blog

تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی

تصویر سنگ یشم

یشم یکی از سنگ‌های ارزشمندی است که از گذشته تا کنون نمادی برای دور کردن ارواح خبیث و شیطانی شناخته می‌شده و اکثر افراد برای دور کردن خشم و ترس از آن استفاده می‌کرده‌اند. این سنگ برای باغبان‌ها نیز جذابیت و کاربرد داشته؛ چرا که معتقد بودند سنگ یشم باعث پر محصول شدن زمین‌شان می‌شود. از این سنگ در زیورآلات نیز استفاده می‌شده و در حال حاضر نیز در صنعت مد این سنگ در رنگ‌بندی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر به مطالعه درباره انواع سنگ‌های قیمتی و خواص آن‌ها علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به آن را از دست ندهید.

در این مقاله درباره فاکتورهای تشخیص سنگ یشم از تقلبی صحبت کرده‌ایم و در قدم بعدی روش‌های تشخیص اصالت سنگ یشم را بررسی کرده‌ایم. با این تفاسیر اگر می‌خواهید از همه چیز درباره سنگ یشم مطلع شوید می‌توانید به مقاله مورد نظر مراجعه کنید. 

تصویر سنگ یشم اصل

فاکتورهای تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی

از روی هر کدام از سنگ‌ها و جواهرات، نمونه مصنوعی و تقلبی هم ساخته شده؛ این نمونه‌ها گاهی اوقات توسط افرادی سودجو با عنوان سنگ واقعی به فروش می‌رسند؛ در این راستا اگر افراد علم کافی در زمینه گوهرشناسی نداشته باشند ممکن است سرشان کلاه برود و متحمل ضرر شوند؛ از این رو همیشه توصیه می‌شود برای خرید هر گونه جواهر ارزشمندی به یک جواهرشناس با تجربه و معتمد مراجعه کنید تا او تشخیص بدهد آیا سنگی که قصد خرید آن را دارید اصل است یا تقلبی.

یکی از سنگ‌های ارزشمندی که افراد بسیاری به دلیل خصوصیات معنوی‌اش جذب آن می‌شوند سنگ یشم است. به منظور تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی در ادامه چند فاکتور مهم را به شما معرفی کرده‌ایم که اگر طبق آن عمل کنید یک خرید حرفه‌ای خواهید داشت.

شناسنامه: چک کنید که سنگ شناسنامه بین‌المللی موسسه گوهر‌شناسی آمریکا دارد یا خیر! در قدم اول وجود شناسنامه گوهر شناسی می‌تواند اعتبار و اصالت سنگ و گوهر را تضمین کند. 

وجود پلیمر: از مادون قرمز و اسپکترومتری مادون قرمز استفاده کنید؛ چرا که با استفاده از این روش می‌توان پی برد پلیمر، که نوعی سنگ مصنوعی است، در سنگ وجود دارد یا خیر. 

وزن: یکی دیگر از فاکتورهایی که بر اساس آن می‌توان به اصل یا تقلبی بودن یشم پی برد وزن آن است. سنگ یشم دارای چگالی بالایی است و نسبت به دیگر سنگ‌های سبز سنگین‌تر است. 

سختی سنگ‌: سختی سنگ یکی دیگر از فاکتورها‌ست. اگر موفق نشدید بر روی سنگ‌ خط بیاندازید می‌توانید مطمئن شوید که سنگ اصل است. درباره سختی یشم و روش‌های تشخیص یشم اصل از تقلبی در ادامه بیشتر صحبت کرده‌ایم.

تصویر مقایسه سنگ اصل یشم از تقلبی

روش‌‌های تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی

این سنگ یک مدل سنگ معدنی است که طیف رنگی متنوعی دارد؛ تا به امروز رنگ‌های سفید، بنفش، سرخ و زرد کم رنگ از آن کشف شده است.

برای تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی به ابزارهایی نیاز دارید. در ادامه شما را با ابزارها و روش آزمایش اصلی بودن این سنگ آشنا می‌کنیم: 

ابزارهای تشخیص یشم اصل از تقلبی عبارتند از: 

  • یک تکه سنگ یشم
  • یک عدد سوزن
  • پارچه‌ای نرم برای براق کردن سنگ

پس از این که این ابزارها را تهیه کردید طبق روش‌های زیر عمل کنید: 

  1. روش اول تلاش کنید با نوک ناخن خود سطح یشم را بخراشید؛ یشم اگر اصل باشد به دلیل بافت سختی که دارد خراش برنمی‌دارد. سنگ یشم اصل بسیار شفاف است و بافتی صیقلی دارد.
  2. روش دوم این است که یشم را به پوست صورت خود نزدیک کرده و مماس با صورت خود قرار دهید در این حالت اگر در پوست خود سرما احساس کردید، می‌توانید پی ببرید که سنگ اصل است. 
  3. برای آزمایش اصالت سنگ به روش سوم باید سوزن را زیر آب داغ قرار دهید و پس از آن نوک سوزن را به سطح سنگ یشم بکشید؛ در صورتی که یشم واقعی باشد هیچ خال و خطی بر روی سطح آن ایجاد نخواهد شد.

نکته: سنگ یشم تراش نخورده، کاملا صیقلی و صاف نیست؛ بنابراین اگر سطح سنگ تراش نخورده را بررسی کردید و به لک و پستی و بلندی بر خوردید نگران نباشید و روش‌های دیگر را امتحان کنید.

  1. با این تفاسیر بهترین روش این است که بگذارید جواهر فروش درباره اصالت سنگ شما نظر دهد. در این صورت با تضمین اصالت یشم از جانب او می‌توانید از ارزش واقعی سنگ مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *