انواع برش جواهر در صنعت جواهر سازی برای ساخت انواع زیورآلات، با طرح‌های مختلف استفاده می‌شود. برش‌دهی، یکی از مراحل مهم در فرآیند تولید جواهرات است. جواهر سازان با استفاده از تکنیک‌ها و فنون مختلف، سنگ‌های قیمتی را به شکل‌های خاصی برش می‌دهند. هر یک از انواع برش باید متناسب با خصوصیات سنگ جواهر انتخاب شود؛ زیرا این مسئله اهمیت بالایی در طراحی و تولید جواهرات و یا ساخت طلا سفارشی دارد. در این مقاله از سایت جواهری حقانی، به بررسی انواع برش جواهرات و فرآیندها و تکنیک‌های استفاده شده در هر یک خواهیم پرداخت. 

انواع مختلف برش جواهرات

انواع برش سنگ جواهر دارای الگویی خاص است که به طرح و شکل نهایی جواهر جذابیت ویژه‌ای می‌بخشد. برش‌های متداول شامل برلیان، قایقی، قلبی، مارکیز، مربعی، مستطیل باریک، قطره‌ای و بیضی می‌شوند. هر برش دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که باید در فرم‌دهی جواهر خاصی به کار برود. در ادامه توضیح خواهیم داد که کدام برش برای کدام سنگ مناسب‌تر است. 

تصویر انواع جواهرات

برش برليان (Brilliant Cut)

برش برلیان یا همان Brilliant Cut، یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین انواع برش جواهرات است. این برش به سنگ جواهر زیبایی و درخشش چشم‌گیر می‌بخشد. برش برلیان باعث افزایش بازتاب نور درون سنگ و تاب‌اندازی آن به صورت رنگین کمان می‌شود. برش برلیان از ۵۶ یا ۵۷ وجه (فاست) تشکیل شده است. این وجه‌ها به طور متناسب بر روی سطح سنگ تراش می‌شوند و بازتاب نور را به شکلی بی‌نظیر روی سطح سنگ پدید می‌آورند. این برش به سنگ جواهر جلوه‌ای بسیار خاص می‌بخشد و اغلب در ساخت طلا با الماس استفاده می‌شود؛ همچنین، می‌توان این برش را در سنگ‌های قیمتی دیگر نیز استفاده کرد.

تراش قلبی (Heart)

تکنیک تراش قلبی در ایجاد یک جواهر نیازمند دقت و مهارت بالا است. سنگ جواهر در این برش به شکل یک قلب بریده می‌شود که لبه‌های آن به طور همسان منحنی و صیقلی شده‌اند. این برش برای استفاده در سنگ‌های قیمتی مانند الماس و روبی پرطرفدار است. این نوع برش از گذشته تا به حال جز محبوب‌ترین طرح‌ها به حساب می‌آید.

تراش قلبی به عنوان یک طرح رمانتیک و عاشقانه، معمولاً در طراحی انگشترهای نامزدی و جواهرات هدیه استفاده می‌شود. جواهرات قلبی نمادی از عشق و احساسات عمیق است و می‌تواند هدیه‌ای بسیار مناسب برای روز ولنتاین، سالگرد عروسی یا هر مناسبت عاشقانه دیگر باشد. این هدیه منحصر به فرد را می‌‌توانید با کمک خدمات خرید طلای آنلاین، بدون صرف وقت و هزینه زیاد تهیه کنید. 

تصویر جواهرات

تراش مربعی (Asscher)

تراش مربعی، یکی از انواع برش جواهرات است که برای اولین بار در دهه ۱۹۲۰ میلادی توسط شرکت Asscher در هلند معرفی شد. این نوع برش به واسطه خطوط عمودی و افقی متقارن و زوایای مربعی خود، به جواهرات ظاهری منحصر به فرد و ارگانیک می‌بخشد. تراش مربعی اغلب برای سنگ‌های قیمتی مانند الماس، زمرد و سافیر استفاده می‌شود. این برش به خوبی نور را جذب و منعکس کرده و درخشندگی خاصی به جواهرات می‌دهد. 

تراش مستطیل باریک (Baguette)

تراش مستطیل باریک به دلیل ظاهری ساده و زیبا، برای ایجاد طرح‌های هنری و طراحی‌های مینیمالیستی در جواهرات بسیار مناسب است. این برش به صورت معمول در گوشواره‌ها، انگشترها و زنجیره‌ها استفاده می‌شود و به تمرکز بر رویطرح‌های منظم و ساده تاکید می‌کند.

تراش قطره‌ای (Briolette)

برش قطره‌ای به دلیل شکل ظاهری خاص خود، برای طراحی گردنبندها، گوشواره‌ها و آویزها بسیار مناسب است. این نوع برش به خوبی با جواهرات متنوعی همچون زمرد، تانزانیت، آمتیست و تورمالین سازگاری دارد؛ همچنین، برش قطره‌ای در ترکیب با سنگ‌های دیگر و برش‌های متفاوت نیز به عنوان یک المان تزیینی منحصر به فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تراش مستطیل یا کوسنی (Antique or Cushion)

تراش مستطیل یا کوسنی، یکی از انواع برش جواهرات است که شکلی چهارگوش، با لبه‌های گرد دارد. این نوع برش در گذشته با نام “تراش عتیقه” شناخته می‌شد و در دهه ۱۹۲۰ میلادی توسط شرکت Tiffany & Co به نام “تراش کوسنی” تغییر نام یافت. اما همچنان با هر دو نام شناخته می‌شود.

تراش مستطیل یا کوسنی به واسطه شکل بریده‌ای که دارد، به سنگ جواهر ظاهری کلاسیک و حالتی عتیقه‌ای می‌بخشد. این برش شامل لبه‌های گرد و منحنی است؛ به همین دلیل بیشتر مناسب افرادی است که طرح‌هایی با لبه‌های تیز را نمی‌پسندند. گوشه‌های گرد شده جواهرات در این نوع برش باعث می‌شود که نور به شکل خاصی منعکس شده و در قسمت‌های داخلی سنگ درخششی چشمگیر به وجود بیاید. 

 

 تراش قایقی (Marquise)

تراش قایقی، یکی از انواع برش جواهرات است که به شکلی بلند و باریک با دو سر نوک تیز و منحنی ساخته می‌شود. این نوع برش به واسطه شکل خاص خود، ظاهری زیبا و ظریف به جواهرات می‌بخشد. تکنیک تراش قایقی در ابتدا برای الماس‌ها استفاده می‌شد و اما اکنون برای سنگ‌های قیمتی دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

سخن پایانی

در این مقاله‌ به بررسی انواع برش‌های جواهرات پرداختیم و شما را با مجموعه‌ای از برش‌های معروف و محبوب آشنا کردیم. این آشنایی بسیار مهم است؛ زیرا انتخاب برش مناسب برای جواهر، تاثیر بسیار مهمی در شکل نهایی جواهر و اکسسوری مورد نظر دارد. با انتخاب برش مناسب، می‌توانید جواهراتی را انتخاب کنید که با سلیقه و استایل شما هماهنگ باشد؛ بنابراین باید قبل از خرید یا سفارش جواهر مسئله نوع برش را به خوبی بررسی کنید.