سنگ یشم یکی از سنگ‌های زیبا، بادوام، کمیاب و بسیار پرطرفدار در جهان است که مردم برای فرهنگ و تاریخچه غنی آن بسیار ارزش قائل هستند. مردمان آسیا، قرن‌ها است که این سنگ ارزشمند و بسیار زیبا را مایه برکت و خوشبختی می‌دانند و برخی از افراد نیز اعتقاد دارند یشم سبز، ارواح شیطانی و خبیث را از انسان دور می‌کند. بسیاری از افراد نیز برای دور کردن خشم و ترس، از این سنگ استفاده می‌کنند. برخی از باغبانان نیز معتقدند که این سنگ، محصول زمین‌شان را برکت می‌دهد و زیاد می‌کند.

سنگ یشم را در قالب انواع زیورآلات اعم از گردنبد، دستبند، انگشتر و… می‌توان یافت. این سنگ زیبایی جواهرات و زیورآلات را دو چندان می‌کند.

 اما امروزه به دلیل افزایش میزان تقاضا خرید این سنگ و قیمت نسبتا بالای آن، زمینه فعالیت سودجویان برای عرضه یشم تقلبی فراهم شده؛ به طوری که این کلاه‌برداران از هر طریقی مردم را برای خرید سنگ یشم تقلبی، با قیمتی مناسب‌تر ترغیب می‌کنند. در ادامه با انواع سنگ یشم بیشتر آشنا خواهید شد. در این مقاله ما سعی داشتیم مطالبی در زمینه چگونگی تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی گردآوری کنیم تا سودجویان این عرصه نتوانند جیب شما را خالی کنند. اگر به موضوع سنگ‌های قیمتی و سیارات علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنیم به مقاله مربوطه در سایت مراجعه کنید. جواهر فروشی حقانی با ارائه بهترین خدمات، همواره آماده خدمت رسانی به شما خریداران محترم است. 

 

در این مقاله درباره فاکتورهای تشخیص سنگ یشم از تقلبی صحبت خواهیم کرد و در قدم بعدی روش‌های تشخیص اصالت سنگ یشم را بررسی کرده‌ایم. با این تفاسیر اگر می‌خواهید از همه چیز درباره سنگ یشم مطلع شوید می‌توانید به مقاله مورد نظر مراجعه کنید. 

 

تاریخچه و نماد سنگ یشم

اسناد باستانی نشان می‌دهد که برای اولین بار این سنگ گران‌بها، توسط چینی‌ها در قرن سیزدهم یافت شده‌است. در گذشته، یعنی حدود 5000 سال پیش از این سنگ بادوام در ساختار انواع ابزار آلات، مجسمه‌ها، جواهرات و سایر اشیا دیگر استفاده می‌شده‌ در زمان گذشته فقط بحث استقامت یشم مطرح بوده‌، به همین دلیل از این سنگ در ساختار انواع سلاح‌ها و ابزارهایی مانند چکش استفاده می‌کردند. اما هر چه این سنگ دست به دست شد، زیبایی آن بیشتر سر زبان‌ها افتاد به قدری که مردم برای تشخیص سنگ یشم اصل، خود را به هر دری می‌زدند؛ اما این سنگ نصیب هر کسی نمی‌شد. افرادی که یشم اصل را می‌یافتند، آن را جلا داده و به عنوان یک سنگ بسیار قیمتی، در ساختار انواع زیورآلات خود استفاده می‌کردند.

تاریخچه و نماد سنگ یشم

یشم قیمتی، عموما با رنگ سبز روشن شناخته می‌شود. یشم سبز نماد سعادت، موفقیت و خوش شانسی است و به همین دلیل آن را اصطلاحا “سنگ بهشت” نام نهاده‌اند. اکثر سنگ‌ها ظاهری چند وجهی دارند، اما یشم این گونه نیست. رنگ این سنگ نیمه شفاف یا مات است. امروزه این سنگ زیبا و معدنی را می‌توان در طیف وسیعی از رنگ‌های زرد کم رنگ، آبی، بنفش، سرخ، سیاه، سفید، سبز، نارنجی و خاکستری در برخی از جواهر فروشی‌ها یافت. اما چگونه می‌توان از اصالت سنگ یشم خود مطمئن شد، به عنوان مثال، یک سنگی که از لحاظ ظاهری بسیار به یشم شباهت دارد، سنگ آمیتیست سبز است، اما چگونه می‌توان یشم را از سایر سنگ‌ها تشخیص داد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع روش‌ تشخیص سنگ یشم اصل آشنا شوید.

