شاید هنگام نحوه محاسبه قیمت طلا واژه عیار را شنیده باشید و شاید این سوال را از خودتان بپرسید که معنی عیار طلا چیست؟

در این مقاله قصد داریم در مورد مفهوم عیار طلا و انواع آن صحبت کنیم؛ در نتیجه اگر شما هم با این موضوع آشنایی ندارید تا انتهای مقاله همراه ما باشید

 

عیار طلا چیست؟

به میزان خلوص طلا عیار گفته می‌شود؛ در واقع عیار واحد اندازه‌گیری طلا یا سایر فلزات گرانبها است.

هر چقدر عیار طلا بیشتر باشد خلوص آن نیز بیشتر است و قطعا بهای بیشتری باید برای آن پرداخت.

طلایی که از معادن استخراج می‌شود صد در صد خالص است و طلای خالص بسیار  نرم است و استحکام کافی ندارد؛ به همین دلیل برای ساخت مصنوعات و شکل دادن به آن نیاز است که حتما آن را با سایر آلیاژها همچون مس ترکیب کرد؛ اینگونه مقاومت و چکش خواری طلا افزایش می‌یابد.

مجموعه حقانی به عنوان معتبرترین مرکز برای خرید طلای آنلاین تمامی جواهرات خود را با طلای ۱۸ عیار تولید می‌کند؛ اما این امکان را فراهم کرده است تا به درخواست مشتریان جواهراتی با طلای ۲۱ نیز تولید شود.

چنانچه تمایل دارید جواهراتی با عیار ۲۱ داشته باشید تنها کافیست از طریق امکان ساخت طلای سفارشی حقانی سفارش خود را ثبت کرده تا عینا آنچه نیاز دارید، اجرا شود.

تصویر شمش طلا

معنی عیار طلا چیست؟

پیش‌تر با مفهوم لغوی عیار آشنا شدیم حال سوال اصلی اینجاست که وقتی می‌گوییم طلایی ۱۸ عیار یا ۲۴ عیار است منظورمان چیست؟

اگر میزان خلوص طلایی که از معادن استخراج می‌شود را ۱۰۰۰ در نظر بگیریم منظور ما این است که در یک کیلو طلا ۱۰۰۰ گرم طلای خالص وجود دارد حال با توجه به این نکته مفهوم عیار ۷۵۰ چیست؟

 وقتی یک طلا فروش می ‌وید خلوص این طلا ۷۵۰ است بدین معنی است که از ۱۰۰۰ گرم ۷۵۰ گرم آن خالص است و اگر بخواهیم با درصد بیان کنیم یعنی ۷۵% آن خالص است.

معمولا برای اعلام کردن مفهوم عیار از واژه‌هایی همچون ۲۴k، ۱۸K، ۲۲k و غیره استفاده می‌کنند.

حرف k در کشورهای خارجی نشان دهنده عیار طلاست حال اگر طلای ۲۴ عیار را برابر با ۱۰۰۰ بدانیم بدین معناست که عیار ۲۴ نشان دهنده ۱۰۰ درصد خلوص است و طلای ۱۸ عیار همان مفهوم ۷۵۰ گرم را دارد، یعنی ۷۵ درصد آن خالص است.

در مقیاس جهانی برای تبدیل اونس به مثقال از اعداد ۱۰۰۰ و ۷۵۰ استفاده می‌شود؛ زیرا مفهوم آن نسبت به ۲۴ و ۱۸ ساده‌تر و واضح‌تر است.

 

آیا طلای ۲۴ عیار قابل استفاده است؟

با توجه به این موضوع که طلای خالص نرم و انعطاف‌پذیر است و استحکام کمی دارد این سوال پیش می‌آید که آیا طلای ۲۴ عیار در بازار موجود است؟

پاسخ این سوال خیر است. از آنجایی که طلای ۲۴ عیار مقاومت ندارد و نرم است مصنوعاتی که با آن ساخته شوند حالت خود را از دست می‌دهند؛ در نتیجه اکثر زیورآلاتی که در بازار موجود است با طلای ۱۸ عیار یا همان ۷۵۰ ساخته شده است.

