انواع تراش برلیان، یا همان Brillant Cut در بین طرفداران جواهرات، از محبوبیت بسیاری برخوردار است. برلیان جزء دسته‌ جواهرات گران‌بها و با ارزش است.

آیا می‌دانستید سنگی به نام برلیان در طبیعت وجود ندارد؟ در واقع برلیان، به الماس تراش خورده‌، گفته می‌شود. برای انواع برش الماس، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند؛ ولی اصولا برای تراش الماس، از سه روش اصلی استفاده می‌شود.

به احتمال زیاد برش برلیان را در انواع انگشترهای نامزدی دیده‌اید. تراش برلیان، علاوه بر فرم و ظاهر متفاوتی که دارد، از جلوه و درخشش بسیار زیادی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای کیفیت این سنگ، نوع تراش برلیان است. در این مقاله قصد داریم در مورد انواع برش برلیان صحبت کرده و با ویژگی‌های هر مدل تراش آشنا شویم.

انواع تراش برلیان

 تفاوت شکل برلیان با برش آن چیست؟

برای انتخاب انواع برش جواهر، ابتدا باید به شکل اولیه و تراش نخورده سنگ دقت کرد که آیا این سنگ گنجایش لازم را برای تراش دارد؟ نکته بسیار مهم در تراش سنگ‌های قیمتی، حفظ وزن اولیه سنگ است و نمی‌شود به میزان زیادی از آن حذف کرد.

اصولاً شکل سنگ و برش آن، دو مورد کاملا متفاوت است؛ شکل سنگ الماس، ویژگی ظاهر بیرونی آن است، ولی برش سنگ، برشی که روی سطح آن انجام می‌شود. شکل تراش، به شکل هندسی سنگ‌ها گفته می‌شود مانند شکل گرد مربع مستطیل بیضی و… .

سبک و استایل تراش، به نحوه قرار گرفتن در صفحه‌های تراش گفته می‌شود. اگر بتوان بین کیفیت تراش و صفحات آن تعادل ایجاد کرد، الماس بیشترین درخشندگی و انعکاس نور را خواهد داشت. در انواع تراش برلیان و سنگ‌های قیمتی، سه قسمت اصلی وجود دارد که شامل تاج، خیمه و کمربند است.

 اولین چیزی که ممکن است بعد از اسم برلیان در ذهن ما ظاهر شود، یک شکل گرد و کلاسیک است؛ زیرا این یکی از محبوب‌‌ترین شکل‌های برلیان است. چیزی که در اکثر انگشترهای نامزدی دیده می‌شود، یک قطعه الماس تراش خورده گرد و پایدار است.

 اما اگر شما دوست دارید که حلقه‌ نامزدیتان کاملا متفاوت باشد، می‌توانید برای ساخت طلای سفارشی خود، از گالری حقانی کمک بگیرید.

انواع تراش برلیان

 انواع تراش‌های برلیان

 تراش‌های برلیان، از تنوع زیادی برخوردار هستند. ما در اینجا، قصد داریم محبوب‌‌ترین و جذاب‌‌ترین آن‌ها را معرفی کنیم.

 • تراش برلیان زمرد (Emerald Cut)

 از قدیمی‌‌ترین انواع تراش برلیان، تراش‌های الماس به شکل زمرد است، که شروع این کار به دهه ۱۵۰۰ برمی‌گردد. تراش برلیان زمرد، مستطیل شکل و شبیه صفحه‌ای مسطح با گوشه‌های بریده ‌است. این مدل برش، درخشندگی زیادی ندارد، اما شکل مستطیلی آن بسیار چشمگیر است.

 • تراش برلیان قلبی (Heart Cut)

یکی از معروف‌‌ترین و عاشقانه‌‌ترین طرح‌های تراش برلیان، تراش به شکل قلب است. مهمترین موضوع در این نوع تراش، کیفیت برش منحنی است. نکته مهم حائز اهمیت آن، درست انجام دادن برش منحنی است. برای ایجاد منحنی قلبی، نیاز به مهارت و استعداد زیادی است.

