایید هر یک از آن‌ها را بررسی کنیم:

  • طلای زرد

 از آنجایی که طلای خالص برای استفاده به تنهایی بسیار نرم است، فلزاتی مانند نقره و مس به نسبت‌های مختلف به آن اضافه می‌شوند؛ در نتیجه سایه زردی را که در بیشتر جواهرات می‌بینید ایجاد می‌کنند؛ با این حال، طلای زرد ۲۲ عیار معمولاً علاوه بر مس و نقره، مقداری روی هم دارد.

  • طلای سفید

طلا سفید چیست؟ تنوع طلای سفید از مخلوط کردن طلای خالص با فلزات سفید مانند نقره، نیکل و پالادیوم حاصل می‌شود.

  • رزگلد

برای تهیه انواع طلای رزگلد و زرد از آلیاژهای یکسانی مانند مس و نقره در مقادیر متفاوت استفاده می‌شود؛ به عنوان مثال طلا رزگلد، مس بیشتری نسبت به نقره دارد؛ در حالی که طلای زرد حاوی مس کمتری نسبت به نقره است؛ با این حال، رزگلد ۲۲ عیار مس بیشتری دارد. گاهی اوقات رزگلد بسته به آلیاژهای مورد استفاده به عنوان طلای قرمز نیز شناخته می‌شود.

  • طلای سبز

طلای سبز به عنوان یکی از رنگ‌های رایج طلا، ترکیبی از طلای خالص، مس، نقره و روی است. طیف‌های مختلفی از طلای سبز از ملایم تا سبز تیره وجود دارند که رنگ آن‌ها به آلیاژهای مورد استفاده بستگی دارد.

  • طلای بنفش

این رنگ در طلا ناشی از مخلوط طلا و آلومینیوم است؛ اما به دلیل شکنندگی کمتر در جواهرات استفاده می‌شود.

  • طلای آبی

طلای آبی ترکیبی از طلا و ایندیم، آهن یا گالیم است و  یکی از رنگ‌های طلایی کمتر رایج است.

  • طلای خاکستری

این سایه از ترکیب طلای خالص با مس، نقره، منگنز یا آهن حاصل می‌شود.

  • طلای سیاه

 از راه‌های مختلفی برای به دست آوردن سایه طلای سیاه استفاده می‌شود؛ به عنوان مثال، اکسید کبالت شامل مخلوط کردن طلای خالص با کبالت و سپس گرم کردن آن در دمای خاص است. یکی دیگر از روش‌های رایج برای ایجاد طلای سیاه آبکاری الکتریکی نامیده می‌شود؛ که در آن جواهرات طلا با روکش مشکی، معمولاً با رودیوم یا روتنیوم سیاه آبکاری می‌شوند.