سنگ یشم

1 عدد در انبار

سنگ یشم

۳۸۰,۰۰۰ تومان

مشاهده محصول

انواع سنگ یشم اصل

سنگ یشم در دو نوع نفریت و جیدیت یافت می‌شود و امروزه هر دو نوع این سنگ، در جواهر فروشی‌ها وجود دارد. گرچه هر دو نوع این سنگ، یشم نام دارند اما تفاوت‌هایی میان این دو نوع وجود دارد که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند و این تمایزها موجب شده که این دو نوع سنگ، به عنوان دو نوع سنگ قیمتی مجزا به حساب بیایند.

نوع جیدیت در مقابل نفریت، کمیاب‌تر، متراکم‌تر، سخت‌تر و با ارزش‌تر است. این نوع از یشم در طیف وسیعی از رنگ‌ها در بازار موجود است. یک نوع از یشم که رنگ سبز زمردی بسیار درخشانی دارد، یشم امپریال نام دارد که جزو یکی از با ارزش‌ترین نوع یشم موجود در بازار است.

انواع سنگ یشم اصل

نفریت در رنگ‌های سبز، نارنجی یا سفید به بازار عرضه می‌شود. این نوع از یشم نسبت به جیدیت فراوان‌تر است و به همین دلیل نیز قیمت پایین‌تری دارد. نفریت بواسطه ترکیبات‌اش، ماهیت بسیار سختی دارد، اما به مراتب نرم‌تر از جیدیت است. هم‌اکنون یشم نفریت در بازار بیشتر یافت می‌شود ولی چون پیدا کردن یشم با اصالت و با کیفیت دشوار است، لازم است که با طرز تشخیص سنگ یشم اصل آشنا شوید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید. 

 

خواص سنگ یشم چیست؟

در گذشته همانطور که از این سنگ با نمادهای سعادت، وفور نعمت، خوش شانسی و موفقیت یاد می‌شد، امروز نیز افراد بسیاری به دلیل خواص بی‌نظیر این سنگ، از آن استفاده می‌کنند. از جمله تمام خواص این سنگ، به دو خاصیت برجسته آن که امروزه بسیار از آن‌ها استقبال می‌شود، خواهیم پرداخت: 

 • دریافت عشق و انرژی با سنگ یشم

سنگ یشم، عشق و تعادل بیشتری به قلب و زندگی شما سرازیر می‌کند. این سنگ، انرژی‌های بسیار قدرتمندی دارد که موجب بهبودی، پرورش و حمایت عاطفی می‌شود و به شما کمک می‌کند قلب خود را سرشار از عشق کنید و در مقابل نیز عشق دریافت کنید. همانطور که با انرژی شگفت انگیز خود زندگی و فضای اطراف شما را متحول می‌کند، این توانایی را نیز دارد که انرژی‌ منفی اطراف را جذب خود کند و تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبیانرژی مثبت را جایگزین کند و موجب بروز شادی و عشق شود. علاوه بر این‌ها، این سنگ آرامش را به وجود شما سرازیر می‌کند و در بهبود آسیب‌ها و بیماری‌های روحی و جسمی نیز می‌تواند بسیار موثر واقع شود. تنها با تشخیص سنگ یشم اصل، انرژی مثبت، آرامش و عشق را به زندگی خود هدیه دهید. اگر به مطالعه درباره سنگ‌های آرامش بخش علاقه مند هستید، شما را به مطالعه این مقاله دعوت می‌کنیم.

