تمیز کردن جواهر در منزل

جواهراتی که از طلا ساخته می‌شوند به افزایش زیبایی افراد کمک می‌کند و بهترین گزینه برای سرمایه گذاری محسوب می‌شوند؛ به همین علت اگر از زیورآلات طلای خود به خوبی مراقبت نکنید به تدریج جذابیت، زیبایی و درخشندگی خود را از دست خواهند داد؛ همچنین بسیاری از افراد تصور می‌کنند برای اینکه طلا و جواهرات‌شان براق و درخشان بماند کار دشواری در پیش دارند در حالی که اینطور نیست؛ زیرا افراد می‌توانند بدون استفاده از ابزار خاص با چند روش خانگی به راحتی طلا و جواهرات را تمیز و جلا دهند. همانطور که می‌دانید یکی از جنبه‌های مهم زیبایی طلا و جواهر، درخشان و براق بودن آن است؛ بنابراین استفاده مکرر و زیاد از جواهرات مثل انگشتر مردانه و زنانه که بیشتر مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد، موجب می‌شود به تدریج کدر و تیره شوند و درخشش روزهای اول را نداشته باشد؛ پس در این مواقع به تمیز و براق کردن نیاز دارند.

شیوه تمیز کردن و براق کردن جواهرات همیشه از سوالات علاقه‌مندان به طلا بوده؛ پس اگر بخواهید بدانید چگونه انگشتر طلا را تمیز کنیم یا نحوه تمیز کردن سایر جواهرات چگونه است تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

 

تمیز و براق کردن طلا و جواهرات چه اهمیتی دارد؟

تصویر تمیز کردن انگشتر

اگر قطعات طلا را به صورت مداوم استفاده کنیم یا در مجاورت عطر، ادکلن، مواد بهداشتی یا عرق بدن قرار دهیم طلا درخشش گذاشته را نخواهد داشت و با گذشت زمان ساییده و کدر خواهد شد؛ بنابراین لازم و ضروری است هر چند وقت یکبار طلا و جواهرات خود را تمیز کنیم تا دوباره مانند روز اول براق و زیبا دیده شود. به غیر از طلای خالص سایر آلیاژها با سولفور، رطوبت و اکسیژن هوا ترکیب می‌شوند که نتیجه آن سیاه و کدر شدن طلا است. البته سیاه و کدر شدن طلا به خاطر این نیست که طلا اصل نیست؛ بلکه مقدار زیادی فلزات غیر طلا در آن است. هر چقدر طلا با عیار بالا خریداری کنید امکان اینکه کدر گردد، کمتر می‌شود؛ پس هر چند وقت یکبار اقدام به تمیز کردن طلا و جواهرات کنید.

 

راه‌های تمیز کردن جواهرات طلا

 برای تمیز کردن جواهرات طلا از روش‌های زیر می‌توان استفاده کرد:

طلا را بجوشانید

جوشاندن طلا آسان‌ترین راه برای براق کردن طلا زرد است. برای این کار داخل یک ظرف مقداری آب بریزید و چند قطره صابون مایع یا مواد شوینده به آب اضافه کنید تا ده دقیقه بجوشد؛ سپس آن‌ها را با آب بشویید و تمیز کنید. جوشاندن طلا یکی از بهترین راه‌های تمیز کردن طلای زرد محسوب می‌شود.

 

استفاده از آب گرم و صابون

اگر جواهرات شما دارای نگین‌های الماس باشد بهترین راه برای از بین بردن گرد و غبار و چربی‌های روی آن شستن جواهرات با آب گرم و صابون است. اجازه دهید چند ساعت داخل محلول بماند؛ سپس با یک برس نرم نگین‌ها را تمیز کنید؛ در نتیجه با آب تمیز بشویید و با پارچه خشک کنید تا درخشش آن بیشتر شود.

 

استفاده از آمونیاک

چند قطره آمونیاک داخل یک ظرف فلزی بریزید؛ سپس جواهرات خود را داخل آن قرار دهید و بگذارید دو ساعت یا یک روز کامل در داخل ظرف بماند تا درخشش طلا مشخص شود؛ سپس جواهرات را شسته و با پارچه خشک کنید.

 

استفاده از آب نمک

مقداری نمک به اندازه سه قاشق داخل یک لیوان آب داغ بریزید؛ سپس جواهرات را داخل آن قرار دهید و اجازه دهید از شب تا صبح داخل لیوان بماند. صبح روز بعد جواهرات را با آب تمیز شسته و با پارچه خشک کنید.

