سنگ‌ قیمتی الماس، سنگی سخت و ارزشمند است. ساختار الماس بلورین بوده و تک عنصر کربن در شکل گیری آن نقش مهمی دارد. این سنگ گران‌قیمت از کریستال کوبیک تشکیل شده است. کوبیک نوعی سیستم کریستالی با ابعاد مساوی و یکسان بوده که درجه سختی و استحکام آن 10 است.‌ دلیل اصلی سخت بودن الماس پیوند اتمی آن است که دو به دو به هم قفل شده‌اند. شکل ساختار الماس به صورت منشوری و مکعبی است. هر سنگ الماس حدود ۹۰۰ سال زمان نیاز دارد تا به سنگی بلورین و زیبا تبدیل شود. در ادامه به بررسی ساختار الماس و چگونگی شکل‌گیری آن می‌پردازیم.

نحوه شکل‌گیری الماس

نحوه شکل‌گیری الماس

برای شکل گیری و پیدایش هر سنگ به شرایط ویژه‌ای نیاز است. الماس هم نیاز به فشار بسیار بالایی دارد. این سنگ جذاب در عمق ۱۴۰ کیلومتر در عمق زمین تشکیل‌ می‌شود. الماس‌های جذابی که به دست جواهرسازان و در نهایت مردم می‌رسد، میلیون‌ها سال پیش تشکیل شده‌اند. به طور مثال معروف‌ترین الماس دنیا که کولیان نام دارد از ۴۰۰ سال قبل از میلاد شکل گرفته ‌است. الماس سنگ قیمتی بوده که ماده اصلی آن کربن بوده و در اثر فشار و حرارت فوق‌العاده زیاد تشکیل شده و نظر دانشمندان این است که الماس‌های طبیعی جدید سه میلیارد سال پیش به وجود آمده‌اند.

 

الماس سیاه چیست؟

سنگ الماس سیاه شکلی زیبا و مقاوم از الماس طبیعی است. این سنگ صاف و صیقلی رنگ تیره خود را از کربن آمورف و گرافیت دریافت کرده است. الماس سیاه می‌تواند در کنار یک الماس خوش‌رنگ و زیبا نمایی دوچندان در جواهرات داشته باشد. الماس سیاه قیمتی بیشترین کاربرد را در ساخت جواهرات و زینت‌آلات دارد. این مدل از سنگ با انواع برش الماس که روی آن پیاده می‌شود ظاهری بی‌نظیر را به خود می‌گیرد.

 

معرفی ‌انواع الماس 

الماس‌ها از جهت نوع ساخت و استخراج از معدن، به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم شده‌اند.

  • الماس طبیعی

زمانی که کربن در عمق ۲۰۰ متری زمین تحت فشار زیاد و در دمای بالایی شکل می‌گیرند، الماس طبیعی به وجود می‌آید که گاهی حدود چند هزار سال طول می‌کشد تا به دست مردم برسد.

  • الماس مصنوعی

جواهر شناسان و دانشمندان پس از آنکه توانستند راز تشکیل الماس طبیعی را در یابند، در سال ۱۹۵۰ اقدام به ساخت اولین الماس در دمای بالا نمودند‌. ساختار الماس مصنوعی شباهت زیادی با الماس طبیعی داشته و فقط مدت زمان سپری شده کوتاه‌تر است.

 

ویژگی‌های الماس

الماس در میان جامدات بیشترین میزان رسانایی گرما را داشته و استحکام و قدرت سختی بسیار بالایی دارد. این سنگ براق خاصیت نیمه رسانایی فوق‌العاده‌ای داشته و در برابر تابش نوترون هم به شدت مقاوم است. بیشترین حالت روانی طبیعی را در مجاورت هوا دارد.

این گوهر کمیاب در برابر مواد شیمیایی خنثی بوده و فقط می‌تواند اسید سولفوریک را در دمای ۲۰۰ درجه به کربن تبدیل کند. این کانی پر زرق و برق قدرت بازتابش بسیار بالایی دارد. الماس در رنگ‌های متنوعی مانند بی‌رنگ، سیاه، رنگی دیده شده‌ است.

بیشتر الماس‌هایی که برای ساخت جواهرات به کار می‌روند شفاف و بی‌رنگ هستند‌ ووقتی در مجاورت اسید یا بازها قرار گیرند، منحل خواهند شد. این کانی تجملاتی، دارای مقدار زیادی ناخالصی بوده که به سختی از آن جدا می‌شود.

 

سخن پایانی

ساختار الماس ساختاری تک عنصری از کربن بوده که اتم‌های آن دو به دو به هم پیوند خورده و به همین دلیل بسیار سخت و مقاوم است. الماس‌ها به دو شکل طبیعی و مصنوعی یافت می‌شوند. الماس‌های طبیعی در عمق ۲۰۰ کیلومتری عمق زمین بر اثر فشار و حرارت شکل می‌گیرند. دانشمندان پس از پی بردن به ساختار و تشکیل الماس توانستند در محیط آزمایشگاهی و شبیه سازی شده الماس مصنوعی تولید کنند. الماس‌ دارای انواع مختلفی مانند الماس سیاه است که به ظاهر شبیه زغال سنگ بوده و تیرگی آن ناشی از کربن آمورف و گرافیت است. این سنگ جذاب بیشترین کاربرد در جواهرات را دارد. الماس به شیوه‌های مختلف بریده می‌شود که برش‌های نوین و با دستگاه در میان مردم محبوبیت بیشتری دارد.‌