گردنبندها از مهم‌ترین و پرطرفدارترین زیورآلات مردانه و زنانه هستند که به دلیل تنوع در سالیان اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. گردنبندها نیز همچون سایر زیورآلات نیازمند مراقبت‌های لازم هستند. اگر در این روش‌های مراقبتی کوتاهی صورت گیرد، شاهد پارگی و آسیب دیدگی در این زیورآلات خواهیم بود. در این مقاله تصمیم داریم به بررسی تعمیرات گردنبند بپردازیم و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. اگر به هر دلیلی تجربه‌گر این اتفاق ناخوشایند بوده‌اید، مطالعه این مطلب می‌تواند به شما بسیار کمک کند. 

 

چه زمان باید گردنبند را تعمیر کرد؟

هنگامی که فرد روش‌های مراقبتی صحیح را به کار نگیرد، گردنبند طلا زنانه یا مردانه دچار آسیب می‌شود. آسیب دیدگی یک گردنبند امکان استفاده از آن را کاهش می‌دهد. به همین دلیل لازم است تا بلافاصله پس از آسیب دیدگی اقدامات لازم جهت تعمیر گردنبند صورت گیرد.

لازم به ذکر است که قطعا نگهداری از طلا و جواهر آسان‌تر و ساده‌تر از تعمیر کردن آن‌ها است‌؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که تا حد امکان با به کارگیری روش‌های مراقبتی خود را از تعمیر گردنبند بی‌نیاز کنید. چرا که مراقبت آسان‌‌تر از تعمیر است؛ به عنوان مثال فرض کنید که یک انگشتر طلا بسیار مهم دارید. در چنین شرایطی تعمیر انگشتر کج شده ممکن است چالش برانگیز باشد.

 

چگونه گردنبند طلا را در خانه تعمیر کنیم؟

تعمیر کردن فرایندی پیچیده است. فرقی ندارد قصد تعمیر یک تلویزیون را داشته باشید یا یک گردنبند ساده، در هر صورت بدون داشتن دانش و تخصص کافی امکان ندارد، بتوانید موفقیتی در این مسیر کسب کنید.

بسته به نوع گردنبند و همچنین ارزش و هزینه آن فرایند تعمیرات با حساسیت مختلفی انجام می‌گیرد، به عنوان مثال تعمیر گردنبند نقره در مقایسه با تعمیر گردنبند طلا با مروارید از حساسیت کمتری برخوردار است. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا افراد در هنگام آسیب دیدن گردنبندهای با ارزش خود مراجعه به کارگاه‌های تعمیراتی را ترجیح دهند؛ به همین دلیل افرادی که به دنبال تعمیر گردنبند طلا هستند، ترجیح می‌دهند برای رفع مشکلات پیش آمده حتما از متخصصانی که در این زمینه فعالیت دارند، کمک بگیرند.

اما این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه لازم نیست برای تعمیر گردنبند پاره شده به کارگاه‌های فعال در این زمینه مراجعه کنید. گاهی مشکلات پیش آمده جزئی است و به راحتی حل می‌شود.

اگر این سوال که چگونه گردنبند را در خانه تعمیر کنیم، ذهن شما را نیز مشغول کرده است، نگران نباشید در ادامه در رابطه با روش‌های تعمیر گردنبند در خانه صحبت خواهیم کرد.

تصویر تعمیر گردنبند در خانه

برای تعمیر گردنبند در خانه به چه وسایلی نیاز است؟

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، تعمیر کردن گردنبند در خانه یک فرایند تخصصی است. قطعا انجام این فرایند بدون وجود وسایل و ابزارهای خاص ناممکن است. از مهم‌ترین وسایلی که برای تعمیر گردنبند در خانه به آن نیاز است، می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • ذره بین
 • انبردست
 •   پیچ گوشتی
 •    پنس

این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است در هنگام تعمیر یک قطعه گردنبند به همه این وسایل نیاز باشد، در صورتی که برای تعمیر قطعات مشابه تنها یکی از این ابزارها به کار آید.

تصویر تعمیر کردن گردنبند در خانه

 • تعمیر قفل گردنبند

سخت‌ترین و حساس‌ترین مرحله تعمیر گردنبند مربوط به تعمیر قفل آن است. هر گونه اشتباه کوچک و بزرگ در این مرحله می‌تواند عواقب جبران‌ ناپذیری برای فرد به‌ دنبال داشته باشد. فرض کنید شما دارای یک گردنبند طلای گران‌بها هستید که در قفل آن نقصی ایجاد شده‌ است، اگر در چنین شرایطی به‌ جای مراجعه به کارگاه‌هایی که در زمینه تعمیر انواع طلا فعالیت دارد، خودتان دست‌ به‌ کار شوید و برای رفع عیوب شکل‌ گرفته تلاش کنید اما در نهایت نتوانید مشکل به‌ وجود آمده را از بین ببرید، ممکن است در هنگام استفاده مجدد از گردنبند شاهد گم شدن طلای خود باشید.

