همانطور که می‌دانید طلا و جواهر از سری اکسسوری‌هایی است که افراد زیادی به آن علاقه دارند. از آن جایی که تنوع این اکسسوری زیاد است، متقاضیان به راحتی می‌توانند با خرید طلا آنلاین از حقانی جواهر یا طلای متناسب با سبک دلخواه خود را خریداری کنند.

دانستنِ ندانسته‌ها همیشه جالب و جذاب است؛ مخصوصا اگر درباره چیزی باشد که از قبل آن را می‌شناسیم!

چه اهل استفاده از طلا باشید، چه نباشید، به گمان‌مان بدتان نیاید اگر دانستی‌هایی را در مورد طلا و جواهر بدانید و کمی هم شگفت زده شوید.

ادامه این مطلب را در پیش بگیرید تا ندانسته‌هایی را درباره طلا بدانید!

 

حقایقی درباره طلا و جواهر

طلا یک فلز بسیار ارزشمند است که در ادامه این بخش اطلاعاتی را در مورده طلا در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 • طلا هرگز اکسیده نمی‌شود؛ یعنی این فلز هر چقدر در معرض آب و هوا قرار بگیرد زنگ نمی‌زند و همیشه براق می‌ماند. البته این امکان وجود دارد که بعد از استفاده مداوم کمی کدر شود که این کدر بودن به علت چربی و آلودگی پوست است که بر روی طلا می‌نشیند.
 • طلا در مقایسه با سایر فلزات دیگر بسیار نرم است! به همین خاطر برای استفاده در جواهرسازی و ساخت انواع اکسسوری‌ها آن را با سایر فلزات ترکیب می‌کنند. نرمیِ طلا به قدری است که ۱ گرم طلا را می‌توان به راحتی به یک ورق ۱ متر مکعبی تبدیل کرد.
 • طلا سنگین‌ترین و متراکم‌ترین فلز است.
 • نقطه ذوب طلا ۲٫۰۶۳ درجه فارنهایت است که بعد از رسیدن به حالت مایع آن را برای فرم‌دهی و ساخت محصولات متنوع آماده می‌کند.
 • طلا رسانای جریان برق است؛ پس مراقب باشید زیورآلات طلای خود را هیچ گاه در تماس با جریان مستقیم برق قرار ندهید!
 • طلا خام موجود در معادن از طلای عادی که در ساخت اکسسوری استفاده می‌شود، باارزش‌تر است.

تصویر شمش طلا

دانستنی‌های عجیب طلا و جواهرات: طلای فضاییِ ترسناک!

آیا می‌دانستید برخی افراد ترس شدیدی نسبت به طلا دارند؟

طبق تحقیقات حالت ترس شدید از طلا آوروفوبیا نام دارد. در این نوع از فوبیا، فرد با دیدن طلا دچار حملات عصبی می‌شود!

البته نام آوروفوبیا در کتاب آسیب شناسی روانی که انواع بیماری‌های روانی من جمله انواع فوبیا را معرفی و بررسی می‌کند، عنوان نشده؛ با این حال تحقیقات تجربی وجود چنین فوبیایی را اثبات کرده‌اند!

 

آیا می‌دانستید که منشا طلا از فضا است؟ 

طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان و برخی فضانوردان، تمامی طلاهایی که در حال استخراج است از انفجار سنگ‌های آسمانی در میلیاردها سال پیش به وجود آمده‌اند!

 • همچنین جالب است بدانید برخی گیاهان مانند گیاه اکالیپتوس در برگ‌های خود ذرات طلا دارند؛ البته مقدار طلا موجود در گیاهان بسیار ناچیز است.
 • طلا خاصیت درمانی دارد. در برخی از بیماری‌های حاد مانند آرتروزهای شدید و برخی سرطان از طلا مایع استفاده می‌شود و برای تسکین درد بسیار موثر است.
 • هند از جمله کشورهای رکورددار در زمینه استفاده از طلا است. هندی‌ها به خصوص بانوان‌شان علاقه شدیدی به طلا و جواهرات دارند؛ به حدی که استفاده از انواع اکسسوری‌های طلا در این کشور نوعی فرهنگ تبدیل شده است.
 • در همین میان کشور دبی نیز به عنوان شهر طلا نام گذاری شده است و در ۲۰۱۰ دستگاه خودپرداز از جنس طلا در یکی از هتل‌های لوکس دبی نصب شده است. 
 • یکی از دانستنی‌های عجیب در مورد طلا این است که این فلز غیرسمی و خوراکی است و می‌توان لایه‌ای از آن را به همراه غذا و با نوشیدنی‌های مختلف میل کرد!

در همین راستا در برخی از رستوران‌ها ورقه‌های نازکی از طلا را میان غذای خود استفاده می‌کنند.

 •  در قرن هفتم میلادی دندانپزشکان از طلا، روکش‌ها و دندان‌های مصنوعی ساختند که در یک بازه زمانی خاص بسیار مورد استقبال مردم جهان قرار گرفت.

 

دانستنی‌های طلا و جواهر هنگام استفاده 

برای اینکه طلا و جواهرات عمر مفیدتری داشته باشند باید نکاتی را رعایت کنید. به طور کلی مراقبت از طلا نیاز به شرایط خاص دارد که ادامه به طور خلاصه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • هنگام حمام رفتن و یا شستن دست‌ها باید طلا و جواهرات خود را در بیاورید تا صابون و یا هر مواد شوینده دیگر در قالب یک لایه نازک روی سطح طلا قرار نگیرد و آن را کدر نکند.
 • جواهرات خود را هنگام آشپزی در بیاورید؛ به این دلیل که گرمای شدید ممکن است که به نگین‌های طلا و جواهرات شما آسیب وارد کند.
 • بعد از آرایش کردن و عطر زدن اکسسوری‌های طلا خود را استفاده کنید.

برای تمیز کردن اکسسوری‌های طلا و جواهر فقط از پارچه‌های نمدی استفاده کنید؛ به این علت که پارچه‎های دیگر خط و خش روی طلا ایجاد می‌کنند.

 • برای جلوگیری از ایجاد خط و خش روی طلا و جواهرات خود، آن‌ها را از یکدیگر به طور مجزا نگه‌داری کنید.

تصویر دو عدد شمش طلا

اطلاعاتی درباره طلا و جواهر هنگام خرید

هنگام خرید طلا و جواهر موارد مهمی است که باید به آن‌ها توجه ویژه داشته باشید تا بتوانید خرید مطلوبی را تجربه کنید.

در گام اول هنگام خرید مرکز معتبری را انتخاب کنید تا از اصالت محصولی که در اختیار شما قرار می‌دهد اطمینان داشته باشید.

 

ارائه فاکتور

فاکتور به معنی سند محصول شما محسوب می‌شود؛ به همین دلیل ارائه فاکتور توسط فروشنده به شما این اطمینان را می‌دهد که کالا خریداری شده‌تان از اصالت برخورد است.

توجه داشته باشید که در فاکتور شما باید تمامی اطلاعات از فروشنده و خریدار و همچنین محصول شما ذکر شده باشد؛ علاوه بر آن اطلاعاتی از عیار، اجرت ساخت، وزن و قیمت باید به طور دقیق در فاکتور نوشته شود. مجموعه حقانی برای جلب اعتماد بیشتر، روی تمامی محصولات خود فاکتور را با اطلاعت دقیق در اختیار مخاطبین قرار می‌دهد.

 

عیار

عیار طلا یکی از مواردی است که باید همه افراد هنگام خرید به آن توجه ویژه داشته باشند؛ به این علت که بر قیمت نهایی کالا تاثیر می‌گذارد. عیار به معنی میزان خالص طلا در هر محصول است و هر چه عیار محصول بیشتر باشد مبلغ نهایی نیز بیشتر می‌شود. معمولا در بازار تمامی محصولات با عیار ۱۸ عرضه می‌شود و گاهی به درخواست متقاضیان کالا مورد نظرشان با عیار ۲۱ عرضه می‌شود که قیمت طلا با عیار ۲۱ بیشتر از طلا با عیار ۱۸ است.

 

اجرت ساخت

اجرت ساخت طلا به معنی دستمزد طراحان طلا و جواهر است که بر روی طلا خام کار می‌کنند. اجرت ساخت به طرح و گاهی به برند طلا بستگی دارد؛ همچنین اجرت ساخت طلاهای دارای نگین بیشتر است؛ به این علت که استادکار در ساخت آن‌ها دقت و وقت بیشتری به خرج می‌دهد.