 

استفاده از سرکه برای تمیز کردن طلا

مقدار کمی نمک داخل نصف لیوان سرکه سفید بریزید تا حل شود؛ سپس طلا را داخل محلول قرار دهید تا چند دقیقه بماند؛ در نتیجه از داخل سرکه خارج کرده و با آب ولرم بشویید و اجازه دهید خودش خشک شود.

 

استفاده از جوش شیرین

حدود یک تا یک و نیم قاشق جوش شیرین روی جواهرات و طلا بپاشید؛ سپس به آن آب اضافه کنید و اجازه دهید چند دقیقه در آب بجوشد. بعد از این مرحله طلا را با آب تمیز بشویید و با پارچه نرم خشک کنید.

 

استفاده از آبلیمو

 تمیز کردن و برق انداختن طلا با آبلیمو یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن طلا و جواهرات است؛ زیرا از آبلیمو برای تمیز کردن سایر فلزات نیز استفاده می‌شود. برای این کار کمی آبلیمو و مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کنید و طلا و جواهرات را داخل آن قرار دهید و زمانی خارج کنید که لکه روی آن از بین رفته باشد؛ در نتیجه با آب بشویید و پارچه نرم خشک کنید.

 

استفاده از پودر ماشین لباسشویی

از جمله ساده‌ترین روش‌هایی که می‌توانید جواهرات و طلا را درخشان و تمیز کنید، شستن طلا با تاید است. برای این کار مقداری پودر تاید را با آب مخلوط کنید؛ سپس جواهرات را داخل آن قرار دهید تا ۱۵ الی ۳۰ دقیقه غوطه ور در محلول بماند. بعد از محلول خارج کرده و با یک مسواک نرم با آرامی تمیز کنید تا آسیبی نبیند؛ در نتیجه با آب ولرم شسته و با پارچه نرم خشک کنید.

 

جواهرات طلا و نقره را چگونه تمیز کنیم؟

تصویر تمیز کردن جواهرات طلا

نقره نیز همچون طلا و جواهرات اگر در مجاورت رطوبت بالا قرار گیرد یا مدت زمان زیادی داخل جعبه بماند شروع به کدر شدن و تغییر رنگ می‌دهد؛ اما خوشبختانه روش‌های زیادی برای تمیز کردن طلا و نقره وجود دارد که عبارتند از:

یکی از روش‌های بسیار موثر تمیز و براق کردن نقره استفاده از تمیز کننده مایع جواهرات نقره است.

می‌توانید به جواهری سازی مراجعه کنید و پارچه مخصوص جلا دادن نقره را خریداری کنید تا در خانه بتوانید جواهر خود را تمیز کرده و براق کنید.

در یک روش دیگر مقداری خمیردندان روی مسواک، پارچه یا دستمال حوله قرار دهید و به آرامی روی لکه‌ها بمالید؛ سپس با آب شسته و خشک کنید‌.

محصول دیگری که می‌توانید از آن برای تمیز کردن نقره استفاده کنید wendx است.کافیست روی طلا و نقره اسپری کنید و سپس با پارچه و مواد نرم کننده پاک کنید.

جواهرات طلا اگرچه مثل نقره زیاد کدر نمی‌شوند؛ ولی با گذشت زمان کثیفی‌ها را به خود جذب کرده و شفافیت خود را از دست می‌دهند؛ به همین علت باید تماس خود را برای مراقبت از طلا انجام‌ دهید؛ زیرا با این کار می‌توانید باعث:

افزایش طول عمر جواهرات شوید.

درخشش، شفافیت و براقیت اولیه را در طلا حفظ کنید.

گرد و غبار، چربی پوست و کرم‌ها را از بین ببرید.

 

راه‌های تضمینی برای تمیز کردن انگشتر و گوشواره طلا

گوشواره و انگشتر طلا نگین‌دار از جمله زیورآلات و آکسسوری‌هایی هستند که در بین بانوان بیشترین کاربرد دارد؛ زیرا جذابیت خاصی به آن‌ها می‌دهند و چهره‌شان را درخشان می‌کنند. تمیز کردن گوشواره طلا و انگشتر نگین دار بسیار ضروری محسوب می‌شود؛ چون بیشترین تماس را با عطر، ادکلن و تعریق بدن دارند. با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن گوشواره و انگشتر طلای خود را تمیز کنید:

انگشتر و یا گوشواره خود را در آب اکسیژنه غوطه‌ور کنید و بگذارید ۱۰تا ۲۰ دقیقه داخل آن بماند. بعد با یک مسواک روی آن به آرامی بکشید تا آلودگی کاملا از بین برود و در پایان روی پارچه یا حوله قرار دهید تا رطوبت آن در مواجه با هوا از بین برود.

با مایع ظرفشویی بشویید و سپس خشک کنید.

استفاده از جوش شیرین .

قرار دادن در محلول آمونیاک.