خواص سنگ یشم

 • چاکرا درمانی با سنگ یشم

سنگ یشم در طیف رنگ وسیعی وجود دارد و همین دلیل موجب شده که بر چاکراهای مختلف بدن تاثیرگذار باشد. یشم سبز بر چاکرای چهارم یا قلب تاثیر گذار است و موجب می‌شود که انسان از زندگی‌ بسیار وابسته به دنیای مادیات رها شود و از آن نهایت لذت را ببرد. یک نمونه دیگر، یشم بنفش است که بر روی چاکرا‌های تاج، چشم سوم و ستاره روح (زمین) تاثیرگذار است و آن را تقویت می‌کند. در واقع این نوع یشم به تنظیم منطقه هاله و افزایش بینش کمک می‌کند. 

صرف نظر از اینکه یشم شما نفریت یا جیدیت باشد، فقط لازم است اصل باشد تا خواص بی‌نظیری را به وجود شما هدیه دهد. در ادامه به نحوه تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی خواهیم پرداخت. 

 

روش تشخیص سنگ یشم اصل با در نظر گرفتن چندین فاکتور

یشم سنگی بسیار ارزشمند است و همین خصوصیات معنوی‌اش موجب شده که بسیاری از افراد را شیفته خود کند. اما این نکته را هم در نظر بگیرید که افراد زیادی هستند در این عرصه که با تقلب و کلاه‌برداری، مردم را گول می‌زنند. اگر می‌خواهید در دام افراد سودجو نیوفتید و خودتان بتواند یشم با کیفیتی انتخاب کنید، لازم است که با طرز تشخیص سنگ یشم اصل به کمک چند فاکتور مهم آشنا شوید. قطعا این موضوع بسیار حائز اهمیت است، چرا که همیشه افرادی که در زمینه گوهر شناسی اطلاعات کافی نداشته باشند، در دام این کلاه‌ برداران می‌افتند و ضرر زیادی را می‌پردازند. به همین دلیل بهترین و مطمئن‌ترین راه برای خرید یک جواهر ارزشمند اصل این است که به یک جواهرشناس با تجربه و معتمد مراجعه کنید. چند فاکتور مهم تعیین کننده اصالت یشم بدین ترتیب است:

 • بررسی شناسنامه

ابتدا بررسی کنید که یشم شما شناسنامه بین‌المللی موسسه گوهرشناسی آمریکا را داشته باشد. وجود شناسنامه گوهر شناسی موجب می‌شود که اعتبار و اصالت سنگ شما تضمین شود.

 • وجود پلیمر

از مادون قرمز یا اسپکترومتری مادون قرمز استفاده کنید تا پی ببرید که سنگ شما حاوی پلیمر است یا خیر. بطور کل پلیمر، نوعی سنگ مصنوعی است.

سنگ یشم اصل

 • وزن

یکی از فاکتور‌های مهم تعیین‌کننده اصالت یشم این است که وزن بالایی داشته باشد؛ چرا که یشم چگالی بالایی دارد و نسبت به سنگ‌های مشابه خود سنگین‌تر است.

 • سختی سنگ

یشم باید سختی بالایی داشته باشد. اگر موفق نشدید که روی سنگ خراشی ایجاد کنید، می‌توانید مطمئن شوید که سنگ شما اصل است. در ادامه درباره نحوه تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی بیشتر صحبت خواهیم کرد. 

 

انواع راه‌های تشخیص سنگ یشم اصل

امروزه اکثر یشم‌هایی که در بازار ایران وجود دارد و به فروش می‌رسد، در واقع سرپانتین‌ با کیفیت هستند. قطعا راه‌های زیادی برای بررسی اصالت یشم وجود دارد، اما دقت کنید که این روش‌ها قطعی نیستند، چرا که همواره سودجویانی وجود دارند که با انواع ترفند‌ها مشتریان را گول بزنند. اما چند روش تشخیص اصل بودن سنگ یشم بدین شکل هستند:

 • وجود شیار و بی‌نظمی نشانه اصالت یشم است:

