تمیز کردن طلای سفید یکی از دغدغه‌های افرادی است که زیورآلات یا جواهراتی به این رنگ دارند. خیلی از عروس و دامادها از میان انواع رنگ طلا طلای سفید را برای حلقه یا سرویس عروس انتخاب می‌کنند؛ احتمالا بعد از مدتی متوجه خواهید شد که جواهرات شما مثل روز اول براق و شفاف نیستند و کدر شده است. اگر دوست دارید زیورآلات شما همچون روز اول بدرخشد و جذابیت داشته باشد تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ما در این مطلب قصد داریم در مورد تمیز کردن طلای سفید مواردی را ذکر کنیم؛ پس همراه ما باشید تا به اطلاعات مفیدی در این مورد دست پیدا کنید.

مجموعه حقانی به عنوان معتبرترین مرکز خرید طلای آنلاین به کمک تیم ماهر و کاربلد خود به شما کمک می‌کند تا چنانچه نیاز داشتید زیورآلات خود را جلا ببخشید از آن‌ها کمک بگیرید؛ همچنین این مجموعه با ارائه خدماتی منحصر به فرد همچون ساخت طلای سفارشی برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا هر طرح و الگویی که در ذهن دارید را عینا پیاده سازی کنید.

چرا طلای سفید پس از مدتی کدر می‌شود؟

تصویر  تمیز کردن طلا سفید با مسواک

طلای سفید چیست؟ سوالی است که شاید برای شما هم پیش آمده باشد. این طلا یکی از فلزات قیمتی محسوب می‌شود که در بین مردم محبوب است. زیورآلات مختلفی در بازار با طلا سفید تولید می‌شود. ظاهر این طلای ماندگار و مقاوم، شبیه به نقره و پلاتینیوم است. شباهت ظاهری آن به نقره و پلاتینیوم به این دلیل است که از آلیاژ‌هایی همچون پالادیوم، نقره و نیکل در کنار طلای زرد استفاده می‌شود و روکش آن با فلز رودیوم است. درست است که طلا دچار زنگ زدگی نمی‌شود یا به موادی مانند شوینده‌ها واکنش شیمیایی نشان نمی‌دهد، اما نمی‌توان مانع کدر شدن آن شد. 

چون رنگ طلا سفید به طور طبیعی سفید نیست و رنگ آن از ترکیب آلیاژها و روکش رودیوم به دست آمده است؛ بنابراین هنگامی که متوجه کدر شدن یا زرد شدن آن می‌شویم، تغییر رنگ آن به علت اثر تغییرات شیمیایی نیست، بلکه به علت از بین رفتن روکش رودیومی آن است یا اینکه تیرگی و کدر شدن آن ممکن است به علت جذب آلاینده‌ها، عرق و چربی و… باشد.

طرز تمیز کردن طلای سفید

تصویر تمیز کردن طلا سفید

برای تمیز کردن طلای سفید می‌توان از چند روش کمک گرفت. روش‌هایی که در اینجا معرفی می‌کنیم برای سنگ‌های قیمتی کاربرد ندارند چون سنگ‌ها و جواهرات قیمتی، بافت حساسی دارند و ممکن است با استفاده از مواد اسیدی و قلیایی صدمه ببینند؛ بنابراین این روش‌ها را فقط روی طلا امتحان کنید که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • طرز تمیز کردن طلای سفید با سرکه

اگر چه به علت اسیدی بودن سرکه، برای تمیز کردن طلا سفید، استفاده از آن را به شما توصیه نمی‌کنیم؛ اما می‌توان این شیوه را به عنوان یکی از روش‌های عمومی که برای از بین بردن سیاهی طلا کاربرد دارد، ذکر کرد. برای تمیز کردن آن به ترتیب زیر عمل کنید: 

