مارکیز چیست؟ این سؤالی است که ممکن است ذهن خیلی از شما را درگیر کند. الماس از زیباترین و درخشان‌ترین سنگ‌های قیمتی دنیا است که روی جواهرات مختلف کار شده است. این الماس‌های به کار رفته برشی مخصوص به خود دارند که از سری برش‌هایی 13 گانه هستند. مارکیز از معروف‌ترین و زیباترین انواع برش الماس است. در این مطلب با الماس تراش مارکیز آشنا شده و نکات خرید آن و تفاوت‌های این برش با دیگر برش‌های معروف را بررسی می‌کنیم.

 

برش مارکیز چیست؟

معنی مارکیز چیست؟ برش مارکیز (marquise) که آن را به الماس تراش مارکیز نیز می‌شناسند، نوعی از تراش الماس بوده که دارای فرمی به شکل قایق است. این تراش با داشتن فرمی بیضی شکل و نوک‌های تیز مانند معروف‌ترین الماس دنیا، یکی از نادرترین و گران‌بهاترین شکل تراش‌های سنگ‌های قیمتی در دنیا است؛ همچنین برش مارکیز به نام‌های تراش شکل چشم، توپ فوتبال (فوتبال آمریکایی) و نوت (در فرانسوی به معنای کشتی کوچک) نیز معروف است.

مارکیز

نخستین بار الماس تراش مارکیز چطور ساخته شد؟

برای اولین بار شاه فرانسه لویی پانزدهم در قرن هجدهم، برای زیباتر شدن معشوقه خود دستور ساخت الماسی با برش مارکیز را صادر کرد. این برش به گونه‌ای است که به لب‌های معشوقه پادشاه، ژان آنتوانت پواسون مادام پمپادور شبیه بوده و شکل آن را نشان می‌دهد. مارکیز نامی است که از جایگاه وراثتی مادام پمپادور در دربار فرانسه گرفته شده و بعد از آن افرادی که جایگاه بالایی داشتند، قادر بودند برای نشان دادن جایگاه خود مارکیز را به سایرین نشان داده و یا خود الماسی با تراش مارکیز را داشته باشند.

 

وجه تمایز الماس تراش مارکیز در چیست؟

الماس تراش مارکیز، دارای شکلی بیضی مانند است که کاملاً متقارن بوده و از 58 وجه تشکیل شده است. این 58 وجه آن باعث شده تا با قرار گیری روی جواهرات مختلف، الماس مارکیز به زیبایی تمام بدرخشد. یکی از زیباترین و نادرترین جواهرات دنیا طلا با الماس مارکیز است که ظاهری بسیار خیره کننده داشته و هر فردی را مجذوب خودش می‌کند.

این نوع تراش الماس از سنگ آن اندازه بزرگ‌تری دارد و معمولاً برای تراش یاقوت سرخ، زمرد و یاقوت کبود نیز به کار برده می‌شود. شاید این سؤال برایتان پیش آید که انگشتر مارکیز چیست و چه شکلی دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم، زمانی که تراش الماس مارکیز روی رکاب انگشتر قرار می‌گیرد، یک انگشتر با طرحی مدرن ایجاد می‌شود. اما همین مدرن بودن آن باعث شده تا برای حلقه ازدواج چندان مناسب نباشند. انگشتر مارکیز به انگشتان فرد حالتی کشیده و لاغر می‌دهد.

الماس مارکیز

تفاوت تراش مارکیز و برلیان

برش برلیان پرطرفدارترین و متداول‌ترین تراش الماس در بین تراش‌های 13 گانه محسوب می‌شود که شکلی کاملاً ساده داشته و برای استفاده در انواع جواهرات انعطاف‌پذیری بالایی دارد. الماس برلیان برای انواع حلقه‌های نامزدی و ازدواج کاربرد دارد. در حالی که برش الماس مارکیز به دلیل نوع برش خاصی که دارد، در جواهراتی بسیار خاص استفاده می‌شود. این برش معمولاً به صورت تک نگین یا به شکل نگین‌های بسیار کوچک، روی پایه انگشتر سوار شده و انگشتری به شکل بزرگ برگ مانندی می‌سازند.

 

در زمان خرید الماس برش مارکیز به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای اینکه یک تراش الماس مارکیز با کیفیت را انتخاب کنید، باید به نکاتی که در این بخش اشاره شده توجه کرده تا خریدی مطمئن را داشته باشید. برای ساخت طلای سفارشی، انواع برش‌های الماس به خصوص برش‌های محبوب برلیان و مارکیز مجموعه ما خدمات خود را با بهترین امکانات ارائه می‌دهد.

رعایت تقارن

تقارن الماس مارکیز از مهم‌ترین معیارهای انتخاب سنگ الماس برش خورده است. باید به دقت به الماس مارکیز نگاه کنید تا دو سمت سنگ آن کاملاً متقارن برش خورده باشند و هیچ خطای کوچکی برای تقارن الماس نداشته باشند. 53 تا 63 درصد از سطح الماس مارکیز باید شامل پهنای لبه باریک بیضی باشد. اگر سنگ الماسی انتخاب کردید که به هر دلیل اندازه‌ای کمتر یا بیشتر از این میزان را دارد، بدانید برش انجام شده کاملاً متقارن و نامرغوب است. ارتفاع تاج الماس مارکیز باید 12 الی 15 درصد و همچنین عمق آن نیز باید 59 تا 63 درصد لبه الماس باشد؛ همچنین طول به عرض الماس مارکیز باید 1.75 تا 2.25 باشد، به عبارتی طول الماس بهتر است که دو برابر عرض آن باشد. 

اثر باوتی (Bowtie) یا پاپیون تیره

زمان برش خوردن سنگ الماس به شکل بیضی در مرکز آن تیرگی به شکل پاپیون ایجاد می‌شود که اثر bowtie نام دارد. اگر الماس انتخابی شما شکل درستی داشته و تراش آن صحیح باشد، این پاپیون تیره را می‌توانید در مرکز آن مشاهده کنید. اگر در مرکز تراش مارکیز این پاپیون دیده نشد، بدانید الماس به خوبی تراشیده نشده و الماس یا بیش از اندازه باریک تراش خورده است یا بیش از حد عمیق است.

  • پوشش انتهای تیز
  • رنگ الماس
  • درجه شفافیت الماس
  • انتخاب درست رکاب انگشتر طلا برای تراش مارکیز

 

سخن پایانی

با انتخاب درست و صحیح الماس مارکیز می‌توانید خوش سلیقگی خود را در انتخاب انگشتر نشان دهید. برای این کار کافی است نکاتی را که برای خرید الماس مارکیز باید رعایت کنید را به دقت بررسی کرده و در انتخاب الماس مورد نظر خود به کار ببندید.