در کشور ما افراد، برای خرید انواع جواهر سرمایه‌گذاری زیادی می‌کنند. جواهر با فلزات گران‌بهایی همچون پلاتین، طلای سفید، طلای زرد و… ساخته می‌شود. در این مقاله تفاوت پلاتین و طلای سفید را مورد بررسی قرار دادیم. این دو فلز گران‌بها شاید در ظاهر با یکدیگر فرقی نداشته باشند؛ ولی تفاوت آن‌ها از جنبه‌های مختلفی همچون قیمت، وزن، ماندگاری و … قابل ‌بررسی است. مشتریان، می‌توانند با مطالعه این مقاله و در نظر گرفتن شرایط خود، نسبت به خرید جواهر ساخته‌شده از پلاتین یا طلای سفید، تصمیم نهایی را بگیرند. کارشناسان طراحی طلا در سایت حقانی، برای ساخت طلا سفارشی، آماده خدمات‌رسانی به مشتریان هستند. علاوه بر این برای خرید طلا آنلاین، نمونه جواهرات زیادی در سایت، موجود است که بر اساس بودجه خود می‌توانید هر کدام را که مایل هستید خریداری کنید.

 

بررسی ساخت طلای سفید و ساختار پلاتین

تصویر بررسی ساخت طلای سفید و ساختار پلاتین

تفاوت پلاتین با طلای سفید، در زمان استفاده از این دو جواهر، بیشتر مشخص می‌شود. شاید برای شما این سوال به وجود آید که طلای سفید چیست؟ ترکیب طلا با بعضی از آلیاژها برای تغییر رنگ طلا و استحکام دادن به آن، انجام می‌شود. در حالت عادی، طلا ساختاری نرم دارد، افزودن فلزاتی چون پالادیوم، مس، نیکل، منگنز، نقره به طلا آن را به یک فلز سخت تبدیل می‌کند. با وجود اشتیاق بیشتر افراد برای خرید طلای سفید، باید به این نکته اشاره کرد که در طی گذر زمان، رنگ سفید طلا به زرد کم‌رنگی تبدیل می‌شود. به دلیل وجود روکشی از رودیوم روی طلای سفید، این تغییر رنگ، به سبب از بین رفتن همین پوشش است؛ اما نگران نباشید با یک آبکاری دوباره، می‌توان طلا را به رنگ سفید درآورد. ترکیب طلا با پالادیوم، به طلا استحکام کافی را می‌دهد؛ ازاین‌رو نیازی نیست روکش رودیوم روی طلا استفاده شود.

به سبب ترکیب طلا با نیکل نسبت به ترکیب آن با پالادیوم، طلایی با ساختار سخت‌تری تولید می‌شود. برای ساخت شکل‌های مختلفی از طلا مانند حلقه، زنجیر طلا و… از طلای سخت استفاده می‌شود. جواهراتی که در ساختار آن‌ها نگین‌های ظریف به‌کاررفته است، در طلای آن‌ها ترکیبات پالادیوم استفاده شده است. پلاتین، فلزی بسیار مستحکم است که در عین قوی بودن ارزش بسیار زیادی دارد. استفاده از پلاتین، برای ساخت جواهری که در آن سنگ‌های گران‌قیمت به‌کار رفته است، بهترین گزینه است. این فلز گران‌بها، به‌تنهایی و بدون اضافه کردن فلزی دیگر، سفید و درخشنده است و هیچ‌گاه تغییر رنگی در آن صورت نمی‌گیرد.

آنچه در مورد تفاوت پلاتین و طلای سفید باید بدانید

تصویر پلاتین و طلای سفید

از جمله تفاوت‌های پلاتین و طلای سفید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

⦁ با مقایسه قیمت پلاتین با طلا، می‌توان به این نتیجه رسید که به دلایل مختلفی پلاتین نسبت به طلای سفید، گران‌قیمت‌تر است. فلز پلاتین، بسیار کمیاب است و همین کمیاب بودن آن‌ یکی از دلایل ارزشمند بودن پلاتین است. پلاتین در مقایسه با طلا وزن سنگین‌تر و خلوص بیشتری دارد. ساخت جواهر با استفاده از پلاتین به ‌زحمت زیاد و دقت بیشتری نیاز دارد.

⦁ برای اینکه رنگ طلای سفید، ماندگار باشد نیاز است که با دقت بیشتری از آن نگهداری شود؛ ازاین‌رو، می‌توان گفت نگهداری پلاتین در مقایسه با طلای سفید، آسان‌تر است.

⦁ جواهرات ساخته‌شده با طلا در رنگ‌های مختلفی وجود دارند ولی رنگ پلاتین ثابت است و قابل ‌تغییر نیست. 

⦁ استفاده از زیورآلات برای افرادی که پوست حساسی دارند، ممکن است مشکل‌ساز باشد. این مشکل در استفاده از طلای سفید به نسبت طلای زرد و پلاتین، بیشتر است. استفاده کردن از جواهراتی با ساختار طلای زرد و پلاتین، به دلیل داشتن خلوص بیشتر، حساسیتی در پوست ایجاد نمی‌کند.

⦁ پلاتین در مقایسه با طلای سفید، ساختار بسیار سختی دارد. البته می‌توان گفت، این فلز ارزشمند در بین تمامی فلزها بیشترین سختی و ماندگاری را دارد. سنگ‌هایی که در جواهرات پلاتین به‌کار برده می‌شود، به‌ندرت آسیب می‌بیند و یا از محل خود جدا می‌شود.

⦁ پلاتینی که برای ساخت جواهر استفاده می‌شود دارای حداقل ناخالصی است، این خلوص به‌اندازه 95 درصد است. عدم وجود ناخالصی در ساختار پلاتین، موجب درخشش بیشتر و ثابت ماندن رنگ آن می‌شود.

⦁ طلای سفید در مقایسه با پلاتین سریع‌تر تحت تأثیر عوامل خارجی قرار می‌گیرد و زود کدر می‌شود.

 

سخن پایانی

تفاوت پلاتین با طلا را می‌توان از جنبه‌های زیادی مورد بررسی قرار داد. در نگاه اول، دو فلز طلا و پلاتین شبیه به هم به نظر می‌رسند و تمایز این دو برای خریداران جواهر سخت است؛ ولی تفاوت‌هایی بین این دو وجود دارد. طلای سفیدی که در طلا فروشی وجود دارد شکلی از طلای زرد است که در ساخت آن از فلزات سفید رنگی چون پالادیوم و نقره استفاده می‌شود. به‌منظور سفید شدن و درخشندگی بیشتر طلای سفید، روی آن روکشی از رودیوم نیز، کشیده می‌شود؛ ازاین‌رو، تشخیص طلای سفید از پلاتین که به‌طور طبیعی سفید است، برای افرادی که در این کار سررشته‌ای ندارند، دشوار سخت است.