با توجه به این که خرید طلا یک نوع سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، باید در نظر داشته باشید که قیمت طلا در هنگام خرید با زمانی که قصد فروش آن را دارید بیشتر است و عامل این تغییر قیمت سود فروشنده، مالیات و اجرت ساخت طلا است. 

همانطور که گفتیم طلا یک نوع سرمایه است و تفاوتی ندارد شما دست به خرید طلا آنلاین بزنید یا حضوری با مراجعه به طلافروشی اقدام به خرید کنید؛ در هر صورت مالیات به آن تعلق می‌گیرد و فروشنده مبلغ مالیات را به قیمت طلا اضافه خواهد کرد؛ اجرت ساخت طلا نیز عامل مهم دیگری است که در ساخت طلا سفارشی بین طلا نو و طلا دست دوم تغییر قیمت ایجاد می‌کند. 

در این مقاله می‌خواهیم درباره اجرت ساخت طلا صحبت کنیم و روش‌های محاسبه آن را برای شما توضیح دهیم تا از این به بعد در هنگام خرید و فروش با دید باز عمل کنید.

 

 

برای آشنایی با روش‌های محاسبه قیمت طلا همین حالا کلیک کن!

 

اجرت ساخت طلا چیست؟

این پرسش برای هر کسی که به قصد خرید قطعه‌ای طلا به طلافروشی می‌رود ممکن است پیش بیاید. در پاسخ باید گفت اجرت ساخت طلا در واقع همان هزینه‌ای است که طلافروشان یا کارخانه‌های تولید طلا به عنوان مزد ساخت و  طراحی از مشتری‌ها دریافت می‌کنند. 

تصویر اجرت ساخت طلا چقدر است

حالا اجرت طلا چگونه محاسبه می شود؟

اجرت ساخت به صورت گرمی محاسبه می‌شود؛ به این صورت که قیمت هر گرم وزن طلایی که ساخته می‌شود ضرب در قیمت اجرت ساخت شده و اجرت ساخت طلا به دست می‌آید. 

هر مدل طلا با توجه به مدل و نحوه ساختش اجرت ساخت متفاوتی دارد؛ اجرت ساخت طلا هر چه مدرن و ظریف‌تر باشد به دلیل این که مراحل ساخت پیچیده‌تری دارد بیشتر از مدل‌های قدیمی است.

 

برای سوال‌اتی از قبیل

  • اجرت ساخت طلا چقدر است
  • بالاترین اجرت ساخت طلا چقدر است؟
  • و کمترین اجرت ساخت طلا چند تومان است؟

پاسخ مشخصی وجود ندارد؛ چرا که هزینه اجرت ساخت طلا با توجه به این که به چه سبکی طراحی و تراشکاری شده و چه مقدار سنگ و نگین در آن به کار رفته است مشخص می‌شود؛ البته اجرت ساخت تنها در زمان خرید طلا نو باید پرداخت شود و در هنگام فروش طلا دست دوم این هزینه به خریدار پرداخت نمی‌شود.

 

بررسی انواع اجرت ساخت طلا در سال ۱۴۰۱

اجرت ساخت طلا گرمی چنده؟

یکی از شاخصه‌هایی که در فرمول تعیین قیمت طلا استفاده می‌شود اجرت ساخت طلا است. اجرت ساخت طلا امروزه در واقع سودی است که طلاسازان به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند؛ اجرت ساخت طلا بر اساس فرمول تعیین قیمت به هر گرم طلا خام اضافه شده و سود طلاساز مشخص می‌شود؛ این فرمول را می‌توانید در مقاله نحوه محاسبه قیمت طلا مشاهده کنید. مقدار اجرت ساخت در هر مدل طلا و جواهر متفاوت است و به نوع تراش‌کاری، طراحی، سوار شدن نگین و سنگ روی هر قطعه طلا بستگی دارد؛ از این رو توصیه می‌شود اگر در طلا فروشی یک قطعه طلا را پسند کرده‌اید برای دریافت قیمت دقیق از طلا فروش بخواهید هزینه تمام شده را برای‌تان محاسبه کند. 

طلاسازها با سه روش اجرت ساخت طلا را تعیین می‌کنند: 

  • اجرت ساخت طلا به تومان
  • اجرت ساخت طلا درصدی
  • اجرت ساخت طلا به تومان و درصد

تصویر اجرت ساخت طلا در سال 1401

اجرت ساخت طلا به تومان

اجرت بعضی از طلا و جواهرات با تومان حساب و کتاب می‌شود و مبلغ آن به قیمت خام طلا افزوده می‌شود؛ این مقدار معمولا به ازای هر گرم ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان است؛ اما در طلا و جواهراتی که مدل و طراحی خاص دارند یا محصولاتی وارداتی هستند اجرت ساخت به ازای هر گرم به ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان هم می‌رسد. 

 

اجرت ساخت طلا درصدی

اجرت ساخت بعضی از طلا و جواهرات به صورت درصدی حساب می‌شود؛ در این صورت اگر طلا فروش به شما بگوید اجرت ساخت طلایی که خریداری کرده‌اید ۲۰ درصد است؛ یعنی ۲۰ درصد از قیمت طلا خام را حساب کرده و به عنوان اجرت ساخت در نظر گرفته است؛ پس تا به این جا فهمیدیم اجرت ساخت طلا چند درصد است و چطور با کاهش و افزایش قیمت خام طلا متغیر می‌شود.

حال چطور متوجه شویم طلافروش درصد اجرت ساخت طلا را چگونه محاسبه می‌کنند؟

قیمت یک گرم طلا ۱۸ عیار در تاریخ ۶ آذر ۱۴۰۱، ۱٫۵۳۷٫۰۰۰ تومان است، فرض کنید اجرت طلایی که می‌خواهید خریداری کنید ۲۰% است؛ با یک درصد‌گیری می‌توانید اجرت ساخت طلا را حساب کنید: 

۳۰۷٫۴۰۰ = %۲۰ × ۱٫۵۳۷٫۰۰۰

و اگر ماشین حساب شما گزینه درصد را ندارد باید برای محاسبه روش زیر را به کار ببرید:

۳۰۷٫۴۰۰ = ۰٫۲ × ۱٫۵۳۷٫۰۰۰

تصویر درصد اجرت ساخت طلا

اجرت ساخت به تومان و درصد

این روش نسبت به دو روش قبلی کمی پیچیده‌تر است. ممکن است بعد از خرید، طلافروش به شما بگوید اجرت ساخت قطعه‌ای که خریداری کرده‌اید ۱۰,۰۰۰ تومان و ۵% است. برای محاسبه قیمت اجرت طلا در این صورت باید اول ۵% را با قیمت خام طلا محاسبه کرده و سپس آن را به ۱۰,۰۰۰ تومان اضافه کنید؛ اجرت ساخت طلا شما با فرض بر این که قیمت خام طلا ۱٫۵۳۷٫۰۰۰ تومان است به روش زیر محاسبه می‌شود:

 ۸۶٫۸۵۰ = ۱۰٫۰۰۰ + ۷۶٫۸۵۰ = ۰٫۰۵ × ۱٫۵۳۷٫۰۰۰