طلای سفید چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ در دنیای امروز بسیاری از مردم از طلاجات برای زیباسازی استایل روزانه خود استفاده می‌کنند؛ از این رو آشنایی با انواع طلا و مدل‌های مختلف آن از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. برخی از خانم‌ها هنگام خرید طلا آنلاین یا حضوری، طلای سفید را ترجیح می‌دهند؛ اما برخی نیز جذب درخشندگی طلای زرد می‌شوند و از زیبایی آن بیشتر لذت می‌برند. در این مطلب به بررسی این سؤال پرتکرار که طلای سفید چیست می‌پردازیم.

 

انگشتر طلا و الماس

با کالکشن هدیه ما آشنا شوید

 

طلای سفید از چیست؟

طلای سفید چیست؟ این دسته از طلاجات در دهه‌های ۲۰ و ۳۰ میلادی در عرصه جواهرات ارائه شدند و طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کردند. در ساختار این طلاها از عناصر به خصوصی استفاده شده است. مجموعه عناصر مصرفی در ساختار این طلاها را آلیاژ تشکیل دهنده طلای سفید می‌نامند.

در خصوص این که طلای سفید چیست و چگونه تولید می‌شود، اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد. هر یک از عناصر به کار رفته در این طلاها ویژگی‌های به خصوصی در طلاهای سفید به وجود می‌آورند. در این طلاها از عناصر پالادیوم، روی، مس و نیکل استفاده شده است.

روکش مورد استفاده بر سطح این حلقه‌ها از جنس رودیوم بوده و سبب سفید شدن رنگ این طلا شده است. در صورتی که به این طلا مقادیری مس اضافه شود، رنگ آن به صورتی تغییر می‌کند. این فلز ظاهر براق و درخشنده‌ای دارد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند، طلای سفید از طبیعت به دست می‌آید؛ اما این مسئله صحت ندارد.

تصویر انشگتر

ویژگی‌های ساختاری طلا سفید چیست؟

از مهم‌ترین ویژگی‌های ساختار طلای سفید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سختی بالای عنصر نیکل به کار رفته در طلای سفید از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها به شمار می‌رود؛ از این رو استفاده از آن‌ها در ساخت زیورآلات به صورت گسترده انجام می‌شود.
 2. در ساختار برخی از طلاهای سفید از رودیوم استفاده می‌شود که سبب نرمی و انعطاف پذیری قابل قبول آن‌ها می‌شود.
 3. برای افزایش استحکام ساختار هر یک از طلاهای سفید از عناصر به خصوصی استفاده می‌کنند؛ همچنین جلای بالای روکش به کار رفته در این طلاجات از مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها به شمار می‌رود.
 4. بر روی هر یک از طلاهای تولید شده با طلای سفید کدهایی درج می‌شوند که نشان دهنده اصالت کالا است. شما باید در زمان خرید هر یک از آن‌ها به وجود این کدها که به آن‌ها انگ گفته می‌شود، توجه داشته باشید.

 

تاریخچه نام‌گذاری طلای سفید

در خصوص این که نام دیگر طلای سفید چیست مطالب و گفته‌های بسیار زیادی وجود دارد؛ اما برخی از صنعتگران این دسته از طلاها را به نام عناصر تشکیل دهنده‌شان می‌شناسند؛ از این رو نام‌های مختلفی برای هر یک از آن‌ها ارائه می‌شوند.

در ساخت و آماده‌سازی این مدل طلا از آلیاژهای زیر استفاده می‌کنند:

 1. آلیاژ طلا، نقره و پالادیوم یکی از متداول‌ترین متریال‌های ساخت و آماده‌سازی این نوع طلا است.
 2. آلیاژ طلا، نیکل، مس و روی نیز در ساخت و آماده‌سازی یکی از دسته‌های این طلاها به کار می‌روند.
 3. آلیاژ طلا و آلومینیومی نیز یکی از مهم‌ترین موادی است که در ساختار این طلاها به کار می‌رود.

برخی از صنعتگران در رابطه با این که مواد تشکیل دهنده طلای سفید چیست به ابهاماتی بر می‌خورند. در حال حاضر انواع متریال صنعتی برای آماده‌سازی این دسته طلاجات به کار می‌روند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها را در بالا بررسی کردیم. به جز موارد فوق، ترکیب طلا با ایندیم نیز برای آماده سازی و تولید این محصولات به کار می‌رود. برای مراقبت از طلا سفیدی که با هر یک از این متریال به کار برده می‌شوند، باید به برخی نکات توجه داشته باشید.

 

عیار طلای سفید چیست؟

تا به این جا متوجه شدیم که طلای سفید چیست و از چه موادی در ساخت و آماده‌سازی آن استفاده می‌کنند. عیار هر نوع از طلاهای زرد و سفید نشان دهنده ارزش آن‌هاست؛ از این رو برای این که ببینیم ارزش طلای سفید چقدر است، باید به عیار آن توجه داشته باشیم.

عیار طلا سفید به میزان طلای خالص به کار رفته در هر ۱۰۰۰ گرم طلا گفته می‌شود. بالاترین عیار به کار رفته در ساخت و تولید این دسته از طلاها، ۱۸ است. این مسئله بدین معنا است که در ساخت و آماده‌سازی این مدل طلا از ۱۸ بخش طلای خالص و ۶ بخش فلزات و عناصر فلزی دیگر استفاده شده است.

این عیار طلا در برخی از طلاهای زرد نیز به چشم می‌خورد. عیارهای ۱۴ و ۱۲ این مدل طلا نیز در این زمینه ارائه می‌شوند. طلاهای ۱۴ و ۱۲ قیمت پایین‌تری نسبت به طلای عیار ۱۸ دارند و ساختار آن‌ها با استحکام بیشتری شناخته می‌شود.