 • برش برلیان مارکیز (Marquise Cut)

یکی از محبوب‌‌ترین مدل‌های الماس برای انگشتر، برلیان مارکیز است. در انواع برش برلیان مارکیز، تاکید زیادی بر اندازه الماس شده ‌است. شکل منحصر به فرد این الماس، باعث می‌شود انگشت به صورت کشیده و باریک به نظر برسد.

طرح این نوع برلیان، نسبت به طول و عرض مشخص می‌شود. به علت فرم کشیده برش مارکیز، به آن قایق کوچک هم گفته می‌شود. علت انتخاب این اسم، قسمت انتها و ابتدای برلیان است همانند قایق می‌باشد. مدل دیگر این نوع برش، به شکلی است که، مدل برش ستاره و کمربند بالایی آن کمی بزرگتر می‌شود، این مدل به نوک فرانسوی معروف است.

 • برش برلیان بالشی (Cushion Cut)

یکی از انواع تراش برلیان، همانطور که از نامش پیداست، برش برلیان بالشتی است. در این نوع برش، الماس از درخشش و وضوح فوق العاده‌ای برخوردار است؛ زیرا گوشه‌های گرد و وجه‌های بزرگتر باعث انعکاس نور می‌شود. تراش این مدل می‌تواند به شکل مستطیل یا مربع انجام شود.

 • تراش برلیان بیضی (Oval Cut)

شکل بیضی، این نوع برلیان بسیار کلاسیک است و از پیچ و تاب‌های مدرن تشکیل شده‌است. تراش برلیان بیضی، از درخشش زیادی برخوردار است؛ زیرا دارای خطوط باریک و بلند است و هم به شکل گرد نزدیک است.

 • تراش برلیان قطره‌ای یا اشکی (Pear Cut)

 یکی دیگر از انواع تراش‌های برلیان، تراش قطره‌ای یا اشکی است. این طرح بسیار ظریف و لطیف است و نهایت درخشش را به سنگ الماس می‌دهد. در این طرح، تقارن حرف اول را می‌زند. یکی دیگر از اسامی این نوع، برلیان گلابی شکل است.

 این مدل برلیان، از قابل تنظیم‌‌ترین نوع‌های برش است؛ چون روی انواع عرض سنگ، می‌توان آن را پیاده کرد. اما بهترین نوع الماس برای این مدل، سنگی هست که یک کمربند صیقلی و پایه گرد دارد.

 • تراش برلیان پرنسس (Princess Cut)

 این مدل برلیان، به دو صورت مربع و مستطیل ساخته می‌شود و یکی از درخشان‌‌ترین نوع‌های برلیان است.

 علاوه بر این، از برلیان پرنسس، رنگی ساطع می‌شود که بسیار جذاب است. اصولاً در الماس‌های دیگر، رنگ از مرکز نشئت می‌گیرد، اما در الماس پرنسس، هر گوشه رنگ مختص به خود را دارد.

 • تراش برلیان گرد یا تک تخمک (Round Cut)

 یکی از محبوب‌‌ترین انواع الماس، برلیان گرد یا تک تخمک است. این مدل برلیان دارای درخشندگی بسیار زیادی است که می‌توان با تغییر درجه برش آن، این درخشش را بیشتر کرد.

 • تراش مثلثی یا تریلیون (Trillon Cut)

از انواع تراش‌های برلیان، می‌توان به برش مثلثی یا تریلیون اشاره کرد. ویژگی‌های مهم این مدل برلیان، بزرگتر دیده شدن از اندازه معمولی خود است. اگر بودجه کمی دارید، اما دوست دارید انگشتر شکیلی داشته ‌باشید، تراش مثلث یا تریلیون یکی از مدل‌های بسیار خوب برای شماست.

