هنگامی که سخن از سیاه شدن جواهرات می‌شود، برخی به اشتباه تصور می‌کنند که این اتفاق هیچ وقت برای طلا رخ نمی‌دهد. اما باید بدانید که انواع طلا گاهی ممکن است سیاه شود. ممکن است دوست داشته باشید بدانید که دلیل سیاه شدن طلا چیست؟ و چگونه می‌توان این سیاهی را رفع کرد.

تصمیم داریم در این مقاله به این سوال مهم که دلیل سیاه شدن طلا چیست، پاسخ دهیم و چندین روش برای رفع این سیاهی‌ها معرفی کنیم؛ بنابراین اگر دوست دارید اطلاعات خوبی در این زمینه به دست آورید، با ما همراه باشید. 

 

دلیل سیاه شدن طلا چیست؟

طلا به عنوان یکی از فلزات گرانبها و با ارزش شناخته می‌شود که کمتر دچار خوردگی می‌شود و در تماس با ترکیبات شیمیایی واکنش چندانی از خود نشان نمی‌دهد. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا تصور شود طلا هیچ وقت سیاه نمی‌شود.

بله درست است طلا خالص هیچ وقت سیاه یا دچار پوسیدگی نخواهد شد. اما آیا جواهرات طلای ما از طلا خالص ساخته شده است؟

قطعا خیر. از آنجایی که طلا خالص نرم است، نمی‌توان بدون استفاده از فلزات دیگر آن را به جواهر تبدیل کرد. در واقع می‌توان گفت طلاسازان برای طراحی و ساخت طلا به ناچار فلزات دیگری چون مس و نقره را به طلای خالص اضافه می‌کنند. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا طلا قابلیت سیاه شدن را پیدا کند.‌

لازم به ذکر است که اضافه کردن نقره و مس به طلای خالص در فرآیند طراحی جواهرات ارزش و عیار طلا شما را کاهش نخواهد داد. بلکه تنها قابلیت شکل پذیری طلا خالص را افزایش می‌دهد.

تصویر سیاه شدن انگشتر

آیا طلای واقعی سیاه می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای هر فرد به خصوص کسانی که به نگهداری از طلا و جواهر می‌پردازند، پیش آید این است که آیا طلای واقعی سیاه می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که طلا ۲۴ عیار که فاقد ناخالصی‌ها است به هیچ عنوان سیاه نمی‌شود؛ اما طلای ۲۴ عیار تنها در قالب شمش یافت می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که جواهرات ما دچار سیاهی شوند.

نکته‌ای که نباید از آن غافل شد این است که هر چه عیار طلا بیشتر باشد، ریسک سیاه شدن آن نیز کمتر است. به همین دلیل گفته می‌شود که سعی کنید سراغ طلاهایی بروید که عیار بیشتری دارند.

شما با دانستن راه‌هایی برای تمیز کردن طلای زرد و همچنین روش‌های اصولی و استاندارد برای تمیز کردن طلای سفید می‌توانید در صورت سیاه شدن جواهرات خود این نواقص را به طور کامل رفع کنید.

 

دلایل عمده سیاه شدن طلا و راه‌های مختلف تمیز کردن آن

حالا که متوجه شدید طلا نیز مانند سایر جواهرات ممکن است دچار سیاهی شود، ممکن است این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که سیاه شدن طلا چه دلیلی دارد؟

برای پاسخ به این سوال لازم است تا به مهم‌ترین دلیل سیاه شدن ورق طلا و سایر جواهرات بپردازیم. برخی از این دلایل به شرح زیر است: 

  • سیاه شدن طلا در اثر حرارت

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود جواهرات طلای شما سیاه رنگ شوند، حرارت است. حرارت باعث ایجاد واکنش میان ناخالصی‌های درون جواهرات شما و در نتیجه ایجاد سیاهی می‌شود.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که طلای ۱۸ عیار بسیار کمتر از طلاهایی که دارای عیار کمتر هستند، در اثر تماس با حرارت دچار تغییر رنگ می‌شوند. این موضوع را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین مزایای خرید طلاهای دارای عیار بالا دانست.

لازم به ذکر است که تماس طلا با حرارت کم معمولا هیچ خطری به همراه نخواهد داشت. آنچه که باعث تغییر رنگ خواهد شد تماس طولانی مدت با حرارت بالا است.

  • بالا بودن میزان مس

بالا بودن میزان مس نیز می‌تواند دلیل سیاه شدن طلا باشد. همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره کردیم برای اینکه طلای خالص استحکام و شکل پذیری پیدا کند، لازم است تا از فلزات دیگری چون مس و نقره استفاده شود. در چنین شرایطی اگر فلز مس نسبت به نقره بیشتر باشد، امکان سیاه شدن طلای شما نیز به همان میزان بالاتر است.

البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که گاهی با اینکه میزان مس و نقره کاملا برابر است اما باز هم شاهد تیره شدن طلا خواهیم بود. در چنین شرایطی ممکن است کیفیت می به کار رفته چندان قابل قبول نباشد. 

  • آبکاری نامناسب طلا

از دیگر دلایلی که می‌تواند زمینه ساز سیاه شدن طلا شود، می‌توان به آبکاری نامناسب اشاره کرد. هرچه آبکاری طلا با دقت و ظرافت بیشتری انجام شود، احتمال سیاه شدن آن نیز به همان میزان کمتر است.