  1. ابتدا در نصف لیوان سرکه سفید، دو قاشق چای‌خوری نمک بریزید و با هم مخلوط کنید.
  2. طلا را چند دقیقه در سرکه و نمک قرار دهید و سپس آن را از محلول سرکه و نمک بیرون بیاورید و ببینید سیاهی و کدری آن از بین رفته است یا خیر!
  3. اگر طلای مورد نظر تمیز شد آن را زیر آب ولرم بشویید و اجازه دهید خود به خود خشک شود.
  • طرز تمیز کردن طلای سفید با مایع ظرفشویی
تصویر  تمیز کردن طلا سفید با مایع

برای اینکه طلای سفید را پاک کنید از چند قطره مایع ظرفشویی ملایم بدون فسفات استفاده کنید و آن را به آب ولرم اضافه کنید و هم بزنید. در داخل یک کاسه کوچک ۱ تا ۲ پیمانه آب ولرم بریزید و چند قطره مایع ظرفشویی اضافه و مخلوط کنید. سپس طلا را در کاسه گذاشته و اجازه دهید ۱۵ دقیقه در کاسه بماند و کثیفی یا سیاهی طلا پاک شود. بعد از گذشت یک ربع طلای مذکور را با دستمال پاک کنید. 

در مرحله بعد یک مسواک بسیار نرم بردارید و با آن سطح طلا را تمیز کنید. سیاهی‌هایی که در مرحله قبل با دستمال از بین نرفتند را می‌توانید با مسواک نرم که آغشته به آب و مایع ظرفشویی است، به آرامی تمیز کنید. بعد از این مرحله، طلا را با آب بشویید و با دستمال نرم و بدون پرز پاک کنید و آن را یک شب تا صبح در معرض هوا بگذارید تا به خوبی خشک شود. بعد از آن با دستمال مخصوصی که برای برق انداختن جواهرات استفاده می‌شود، سطح آن را پاک کنید تا طلا درخشندگی خود را بازیابد.

  • تمیز کردن طلا سفید با جوش شیرین

برای تمیز کردن طلا با جوش شیرین لازم است دو پیمانه آب را درون ظرفی بجوشانید؛ سپس فویل آلومینیومی را در یک تابه پیرکس یا ظرف شیشه‌ای قرار دهید و فویل را با فشار روی سطح پیرکس، ثابت نگه دارید و به تا کردن لبه‌های فویل روی لبه‌های ظرف بپردازید.‌ طلای کدر شده را داخل پیرکس و روی فویل قرار دهید. یک تا یک و نیم قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را روی هر قطعه طلای کثیف و کدر شده بپاشید. دو پیمانه آب جوشیده داغ را درون پیرکس و روی فویل آلومینیوم و طلا بریزید و اجازه دهید ۵ دقیقه بگذرد. ورقه آلومینیومی سبب می‌شود که جوش‌شیرین و آب داغ واکنش شیمیایی ایجاد کنند. 

قطعه طلای مورد نظر را با چنگال یا انبر آشپزی برداشته و با آب سرد به خوبی بشویید تا اثری از جوش شیرین باقی نماند و سپس اقدام به خشک کردن طلا با یک دستمال بدون پرز و نرم کنید. بعد از اینکه طلای مزبور را با دستمال خشک کردید آن را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در معرض هوای آزاد قرار دهید تا رطوبت آن کاملا گرفته شود.‌

  • تمیز کردن طلا سفید توسط جواهرساز متخصص

با توجه به روش‌هایی که ذکر کردیم می‌توانید طلای سفید خود را به روش‌های خانگی تمیز کنید؛ اما بهترین روش این است که تمیز کردن آن را به جواهرساز محول کنید. اگر طلای شما دچار خراشیدگی شده است آن را نپوشید هرگونه خراشیدگی آن را بیشتر آسیب پذیر می‌کند؛ بنابراین آن را به متخصصانی که در این زمینه مهارت دارند بسپارید. این افراد طلا را صیقل می‌دهند و ساییدگی آن را صاف و برطرف می‌کنند و اگر نیاز بود بار دیگر با رودیوم سطح آن را می‌پوشانند؛ چرا که وقتی از طلا سفید به صورت مرتب و هر روز استفاده می‌کنید رودیوم آن از بین می‌رود و سبب تغییر رنگ طلا سفید شده و مات یا کم رنگ می‌شود. برای اینکه این طلاها بار دیگر درخشش اولیه خود را بازیابند، آنها را هر شش ماه یکبار به جواهرساز متخصص بسپارید. طلای سفید در کارگاه آبکاری جواهرات به صورت حرفه‌ای آبکاری می‌شوند.

