نگهداری از طلا و جواهر به هیچ عنوان کار سختی نیست، تنها باید بدانید که از چه روش‌هایی استفاده کنید. طلا سفید، طلای زرد، طلای رزگلد، طلای سیاه، طلای سبز که به آن‌ها الکتروم می‌گویند همگی جزء انواع رنگ طلا به شمار می‌آیند. در این میان شما باید به این موضوع توجه کنید که چه چیزهایی می‌تواند موجب خرابی طلا و جواهرات شود؛ اینگونه می‌توانید از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید.

روش‌های جلوگیری از آسیب طلا و جواهرات

به نظر شما چه چیزی طلا را جذب می‌کند؟ اگر با این موارد آشنا نباشید، نمی‌توانید در طولانی مدت به نگهداری طلا و جواهرات خود بپردازید. ما در ادامه نحوه نگهداری صحیح از طلا و جواهرات را بررسی می‌کنیم.

چنانچه شما از جواهرات و طلا به صورت مکرر و پیوسته استفاده کنید، آن‌ها را در مقابل شکسته شدن، ریزش و فرسودگی قرار می‌دهید. از جمله اقداماتی که برای نگهداری از طلا و جواهر می‌توان بیان کرد موارد زیر هستند:

  • لمس صحیح و بدون آلودگی طلا و جواهر

شما بعد از خرید اینترنتی طلا از گالری جواهر حقانی برای محافظت از طلا و جواهرات خود باید به نحوه استفاده و لمس طلا و جواهر دقت کنید. دستان شما دارای چربی اگر باشد، همین چربی باعث تجمع آلودگی روی طلا و جواهر خواهد شد. با این حساب نحوه لمس طلا و جواهر هم خود موضوع بسیار مهمی به شمار می‌آید که نباید دست کم بگیرید.

  • استفاده دوره‌ای از طلا و جواهرات

انواع طلا را سعی کنید به صورت دوره‌ای، مورد استفاده قرار دهید؛ چرا که استفاده به صورت مکرر و یکسان صد درصد باعث خرابی جواهرات و طلای شما خواهد شد. شما باید به گونه‌ای از انواع جواهر و طلای خود استفاده کنید که تنوع را در پوشش خود به نمایش بگذارید و دوره‌ای استفاده کردن جواهرات را نباید به هیچ عنوان نادیده بگیرید تا در طولانی مدت بتوانید از کیفیت جواهرات خود استفاده کنید.

  • عدم نگهداری طلا و جواهرات در کنار یکدیگر
تصویر محل صحیح نگهداری طلا و جواهر

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که نگه داشتن طلا و جواهرات در کنار یک‌دیگر می‌تواند باعث ایجاد آسیب و مشکل شود و حتی به ایجاد ترک‌خوردگی، عدم درخشندگی و لکه‌های خاص روی طلا و جواهر ختم شود و این موارد تأثیر بسیار منفی روی طلا می‌گذارند.

  • دور کردن طلا و جواهرات از مواد شیمیایی
تصویر تاثیر مواد شیمیایی بر طلا

اگر بخواهیم به این نکته اشاره کنیم که چه چیزهایی طلا را خراب می‌کند، مواد شیمیایی از جمله عواملی است که به خرابی طلا و جواهر منجر می‌شود. مواد شیمیایی در لوسیون‌ها، اسپری‌های مو و مواد آرایش و میکاپ وجود دارند و این‌چنین است که شما باید طلا و جواهرات خود را از این مواد دور نگه دارید. شما بعد از اینکه میکاپ خود را تکمیل کنید، از لوسیون‌ها استفاده می‌کنید پس بهتر است به استفاده از طلا و جواهرات خود بپردازید.

  • جلوگیری از تجمع صابون و مواد شیمیایی مضر

در مورد اینکه چه چیزی رنگ طلا را خراب می‌کند می‌توان گفت شما اگر قبل از حمام جواهرات خود را بیرون نیاورید، این کار باعث تجمع صابون‌ در زاویه‌های مختلف طلا و جواهرات شما خواهد شد. همین لایه به وجود آمده روی جواهرات قطعاً مشکلاتی را به وجود می‌آورد. حتی شما باید قبل از خواب، هنگام شنا، باغبانی، ورزش و نظافت هم طلا و جواهرات خود را در بیاورید؛ چرا که در این صورت مشکلات زیادی به وجود می‌آید. سؤالی که بسیار مطرح است، آیا الکل طلا را خراب می‌کند؟ بله، الکل باعث کدر شدن و شکنندگی زودهنگام طلا و جواهرات شما می‌شود.

