سوت چیست؟ احتمالاً شما هم در زمان ورود به بازار طلا، حال چه به عنوان خریدار یا فروشنده، با این پرسش مواجه شده‌اید. پیش از هر چیز برای فعالیت و خرید و فروش طلا نیاز است تا با اصطلاحات مرتبط با آن، آشنایی پیدا کنید. از آنجا که طلا به عنوان فلزی ارزشمند شناخته می‌شود، طبیعی است که کوچک‌ترین ذرات آن هم برای ما دارای اهمیت باشند. در حقیقت سوت یکی از واحدهایی است که می‌توان به کمک آن، وزن این فلز ارزشمند را اندازه‌گیری کرد.

در این مطلب از وب سایت جواهری حقانی سعی می‌کنیم به پرسش‌هایی همچون هر سوت طلا چند تومان است و هر سوت طلا چند گرم است، پاسخ دهیم. برای ساخت طلای سفارشی نیز می‌توانید به کارشناسان این وب سایت مراجعه کنید. آیا پیش از این‌ها با واحد سوت در معاملات خود روبرو شده‌اید؟ لطفاً تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید

آشنایی با سوت طلا

تصویر مقدار سوت طلا

در پاسخ به پرسش هر گرم طلا چند سوت است؟ باید بگوییم که هر گرم طلا با ۱۰۰۰ سوت برابری می‌کند. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که سوت، کوچک‌ترین واحد اندازه گیری طلا به شمار می‌رود. از آنجا که این واحد بسیار کوچک است، ممکن است خواندن آن از روی ترازو برای بسیاری از افراد دشوار به نظر برسد.

جالب است بدانید که به طور معمول، نرم‌افزارهای حسابداری طلا تا دو رقم بعد از ممیز را در محاسبات خود وارد می‌کنند؛ این در حالی است که طلافروشان در زمان خواندن وزن طلا از روی ترازو یا وزن تبدیل شده به عیار ۷۵۰، تا سه رقم بعد از ممیز را محاسبه خواهند کرد. به عنوان مثال در صورتی که ترازو عدد ۵٫۳۲ گرم را به شما نشان داد، باید آن را به صورت پنج گرم و سیصد و بیست سوت بخوانید.

تبدیل سوت به تومان

ممکن است نیاز داشته باشید تا قیمت هر سوت طلای ۱۸ عیار را محاسبه کنید. گاهی در زمان خرید طلای آنلاین با این مسئله مواجه خواهید شد. برای انجام این محاسبه کافیست تا بعد از چک کردن قیمت لحظه‌ای طلای ۱۸ عیار از وب سایت‌های معتبر، آن عدد را بر ۱۰۰۰ تقسیم کنید. به عنوان مثال اگر قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱.۳۰۷.۹۰۰ تومان بود، قیمت هر سوت برابر ۱.۳۰۷ تومان خواهد شد.

معرفی واحدهای اندازه گیری طلا در ایران

تصویر سوت طلا

حال که به پرسش هر سوت طلا چگونه محاسبه می‌شود، پاسخ دادیم، زمان آن رسیده تا شما را با دیگر واحدهای اندازه‌گیری طلا در کشور ایران آشنا کنیم. این واحدها به شرح زیر خواهند بود.

  • هر گرم برابر با ۱۰۰۰ سوت است.
  • هر میلی گرم با ۱ سوت برابر است. (هر گرم برابر با ۱۰۰۰ میلی گرم خواهد بود)
  • هر مثقال با ۴ گرم و ۶۰۸ سوت برابر است که به صورت ۴.۶۰۸ نوشته خواهد شد.
  • طلا، نخود: هر نخود با ۱۹۲ سوت برابر است.
  • لپه و گندم: هر نخود برابر است با ۲ لپه و هر لپه با ۲ گندم برابر است.
  • هر مثقال شرعی با ۱۸ نخود و هر مثقال معمولی با ۲۴ نخود برابر است.
  • قیراط: هر ۲۰۰ سوت معادل یک قیراط و هر گرم معادل ۵ قیراط است.
  • اونس طلا: هر اونس طلا معادل ۱۰۳۴۷۶۸/۳۱ گرم خواهد بود.

از سوت برای اندازه گیری وزن چه جواهراتی استفاده می‌شود؟

حال که فهمیدیم هر سوت چند گرم است، باید بررسی کنیم که از این واحد برای اندازه‌گیری چه چیزهایی استفاده می‌شود. به طور معمول از واحد سوت برای اندازه‌گیری فلز طلا استفاده شده و برای سنگ‌های قیمتی از واحدی به نام قیراط استفاده خواهند کرد. با اطلاع از این که هر سوت چند تومان است، قادر خواهید تا در معاملات خود به خوبی عمل کنید.