شست و شو با آب داغ.

تمیز کردن با محلول سرکه و نمک.

 

نکاتی که در مورد تمیز کردن طلا و جواهرات باید بدانید

تمام وسایلی که ما استفاده می‌کنیم در صورتی که به صورت مناسب استفاده نشوند کثیف خواهند شد. طلا و جواهرات نیز از این قضیه مستثنی نیستند و در صورتی که از آن‌ها مراقبت نکنید خراب خواهند شد. بهتر است در نگهداری جواهرات خود کوشا باشید تا از آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری شود. برای اینکه بتوانید از جواهرات خود به شکل صحیح مراقبت کنید روش‌هایی را در ادامه به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

بعد از تمیز کردن باید برخی نکات را رعایت کنید تا طلا و جواهر زود کدر و مات نشود. این موارد به شرح زیر است:

 • مواقعی که می‌خواهید به استخر یا حمام بروید طلا و جواهرات خود را در بیاورید و با خود داخل آب نبرید زیرا تعریق باعث کدر شدن و از دست رفتن شفافیت طلا می‌شود، حتما قبل از انجام فعالیت ورزشی طلا و جواهرات خود را در بیاورید.
 • هنگامی که می‌خواهید به دستانتان کرم بزنید انگشتر یا دستبند خود را بیرون آورید تا چربی کرم جذب طلا نشود.
 • تا جایی که می‌توانید از طلا و جواهرات مواقعی استفاده کنید که قصد حضور در مراسم و مهمانی دارید. استفاده روزمره از جواهرات باعث کاهش عمر آن‌ها خواهد شد.
 • در هنگام انجام فعالیت‌هایی که به طلا شما آسیب وارد می‌کند از جواهرات خود استفاده نکنید.
 • رها کردن جواهرات در محیط باعث می‌شود به مرور زمان طلا شما آسیب ببیند. بهتر است جواهرات خود را در جعبه مخصوص نگهداری کنید.

به یاد داشته باشید که می‌توانید از فروشگاه‌های طلا و جواهر محلول مخصوص شست و شو را خریداری کنید.

پس از استفاده از طلا و زیورالات، آن‌ها را داخل یک کیسه یا کیف نرم قرار دهید و در جایی خشک و دور از رطوبت قرار دهید‌.

 

 طلا سوخته را چگونه تمیز کنیم؟

در صورتی که طلا شما واقعی و خالص باشد با در معرض آتش قرار گرفتن آسیبی نخواهد دید؛ اما اگر طلا شما ناخالص باشد و از فلز برنج، آهن یا آلیاژ‌های مس در ساخت آن استفاده شده باشد با قرار گرفتن در معرض حرارت کدر و تیره خواهند شد. تمیز کردن طلا سوخته با روش زیر امکان پذیر است.

 1. به میزان دو لیوان آب جوش تهیه کنید.
 2. ظرفی را که بتوان حرارت داد بردارید و داخل آن را با فویل آلومینیومی بپوشانید و سپس طلا خود را در ظرف قرار دهید.
 3. آبی را که از قبل جوشانده‌اید در ظرف بریزید.
 4. مدتی صبر کنید تا طلا داغ شود.
 5. حالا طلا خود را از ظرف خارج و خشکش کنید.
 6. مقداری صابون ظرفشویی به ظرف آب گرم خود اضافه کنید و به گونه‌ای که باعث ایجاد کف در ظرف نشوید آب را هم بزنید.
 7. طلا را در ظرف قرار دهید و در نهایت قطعه سوخته را بشویید.

پس از انجام مراحل گفته شده با مقداری مایع ظرفشویی و آب گرم به وسیله یک برس نرم طلا را بشویید و تیرگی را پاک کنید.

در صورتی که انجام این موارد برای شما دشوار است می‌توانید قطعه طلا آسیب دیده خود را به جواهر فروش نشان دهید تا فرایند تمیز کردن آن را برای شما انجام دهد.

 

سخن پایانی

تمیز کردن طلا همانطور که گفتیم هم باعث افزایش طول عمر طلا و هم حفظ درخشش آن می‌شود؛ پس باید چند وقت یکبار طلا و جواهرات خود را تمیز کنید. طلا و جواهری حقانی بیش از ۴۰ سال سابقه فعالیت در زمینه طراحی و ساخت انواع طلا و جواهرات دارد بسیار محبوب بوده و افراد زیادی خرید خود را از این سایت انجام می‌دهند. اگر خرید طلای آنلاین خود را از سایت طلا و جواهری حقانی انجام دهید، این مجموعه به شما شیوه تمیز کردن و همراه با وسایل مورد نیاز را ارائه و توضیح می‌دهد.