طلا یکی از فلزات بسیار گران قیمت و با ارزش است. همین موضوع باعث می‌شود تا کم شدن آن برای بسیاری از ما تلخ و استرس زا باشد.

برخی از افراد هنگامی که طلای خود را گم می‌کنند به دلیل استرس زیاد دستپاچه می‌شوند و نمی‌توانند آنگونه که باید عمل کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا یافتن طلای گم شده برای آن‌ها سخت‌ و دشوارتر شود. در این مقاله سعی داریم به این سوال مهم پاسخ دهیم که چگونه طلای گم شده را پیدا کنیم؟ 

 

چرا یافتن طلای گم شده مهم است؟

شاید این سوال که چرا یافتن طلای گم شده مهم است در نگاه اول بسیار ساده به نظر برسد. اما در هر حال لازم است تا پاسخ آن را بدانیم.

امروزه بسیاری از افراد با نگهداری از انواع طلا سعی می‌کنند علاوه بر ساخت یک استایل زیبا به نوعی سرمایه گذاری انجام دهند.

فرقی ندارد فرد دارای یک انگشتر طلا باشد یا یک دستبند طلا در هر حال این قطعه طلا فلزی گرانبها است که استفاده و نگهداری از آن به نوعی سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

هر چه که قیمت در نظر گرفته شده برای خرید یک محصول بیشتر باشد، مراقبت از آن نیز سخت‌تر و حساس‌تر است؛ به همین دلیل است که افراد در هنگام گم کردن طلای خود دچار سردرگمی و استرس می‌شوند.

هزینه بالا صرف شده برای خرید طلا باعث می‌شود تا نیاز باشد فرد در هنگام گم کردن جواهرات ساخته شده از جنس طلای خود نهایت تلاش خود را به کار گیرد تا آنچه را که گم کرده است بیابد. به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم که اگر فرد نتواند طلای گم کرده خود را مجددا بیابد، تجربه گر ضرر و زیان‌‌های مالی بسیاری خواهد شد. اما آیا تاکنون این سوال را از خود پرسیده‌اید که فرد در هنگام گم کردن طلای خود چه اقداماتی باید انجام دهد؟

 

چگونه طلا گم شده را پیدا کنیم؟

متاسفانه باید بگوییم که یافتن طلای گم شده آنقدرها هم که به نظر می‌رسد آسان و بدون دردسر نیست؛ به همین دلیل لازم است تا نهایت دقت و توجه خود را در این مسیر در نظر بگیرید تا بتوانید این فلز گرانبهای خود را بیابید.

این نکته را در نظر داشته باشید که مراقبت از طلا بسیار ساده‌تر از یافتن آن پس از گمشدگی است‌. بنابراین سعی کنید تا حدامکان مانع از گم شدن طلاها و فلزات گرانبهای خود شوید. چرا که ممکن است آنچه را که گم کرده‌اید دیگر نتوانید بیابید.

در ادامه قصد داریم طی چندین مرحله به شما بگوییم که چگونه طلایی را که گم کرده‌اید در کمترین زمان ممکن بیابید. 

 • خونسردی خود را حفظ کنید

کاملا شما را درک می‌کنیم. اینکه یک شی گرانبهای خود را از دست دهید به خودی خود استرس زا و سخت است؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که نمی‌توانید بدون حفظ خونسردی آنچه را که گم کرده‌اید بیابید. در واقع می‌توان گفت یکی از شروط اصلی یافتن طلای گم شده حفظ خونسردی است. در پاسخ به این سوال مهم خانم‌ها که می‌گویند گوشوارم گم شده چجوری پیداش کنم، باید بگوییم که در ابتدا باید خونسرد باشید. سپس هر چه سریع‌تر فرایند یافتن طلای خود را آغاز کنید.

برخی تصور می‌کنند که منظور از حفظ خونسردی این است که زمان را از دست دهند. این در حالی است که برای یافتن طلاها باید با حفظ خونسردی عجله کنید و زمان را از دست ندهید؛ چرا که از دست دادن زمان طولانی ممکن است باعث شود برای همیشه طلای گم شده را از دست دهید.  

 • رویدادهای روز خود را مرور کنید

بلافاصله پس از اینکه متوجه شدید طلاهای شما گم شده است باید رویدادهای رخ داده در همان روز را مرور کنید. سعی کنید به یاد آورید آخرین بار کی و کجا طلای گم شده را مشاهده کرده‌اید.

بهتر است مکان‌هایی را که رفته‌اید بر روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید تا بتوانید این مکان‌ها را یکی یکی برسی کنید.

جست و جو کردن را لازم است ابتدا از قسمت‌های خارجی منزل آغاز کنید. چرا که اگر طلای شما در خارج از منزل گم شده باشد، ممکن است دیگر هیچ وقت پیدا نشود؛ بنابراین ابتدا قسمت‌های خارجی منزل را جست و جو کنید، سپس سراغ قسمت‌های داخلی منزل بروید. 

 • از اطرافیان خود کمک بگیرید

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که می‌توانید در جهت یافتن طلای گم شده انجام دهید، کمک گرفتن از اطرافیان است. قطعا یافتن طلا با کمک دیگران بسیار آسان‌تر از زمانی است که بخواهید به تنهایی آنچه را که گم کرده‌اید بیابید.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که بهتر است از کسانی کمک بگیرید که کاملا به آن‌ها اعتماد دارید. شرایط را کاملا برای فردی که می‌خواهید از او کمک بگیرید توضیح دهید. وظایف خود را با فرد منتخب برای یافتن طلا تقسیم بندی کنید. سپس با کمک یکدیگر سریع‌تر جست و جو را آغاز کنید. 

