blog

نحوه محاسبه قیمت طلا

تصویر نحوه محاسبه قیمت طلا هنگام خرید

بعضی از طلا فروشی‌ها گاهی قیمت هر گرم طلا را در فاکتور درج نمی‌کنند و به نوشتن عیار طلا، وزن و قیمت نهایی اکتفا می‌کنند؛ در نتیجه شما متوجه نمی‌شوید که آیا طلا فروش قیمت نهایی را چگونه محاسبه کرده و مهم‌تر از همه آیا همانطور که به شما گفته است محاسبه کرده است یا خیر. برای بیرون آمدن از این سردرگمی بهتر است خود شما با نحوه محاسبه قیمت طلا هنگام خرید آشنایی جامعی داشته باشید و بدانید قیمت حدودی چگونه به دست می‌آید. 

نحوه محاسبه قیمت طلا یکی از چالش‌های خرید طلا و جواهرات است؛ به همین دلیل در این مطلب به‌طور کامل در این‌باره به شما توضیح خواهیم داد. بسیاری از ما نمی‌دانیم چرا وقتی طلا را می‌خریم مبلغ زیادی باید پرداخت کنیم؛ اما هنگام فروش آن، کلی از قیمت طلایمان کم می‌شود. برای همین لازم است با همه نکات و موارد مربوط به خرید و فروش طلا و جواهر آشنا باشیم.

اگر تا به حال طلا و جواهرات خریده باشید احتمالا متوجه شده‌اید که قیمت در هنگام خرید طلا آنلاین و حضوری با زمانی که قصد فروش طلا را دارید متفاوت است؛ از این رو بهتر است با در نظر داشتن فاکتورهایی به خرید برویم؛ در این مقاله تلاش کرده‌ایم نحوه محاسبه قیمت طلا هنگام فروش را در اختیار شما قرار دهیم و به شما کمک کنیم تا با دید باز دست به خرید طلا و جواهرات بزنید. 

 

نحوه محاسبه قیمت طلا ۱۴۰۱

به دلایلی که پیش از این به آن اشاره شد این حق شما است که از نحوه محاسبه قیمت طلا جدید و قدیمی با خبر باشید. طلا فروشان معمولا از فرمولی که در زیر آورده‌ایم برای محاسبه قیمت طلا استفاده می‌کنند: 

(۹% مالیات بر ارزش افزوده + ۷% سود طلافروش + وزن طلا × اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار)

حالا امکان دارد ببینید طلافروشان با روش‌های دیگری قیمت طلا را محاسبه می‌کنند؛ مثلا ابتدا مالیات بر ارزش افزوده را محاسبه می‎‌کنند و سپس سود را و در آخر وزن طلا را اضافه می‌کنند که این جای نگرانی ندارد؛ چرا که تمامی روش‌ها یک فرمول ثابت دارد و تفاوتی در قیمت نهایی طلا ایجاد نخواهد شد. در ادامه فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت طلا را به اجمال در اختیار شما قرار می‌دهیم. 

تصویر نحوه محاسبه قیمت طلا هنگام فروش

اجرت ساخت طلا 

اجرت ساخت طلا در واقع همان سودی است که طلا ساز برای ساخت طلا از خریدار دریافت می‌کند؛

برای محاسبه قیمت طلا با اجرت ساخت باید فرمول زیر را به کار بگیرید: 

قیمت واحد طلای خام به عنوان مثال طلا ۱۸ عیار + اجرت ساخت + ۷ درصد سود

برای اطلاع از نحوه محاسبه قیمت طلا بدون اجرت فقط کافی است اجرت ساخت را از فرمول بالا حذف کنید. 

اجرت ساخت در قطعات مختلف طلا یکسان نیست و عواملی در این روند تاثیرگذار هستند: 

اگر طلا خام با دستگاه‌های قالب گیری ساخته و پرداخته شود اجرت ساخت کم می‌شود؛ این در حالی است که هر چه طلا از ظرافت بیشتری برخوردار باشد مانند النگوهای ظریف یا زنجیرهای گردنبند اجرت ساخت بیشتر می‌شود. 

در مقابل طلا و جواهرات دست‌ساز اجرت ساخت بیشتری نسبت به طلاهای صنعتی دارند. 

قطعا اجرت ساخت طلا در بهترین برندهای جواهرات دنیا نسبت به سایر برندها بسیار متفاوت است؛ به عنوان مثال طلا و جواهرات ساخت ایتالیا از طلایی که در ایران ساخته می‌شود به مراتب گران‌قیمت‌تر است. 

 

وزن طلا

ترازوهای طلافروشی‌ها هر شش ماه یک بار از طرف بازرسان اتحادیه طلا و جواهرات به طور دقیق و با روشی استاندارد بررسی و اندازه‌گیری می‌شود؛ در نتیجه نگران دست‌کاری شدن ترازو طلافروشی‌ها نباشید و به عددی که روی ترازو ظاهر می‌شود اطمینان کنید. 

 

سود طلافروش

سود طلافروشان در نحوه محاسبه قیمت طلا در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال‌های متغیر نبوده است. این سود از طرف اتحادیه معین می‌شود و به صورت درصدی در فرمول محاسبه قیمت مشخص می‌شود. سود طلافروشان معمولا ۷ درصدی است و طلافروشان مجاز هستند از این سود در محاسبه قیمت طلا بهره ببرند. اگر تمایل دارید بدانید از هر گرم طلا چقدر سود عاید طلافروشان می‌شود می‌توانید از روش زیر برای محاسبه استفاده کنید: 

در صورتی که قیمت هر گرم طلا ۴۹۶,۰۰۰ باشد و اجرت طلا ۳۴,۸۰۰ باشد سود طلا فروش به روش زیر محاسبه می‌شود: 

۳۷,۱۵۶ = ۷% × ۵۳۰,۰۰۰ = ۳۴,۸۰۰ + ۴۹۶,۰۰۰

با این تفاسیر هر چه طلایی که خریداری می‌کنید سنگین‌تر باشد مبلغی که عاید طلافروش می‌شود بیشتر است. 

تصویر نحوه محاسبه قیمت طلا انلاین

مالیات بر ارزش افزوده

از آن‌جا که طلا یک نوع سرمایه حساب می‌شود بنابراین مالیات هم به آن تعلق می‌گیرد که باید از طرف مشتری پرداخت شود. مالیات بر ارزش افزوده معمولا ۹ درصد قیمت نهایی طلا را شامل می‌شود. 

 

تفاوت نحوه محاسبه‌ قیمت طلا با قیمت جواهرات در چیست؟

نحوه محاسبه قیمت طلا با جواهرات متفاوت است. برای محاسبه قیمت جواهرات باید از فرمول دیگری استفاده کنید. که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم: 

قیمت روز گرم طلا + اجرت ساخت (ارزش سنگ، اجرت ساخت پایه جواهر، مخراجی و…) + سود فروشنده (۱۵ تا ۲۰%) 

اجرت ساخت جواهرات نسبت به ساخت طلا همواره بیشتر است و آن به دلیل زمان و دقتی است که جواهرساز باید خرج پرداخت جواهر کند؛ چرا که در موارد ممکن است سنگ‌هایی که در جواهرات استفاده می‌شوند دچار شکستگی شوند و خساراتی را به وجود آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.