هیچ دلیل علمی‌ وجود ندارد که ثابت کند نقره به طلا آسیب می‌زند؛ از طرفی طلا فلزی با فعالیت کم است که به سبب داشتن عناصر غیر فعال با سایر عناصر و متریال‌ها ترکیب نشده و کمتری واکنش را دارد.

بطور کلی استفاده همزمان نقره و طلا در کنار یکدیگر مرسوم نیست؛ اما امروزه این امر دیگر غیرعادی به نظر نمی‌رسد. در صورت تمایل به استفاده همزمان از طلا و نقره چه اصول و قوانینی را باید رعایت کرد؟ آیا این امکان وجود دارد که ماهیت این دو فلز در کنار یکدیگر موجب بروز تداخل شود؟ اگر شما نیز سوالاتی از این قبیل برای‌تان پیش آمده، به جای درستی آمده‌اید. برای پاسخ به سوالاتی اعم از اینکه آیا نقره به طلا آسیب می‌زند و یا اینکه آیا نقره وزن طلا را می‌خورد؟ تا انتهای این مقاله با سایت جواهری حقانی همراه باشید.

برای مشاوره بیشتر قبل از خرید انواع طلا می‌توانید با پشتیبان سایت سوالات خود را مطرح کنید. یا در صورتی که مدل مد پسند خود را نتوانستید در سایت جواهری حقانی پیدا کنید، می‌توانید برای سفارش ساخت طلا مد نظر، با پشتیبان سایت در ارتباط باشید و سوالات و مشورت‌های لازم در این زمینه را از ایشان دریافت کنید.

تصویر انگشتر نقره

تاثیر استفاده همزمان از زیورآلات طلا و نقره

برخی از جوانان استفاده همزمان فلز طلا و نقره را یک روند مد می‌دانند؛ اما جالب است بدانید که اکثر سبک شناسان بر این باورند که این موضوع بر سلامتی انسان تاثیر منفی خواهد داشت؛ به همین دلیل به بانوان توصیه می‌شود که به جای استفاده از انواع زیورآلات نقره، از انواع طلا به خصوص طلای سفید استفاده کنند. برای مشاهده انواع رنگ طلا می‌توانید به مقاله مربوطه در سایت جواهری حقانی مراجعه کنید.

به طور کل دلایلی برای عدم استفاده همزمان فلز طلا و نقره در کنار هم وجود دارد که پزشکان آن‌ها را مطرح می‌کنند. این علل عبارتند از:

  •       نوسانات خلق و خو
  •       وخامت سلامتی بدن
  •       بروز میگرن
  •       نوسانات فشار خون

اما ممکن است این سوال پیش بیاید که علاوه بر این توصیه‌های پزشکی، آیا نقره به طلا آسیب می‌زند؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه خاصیت نقره باعث آسیب به طلا می‌شود؟

در گذشته از دو فلز طلا و نقره برای مصارف درمانی استفاده می‌شد. به عنوان مثال برخی از پزشکان استفاده از طلا را برای افرادی که مشکلات قلبی و فشارخون پایین داشتند، توصیه می‌کردند. با وجود اینکه زیورآلات نقره معایبی دارند که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد، اما برخی از پزشکان برای افرادی که دچار سردردهای میگرنی می‌شوند، نقره را  به عنوان یک فلز موثر بر این درد، توصیه می‌کردند؛ همچنین نقره فرآیندهای التهابی و القای انرژی لازم به بدن را کمتر می‌کند؛ اما ممکن است بخواهید از هر دو نوع این زیورآلات به طور همزمان استفاده کنید، سوالی برایتان پیش بیاید که آیا نقره طلا را خراب می‌کند؟ در ادامه این مقاله به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.  

تصویر انگشتر نقره در دست

آیا نقره طلا را می‌خورد؟

تصور بسیاری از افراد این است که استفاده از النگو یا سایر زیورآلات طلا و نقره در کنار یکدیگر باعث می‌شود که نقره به طلا آسیب وارد ‌کند و یا اینکه طلا توسط فلز نقره خورده شود. اما آیا این تصور عامیانه حقیقت دارد؟ یا به عبارتی آیا نقره وزن طلا را می‌خورد؟ بطور کل این موضوع هیچ پایه و اساس علمی ندارد و این طرز فکر عامیانه است. خورده شدن یک فلز توسط فلزی دیگر به معنای ایجاد واکنش شیمیایی است و نتیجه این واکنش شیمیایی منجر به تولید ماده‌ای جدید می‌شود! بطور کل طلا فلزی خنثی یا غیرفعال است که به راحتی با دیگر فلزات، گازها یا سایر عناصر واکنش نشان نمی‌دهد؛ به همین دلیل است که طلا ارزشمندترین فلز محسوب می‌شود؛ مگر اینکه این فلز در مجاورت محلول‌های سیانید، هیدروژن پراکسید و در مجاورت هوا اکسید می‌شود؛ همچنین طلا با محلول‌های حاوی کلر یا هالوژن‌ها نیز ترکیب می‌شود.

