سنگ یشم سنگی است ارزشمند که به رنگ‌های سبز، قرمز، زرد، قهوه‌ای و یافت می‌شود؛ رنگ آبی سنگ یشم بسیار کمیاب است و رنگ سبز آن رایج‌تر است. این سنگ از نظر معنوی و طبی ارزش بالایی دارد به همین دلیل در اشعار و مطالب بسیاری از شعرای قدیم نیز وجود دارد. قیمت سنگ یشم بالا است که در صورت آشنایی با زیبایی، خواص و کاربرد آن به علتش پی می‌برید.

در این مقاله قرار است با ویژگی‌ها، خواص و اصل و تقلبی بودن سنگ یشم آشنا شویم. اگر قصد خرید طلا آنلاین دارید می‌توانید از طریق سایت حقانی اقدام به خرید آنلاین و مطمئن انواع طلا و جواهرات کنید؛ همچنین در این سایت می‌توانید تمامی جواهرات را به صورت سفارشی از طریق صفحه ساخت طلا سفارشی خریداری کنید.

سنگ یشم

1 عدد در انبار

سنگ یشم

۳۸۰,۰۰۰ تومان

مشاهده محصول

سنگ یشم چیست؟ 

برای آگاهی از خواص و کاربردهای سنگ یشم ابتدا باید بدانیم سنگ یشم چیست و چه تاریخچه‌ای دارد. اولین بار اسپانیایی‌ها بودند که یشم را کشف کرده و به مزایا این نمونه از سنگ‌های قیمتی و خواص آن پی بردند. واژه یشم یا Jad هم برگرفته از واژه‌ای اسپانیایی به معنی سنگ درد در پهلو است.

زیرا اولین بار سنگ یشم برای درمان و آرام کردن درد و رنج پهلو مورد استفاده قرار گرفت. دو سیلیکات با نام‌های نفریت و جادیت تشکیل دهنده سنگ معدنی یشم‌اند که هرکدام با کنار هم قرار گرفتن و تشکیل کریستال یشم مخصوص به خود یعنی یشم نفریت و جادیت را تشکیل می‌دهند.

سنگ قیمتی یشم به عنوان سنگ بهشت نیز معروف است به گونه‌ای که از هزاران سال پیش تابه‌حال برای افراد بسیاری مورد احترام بوده است و گاها به عنوان والاترین منبع هدف‌های معنوی محسوب می‌شود. این سنگ نمادی از خوشبختی، موفقیت و شانس نیز است. طرف‌داران آسیایی این سنگ به انگشتر یشم بسیار علاقه‌مندند و اکنون در بسیاری از کشورها در زیورآلات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تصویر سنگ یشم

 تشخیص سنگ یشم تقلبی از اصل

یشم سنگی معدنی است که با زیبایی، کاربرد و خواص گسترده‌اش خواهان بسیاری دارد. آیا سنگ یشم قیمتی است؟ بله قیمتی است و همین باعث شده زمینه سو استفاده برای افراد سودجو با فروش سنگ یشم سبز یا سیاه تقلبی فراهم گردد. امروزه بازار به گونه‌ای است که دستیابی به سنگ یشم یک شبه کار آسانی است.

 حتی در برخی از مغازه و فروشگاه‌های اینترنتی بسیاری از اشیا فیزیکی و ابزارهای پوستی به عنوان سنگ یشم سبز یا سیاه معرفی می‌شوند؛ بنابراین تشخیص یشم تقلبی از اصل ضروری است. در صورتی که یشم اصل باشد به عنوان پلاک در گردنبند طلا زنانه مورد استفاده قرار گیرد.

راه اول

ابتدا سعی کنید با ناخن سطح یشم را خراش دهید. یشم اصل بسیار سخت است و خراش برنمی‌دارد پس در صورت ایجاد خراش به تقلبی بودن محصول شک کنید.

 

راه دوم

سطح یشم را به دقت بررسی کنید؛ در صورت مشاهده لک یا پستی و بلندی بر روی سنگی که در اختیار دارید شک کنید؛ چرا که ممکن است سنگ تقلبی باشد.

 

راه سوم

سوزن را مدتی زیر آب داغ نگه دارید و سپس روی سطح سنگ بکشید؛ در صورت ایجاد خراش محصول اصل نیست.

تصویر سنگ یشم خام

خواص سنگ یشم چیست؟

خواص سنگ یشم عبارتند از:

 

پوست

زوکانگ و گواشا رولر از جمله ابزارهایی هستند که برای افزایش سرزندگی و زیبایی پوست با استفاده از سنگ یشم مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ یشم خام می‌تواند با حرکات منحصر به فرد این ابزارها پوست را سم زدایی کرده و به تسکین این بافت کمک کند. بستن منافذ، کاهش تورم و پف پوست نیز از دیگر خواص سنگ یشم است.

 

آرامش اعصاب

به همراه داشتن سنگ یشم خام یا داشتن یک آویز از آن می‌تواند به آرامش اعصاب کمک کرده و به فرد انرژی منتقل کند.

 

شفا و سلامتی

سنگ معدنی یشم یا جید یک تمیز کننده قدرتمند است که می‌تواند در تصفیه اندام‌هایی همچون کلیه‌ها، طحال و غدد فوق کلیه موثر واقع شده و به دفع سموم بپردازد. حتی گفته شده این سنگ در درمان عفونت‌های باکتریایی و ویروسی و حتی شب ادراری نقش دارد.

 

سیستم حرکتی

سنگ یشم می‌تواند با اثر بر ماهیچه و استخوان سلامت سیستم حرکت را ارتقا دهد. تحقیقات ثابت کرده‌اند که سنگ یشم سیاه خام یا سبز خام بر استخوان و مفاصل خصوصاً استخوان لگن تاثیراتی مثبت دارد و گرفتگی عضلات را نیز کاهش می‌دهد.

 

جمع بندی

در این مقاله با سنگ یشم، خواص سنگ یشم سیاه خام و سبز خام و تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن آشنا شدیم. آیا سنگ یشم قیمتی است؟ بله قیمت سنگ یشم بالا است اما با توجه به کاربرد، خواص و مزایای آن می‌تواند معقولانه‌تر به نظر بیاید. یشم در صنایع مختلف همچون داروسازی، طب سنتی، ساخت زیورآلات همچون انگشتر، دستبند و گردنبند طلا زنانه کاربرد دارد. متاسفانه بازار یشم تقلبی گسترده شده؛ بنابراین هنگام خرید بررسی‌های لازمه را انجام دهید.