تنها مواردی که به صورت ۲۴ عیار در بازار عرضه موجود است شمش‌های طلاست که به صورت وکیوم ارائه می‌شود و بسیار کمیاب و دست نیافتنی است و همچنین قیمت بالایی دارد.

با توجه به نکاتی که در این بخش گفته شد اگر کسی ادعا می‌کند که جواهراتی با طلای ۲۴ عیار عرضه می‌کند باید به ادعا آن شک کرد.

 

چگونه می‌توان عیار طلا را سنجید؟

برای سنجش عیار طلا دو راه وجود دارد.

روش اول بسیار ساده و ابتدایی است و اکثر طلا فروشان می‌توانند از آن استفاده کنند. با استفاده از سنگ محک که معمولا در دسترس همگان است می‌توان عیار طلا را اندازه‌گیری کرد.

روش دوم که کمی تخصصی‌تر است ری گیری نام دارد. بدین صورت که قسمتی از طلای آب شده را به آزمایشگاه می‌فرستد تا عیار آن سنجیده شود.

توصیه ما به شما این است که برای اطمینان از اصالت و خلوص طلا از مجموعه‌هایی خرید کنید که نسبت به محصولات آن اطمینان دارید تا با خیالی آسوده خریدی بهینه داشته باشید.

تصویر gold

برای متعادل کردن خلوص طلا از چه آلیاژهایی استفاده می‌شود؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم برای اینکه بتوان طلای خالص را به مصنوعات دست‌ساز و مقاوم تبدیل کرد نیاز است که از آلیاژهای مختلف برای استحکام بخشیدن به آن استفاده شود.

از گذشته برای ایجاد تعادل بین خلوص تعادل و انعطاف و استحکام آن از مس استفاده می‌کردند؛ زیرا جدا از اینکه قیمت مناسبی دارد نسبت به سایر آلیاژها فراوانی بیشتری دارد.

برای این کار مقدار مشخصی از طلای ۲۴ یا ۱۸ عیار را با مس ترکیب می‌کنند تا نتیجه نهایی مطلوب باشد.

صنف طلافروشان نظارت کاملی بر این امر دارد تا از هر گونه تخلف در این حوزه جلوگیری شود.

علاوه بر مس می‌توان از آلیاژهای دیگری همچون نقره، پلاتین و رودیوم نیز استفاده کرد.

اضافه شدن این آلیاژها به طلای خام علاوه بر اینکه استحکام و مقاومت جواهرات را افزایش می‌دهد بر رنگ آن‌ها نیز تاثیر می‌گذارد.

نکته: با توجه به قیمت نقره و پلاتین ترکیب کردن آن‌ها با طلا مقرون به صرفه نیست؛ به همین دلیل اکثرا از مس یا رودیوم استفاده می‌کنند.

 

نحوه محاسبه عیار در هنگام خرید و فروش طلا

هنگام خرید اگر طلا ۱۸ عیار باشد قیمت ۷۵۰ گرم طلای خالص را همراه با مالیات و سود فروشنده محاسبه می‌کنند؛ اما هنگام فروش به جای پرداخت ۷۵۰ گرم طلای خالص بعضا بهای ۷۴۰ یا ۷۳۵ گرم طلا را پرداخت می‌کنند.

اکثر طلافروشان دلیل این تفاوت عیار هنگام خرید و فروش را دست دوم بودن آن اعلام می‌کنند و عقیده دارند طلای استفاده شده جرم یا کثیفی بیشتری دارد و گاها شکسته است؛ در نتیجه بهای کمتری بابت آن می‌پردازند، البته این نکته به انصاف طلافروش نیز بستگی دارد.

 

در انتها به عنوان نکته پایانی یادآور می‌شویم که عیار مفهومی است که به صورت مستقیم بر قیمت طلا و جواهرات تاثیر می‌گذارد؛ پس هنگام خرید حتما عیار مصنوعات خریداری شده را در نظر داشته باشید.