انواع برش الماس یک عامل تعیین‌کننده کیفیت الماس است که در کنار رنگ، میزان شفافیت و قیراط که واحد اندازه‌گیری الماس و دیگر سنگ‌های قیمتی محسوب می‌شود، سنجیده شده و با نشان C4 کیفیت الماس را نشان می‌دهد. الماس سنگ کریستالی طبیعی و بسیار شفاف است که ماده تشکیل‌دهنده آن کربن خالص است. الماس به دلیل اینکه سخت‌ترین ماده در زمین بوده و در اعماق و در اثر گرما و فشار زیاد ساخته می‌شود، باارزش‌ترین سنگ قیمتی است. از گذشته‌های دور انسان همیشه به دنبال انواع سنگ‌های قیمتی بوده تا با آن جواهرات و زیورآلات زیبایی را بسازد. الماس نیز یکی از قیمتی‌ترین سنگ‌ها است که برای ساخت جواهرات از آن باید تراش داده شود. 

تصویر نوعی برش الماس

تراش‌های الماس

الماس را از درجه عالی تا ضعیف تراش می‌دهند و کیفیت تراش آن سنجیده می‌شود. اگر در میان انواع رنگ الماس، الماس بهترین رنگ، بیشترین میزان شفافیت و بهترین رتبه قیراط را داشته باشد؛ اما کیفیت تراش آن درجه ضعیفی داشته باشد، ارزش خود را از دست داده و اصطلاحاً به آن الماس مرده می‌گویند؛ چراکه برش بی‌کیفیت الماس باعث می‌شود نور به‌خوبی منعکس نشده و درخشش و میزان شکست نور در الماس پایین آید؛ ازاین‌رو برای اینکه بتوان از یک الماس در جواهرسازی استفاده کرد باید برش‌های آن با دقت باشد. معروف‌ترین و درخشان‌ترین الماس‌های دنیا تراش‌های بی‌نظیر و ماهرانه‌ا‌ی دارند که عبارتند از: الماس کوه نور، الماس کولینان و الماس هوپ.

انواع برش الماس بسیار متفاوت بوده که دو عامل شکل برش و سبک برش در نوع آن دارای اهمیت زیادی هستند. شکل برش به نحوه برش الماس به اشکال هندسی اشاره می‌کند که ممکن است گرد، بیضی‌شکل یا سه‌گوش باشد. اینکه تراش الماس از چه زاویه‌ای بوده و یا در چه اندازهای باشد به سبک برش برمی‌گردد. به‌طورکلی تمامی برش‌های الماس دارای سه قسمت تاج، خیمه و کمربند هستند. عباراتی مانند برش برلیان، Mixed Cut و Emerald Cut پایه اصلی تمامی برش‌ها هستند که یک عامل بسیار مهم در درخشش الماس به‌حساب می‌آیند.

برش گرد (برلیان)

فرق بین الماس و برلیان در این است که برلیان یکی از انواع برش الماس است. این نوع برش گرد الماس از گذشته تا کنون بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ زیرا برش آن شکلی استاندارد داشته و بیشترین بازتاب نور را دارد. الماس برلیان دارای 58 وجه برش بوده که کل آن به سه قسمت تقسیم می‌شود. زیباترین قسمت الماس گرد که بالاترین بخش آن است تاج آن بوده و بعد از قسمت میانی که تسمه نام دارد. الماس برلیان در میان انواع برش الماس بیشترین درخشش را داشته و از آن به‌عنوان حلقه‌های نامزدی استفاده می‌شود.

برش گلابی

این نوع از انواع برش‌های الماس به‌صورت ترکیبی از برش مارکیز و بیضی بوده و به میوه گلابی شباهت دارد و به همین دلیل به این اسم نام‌گذاری شده است. البته این برش به شکل قطره اشک نیز شباهت دارد؛ اما بیشتر با نام برش گلابی شناخته می‌شود. برش گلابی برای افرادی با انگشتان کوتاه بهترین گزینه است و به دلیل سنگین بودن یک طرف آن، باید آن را به‌خوبی در پایه انگشتر تنظیم کرد.

 

تصویر برش الماس در ابعاد مختلف

برش زمرد (امرالد)

یکی دیگر از قدیمی‌ترین انواع برش‌های الماس برش زمرد است که به شکلی مستطیلی یا صفحه‌ای پهن و مسطح با گوشه‌های بریده شده به شکل پله‌ای تراش داده می‌شود. انعکاس نور در الماس امرالد بسیار خیره کننده و بی نظیر است. این برش الماس نیز طرف‌داران زیادی دارد؛ اما جذابیت آن از برلیان کمتر است. 