معمولا سنگ یشم شباهت زیادی به سایر سنگ‌های دیگر دارد و به همین دلیل نیز اغلب اشتباه گرفته می‌شود. بر روی سطح این سنگ، باید شیار‌ها و حباب‌هایی از جنس فیبر یا گرانول مشاهد شود. معمولا به واسطه ناخالصی‌های کدر رنگی که در سنگ یشم وجود دارد، رنگ سنگ یکنواخت نیست. اگر سنگ یشم را مقابل یک منبع نور بگیرید، باید در هم تنیدگی‌های فیبری یا دانه‌ای مانند و آزبست مانند را مشاهده کنید. اگر این بی‌نظمی‌ها قابل رویت باشد، پس سنگ یشم شما نفریت یا جیدیت اصل است. پس فراموش نکنید که یکی از راه‌های‌ تشخیص سنگ یشم اصل از بدل، وجود همین بی‌نظمی‌های موجود در ساختار سنگ است.

 • بررسی چگالی سنگ یشم

یک روش تشخیص اصل بودن سنگ یشم، از طریق آزمایش وزن شکل می‌گیرد که این آزمایش مختص چگالی انجام می‌شود و بدین ترتیب می‌توان آن را شرح داد: اگر بخواهید آزمایشی با دقت پایین انجام دهید، کافیست که سنگ یشم را به سمت بالا پرتاب کنید و دوباره آن را در کف دست بگیرید. یشم متراکم است و همین موجب می‌شود در مقابل سایر سنگ‌های قیمتی هم‌اندازه و مشابه، سنگین‌تر باشد. مخصوصا اگر یشم شما اصل باشد، این تست به مراتب موثرتر خواهد بود. یشم جیدیت و نفریت هر دو از چگالی بالایی برخوردارند. چگالی یشم جیدیت 3.3 و نفریت 2.95 است. بطور کل چگالی از تقسیم وزن (بر حسب گرم) بر حجم (بر حسب سی سی) حاصل می‌شود.

انواع راه‌های تشخیص سنگ یشم اصل

 • بررسی سردی و گرمی سنگ یشم

یک سنگ یشم با کیفیت، باید حرارت را در طی مرور زمان به خود جذب کند. آزمایش تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی را بدین صورت می‌توانید انجام دهید که آن را در دست خود نگه‌دارید، هنگامی که این سنگ را دست خود لمس می‌کنید باید ماهیت صابونی شکل داشته باشد و سطح آن، سرد و صاف باشد. اگر سنگ یشم شما اصل باشد، مدت زمانی طول می‌کشد که در دستان شما گرم شود. قطعا این آزمایش زمانی مفید و کاربردی‌تر است که بتوانید آن را با شکل و اندازه واقعی یشم اصل، مقایسه کنید.

 • بررسی تست خراش

همانطور که اشاره شد، سنگ یشم بسیار سخت است، به همین دلیل می‌تواند شیشه یا فلز را خراش دهد. نفریت به نسبت جیدیت نرم‌تر است، به همین دلیل اگر آزمایش خراش برای تشخیص سنگ یشم اصل از بدل به شکلی نادرست و غیراصولی انجام شود، ممکن است به یشم اصلی آسیب وارد شود. آزمایش را بدین ترتیب می‌توانید انجام دهید که به کمک انتهای صاف قیچی یا سوزنی که آن را برای مدتی زیر آب گرم گرفته‌اید، به آرامی به سمت پایین فشار وارد کنید و روی قسمتی از یشم که زیاد دید نداشته باشد، خطی بکشید. اگر خراش، یک خط سفید ایجاد کرد، به آرامی آن را با یک پارچه نرم پاک کنید؛ چرا که ممکن است باقی‌مانده تراشه قیچی باشد. در این روش تشخیص سنگ یشم اصل، نباید به هیچ‌وجه سطح یشم خراش یا خالی بردارد. اگر آن را با پارچه نرم تمیز کردید و هنوز هم خراش وجود داشت، احتمالا سنگ یشم شما فاقد کیفیت و تقلبی است.

