قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا هر روز دچار تغییراتی می‌شود که در ادامه به این تغییرات خواهیم پرداخت. مالیات بر ارزش افزوده در دسته‌بندی مالیات غیرمستقیم جای می‌گیرد. می‌توان گفت این نوع مالیات بر ارزش افزوده که مربوط به طلا است یک فرمول خاص دارد که در مورد این فرمول نیز با شما صحبت خواهیم کرد.

با توجه به قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده  در سال 1402، از این پس طلا با مالیات 9% قابل خرید و فروش است و این مالیات تنها بر روی سود فروشنده و اجرت ساخت اعمال می‌شود و طلا به کار رفته در محصول شامل آن نمی‌شود. مالیات بر ارزش افزوده در دسته‌بندی مالیات غیرمستقیم جای می‌گیرد.

می‌توان گفت این نوع مالیات بر ارزش افزوده که مربوط به طلا است یک فرمول خاص دارد که در مورد این فرمول نیز با شما صحبت خواهیم کرد.

مجموعه حقانی به عنوان معتبرترین مرکز خرید طلای آنلاین با در نظر گرفتن ۹ درصد مالیات و کمترین سود خریدی بهینه و مقرون به صرفه را برای شما رقم خواهد زد.

مالیات طلا چیست؟

تصویر انواع طلا

برای اینکه بتوانیم در مورد نحوه محاسبه ارزش افزوده طلا با شما صحبت کنیم، باید بدانید که مالیات طلا چیست؟

این نوع مالیات با توجه به نرخ مشخص شده در قانون، هنگام فروش طلا از خریدار اخذ و توسط فروشنده به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز می‌شود، قانون جدید مالیات ارزش افزوده طلا نرخ ۹% که به سود و اجرت ساخت طلا تعلق دارد را از مالیات حذف می‌کند. زمانی که در مورد قانون حذف مالیات بر ارزش افزوده با شما صحبت می‌کنیم، منظور ما همین مسئله است.

می‌توان گفت طبق بخشنامه ارزش افزوده طلا فروشان، مالیات طلا جزء مالیات‌های غیرمستقیم به شمار می‌آید. مالیات بر ارزش افزوده یک طیف گسترده از خدمات را در برمی‌گیرد که مالیات طلا، یکی از این نوع مالیات‌ها به شمار می‌آید.

برای اینکه بدانید مالیات بر ارزش افزوده طلا چقدر است خوب است بگوییم که فروشنده طلا این مالیات را دریافت می‌کند و همان‌طور که گفته شد به حساب سازمان امور مالیات واریز می‌کند. مالیاتی که دریافت می‌شود ۹% بوده ولی قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا ذکر کرده است که ارزش افزوده به اجرت و سود به‌تنهایی تعلق می‌گیرد.

  • مالیات ارزش افزوده

برای اینکه بدانید مالیات بر ارزش افزوده طلا چقدر است باید در مورد مالیات ارزش افزوده با شما صحبت کنیم. مالیات بر ارزش افزوده یک نوع مالیات به‌صورت غیرمستقیم است که مصرف‌کنندگان انواع کالا، از آن استفاده می‌کنند. ارزش کالا قسمتی از قیمت کالا را در برمی‌گیرد که از طریق تولید کننده از مصرف‌کننده دریافت می‌شود و سپس به حساب سازمان مالیاتی کشور واریز می‌شود؛ به همین دلیل، در هنگام محاسبه قیمت طلا هنگام فروش مالیات بر ارزش افزوده هم در نظر گرفته می‌شود.

نحوه محاسبه اجرت و مالیات طلا

نحوه محاسبه ارزش افزوده طلا فرمول خاص خود را دارد. به‌هرحال، این حق طبیعی شما است که در زمان خرید طلا با نحوه محاسبه ارزش افزوده آن آشنا باشید. این فرمول به این شکل است:

۹% مالیات بر ارزش افزوده + ۷% سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار))

البته طبق بخشنامه ارزش افزوده طلافروشان ممکن است برخی از طلافروشان در ابتدا مالیات بر ارزش افزوده را محاسبه کنند و سپس به سراغ سود طلا بروند. در برخی از شرایط هم طلافروش وزن کل طلا را در پایان کار ضرب می‌کند. البته کلیه اقداماتی که انجام می‌شود از همین فرمول تبعیت می‌کند و در قیمت نهایی طلای خریداری شما هیچ تأثیر خاصی ندارد.

تصویر النگو طلا

آیا خرید سکه از طلا فروشی مالیات دارد؟

دستورالعملی وجود دارد که اگر فردی بیش‌تر از ۱۵ سکه از بانک مرکزی خریداری کند، به ازای هر قطعه سکه، ۹۶۰هزار تومان باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازد. حال نسبت به مازاد ۱۵ الی ۲۵ سکه به ازای هر قطعه ۱ میلیون و ۲۸۰ تومان باید پرداخت کند. با این تفاسیر پاسخ این سوال که آیا خرید سکه از طلا فروشی مالیات دارد؟ می‌توان گفت، بله مالیات دارد. در این ‌بین، بهتر است بدانید که طبق قانون جدید مالیات ارزش افزوده طلا اصل طلا شامل مالیات ارزش افزوده نمی‌شود و از این اصل جزء قانون حذف مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.

  • اجرت ساخت طلا

حال که در مورد قانون حذف مالیات بر ارزش افزوده طلا به شکل گفته‌ شده، با شما صحبت کرده‌ایم. بهتر است در مورد اجرت ساخت طلا هم اطلاعاتی را ارائه دهیم. اجرت ساخت طلا شامل اجرت ساخت درصدی، اجرت ساخت به تومان و درصد و اجرت ساخت به تومان می‌شود، اجرت ساخت طلا در اصل همان سود است که طلاساز به خاطر ساخت طلا دریافت می‌کند و سپس به قیمت خام یک گرم طلا اضافه می‌شود و برای طلاهای گوناگون با توجه به نوع طراحی، این‌که طلا نگین‌دار باشد یا نباشد، روی قطعه ‌سنگ کار شده باشد یا نحوه تراشکاری اجرت ساخت متفاوت برآورد می‌شود.

  • سفارش ساخت طلا

قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا ۱۴۰۰، اصل طلا را از ارزش افزوده حذف نکرده بود، ولی در سال جدید این موضوع که اصل طلا روی مالیات ارزش افزوده تاثیری ندارد، اجرا شده است. شما با توجه به آنچه در مورد نحوه محاسبه قیمت طلا هنگام فروش با شما صحبت کرده‌ایم، بهتر است بدانید که برای ساخت انواع مدل‌ها و طرح‌ها در وزن و عیار مختلف می‌توانید روی گالری طلا و جواهر حقانی حساب کنید. 

سخن پایانی

در مورد قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا و بسیاری از موارد کلیدی دیگر با شما صحبت کرده‌ایم. این‌گونه در هنگام خرید طلا متوجه اصل قضیه خواهید شد. امروزه خرید طلا به صورت آنلاین بیشتر مورد توجه قرار گرفته است؛ به همین دلیل، شما برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاورین ما در این مجموعه یعنی گالری طلا و جواهری حقانی در ارتباط باشید.