چگونه نقره موجب می‌شود که ماهیت طلا آسیب پذیرتر شود؟

طلا خالص فلزی بسیار نرم و غیرقابل استفاده است که برای قابل استفاده کردن در انواع زیورآلات، کاربردی ندارد و باید ابتدا آن را با سایر فلزات ترکیب کرد تا در نهایت آلیاژی از آن حاصل شود. هر چه درصد فلز دوم مانند نقره و مس در این آلیاژ بیشتر باشد، احتمال اکسید شدن آن را افزایش می‌دهد و این موضوع تنها به نقره و مس ترکیب شده در آلیاژ طلا مرتبط است، نه خود طلا. با این وجود این اتفاق در طلای 18 عیار امکان پذیر نیست.

چرا طلا در مجاورت نقره سیاه می‌شود؟

بسیاری از افراد بر این باورند که در صورت کنار هم قرار گرفتن دو اکسسوری از جنس طلا و نقره، رنگ طلا سیاه و کدر می‌شود. برای اطمینان از این موضوع، باید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببریم. همانطور که اشاره شد، طلا فلزی بسیار مقاوم در برابر اکسیژن هوا و سایر عوامل است و به راحتی رنگ آن کدر و سیاه نمی‌شود؛ اما این نکته را هم نیز به یاد دارید که تنها طلای خالص است که این موضوع درباره‌‌اش صدق می‌کند، نه سایر آلیاژهای طلا. زیورآلاتی که امروزه با نام طلا می‌شناسیم، در واقع آلیاژهایی از طلا هستند که از ترکیب فلز طلا با سایر فلزات حاصل شده‌اند. البته که این موضوع تنها برای استحکام و مقاومت بخشیدن به طلای نرم غیرقابل استفاده انجام می‌شود. بطور کل در صورتی رنگ طلای شما کدر و سیاه می‌شود که آلیاژهای به‌کار رفته در اکسسوری شما از کیفیت پایینی برخوردار باشد. اما اگر بخواهیم هر دو اکسسوری طلا نقره را در کنار یکدیگر استفاده کنیم، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ آیا نقره طلا را می‌خورد؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.   

چگونه از طلا و نقره در کنار هم نگه‌داری کنیم که آسیبی نبینند؟

اکثر بانوان علاقه وافری به انواع زیورآلات طلا دارند و تمایل دارند که برای زیبایی بیشتر، این زیورآلات را در استایل خود بکار ببرند. اما نگهداری از طلا نیاز به مقداری دقت دارد، چرا که اصولا هنگامی طلا دچار خرابی می‌شود که به درستی مراقبت از آن به عمل نیامده باشد. اما این تصور درست نیست که نگه‌داری طلا خیلی سخت و طاقت فرسا است. شما تنها با رعایت چند نکته ساده می‌توانید مراقب اکسسوری خود باشید.

برای حفظ زیبایی طلا، باید براقی و درخشندگی این فلز را حفظ کرد. اما به مرور زمانی که طلا مورد استفاده قرار بگیرد، در اثر استفاده مداوم، درخشندگی خود را از دست خواهد داد و همین موضوع منجر می‌شود اکسسوری طلا پس از مدتی خراب شود. برای جلوگیری از این اتفاق، ملزم هستید که هر چند وقت یکبار طلا‌های خود را تمیز کنید. اما به چه صورت می‌توان طلا را تمیز کرد؟ در ادامه این مقاله به آن نیز خواهیم پرداخت.