نکاتی که باید بعد از تمیز کردن طلای سفید رعایت کنید

تص.یر تمیز کردن انگشتر طلا سفید

اکنون که با روش‌هایی، طلای سفید خود را تمیز و آبکاری کردید باید نکاتی را رعایت کنید تا از زود کثیف شدن و کدر شدن آن جلوگیری نمایید. این نکات عبارت است از:

● هنگامی که به استخر می‌روید طلا و جواهرات خود را با خود به داخل آب نبرید.

● هنگامی که حمام می‌روید یا دست و صورت خود را می‌شویید قبلا طلاها را از دست خود خارج کنید تا با کف صابون و آب کدر نشوند.

● اگر ورزش می‌کنید در هنگام ورزش طلا را از دست و گردن خارج کنید؛ چرا که عرق بدن سبب آلودگی آنها و کدر شدن می‌شود.

● هرگز برای تمیز کردن طلای سفید، آن را به مدت طولانی در آب یا مواد شوینده قرار ندهید.

● هنگامی که به دست و صورت خود کرم می‌مالید، انگشتر و حلقه را از دست خود بیرون بیاورید تا مانع از آلوده شدن و جذب شدن کرم به آن شوید.

● سعی کنید طلا و جواهرات خود را فقط در مواقعی که نیاز است مانند مهمانی یا مراسم خاص استفاده کنید.

● برای نگهداری طلای سفید آنها را در جعبه مخصوص آن نگهداری کنید تا مانع از کثیف شدن آن شوید. بهتر است آنها را در کیف‌های پارچه‌ای نرم و درب‌دار نگهداری کنید.

● سعی کنید طلا و جواهرات زیادی را در یک جعبه نگهداری نکنید، چون نگهداری تعداد زیادی از آنها در یک جعبه روی آنها خش می‌اندازد و ممکن است نگین‌ها و سنگ‌ها کنده شوند.

● الماس را باید جداگانه و در جعبه‌های جدا نگهداری کرد؛ چرا که اگر همراه با جواهرات دیگر نگهداری شود بقیه طلاها خش می‌گیرند.

سخن پایانی

طلای سفید از جمله فلزاتی است که با طلای زرد به دست می‌آید. در حقیقت این طلا، همان طلای زرد است که با آلیاژ هایی ترکیب شده و به این رنگ در آمده است. ما در مطلب امروز، روش‌های تمیز کردن طلای سفید را به شما معرفی کردیم. اگر طلای سفید شما هم کدر و تیره شده است، می‌توانید از این روش‌ها کمک بگیرید. بهترین روش برای تمیز کردن آن مراجعه به جواهرسازی است. در جواهرسازی حقانی علاوه بر خرید طلا امکان تعمیر و تمیز کردن این طلا توسط متخصصین وجود دارد. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این مورد به دست بیاورید، می‌توانید به سایت گالری جواهری حقانی مراجعه کنید.

سوالات متداول

۱- ظاهر طلای سفید چگونه است؟

طلای سفید ظاهری شبیه نقره و پلاتینیوم دارد و از آلیاژهایی مانند پالادیوم، نقره و نیکل در کنار طلای زرد استفاده می‌شود و روکش آن از جنس رودیوم است.

۲- برای تمیز طلای سفید از چه روش‌هایی استفاده می‌کنیم؟

برای تمیز کردن آن در خانه می‌توانیم از سرکه و جوش شیرین و… استفاده کنیم اما بهترین روش، سپردن آن به متخصص جواهرسازی است.