برش آشر

نام برش آشر از روی دو برادری با نام خانوادگی آشر، که آن را ساخته‌اند، گرفته شده است. برش آشر نیز مانند برش زمرد بوده و در طراحی خود دارای پله‌هایی است. این نوع از انواع برس الماس نیز به شکل مربع بوده و از محبوبیت زیادی برخوردار است؛ اما معمولاً در جواهرفروشی‌ها از این برش کمتر استفاده می‌شود؛ چراکه جزو برش‌های اصلی نیست.

برش مارکیز

برش مارکیز از انواع برش الماس بوده که به سفارش لوئی چهاردهم فرانسه ساخته شده که درخواست داشته تا الماسی متفاوت با طرح لبخند مادام مارکیز ساخته شود. برش مارکیز به این صورت است که الماس دارای دو انتهای تیز و ظریف بوده و از جذابیت زیادی برخوردار است. تراش‌های مارکیز به‌صورت تک نگین یا ترکیب با الماس‌های زیر ساخته می‌شود که از گران‌ترین برش‌های الماس در جهان به‌حساب می‌آید.

برش بیضی

در برش بیضی الماس شکل کروی و متقارن دارد. استفاده از این برش از الماس باعث می‌شود انگشتان کشیده دیده شوند و بر زیبایی انگشتان می‌افزاید. در واقع برش بیضی جایگزین برش گرد محسوب می‌گردد.

برش پرنسس

یکی از سبک‌های جدید برش الماس، برش پرنسس است که الماس را به شکل مربعی جذاب و خیره‌کننده تراش می‌دهد. الماس پرنسسی نیز الماسی 58 وجه است که مانند برلیان است. برای جلوگیری از متلاشی شدن الماس پرنسس در 4 گوشه آن چنگک‌هایی قرار دارد. الماس پرنسس برای کسانی با انگشتان کشیده زیباترین انگشتر محسوب می‌شود. 

برش مثلثی

در برش مثلثی الماس دارای 43 وجه است و برش‌هایآن مانند برش گرد درخشش زیادی دارند. برش مثلثی به دلیل داشتن ظاهری شیک و مدرن طرف‌داران خاص خود را دارد و از انعکاس نور بالا و رنگ بسیار زیبایی برخوردار است.

برش رادیانت (درخشان)

یکی دیگر از انواع برش سنگ الماس، به‌صورت برش رادیانت است که به‌صورت مستطیل و مربع با لبه‌های بریده شده، دیده می‌شود. به این برش از الماس، درخشان نیز می‌گویند؛ چراکه در این برش الماس بیشترین درخشندگی را داشته و انعکاس نور نیز در عمق الماس به‌صورت فوق‌العاده زیبایی نمایان می‌شود. وزن این الماس نسبت به سایر برش‌های الماس بیشتر است.

برش قلبی

از اسم انواع برش الماس کاملاً پیدا است که الماس به شکلی برش داده می‌شود. در برش قلبی نیز الماس به‌صورت قلب تراشیده و بهترین حلقه و هدیه برای ابزار عشق به‌حساب می‌آید. برای اینکه بتوان الماس را به شکل قلب برش داد باید از مهارت بالایی برخوردار بود؛ چرا که این برش یکی از سخت‌ترین برش‌های الماس است.

برش کاشن

در برش کاشن الماس به‌صورت نگینی ساده تراشیده می‌شود که برای افرادی که به نگین‌های ساده علاقه‌مند هستند، بسیار مناسب است. برش کاشن یکی از برش‌های قدیمی الماس است که به‌صورت مربعی با گوشه‌های گرد برش داده می‌شود. در این برش از الماس درخشندگی کمی دیده می‌شود؛ زیرا از صفحات بزرگی برخوردار است.

 

جمع بندی 

انواع تراش‌های الماس یکی از 4 عامل مهم تعیین‌کننده کیفیت الماس است و برخلاف رنگ، شفافیت و قیراط که عاملی طبیعی هستند و ذات الماس وجود دارند، به دست انسان صورت می‌گیرد. قیمت الماس از روی دقت و کیفیت تراش و همچنین تقارن آن سنجیده می‌شود؛ به همین دلیل انواع برش‌های الماس در برند حقانی توسط ماهرترین استادکاران صورت می‌گیرد و درخشندگی الماس‌ها بسیار بالا است. با سفارش از حقانی می‌توانید از مزایایی مانند ارسال 3 تا 7 روز کاری، ارسال رایگان به سراسر ایران، گارانتی همیشگی، امکان بازگشت کالا تا 7 روز، بسته‌بندی اختصاصی حقانی، فاکتور رسمی، ساخت سفارشی طلا، هدیه عطر مخصوص برند حقانی بهره‌مند شوید.