 همین موضوع باعث می‌شود تا توصیه کنیم اگر گردنبند شما در قسمت قفل دچار مشکل شده‌ است حتما از متخصصانی که در این زمینه فعالیت جدی و چند سال دارند، کمک بگیرید تا از این طریق بتوانید مانع بروز ضرر و زیان‌های احتمالی شوید.‌

تصویر تعمیر قفل گردنبند

 • تعمیر زنجیر گردنبند

تعمیر زنجیر گردنبند با اینکه روشی آسان برای تعمیر گردنبند طلا در خانه تصور می‌شود، اما این مرحله نیز سخت و دشوار است. ممکن است شما به عنوان فرد تعمیرکار بتوانید آسیب‌های ایجاد شده را بیابید و به وسیله انبردست رفع کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که اگر تلاش‌های شما برای تعمیر بدون ثمر باشد و گردنبند مجددا دچار آسیب دیدگی در زنجیر شود، امکان دارد که طلای با ارزشتان را برای همیشه از دست دهید.

تصویر تعمیر زنجیر گردنبند

مراحل تعمیر گردنبند طلا

اگر قصد تعمیر گردنبند طلا را دارید، لازم است تا مراحل زیر را اجرا کنید:

 •     ابتدا با دقت به طلای خود نگاه کنید تا بتوانید آسیب را تشخیص دهید.
 •     از ابزارهای لازم برای رفع آسیب کمک بگیرید.
 •     مجدد طلا را نگاه کنید تا مطمئن شوید که هیچ ردی از آسیب وجود ندارد.
 •     حالا می‌توانید از گردنبند خود دوباره استفاده کنید.

 

چه نوع طلایی کمتر از بقیه به تعمیرات نیاز دارد؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کند این است که چرا برخی از طلاها نسبت‌ به سایرین بیشتر دچار آسیب‌ دیدگی می‌شوند؟ در پاسخ به این سوال بسیار مهم باید بگوییم که هر چه طلای خریداری شده کیفیت و عیار کمتری داشته باشد، احتمال آسیب‌ دیدگی آن نیز بیشتر است. به‌ همین دلیل است که طلاهای دارای عیار بالا کم‌تر دچار آسیب و خرابی می‌شوند. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که گاهی آلودگی‌های اتصال یافته به طلا می‌تواند زمینه را برای آسیب‌ دیدگی آن فراهم کنند. بنابراین یکی از مهم‌ترین کارهایی که در جهت جلوگیری از آسیب دیدن گردنبندهای خود می‌توانید انجام دهید این است که آن را از تماس با انواع و اقسام آلودگی‌ها دور نگه دارید.

 

جلوگیری از آسیب دیدگی گردنبند طلا

اگر دوست ندارید گردنبند شما به هیچ عنوان دوار آسیب دیدگی شود، بهتر است تا روش‌های مراقبتی لازم را در پیش گیرید. از مهم‌ترین روش‌های جلوگیری از آسیب دیدگی گردنبند طلا می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 •     خرید طلاهایی که دارای عیار بالایی هستند.
 •     قرار دادن گردنبند در پارچه‌های خشک هنگامی که از آن استفاده نمی‌شود.
 •     در هنگام استفاده از طلا و تعویض لباس‌‌ها دقت کنید آسیبی به طلای شما وارد نشود.
 •     طلای خود را در تماس با آلودگی‌ها قرار ندهید و آن را دائما پاکیزه نگه دارید.‌

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی تعمیر گردنبند طلا در خانه پرداختیم و اطلاعاتی هرچند محدود را در این‌ باره در اختیار شما قرار دادیم. با توجه به آنچه که گفته شد لازم است تا به دو نکته توجه داشته باشید.

۱- تا حد امکان سعی کنید طلاهای با کیفیتی را خریداری کنید که از عیار بالایی برخوردارند. در چنین شرایطی احتمال آسیب‌ دیدگی گردنبند شما بسیار کاهش می‌یابد. بهترین مرکز برای خرید طلا با کیفیت گالری طلا و جواهرات حقانی که به‌ صورت اینترنتی نیز در این زمینه فعالیت دارد. این مجموعه می‌تواند بهترین طلاها را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

۲- در صورت بروز هرگونه مشکل بهتر است اگر تخصص کافی در زمینه تعمیرات را ندارید، حتما از متخصصانی که در زمینه تعمیر انواع و اقسام گردنبند طلا فعالیت دارند، کمک بگیرید. چراکه هزینه لازم برای خرید مجدد گردنبند طلا بالاست و هر گونه اشتباه در فرآیند تعمیر می‌تواند ضرر و زیان‌های اقتصادی فراوانی را برای شما به‌ همراه داشته باشد.