هنگام تمیز کردن جواهرات در خانه، ساده‌ترین روش با کمترین مواد اولیه همیشه ایمن‌ترین است. با این حال، بسته به کیفیت زیورآلات، روش‌های خاصی وجود دارد که می‌توانید جواهرات از جمله انگشتر طلا زنانه خود را تمیز کنید. از آنجایی که جواهرات طلا بسیار محبوب هستند و توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، پس در این مقاله نحوه تمیز کردن جواهرات طلا را ذکر کردیم.

طلای خالص همیشه طلای ۲۴ عیار است. اگر قطعه شما کمتر از ۲۴ قیراط است، این نشان می‌دهد که با فلزات دیگری به نام آلیاژ مخلوط شده است تا سختی و دوام آن افزایش یابد. این موضوع الزاما به معنای مشکل داشتن طلا نیست؛ زیرا طلا فلزی نرم و مستعد خراش است، بنابراین مخلوط کردن آن با ۱۰ قطعه آلیاژ یا بیشتر باعث افزایش طول عمر آن می‌شود.

اگر خرید طلا آنلاین را از مجموعه حقانی انجام دهید، این مجموعه به شما آموزش نحوه تمیز کردن انگشتر طلا را همراه با وسایل مورد نیاز برای انجام آن ارائه می‌دهد. پس با خرید از مجموعه حقانی دیگر نگران خرابی طلا و جواهرات خود نباشید.

محلول تمیز کردن جواهرات که به طور خاص برای طلا ساخته شده است، یک راه مطمئن و موثر برای حفظ شکل طلای شماست؛ اما اگر قصد دارید بدون محصولات تجاری انگشتر طلای خود را تمیز کنید؛ حتما روش‌های خانگی در این حوزه را بیاموزید.

سه روش تضمینی برای تمیز کردن انگشتر طلا

در ادامه برخی روش‌های استاندارد برای مراقبت از طلا و تمیز کردن انگشتر طلا را ذکر کردیم. لطفا دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید و بعد اقدام به تمیز کردن انگشتر طلای خود کنید؛ زیرا نکات ذکر شده بسیار مهم هستند و توجه به آن‌ها از آسیب دیدن انگشتر شما جلوگیری می‌کند. اگر تمایل نداشتید که شخصا انگشتر طلا را خودتان تمیز کنید، می‌توانید به طلا فروشی ها مراجعه کرده و از آن‌ها بخواهید این کار را در ازای پرداخت هزینه‌ای انجام دهد.

روش اول: ساده و سریع‌ترین حالت ممکن 

 کمی‌ مایع ظرفشویی را در آب گرم و نه داغ مخلوط کنید.

۲٫ چند قطره آمونیاک اضافه کنید.

۳٫ با احتیاط با یک مسواک نرم آن را تمیز کنید.

۴٫ در آب ولرم قرار دهید تا آبکشی شود.

۵٫ با حوله کاغذی یا پارچه معمولی انگشتر را خشک کنید یا به دقت با حوله خشک کنید.

روش دوم: تمیز کردن انگشتر طلا با صابون ظرفشویی

تصویر شستشو طلا

چند قطره مایع ظرفشویی را در یک کاسه آب ولرم (نه داغ) بریزید. به آرامی‌مخلوط کنید. اگرچه آب لوله کشی معمولی خوب عمل می‌کند، اما برای نتایج بهتر، می‌توانید از آب سلتزر بدون سدیم یا نوشابه کلابی استفاده کنید. کربناته شدن در این مایعات می‌تواند به شل شدن کثیفی و زباله‌های انباشته شده کمک کند.

از آب داغ یا در حال جوش استفاده نکنید، به خصوص اگر جواهرات شما حاوی سنگ‌های قیمتی شکننده است. برخی از سنگ‌های قیمتی، مانند عقیق، در صورت قرار گرفتن در معرض تغییرات سریع و شدید دما، می‌توانند ترک بخورند؛ همچنین از آب سرد منجمد استفاده نکنید؛ زیرا کثیفی منقبض شده و سفت‌تر می‌شود.