تصویر مقایسه طلای سفید و زرد

تفاوت‌های مهم طلای سفید و طلای زرد

این مدل طلاها با هم تفاوت‌های اساسی دارند. هر یک از آن‌ها با ویژگی‌های به خصوصی در ساخت و آماده‌سازی زیورآلات به کار برده می‌شوند. برخی از تفاوت‌های آن‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

 1. خراشیدن و شکل دهی به طلای زرد ساده‌تر از طلای سفید است؛ از این رو طلاهای سفید تنوع کمتری از نظر شکل و طراحی دارند. در ساختار طلاهای سفید از فلزاتی استفاده شده که استحکام آن‌ها را به شدت افزایش می‌دهند.
 2. شما می‌توانید با پولیش زدن طلای زرد سطح آن را جلا دهید. این کار در طلای سفید میسر نخواهد بود. این روش سطح اولیه طلای سفید شما را خراش داده و آسیب‌هایی به ساختار آن وارد می‌کند.
 3. آلیاژ و عناصر به کار رفته در طلای زرد و سفید با هم تفاوت‌های اساسی دارند. مقادیر هر یک از این عناصر در هر یک از طلاهای نام برده شده با هم متفاوت است.
 4. طلای سفید برای برخی از افراد مشکلات پوستی به وجود می‌آورد؛ اما استفاده از طلای زرد چنین مشکلاتی را به دنبال نخواهد داشت. به این ترتیب افراد با پوست حساس نباید از طلای سفید استفاده کنند.

 

روش‌های تشخیص طلای سفید از سایر فلزات

در ساخت طلا سفارشی مدل‌های مختلفی از زیورآلات با استفاده از طلاهای سفید و زرد تولید و آماده سازی می‌شوند. برای این که در خرید این محصولات بهتر عمل کنید، باید هر یک از این فلزات را به خوبی از هم تمیز دهید؛ زیرا گاهی برخی افراد آن‌ها را با فلزاتی مانند نقره، استیل و… اشتباه می‌گیرند!

البته تفاوت‌های فاحشی در میان این فلزات وجود دارد که تشخیص آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. در این بخش به بررسی هر یک از این روش‌های تشخیص طلا سفید از سایر فلزات می‌پردازیم:

 

نحوه تشخیص طلای سفید از نقره 

گاهی طلای سفید را با متریالی مانند نقره مقایسه می‌کنند. از میان تفاوت‌های طلا سفید و نقره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مقاومت طلا سفید به نسبت نقره بالاتر است؛ به همین خاطر سطح این فلز به سادگی خراش داده نمی‌شود. این مسئله در خصوص فلز نقره صادق نیست.
 2. مقاومت طلای سفید در مقابل زنگ زدگی نیز از برتری‌های آن‌ها به نسبت فلز نقره به شمار می‌رود. 
 3. بر روی هر یک از این زیورآلات آماده شده با طلا سفید و نقره کدها و علامت‌هایی درج می‌شوند که به سادگی ماهیت آن‌ها را برای خریداران مشخص می‌کنند؛ از این رو تشخیص آن‌ها از هم ساده‌تر می‌شود.
 4. خاصیت چکش خواری طلا سفید نیز از ویژگی‌های مهم آن به شمار می‌رود؛ همین مسئله سبب برتری آن نسبت به نقره شده است.
 5. ته رنگ فلز نقره کمی به خاکستری متمایل است؛ اما ته رنگ طلا سفید کمی به زردی متمایل می‌شود؛ از این رو از روی ظاهر این فلزات نیز می‌توان به تفاوت‌های آن‌ها پی برد.

تصویر انگشتر طلا و استیل

روش‌های تشخیص طلا سفید از استیل

برخی از تفاوت‌های طلای سفید با استیل را در زیر مشاهده می‌کنید:

 1. برای تشخیص طلای سفید از استیل می‌توانید از یک آهنربا استفاده کنید. این وسیله به سادگی به استیل جذب می‌شود؛ اما استفاده از آهنربا هیچ تاثیری بر روی طلای سفید نخواهد داشت.
 2. بهتر است برای تست اصالت طلای سفید آن را بر روی سرامیک امتحان کنید. برای این کار می‌توانید از روش ساییدن طلای سفید بر روی سرامیک استفاده کنید. در صورتی که پس از ساییدگی طلا سفید بر روی سرامیک، اثر یا ردی از آن بر روی سطح باقی نماند، طلای شما اصل است.
 3. شما می‌توانید از اسید نیتریک نیز در این خصوص استفاده کنید. در صورتی که این اسید را به طلای سفید اصل بزنید، هیچ تغییر رنگی در آن مشاهده نمی‌شود.

 

جمع بندی

در این مطلب در رابطه با این که طلای سفید چیست و با چه ویژگی‌هایی در دنیای صنعت معرفی می‌شود، اطلاعاتی را بررسی کردیم. در سال‌های اخیر این مدل طلاجات در عرصه‌های زیورآلات به شهرت رسیده‌اند. شما می‌توانید برای بررسی این موضوع که عیار طلا چیست از مرکز خرید مربوطه اطلاعات لازمه را به دست آورید و به این ترتیب فرایند خرید خود را با کیفیت بیشتری همراه کنید.

این طلاها با فلزاتی مانند نقره، پلاتین، استیل و… ظاهر مشابهی دارند و گاها اشتباه گرفته می‌شوند؛ از این رو در بخش‌هایی از این مطلب به بررسی تفاوت‌های این دو نوع طلا با هم پرداختیم.