دیگر چه عواملی به طلا آسیب وارد می‌کنند؟

زیورآلات چه طلا و چه بدل، در طول شبانه روز هنگامی که در مجاورت محیط بیرونی قرار بگیرند و آلودگی هوا، گرد و غبار، عرق بدن و از این قبیل عوامل بیرونی با سطح این اکسسوری‌ها در ارتباط باشند، منجر می‌شود که رنگ طلا تیره و کدر شود؛ اما این بدین معنا نیست که طلا تغییر ماهیت داده و به ماده جدیدی تبدیل شده‌است! برخی از افراد ممکن است این تیرگی و کدر شدن را به دلیل خورده شدن و از بین رفتن طلا تلقی کنند، اما با توجه به ماهیت طلا این امر ممکن نیست. شما می‌توانید تیرگی‌های روی سطح زیورآلات طلا را به کمک روش‌های خانگی از بین ببرید.

آیا نقره و طلا سبب ایجاد لکه سیاه یا سبز رو بدن می‌شوند؟

برخی اوقات ممکن است برخی اکسسوری‌ها بر روی بدن ما رد سبز یا سیاه رنگ از خود به جای بگذارند. علت این پدیده چیست؟ در واقع در روز‌های گرم سال، نمک موجود در تعریق انسان با فلز مس موجود در اکسسوری شما ترکیب شده و واکنش از خود نشان می‌دهد. نتیجه حاصل شده از این واکنش همان رد سبز یا سیاه رنگی است که بر روی جای اکسسوری خود، روی بدن مشاهده می‌کنید. البته که این اتفاق درباره طلا و نقره صدق نمی‌کند، اما تنها در یک صورت، آن هم وقتی که فرد دارای حساسیت به طلا یا نقره بخواهد از این دو اکسسوری استفاده کند، ممکن است روی بدن این فرد لکه‌هایی قرمز رنگ ایجاد شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که پیش از استفاده از انواع اکسسوری، ابتدا مطمئن شوید که به آن حساسیتی نداشته باشید!

نحوه شستشوی طلای کدر شده

پس از خریداری طلا، باید قبل از استفاده آن را ضدعفونی و تمیز کنید. همانطور که اشاره شد زیورآلات در طی مرور زمان و استفاده مستمر، درخشش خود را از دست می‌دهند و کدر می‌شوند. یکی از راه‌های ساده و به صرفه‌ای که می‌توانید برای حفظ جلای طلا خود انجام دهید، تمیز کردن آن با الکل است.

اما ممکن است پیش از شست و شوی طلای خود با الکل سوال برایتان پیش بیاید که آیا الکل به طلا آسیبی وارد نمی‌کند؟ ابتدا به این موضوع دقت داشته باشید که طلای شما باید فاقد هر گونه نگین و سنگ قیمتی باشد، در این صورت اگر مقدار کنترل شده‌ای از الکل یا شوینده را روی پد بزنید و سپس طلای خود را تمیز کنید، این کار باعث خراب شدن طلا نخواهد شد. تنها زمانی انواع شوینده بر روی طلا تاثیر مخربی خواهند داشت که به طور مداوم مورد استفاد قرار گیرند و یا در صورتی که طلا، غوطه ور در مواد شوینده شود. اما برای شستشوی جواهراتی که دارای سنگ‌ها و نگین‌های قیمتی هستند، بهتر است نزد طلا فروش بروید و از او برای این منظور کمک بخواهید. طلافروشان و جواهرسازان با استفاده از ماده‌ای مخصوص، در مدتی کوتاه طلای شما را تمیز خواهند کرد.

برای آشنایی با روش‌های محاسبه قیمت طلا همین حالا کلیک کن!

کلام آخر:

 در این مقاله سعی داشتیم به موضوع “آیا نقره طلا را خراب می‌کند؟” به طور کامل بپردازیم. همانطور که ذکر شد، این تنها اعتقادی است که در میان برخی عموم به زبان افتاده وگرنه هیچ پایه و اساس علمی ندارد. به طور کل طلای 18 عیار به هیچ وجه سیاه نمی‌شود؛ حال چه در کنار نقره قرار بگیرد چه در کنار سایر فلزات یا حتی در مجاورت هوا. اما اگر طلای شما از عیار کمتری برخوردار باشد، ممکن است در طی مرور زمان شفافیت خود را ا دست داده و تیره‌تر شود. به طور کل طلا به مرور زمان و به دلیل استفاده مداوم ممکن است رنگ و جلای خود را از دست بدهد و کدر و سیاه شود. یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد شست و شوی هر چند وقت یکبار طلا است. تنها شست و شوی خانگی است که می‌تواند طلا شما را در طی مرور زمان، درخشنده و جذاب حفظ کند.