یکی از مهمترین موضوعاتی که بیشتر افراد ممکن است با آن روبرو شده باشند تغییر رنگ طلا زرد است، ممکن است برای بسیاری از افراد سوال پیش بیاید که آیا تغییر رنگ طلا زرد طبیعی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به طور معمول تغییر رنگ طلا زرد چندان مرسوم نیست و فلز طلا به دلیل ماهیت آلیاژی خود نباید دچار تغییر رنگ شود. در ادامه این قسمت به بررسی علت تغییر کردن رنگ طلا زرد پرداخته و  توضیحات بیشتر در مورد آن ارائه می‌دهیم.

 

دلایل تغییر رنگ طلای زرد

ممکن است بسیاری از افراد پس از خرید طلا متوجه تغییر رنگ آن یا سیاه شدن طلا شوند. به طور معمول تغییر رنگ طلای زرد علت‌های مختلفی دارد، یکی از متداول‌ترین و مهم‌ترین علت‌های آن، واکنش با انواع مواد شیمیایی است. علاوه بر این مواجهه با هوا و اکسید شدن نیز یکی از موارد نادر تغییر رنگ طلا پس از چندین سال است. گاهی اوقات مشاهده می‌شود پوسته روی طلا از بین می‌رود که همین موضوع سبب تغییر رنگ آن یا سیاه شدن طلا می‌شود. همان‌طور که می‌دانید طلای 24 عیار یک فلز بسیار نرم است و در جواهرسازی به صورت خالص مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ به همین دلیل آن را با آلیاژ‌های دیگری مانند نقره و مس ترکیب می‌کنند که همین موضوع نیز می‌تواند سبب تغییر رنگ طلا شود.

تغییر رنگ طلا

روش های کاربردی برای پیشگیری از تغییر رنگ طلا زرد 

امروزه بسیاری از افراد به منظور پیشگیری از تغییر رنگ طلا از روش‌های مختلف مانند تست طلا یا عدم قرار دادن آن نزدیک مواد شیمیایی یا مواد اکسیده استفاده می‌کنند. به این منظور هنگام شست و شوی دست بهتر است طلاهای خود را از دستان خود خارج کرده یا در هنگام استحمام، آن‌ها را با خود به داخل حمام نبرید، این کار می‌تواند در افزایش ماندگاری و پیشگیری از تغییر رنگ طلا، نقش مهمی داشته باشد. علاوه بر این، از قرار گرفتن طلاهای خود در معرض نور خورشید، گرمای شدید و ضربه‌های فیزیکی نیز پرهیز کنید، این کار نیز سبب حفظ رنگ طلا شده و از تغییر رنگ یا تیره شدن آن جلوگیری می‌کند.

 

راهکارهای موثر برای رفع مشکل تغییر رنگ طلا

به منظور رفع تیرگی و کدری و بازگرداندن رنگ انواع طلا به رنگ طبیعی، راهکارهای موثر فراوانی وجود دارد که در ادامه مهمترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

  1. از روش‌های خانگی برای بازگرداندن رنگ طلا به حالت طبیعی استفاده کنید برای مثال مخلوط جوش شیرین، خمیر دندان و مقداری آب ولرم به افزایش درخشندگی و ایجاد رنگ طبیعی طلا کمک می‌کند.
  2. می‌توانید از مخلوط مقداری آمونیاک و آب برای درخشان کردن طلای زرد استفاده کنید.
  3. استفاده از یک برس نرم مانند مسواک و مقداری مواد شوینده سبک و غیر اسیدی نیز می‌تواند به رفع مشکل تغییر رنگ طلای زرد کمک کند.
  4. آبکاری طلا و قرار دادن یک لایه نازک روی طلاهایی که تغییر رنگ پیدا کرده اند نیز به منظور احیای دوباره آن‌ها، می‌تواند یک روش موثر باشد.

علت تغییر رنگ طلا زرد

معایب تغییر رنگ طلای زرد

طلای زرد یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین زیورآلات بین خانم‌ها است که به دلیل زیبایی و درخشندگی زیاد، می‌تواند تاثیرات فراوانی روی زیبایی استایل خانم‌ها داشته باشد. در مواقعی که طلای زرد دچار تغییر رنگ یا کدری می‌شود این مورد ممکن است زیبایی و درخشندگی آن را کاهش داده و طلای شما جذابیت خود را از دست بدهد.

 طلاهایی که دچار تغییر رنگ شده‌اند ظاهری شبیه زیورآلات بدل پیدا کرده به همین دلیل ممکن است برخی از افراد تصور کنند شما به جای استفاده از طلا، از بدلیجات استفاده کرده‌اید. علاوه بر این، ممکن است تغییر رنگ طلای زرد به دلیل کیفیت پایین طلا و افزایش ناخالصی‌های موجود در آن باشد که این مورد می‌تواند سبب ایجاد آلرژی و حساسیت‌های پوستی شود. به همین دلیل بهتر است در صورت ایجاد این مشکل هرچه سریع‌تر علت تغییر رنگ طلا زرد را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

 

سخن نهایی

یکی از رایج‌ترین معضلات برای بسیاری از افراد، تغییر رنگ طلای زرد است. این مشکل ممکن است به علت‌های مختلف مانند پایین بودن کیفیت طلا به وجود بیاید. به این منظور شما باید طلای مورد نظر خود را از یک فروشنده معتمد و شناخته شده خریداری کنید، در حال حاضر جواهری حقانی انواع طلاهای زرد را با کیفیت بالا و ترکیب آلیاژها به صورت استاندارد ساخته و در اختیار خریداران محترم قرار می‌دهد، تمامی این طلاها دارای فاکتورهای فروش و ضمانت کالا هستند. علاوه بر این، امکان تعویض و عودت طلاهای خریداری شده وجود دارد و شما می‌توانید با اطمینان زیاد طلای مورد نظر خود را از این مجموعه خریداری کنید.