اگر یشم، شیشه یا فولاد را خراش دهد ممکن است سنگ شما نوعی مانند کوارتز سبز یا پرهنیت باشد. اما مسئولیت این تست را بر عهده بگیرید، چرا که این نوع از سنگ‌ها می‌توانند بسیار با ارزش باشند. حتی اگر سنگ شما از جنس یشم نباشد و خراشی بردارد می‌تواند به مقدار قابل توجهی، ارزش خود را از دست بدهد.

 • مراجعه به یک جواهر فروش مطمئن

بهترین و قطعی‌ترین روش تشخیص سنگ یشم اصل و با کیفیت، مراجعه به یک آزمایشگاه معتبر است. یکی از آزمایشگاه‌های معتبر نیز جواهر فروشی‌ها هستند، کافیست سنگ یشم خود را نزد یک جواهر شناس معتبر و با تجربه ببرید و نظر او را در این مورد جویا شوید. در این صورت جواهر فروش می‌تواند میزان کیفیت یشم شما را تعیین کند و حتی ارزش واقعی یشم را تعیین کند.

 

ابزارهای تشخیص یشم اصل از تقلبی

در ادامه یکی از ابزارهای تشخیص یشم اصل از تقلبی را بررسی می‌کنیم.

 • یک تکه سنگ یشم
 • یک عدد سوزن
 • پارچه‌ای نرم برای براق کردن سنگ

پس از این که این ابزارها را تهیه کردید طبق روش‌های زیر عمل کنید: 

روش اول تلاش کنید با نوک ناخن خود سطح یشم را بخراشید؛ یشم اگر اصل باشد به دلیل بافت سختی که دارد خراش برنمی‌دارد. سنگ یشم اصل بسیار شفاف است و بافتی صیقلی دارد.

روش دوم این است که یشم را به پوست صورت خود نزدیک کرده و مماس با صورت خود قرار دهید در این حالت اگر در پوست خود سرما احساس کردید، می‌توانید پی ببرید که سنگ اصل است. 

ابزارهای تشخیص یشم اصل از تقلبی

برای آزمایش اصالت سنگ به روش سوم باید سوزن را زیر آب داغ قرار دهید و پس از آن نوک سوزن را به سطح سنگ یشم بکشید؛ در صورتی که یشم واقعی باشد هیچ خال و خطی بر روی سطح آن ایجاد نخواهد شد.

نکته: سنگ یشم تراش نخورده، کاملا صیقلی و صاف نیست؛ بنابراین اگر سطح سنگ تراش نخورده را بررسی کردید و به لک و پستی و بلندی بر خوردید نگران نباشید و روش‌های دیگر را امتحان کنید.

با این تفاسیر بهترین روش این است که بگذارید جواهر فروش درباره اصالت سنگ شما نظر دهد. در این صورت با تضمین اصالت یشم از جانب او می‌توانید از ارزش واقعی سنگ مطلع شوید.

 

کلام آخر:

در این مقاله ما سعی داشتیم شما را با انواع راه‌های تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی آشنا کنیم. البته که این را به یاد داشته باشید که همواره بهترین راه برای تشخیص اصالت سنگ خود، این است که به یک جواهرشناس معتبر و باتجربه مراجعه کنید و نظر او را در این باره جویا شوید، اما اطلاع از این روش‌ها نیز خالی از لطف نیست و قطعا می‌تواند راهنمای بزرگی برای تشخیص یشم اصل باشد. سنگ یشم شما چه نفریت باشد یا جیدیت فرقی ندارد، فقط کافیست اصیل و با کیفیت باشد تا خواص بی‌نظیر خود را برای شما به ارمغان آورد. در صورتی که هرگونه ابهامی درباره این مقاله برای شما پیش آمده یا اگر هر سوال دیگری در زمینه زیورآلات داشتید، می‌توانید سوال خود را با پشتیبان سایت مطرح کنید تا راهنمایی‌های لازم در این باره به شما داده شود.