 • تراش برلیان رادیانت (Radiant Cut)

برلیان رادیانت، جزء زیبا‌ترین دسته‌های برلیان است. این برش باعث می‌شود که الماس درخشش فوق العاده‌ای داشته‌باشد، به طور قاطع می‌توان گفت که درخشش این مدل با تراش‌های پرنسس یا زمرد برابری می‌کند. به علت درخشانی زیادی که این مدل برلیان دارد، به آن برلیان تابشی هم گفته می‌شود. برای این مدل تراش، می‌توان از لبه‌های مستطیل یا مربع شکل هم استفاده کرد.

 • تراش هلالی یا نیمه ماه (Half moon Cut)

شکل برلیان هلالی، نیمه گرد، نیمه بیضی و همراه با لبه‌های مستقیم است. از این مدل بیشتر به عنوان سنگ جانبی استفاده می‌شود؛ به همین علت فروش این سنگ به صورت جفت است. از این نوع برلیان، به عنوان مکمل سنگ‌های قیمتی که به شکل بیضی، مستطیل و کوسن برش می‌خورند، استفاده می‌شود. برلیان با تراش نیمه ماه، زمانی که در کنار سنگ‌های دیگر قرار می‌گیرد، جلوه و درخشش خاصی به آنها می‌دهد.

 • تراش برلیان باگت (Bagutte Cut)

 یکی دیگر از انواع برش برلیان، برلیان باگت است. این مدل برلیان، از دسته برلیان‌های پرکاربرد است. به علت فرم آن که شبیه به نان باگت است، به تراش برلیان باگت نامگذاری شده‌است. از این برلیان بیشتر در حاشیه سنگ‌های دیگر استفاده می‌شود. به علت چیدمان مستطیل شکل کنار هم، از درخشش بسیار زیادی برخوردار است.

 • تراش برلیان خرد

یکی از ارزان‌‌ترین انواع تراش برلیان، برلیان با تراش خرد است. تکه‌هایی که از تراش برلیان‌های دیگر اضافه می‌آید، به برلیان خرد معروف است. از این برلیان در کنار سنگ‌های بزرگتر استفاده می‌شود. ترکیب سنگ‌های بزرگ با برلیان‌های خرد، بسیار چشم نواز است.

انواع تراش برلیان

 کدام تراش از همه تراش‌ها معروف‌تر است؟

سنگ برلیان به علت زیبایی و جلایی که دارد، همیشه جز محبوب‌‌ترین و جذاب‌‌ترین سنگ‌ها بوده‌است. ظرافت بیش از اندازه این برلیان باعث شده ‌است که همه تراش‌های برلیان، جلوه زیبایی داشته‌باشد. از معروف‌‌ترین تراش‌های برلیان می‌توان به پرنسس، اشکی، مارکیز، قلب و باگت اشاره کرد.

 

سخن پایانی

در زمان‌های گذشته، از انواع تراش‌های متفاوتی نسبت به تراش‌های امروزی در جواهرات استفاده ‌شده‌ است. با گذشت زمان، پیشرفت تکنولوژی و توانمند شدن متخصصان حوزه جواهرات، علم سنگ تراشی پیشرفت بسیار زیادی کرد. یکی از شاخه‌های سنگ تراشی، انواع تراش برلیان است.

با پیاده کردن انواع تراش روی سنگ الماس و ایجاد زاویه‌های کاملاً تخصصی روی آن، سنگ برلیان بی‌نظیری به دست می‌آید که در مقایسه با سنگ‌های دیگر اختلاف قیمت بسیار زیادی دارد. جواهراتی که در آن‌ها از سنگ برلیان استفاده شده ‌است، بسیار چشمگیرتر از جواهرات دیگر هستند. به نظر شما کدام تراش برلیان از همه جذاب‌تر است؟ زیبا‌ترین مدل تراش برای گوشواره و گردنبند کدام است؟