در زمان‌های گذشته که پول به سبک و سیاق امروزی وجود نداشت و صنعت چاپ رونق نگرفته بود، مردم برای مبادله‌ کالاهای خود از سکه‌ استفاده می‌کردند. هر پادشاهی بنا به مقتضیات جامعه‌اش دستور ضرب نوع خاصی از سکه را می‌داد و طرح‌های روی سکه الهام گرفته از فرهنگ آن منطقه بود؛ بنابراین سکه‌های مختلفی در هر دوره از تاریخ ثبت شده‌اند که شکل‌ها و انواع متفاوتی دارند. احتمالاً هنگام خرید طلا سکه‌های گوناگونی به چشمتان خورده است و از خود پرسیده‌اید که قدیمی‌ترین سکه متعلق به چه زمانی است. در این مقاله قصد داریم به معرفی سکه‌های قدیمی بپردازیم و بیشینه‌ آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

عکس معرفی قدیمی‌ترین سکه‌های جهان

معرفی قدیمی‌ترین سکه‌های جهان

در تمامی برهه‌های زمانی افرادی هستند که به دنبال سودجویی و انحراف در تاریخ می‌باشند. این امر در تاریخچه‌ سکه‌ها نیز صادق است. در رابطه با قدیمی‌ترین سکه‌ طلا شک و ابهاماتی وجود دارد و تقریباً کار سختی است که محققان بتوانند تصمیم بگیرند کدام نوع سکه قدیمی‌تر است. اما طبق تحقیقات انجام شده و تست طلا و سکه‌های آن زمان ترتیب سکه‌های زیر منطقی به نظر می‌آید.

  • سکه‌های شیر لیدیایی

اگر بخواهیم به زمان دقیق اختراع ضرب سکه اشاره کنیم باید بگوییم که این واقعه‌ مهم به قرن هفتم قبل از میلاد برمی‌گردد. طبق گفته‌های هرودوت نخستین مردمی که از طلا استفاده کردند لیدیایی‌ها بودند. بنابراین محققان طبق مستندات موجود به این نتیجه رسیدند که سکه‌ شیر لیدیایی اولین سکه طلا جهان است. وزن این سکه‌ها تقریباً 4.7 گرم بوده و از الکتروم یعنی ترکیب طلا و نقره ساخته شده‌اند.

 مقر پادشاهی لیدیا موقعیت اقتصادی بسیار خوبی داشت. به گونه‌ای که در رأس مسیرهای تجاری قرار گرفته بود. از نظر ظاهری قسمت جلوی این سکه‌ها چیزی شبیه به سرشیر و قسمت پشتی آن‌ها مشابه پانچ طراحی شده بود. سه عدد از این سکه‌ها حقوق ماهیانه یک سرباز محسوب می‌شد.

  • سکه‌های همیوبول‌های یونی

از آن جایی که شهر cyme در نزدیک لیدیا واقع شده بود، سیاست‌های آن منطقه cyme را نیز تحت شعاع قرار داد و آن‌ها نیز از لیدیا تقلید کردند و شروع به ضرب سکه‌هایی با طرح‌ مالیاتی اشراف زادگان لیدیایی نمودند. این سکه‌ها که دومین سکه‌ قدیمی جهان محسوب می‌شوند، حدودا 500 الی 600 سال قبل از میلاد اختراع شدند و همیوبول نام گرفتند. شکل این سکه‌ها چیزی شبیه به سر اسب بود.

عکس قدیمی‌ترین سکه‌ها

  • سکه‌های یینگ یوآن

زمانی که سکه‌های غربی ضرب می‌شدند، چین باستان نیز کار خود را شروع کرد. البته تاریخ‌شناسان معتقد هستند که سکه‌های چینی جدا از سبک سکه‌های غربی ساخته شده‌اند. ایالت چو اولین سکه‌های طلای این منطقه را که یینگ یوآن نام داشتند منتشر کرد. این سکه‌ها متعلق به به 500 الی 600 سال قبل از میلاد هستند. سکه‌های طلای یینگ یوآن شکلی شبیه به مربع نوک تیز دارند و روی آن‌ها واحد و وزن سکه درج شده است.

  • سکه‌ کارشاپانا

ماهاجاناپاداهای هند و گنگ که ضرب سکه را از غرب آسیا یاد گرفته بودند در قرن ششم قبل از میلاد شروع به ساخت سکه‌های کارشاپانا کردند که به نام‌های پانا و پورانوس نیز معروف بودند. این سکه‌ها توسط صفحات نقره تولید می‌شدند و یک گوشه‌ آن بریده می‌شد. سکه‌های کارشاپانا برخلاف انواع سکه‌های غرب آسیا مدور نبودند و شبیه به یک میله‌ فلزی با طرح‌های مختلف تولید می‌شدند. البته برخی از آن‌ها طرح واحد داشتند و یا چندین بار پانچ می‌خوردند.

  • سکه‌ لاکپشت دریایی آگنیا

جزیره‌ای به نام آگنیا در یونان وجود داشت. اهالی این منطقه با مردم لیدیا و ایونیا مراودات زیادی داشتند و همین امر باعث شده بود که در اقتصاد و تجارت تحت تأثیر این مکان‌ها قرار بگیرند. آن‌ها زمانی که سکه‌های لیدیا را مشاهده کردند بر آن شدند که می‌توانند برای سرمایه‌گذاری و تجارت از سکه‌ها به عنوان ارز استفاده کنند و به این ترتیب آگنیا اولین جایی بود که توانست سکه‌هایش را صادر کند. این سکه‌های ضخیم‌تر از دیگر سکه‌ها بودند و در یک طرف طرح لاکپشت و در طرف دیگر یک مربع داشتند. 

 

کلام آخر

در این مطلب به معرفی سکه‌های قدیمی و باستانی پرداختیم. همانطور که می‌دانید سکه‌های قدیمی ارزش بسیار بالایی دارند و معمولاً در موزه‌ها نگهداری می‌شوند. آشنایی با این سکه‌ها می‌تواند به ما از اقتصاد گذشته آگاهی‌های زیادی بدهد. خیلی از افراد هستند که کلکسیون‌هایی زیادی از سکه‌های باستانی دارند اما باید بدانیم این سکه‌ها میراث جهانی محسوب می‌شوند و باید در مراکز معتبر نگهداری شوند. امیدواریم در این مطلب توانسته باشیم شما را با سکه‌های قدیمی جهان به خوبی آشنا کرده‌باشیم.