انگشتر طلا را در محلول خیس کنید. اجازه دهید جواهرات حدود ۱۵-۳۰ دقیقه در آب بماند. همانطور که خیسانده می‌شود، آب گرم خود را به شکاف‌ها می‌رساند و تجمعات خاک را که به سختی قابل دسترسی هستند را از بین می‌برد.

به آرامی‌انگشتر طلا را با یک مسواک نرم تمیز کنید. هر قطعه از جواهرات را به صورت جداگانه تمیز کنید و به گوشه‌ها و سوراخ‌هایی که ممکن است کثیفی در آن‌ها پنهان شده باشد توجه ویژه ای داشته باشید. از یک برس بسیار نرم استفاده کنید؛ هرچه نرم‌تر بهتر. موهای سفت برس می‌توانند سطح انگشتر طلا شما را خراش دهند. اگر انگشتر شما روکش طلا دارند، موهای سفت برس حتی می‌توانند لایه طلا را به طور کامل از بین ببرند! 

برس‌های مخصوصی که برای این منظور طراحی شده‌اند بهترین هستند، اما اکثر برس‌های کوچک و نرم (مثلاً برس‌های ابرو) نیز موثر هستند.

هر قطعه را در آب جاری گرم بشویید. یک آبکشی خوب به از بین بردن کثیفی‌های ماندگاری که در اثر عمل برس شما شل شده‌اند کمک می‌کند. باز هم مطمئن شوید که آب داغ نباشد، به خصوص اگر جواهرات شما حاوی سنگ‌های شکننده باشد. 

اگر انگشتر طلای خود را در سینک آبکشی می‌کنید، لوله فاضلاب را ببندید یا آن را بپوشانید تا اگر جواهرات‌تان از دستتان بیرون بیفتد، تصادفاً گم نشوند. با یک پارچه نرم انگشتر طلا را خشک کنید. سپس، قبل از پوشیدن جواهرات، اجازه دهید روی حوله قرار گیرد تا کاملاً در معرض هوا خشک شود. اگر جواهرات شما هنوز خیس است، پوشیدن آن می‌تواند رطوبت را روی پوست شما محبوس کند و منجر به تحریک جزئی پوست شود.

روش سوم: تمیز کردن انگشتر طلا با آمونیاک

تصویر تمیز شده انگشتز طلا

حتما باید بدانید که چه زمانی باید از آمونیاک استفاده کنید. به طور کلی آمونیاک یک پاک کننده قوی است؛ بنابراین از استفاده مکرر آن برای تمیز کردن جواهرات طلا خودداری کنید؛ زیرا سبب سایش جواهرات می‌شود. آمونیاک کاندیدای خوبی برای “پاکسازی عمیق” گاه به گاه (اما نه مکرر) است.

آمونیاک می‌تواند به مواد خاصی که اغلب در جواهرات استفاده می‌شود آسیب برساند. هنگام تمیز کردن انگشتر طلا که حاوی پلاتین یا مروارید هستند از آمونیاک استفاده نکنید.

یک قسمت آمونیاک را به شش قسمت آب اضافه کنید. برای اطمینان از یکنواختی مخلوط، به آرامی‌ هم بزنید.

انگشتر طلا را بیش از یک دقیقه در مخلوط خیس کنید. اجازه ندهید انگشتر طلا برای مدت طولانی در مخلوط آمونیاک بنشینند؛ زیرا به عنوان یک پایه قوی، آمونیاک می‌تواند کمی خورنده باشد.

برای برداشتن سریع همه جواهرات به یکباره، از یک صافی آشپزخانه استفاده کنید.

انگشتر طلا و باقی جواهرات را کاملاً زیر آب جاری بشویید. برای جلوگیری از گم شدن جواهرات گرانبها که از دستتان می‌لغزند، لوله فاضلاب سینک را ببندید یا بپوشانید. 

جواهرات را به آرامی با یک پارچه پولیش نرم خشک کنید. قبل از پوشیدن انگشتر طلا و جواهرات، اجازه دهید تا روی حوله کاملاً با هوا خشک شوند.