خرید جواهرات طلا امری است که از نظر هزینه برای خریدار بسیار گران تمام می‌شود؛ به همین دلیل است که به عنوان یک خریدار، بسیار مهم است که بدانید طلا چیست و  جواهرساز مد نظر  شما برای جواهری که از فروشگاه آن‌ها خریداری می‌ کنید، چه هزینه ای از شما دریافت می‌‌کند. چندین فاکتور دیگر نیز وجود دارد که هنگام خرید جواهرات طلا باید به آن‌ها توجه کنید.

در اینجا راهنمایی برای دانستن اینکه چگونه یک جواهرساز قیمت جواهرات طلا را محاسبه می‌‌کند و عواملی که بر محاسبه قیمت طلا تأثیر می‌‌گذارد، آورده شده است. هر روز صبح، تاجران و خرده فروشان طلا مطابق با قیمت تعیین شده روزانه توسط انجمن طلا و جواهر کار می‌‌کنند. 

 

نحوه محاسبه قیمت طلا هنگام خرید و فروش

اگر بعد از اطلاع از نحوه فروش و خرید طلا تمایل دارید تا خرید آنلاین طلا را انجام دهید پیشنهاد می‌‌کنیم از محصولات مجموعه حقانی در همین سایت دیدن کنید. زیبایی خیره کننده محصولات دست‌ساز حقانی هنر دست باتجربه‌ترین استادکاران طلا و جواهرات در ایران است.

فرض کنید مثلا قصد دارید انگشتر زنانه  طلا بخرید. در ادامه فرمول محاسبه قیمت طلا هنگام خرید را ذکر می‌‌کنیم و عوامل تاثیرگذار بر قیمت را شرح می‌‌دهیم تا شما بتوانید با آگاهی هرچه تمام هم اقدام به خرید و هم فروش طلا کنید.

پول طلای خام + اجرت + سود طلا فروشی + مالیات

 

خلوص

هر وقت جواهرات طلا می‌‌خریم، عیار آن را می‌‌پرسیم. خلوص طلا بر حسب قیراط است. در جواهرات، ۲۴ قیراط خالص‌ترین شکل است؛ اما برای ساخت جواهرات مناسب نیست. ما از ۲۲ قیراط طلا برای جواهرات استفاده می‌‌کنیم. ما فلزات مختلفی مانند نقره، روی، مس و غیره را اضافه می‌‌کنیم. فلزات اضافی استفاده شده رنگ طلا را تعیین کرده و قیمت‌ها را متفاوت می‌‌کنند؛ یعنی هرچه فلزات دیگر در طلا بیشتر باشد قیمت نهایی طلای شما کمتر است؛ چون درصد خلوص طلا کمتر می‌شود.

تصویر فروش انواع طلا

قیمت روز طلا

قیمت طلا هر روز در حال نوسان است. همان طور که قبلاً گفته شد، جواهرسازان به دلایل مختلف از خلوص و انواع فلزات طلا استفاده می‌‌کنند. این‌ها تنها دو عامل اصلی تعیین کننده قیمت طلا هستند.

قیمت روز طلا توسط اتحادیه اعلام شده و طلا به صورت روزانه معامله می‌‌شود. تقاضا و عرضه طلا نیز بر اساس این قیمت روزانه انجام می‌‌شوند.

 

اجرت ساخت و سود

این عامل اصلی دیگری است که باعث تغییر نرخ طلا می‌‌شود. هر جواهرسازی قیمت‌های متفاوتی برای آن در نظر می‌‌گیرد و برخی از آن‌ها نرخ ثابتی برای ساخت هر گرم یا درصد ثابتی از کل هزینه را به عنوان هزینه ساخت دارند. در تعیین این هزینه، مشتریان می‌‌توانند با جواهر فروشان چانه بزنند. 

تصویر نحوه محاسبه قیمت طلا هنگام خرید و فروش

مالیات ارزش افزوده

آخرین بخش از فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید، مالیات است. تا قبل از تاریخ دی ۱۴۰۰ محاسبه مالیات به این صورت بود که به جمع مبالغ مراحل بالا، مالیات اضافه می‌‌شد. 

اما  بعد از آن تاریخ، مالیات به پول طلا تعلق نمی‌‌گیرد؛ یعنی تنها جمع اجرت و سود طلا فروشی هر چقدر که تعیین شود، مالیات دارد. به طور کلی نرخ مالیات ۹ درصد است.

در ضمن قیمت خرید و فروش طلای شما بسته به شکسته بودن یا سالم بودن طلا نیز می‌تواند تعیین شود.