تصویر مرتب کردن خانه

 • تمامی قسمت‌های خانه را با دقت بگردید

به یاد بیاورید که آخرین بار طلای خود را کجا داشته‌اید. اگر فکر می‌کنید طلای خود را در خانه کم کرده‌اید، بهتر است مکان‌های زیر را در اولویت جست و جو قرار دهید:

 • کمدها و زیر تخت
 • کشوها و لباس‌ها
 • اطراف مبل
 • درون کیسه‌‌های زباله و بازیافت
 • درون آشپزخانه
 • درون حمام

اگر طلای خود را آخرین بار خارج از خانه مشاهده کرده‌اید، جست و جوی مکان‌های زیر می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد:

 • درون اتومبیل
 • دانشگاه، باشگاه و محل کار
 • مکان‌هایی که برای آخرین بار به آنجا رفته‌اید

افرادی که طلای خود را خارج از خانه گم کرده‌اند، می‌توانند با استفاده از روزنامه گم شدن طلا خود را اطلاع رسانی کننده و از یابندگان بخواهند که آنچه را که یافته‌اند به دست او برسانند. 

 • با کمک جاروبرقی طلای گم شده در خانه را بیابید

پیدا کردن طلای گم شده به وسیله جارو برقی یک ایده بسیار ناب است که به راحتی در خانه قابل اجرا است؛ بنابراین اگر طلای خود را درون خانه گم کرده‌اید؛ اما نمی‌دانید برای یافتن آن بهتر است از کجا شروع کنید، توصیه می‌کنیم از جارو برقی کمک بگیرید.

برای کمک گرفتن از جارو برقی جهت یافتن طلای گم شده لازم است تا مراحل زیر را انجام دهید:

 • در ابتدا باریک‌ترین سر لوله جاروبرقی را وصل کنید.
 • یک جوراب زنانه بر روی سر لوله بکشید.
 • با استفاده از یک کش باریک سعی کنید سر لوله را بر روی جوراب ثابت نگه دارید.
 • حالا می‌توانید با روشن کردن جارو برقی به دنبال طلای گم شده خود بگردید. 

تصویر پیدا کردن جواهرات با کمک جارو برقی

 

 چگونه طلای دزدیده شده را پیدا کنیم؟

برخی مواقع علت گم شدن طلاهای ما، دزدیده شدن آن است. اگر پس از جست و جوی فراوان متوجه شدید که طلای شما دزدیده شده است، هر چه سریع‌تر اتفاق رخ داده را به مراجع قانونی اطلاع دهید.

اگر نشانه‌های دزدیده شدن طلا وجود دارد، بهتر است صحنه جرم را به هم نزنید؛ چرا که متخصصان مربوطه با کاوش در صحنه جرم می‌توانند به سرنخ‌هایی برای یافتن سارق یا سارقین دست یابند. اگر به فردی مشکوک هستید بهتر است از هر گونه تهمت زدن بپرهیزید و به صورت قانونی شک خود را پیگیری کنید.

آیا می‌توان طلای گم شده را با طلایاب یافت؟

بله با استفاده از دستگاه طلایاب به راحتی می‌توان طلاهای گم شده در منزل را یافت؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که دستگاه فلزیاب یک وسیله گران قیمت است که خرید آن برای یافتن یک طلا کوچک صرفه اقتصادی ندارد؛ به همین دلیل کمتر کسی برای یافتن طلاهایی که در خانه گم کرده است این راه را امتحان می‌کند.

در حال حاضر بهترین راهی که برای یافتن طلاهای ریز در خانه وجود دارد این است که از طبق مراحل گفته شده عمل کنید و از دستگاه جارو برقی کمک بگیرید.‌ لازم به ذکر است که با استفاده از جاروبرقی نه تنها طلاهای گم شده در منزل بلکه سایر اشیا ریز گم شده را نیز می‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن پیدا کرد.

 

جلوگیری از گم شدن طلا

نمی‌دانیم تاکنون این جمله را شنیده‌اید یا نه که می‌گویند پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. با توجه به این جمله باید بگوییم که نیاز است تا نهایت دقت و توجه خود را به کار گیریم تا از گم شدن طلاهای خود جلوگیری کنیم. برای اینکه از گم شدن طلای خود جلوگیری کنید لازم است تا به نکاتی که در ادامه بیان خواهیم کرد توجه داشته باشید. این نکات عبارتند از:

 • مکان مشخصی را برای قرار دادن طلاهای خود در نظر بگیرید تا هنگامی که از طلاهای خود استفاده نمی‌کنید آن‌ها را در مکان مشخص شده قرار دهید.
 • در حضور غریبه‌ها طلاهایتان را از خود دور نکنید.
 • در هنگام انجام فعالیت‌های سخت طلاهای خود را کنار بگذارید. 

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به شما بگوییم که چگونه می‌توان طلای گم شده را پیدا کرد. لازم است این نکته را یادآوری کنیم که هیچ تضمینی نیست شما بتوانید طلای گم شده خود را بیابید. بنابراین بهتر است نهایت تلاش خود را به کار گیرید تا مانع از گم شدن طلاها و جواهرات خود شوید.

چنانچه طلای خود را به هر دلیلی گم کردید، می‌توانید با توجه به آنچه که در این مقاله گفتیم طلای گم کرده خود را در کمترین زمان ممکن بیابید.