تست طلا، روشی رایج برای پی بردن به اصل یا تقلبی بودن طلا است. از آنجایی که طلا فلزی محبوب و پرطرفدار میان تمامی افراد است، خرید و فروش آن در حیطه وسیعی صورت می‌گیرد و ممکن است در این بین افراد متقلب و سودجو اقدام به خرید و فروش طلای تقلبی کنند؛ بنابراین آشنا بودن با روش‌های تست طلا برای همه افراد ضروری است. در این مطلب آسان‌ترین و پربازده‌ترین روش‌های تست  انواع طلا را برای شما عنوان کردیم تا بتوانید به خوبی این فلز ارزشمند را تشخیص دهید، پس با ما در ادامه همراه باشید‌.

تست طلا چیست؟

تست طلا به مجموعه روش‌های معتبری گفته می‌شود که به شما در تشخیص اصل یا تقلبی بودن طلا کمک می‌کند و به این ترتیب می‌توانید پی ببرید طلایی که در دست دارید اصل است یا متشکل از سایر فلزات و آلیاژ‌های مشابه است. در واقع بعضی روش‌های تست طلا تخصصی بوده و مهارت بالایی می‌طلبند؛ اما روش‌های ساده و خانگی متعددی نیز وجود دارد که می‌تواند به آسان‌ترین شکل و با صرف کمترین زمان و هزینه شما را به نتیجه صحیح می‌رساند. تست طلا به شما کمک می‌کند که بتوانید طلاها و سایر فلزات اطراف خود را ارزیابی کنید و دیگر کسی نتواند به اصطلاح از ناآگاهی شما سوء استفاده کند.

تصویر تست طلا با سنگ

روش‌هایی برای تست طلا در خانه

قبل از معرفی روش‌های تست طلا در خانه، باید بدانید که گردنبند یا انگشتر طلا شما نیازی نیست که خالص‌ترین شکل طلا باشد؛ چراکه طلای واقعی در خالص‌ترین شکل خود فلزی نرم است و جواهرسازان معمولاً فلزات دیگری را در طلا مخلوط می‌کنند تا محصول دوام بیشتری داشته باشد. ما در ادامه با معرفی روش‌های تشخیص طلای اصل از تقلبی به شما کمک خواهیم کرد که چگونه طلا را در خانه آزمایش کنید تا بفهمید که جواهر شما از طلای خالص است یا نه؛ چراکه همه جواهرات لزوما از طلای خالص نیستند و ممکن است از روکش طلا، آغشته به طلا یا دارای درصدی طلا و… باشند.

  • تست طلا با سرکه

 

یکی از راه‌هایی که می‌توانید خالص بودن یا نبودن گردنبند طلا یا دیگر جواهرات خود را بررسی کنید، تست آن با استفاده از سرکه است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای جواهری که می‌خواهید تست کنید سرکه سفید تهیه کنید. مقداری سرکه سفید را مستقیماً روی جواهر خود بریزید؛ اگر جواهرتان تغییر رنگ داد از طلای خالص نیست و اگر همچنان می‌درخشد شما جواهری با طلای اصل در دست دارید؛ همچنین می‌توانید یک ظرف را با سرکه سفید پر کنید و طلای خود را در آن بیندازید و اجازه دهید 5 تا 8 دقیقه خیس بخورد. بعد از گذشت مدت زمان معین شده طلای خود را بیرون بیاورید و با آب بشویید. اگر جواهر شما حتی کمی تغییر رنگ داده باشد از طلا خالص نیست، اما اگر همچنان رنگ آن مثل قبل باشد از طلا خالص و اصل است.

تصویر تست طلا با آهن ربا

تست طلا با خراش

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تست جواهرات طلا نیز تست خراش است. برای تست طلا با این روش، یک صفحه سرامیکی بدون لعاب یا یک تکه کاشی تهیه کرده و یک تکه طلا را روی سطح آن بکشید. طلای واقعی یک علامت طلایی رنگ از خود باقی می‌گذارد و سایر فلزات فقط یک رگه سیاه از خود باقی می‌گذارند. البته مراقب باشید که کاشی را به اندازه‌ای خراش دهید که تنها یک رگه طلایی ظاهر شود و به جواهرات شما آسیبی نرسد.

تست طلا با آهنربا

تست آهنربا طلا یکی از راحت‌ترین تست‌های طلا به روش خانگی است. از آنجایی که طلای اصل مغناطیسی نیست، هیچ آهنربایی را جذب نخواهد کرد. برای انجام این تست به یک آهنربا با مقاومت بالا نیاز دارید که طلای تقلبی یا آلیاژهای طلا فوراً جذب آهنربا می‌شوند. این روش ماهیت واقعی فلز زیرین جواهر روکش شده شما با طلا را آشکار می‌کند که از طلا ساخته نشده یا درصد کمی از آن دارد؛ بنابراین، حتی اگر جواهر شما کمی مغناطیسی باشد؛ اما به آهنربا نچسبد حداقل روکش طلا دارد. اما اگر اقلام طلای شما اصلاً جذب آهنربا نمی‌شوند احتمالاً از طلای خالص هستند. با این حال بهتر است به یک روش اکتفا نکنید و چند روش مانند تست طلا با اسید را نیز انجام بدهید.

تصویر تست طلا با مایع

خرید طلا از گالری معتبر، مطمئن‌ترین روش تست طلا

از آنجایی که طلا یکی از با ارزش‌ترین فلزات موجود در جهان به شمار می‌رود، مهم است بدانید دانستن اینکه جواهرآلات شما از طلای اصل هستند یا تقلبی از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر تست طلا در منزل با روش‌هایی همچون تست طلا با تیزآب، اسید، وایتکس و… روش دیگری مانند خرید طلا از گالری طلا و جواهرات معتبر نیز وجود دارد. اولین و مهم‌ترین امر برای داشتن جواهرات طلای اصل این است که از یک گالری معتبر خرید کنید. جواهری حقانی در حال حاضر یکی از معتبرترین گالری‌های معتبر طلا و جواهر در کشور است که هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی فعالیت دارد. شما می‌توانید برای خرید طلا آنلاین انواع طلای ۱۸ عیار را با کیفیت مناسب در تنوع بالا از این گالری خریداری کنید. این جواهری همراه با سفارشات شما فاکتور نیز ارائه می‌دهد و امکان عودت و تعویض نیز برای مشتری وجود دارد.

سخن آخر

در این مطلب فوت‌وفن‌های تست طلا را برای شما بیان کردیم و روش‌های متعددی را برای تست طلا به شما ارائه دادیم که شما می‌توانید با توجه به امکانات و وُسع خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید و به آسانی طلای مورد نظر خود را حین خرید تست کنید و از اصل بودن آن اطمینان حاصل کرده و دیگر نگران فریب افراد سودجو نباشید. اگر با انجام تست طلا به روش‌های فوق به تقلبی بودن طلای خود پی بردید می‌توانید با در دست داشتن فاکتور این مسئله را پیگیری کنید و حق خود را پس بگیرید.