ممکن است طلایی خریداری کرده باشید که به درستی آبکاری نشده است. در چنین شرایطی می‌توان برای جلوگیری از سیاه شدن جواهرات خود نسبت به آبکاری مجدد اقدام کنید. با این کار شانس سیاه شده طلای شما به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد و می‌توانید برای سالیان طولانی از طلای خود استفاده کنید. 

  • دلیل سیاه شدن پوست با طلا

گاهی دیده می‌شود که پوست فرد پس از استفاده از طلا دچار سیاهی می‌شود. در چنین شرایطی ممکن است این سوال مطرح شود که چه چیزی باعث شده تا این شرایط پیش آید؟ به عنوان مثال فرض کنید یک النگو طلا خریداری کرده‌اید و به دست انداخته‌اید، اما پس از گذشته مدت زمانی متوجه شده‌اید که پوست زیر النگو دچار سیاهی شده است. در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که علت سیاه شدن زیر النگو طلا چیست؟

در پاسخ به این سوال مهم باید بگوییم که نیکل به کار رفته در فرایند طراحی و ساخت طلا می‌تواند برای بسیاری از افراد حساسیت زا باشد. این موضوع باعث می‌شود تا برخی از افراد پس از استفاده کردن از جواهرات ساخته شده از طلا دچار سیاهی شدگی پوست شوند. علاوه بر موارد ذکر شده پایین بودن کیفیت طلا نیز ممکن است موجب ایجاد سیاه شدگی پوست شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما برای خرید طلا و جواهرات ساخته شده از این فلز گرانبها سراغ محصولات با کیفیت بازار بروید.

تصویر سیاه شدن پوست با طلا

  • تمیز کردن و رفع سیاهی طلا

خوشبختانه سیاه شدن طلا پایان کار نیست. امروزه به راحتی می‌توان در منزل طلاهای سیاه شده را تمیز کرد. به عبارت دیگر با استفاده از روش‌هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد به راحتی می‌توان سیاهی طلاها را از بین برد. برخی از این روش‌های مهم به شرح زیر است: 

تصویر تمیز کردن و رفع سیاهی طلا

  • تمیز کردن طلا با آمونیاک

رفع سیاهی طلا با استفاده از آمونیاک یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌های خانگی است که کمک می‌کند تا طلای شما همچون روز اول درخشندگی و زیبایی خود را به دست آورد. برای این کار لازم است تا یک پیمانه آب ولرم را با مقداری مایع ظرفشویی مخلوط کنید. سپس کمی آمونیاک به مخلوط خود اضافه کنید. پس از اینکه آمونیاک در مخلوط شما حل شد طلای خود را به مدت ده ثانیه درون ظرف محلول بیاندازید. پس از گذشت ۱۰ ثانیه طلا را خارج کنید و با استفاده از یک مسواک آلودگی‌ها و سیاهی‌ها را از بین ببرید. 

  • تمیز کردن طلا با جوش شیرین

یکی دیگر از راهکارهای خانگی که باعث می‌شود بتوانید در مدت زمانی کوتاه سیاه شدگی طلا را از بین ببرید، استفاده از جوش شیرین است.

برای اینکه بتوانید از جوش شیرین در جهت تمیز کردن سیاهی طلا استفاده کنید لازم است تا کمی آب جوش تهیه کنید، سپس با استفاده از جوش شیرین ترکیبی خمیر مانند بسازید. ترکیب ساخته شده قابلیت از بین بردن آلودگی‌ها را دارد. برای استفاده از این قابلیت می‌توانید خمیر تهیه شده را بر روی طلا مسواک کنید. بعد از گذشت چندین دقیقه طلا را با آب سرد شست و شو دهید. 

تصویر تمیز کردن طلا با جوش شیرین

روش‌های جلوگیری از سیاه شدن طلا

با انجام یک سری اقدامات و دوری کردن از یک سری کارها می‌توانید طلاها و جواهرات زیبا و دوست داشتنی خود را از سیاه شدن دور نگه دارید. بنابراین اگر می‌خواهید شانس سیاه شدن طلاهای شما به طور قابل توجهی کاهش یابد بهتر است تا نکات زیر را در نظر بگیرید و اجرا کنید:

  • در هنگام استفاده از عطر، لوازم آرایشی، اسپری و سایر مواد شیمیایی لازم است نهایت دقت و توجه خود را به کار گیرید تا از برخورد مواد شیمیایی با طلا و جواهرات خود جلوگیری کنید.
  • هنگامی که از جواهرات خود استفاده نمی‌کنید بهتر است آن‌ها را درون کیسه‌های بدون پرز نگهداری کنید تا هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نشود.
  • در هنگام شست و شوی ظروف و همچنین حمام کردن طلاهای خود را دور از آب و رطوبت نگه دارید.

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی علل سیاهی طلا پرداختیم و گفتیم که سیاه شدن طلا به این دلیل نیست که طلا خریداری شده اصل نیست. بلکه دلایل مختلفی دارد. ممکن است کیفیت طلا خریداری شده چندان مطلوب نباشد.

توصیه ما به شما این است که نهایت تلاش خود را به کار گیرید تا یک مجموعه معتبر را برای خرید طلا انتخاب کنید و بتوانید با کیفیت‌ترین محصولات بازار را خریداری کنید. در چنین شرایطی دیگر هیچ گونه نگرانی از بابت سیاه و کدر شدن طلا وجود نخواهد داشت.

بهترین مجموعه برای خرید طلا گالری حقانی است که امروزه امکان دریافت خدمات به صورت غیر حضوری و اینترنتی را نیز برای مشتریان فراهم کرده است. با کمک این مجموعه می‌توانید بهترین و در عین حال زیباترین جواهرات بازار را خریداری کنید.