  • جلوگیری از برخورد اشیاء با طلا و جواهرات

طلا جزو فلزات نرم است و بهترین کار این است که زمان صحبت در مورد که در مورد این موضوع که آیا الکل رنگ طلا را خراب می‌کند به این موضوع اشاره کنید که چه چیزهایی دیگر می‌توانند به خرابی طلا و جواهرات اشاره کنند؟ برخورد طلا به اشیا و ضربات احتمالی می‌تواند باعث ایجاد خراش، ضربه و فرورفتگی شود و شما باید در زمان استفاده از انگشتر‌ها، ساعت‌ها و دستبند‌های طلایی خود سعی کنید به انجام ورزش نپردازید؛ چرا که ضمن احتمال مواجهه با ضربات احتمالی، قطعاً آسیب‌هایی به وجود خواهد آمد.

  • باور غلط هنگام استفاده از چسب قطره‌ای

به نظر شما آیا چسب قطره‌ای طلا را خراب می‌کند؟ خیر این‌چنین نیست. به گونه‌ای که حتی برای تعمیرات طلا و جواهرات از این چسب‌ها استفاده می‌کنند و نمی‌توان گفت که این چسب‎ها مشکلاتی را به وجود می‌آورند.

  • عدم استفاده از فلزی مایع به نام جیوه

دشمن طلا چه فلزی است؟ این سؤال یکی از سؤالات رایجی بوده که بهتر است در مورد آن با شما صحبت کنیم. برای اینکه بیان کنیم، آیا جیوه‌ رنگ طلا را خراب می‌کند یا خیر، می‌توان گفت جیوه یک نوع فلز مایع است که طلا و جواهرات را مورد آسیب و صدمه قرار می‌دهد و جلای طلا را از بین می‌برد.

محل نگهداری طلا و جواهرات

تصویر محل نگهداری طلا و جواهرات

ظاهر طلا بسیار اهمیت دارد؛ به همین دلیل، شما باید طلا جواهرات خود را در جعبه‌ای جای دهید که کمترین مقدار هوا را به خود ببیند. استفاده از بسته‌های رطوبت‌گیر که رطوبت را جذب می‌کند را نباید نادیده گرفت. معمولاً جعبه جواهرات باید روکش پارچه‌ای داشته باشد. به هر حال نگهداری طلا و جواهرات، هنگامی شما از جواهرات زیادی را در کنار یکدیگر قرار می‌دهید کار سختی است. این‌گونه جواهرات قطعاً خراشیده می‌شوند و به همین دلیل، شما باید جنس‌های مختلف طلا و جواهرات را به صورت جداگانه نگهداری کنید.

متاسفانه برخی علاقه دارند تا از جواهرات خود به صورت لایه ‌لایه استفاده کنند، این کار بسیار اشتباه است؛ چرا که نگین‌های طلا و جواهرات شما قطعاً دچار آسیب خواهند شد و به همین دلیل، توصیه ما به شما این است که سعی کنید به صورت لایه‌لایه از جواهرات خود استفاده نکنید؛ همچنین در هنگام استفاده یا نگهداری طلا و جواهرات خود باید در نظر بگیرید که از گره خوردن آن‌ها جلوگیری کنید تا بتوانید عمر طولانی‌تری را به جواهرات خود اختصاص دهید. معمولاً گردنبند‌ها و گوشواره‌ها بیشتر در معرض گره خوردگی قرار می‌گیرند، پس سعی کنید آن‌ها را همیشه آزادانه مورد استفاده قرار دهید و جداگانه نگهداری کنید. 

سخن پایانی

نگهداری از طلا و جواهر همان‌گونه که گفته شد، کار سختی نیست، تنها باید به نکاتی که گفته شد، بی‌توجه نباشید. امروزه با وجود صفحات وب، کسب اطلاعات این‌چنینی کار دشواری نیست. با این حساب، لطفاً برای برطرف کردن هرگونه سؤال و ابهام خود در این حوزه، سعی کنید با مشاورین ما در این گالری در ارتباط باشید.