گوشواره‌های طلا تنها زیورآلاتی هستند که معمولا به صورت مداوم برای بانوان کاربرد دارند و در معرض مستقیم مواد شیمیایی، عطر و عرق بدن قرار می‌گیرند؛ از همین رو این امکان وجود دارد که در کوتاه مدت این اکسسوری‌ها کدر شوند و درخشش خود را از دست بدهند. در این مقاله قرار است به این مسئله بپردازیم که بهتر است برای تمیز کردن گوشواره طلا و گوشواره طلا نگین‌دار چه روشی را پیش بگیریم و از چه روش‌هایی دوری کنیم. 

تمامی جواهراتی که در گالری حقانی به فروش می‌رسند ساخته دست طراحان و استادکاران ایرانی هستند و تمامی مصنوعاتی که در این مجموعه وجود دارند با طلا عیار ۱۸ ساخته می‌شوند؛ همچنین مشتریان می‌توانند در صورت تمایل محصول انتخابی خود را با طلا ۲۱ عیار سفارش دهد. در صورتی که قصد سفارش گوشواره طلا از جواهری حقانی را داشتید؛ می‌توانید نظر خود را با کارشناسان ما مطرح کنید یا به صفحه سفارش ساخت طلا در سایت حقانی مراجعه کنید.

چرا گوشواره‌های طلا نیاز به تمیز کردن دارند؟

کدر شدن بعضی از طلاها مخصوصا گوشواره‌های طلا معمولا به خاطر وجود فلزات دیگری است که در ساخت این اکسسوری‌ها به کار برده می‌شود. به غیر از فلز طلا سایر آلیاژها معمولا در برابر اکسیژن، رطوبت و سولفور واکنش شیمیایی نشان می‌دهند و باعث کدری طلا می‌شوند؛ از این رو در ساخت مصنوعات با طلای ۲۴ عیار از فلزهای دیگری مانند نقره و مس هم استفاده می‌شود تا قوام پیدا کند؛ بنابراین اگر اکسسوری‌های شما پس از مدت کوتاهی درخشندگی خود را از دست داد به دلیل نیست که طلا اصل نیست بلکه به دلیل وجود آلیاژ دیگر ترکیب شده در آن است؛ البته اگر فلز مسی که در ساخت طلا به کار رفته بی‌کیفیت باشد یا درصد آن بیشتر باشد این احتمال وجود دارد که اکسسوری شما به سرعت کدر شود؛ همچنین عوامل دیگری مانند گرمای هوا و شدت تعریق می‌تواند به کدری این مصنوعات کمک کند.

 

روش‌های موثر تمیز کردن گوشواره طلا در خانه

گوشواره طلا زیبایی و جذابیت ویژه‌ای به چهره بانوان می‌بخشد و چهره آن‌ها را درخشان می‌کند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که به صورت مداوم از این اکسسوری استفاده می‌کنید احتمالا متوجه شده‌اید که به مرور از درخشندگی آن کاسته می‌شود و شفافیت اولیه را ندارد؛ در این شرایط یا باید این اکسسوری را به طلا فروشی ببرید تا مجدد جلا داده شود یا خودتان دست به کار شوید و از طریق روش‌های استاندارد و بی‌خطر گوشواره‌های خودتان را جلا دهید. در ادامه چند روش برای تمیز کردن این محصولات معرفی شده‌اند که با یکدیگر مرور می‌کنیم:

تصویر نحوه تمیز کردن گوشواره

تمیز کردن گوشواره طلا با آب اکسیژنه

استفاده از آب اکسیژنه برای تمیز کردن گوشواره‌ها یک روش مرسوم است که در منزل معمولا به کار برده می‌شود. در این روش باید طبق توضیحاتی که در ادامه می‌آید گوشواره خود را شستشو دهید:

 1. گوشواره طلا خود را در یک قوطی از جنس پلاستیک قرار دهید و بر روی آن آب اکسیژنه بریزید تا نصف قوطی پر شود.
 2. از روی ساعت به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زمان بدهید تا گوشواره در آب اکسیژنه بماند. اگر گوشواره شدیدا کدر است می‌توانید زمان بیشتری را اختصاص دهید.
 3. زمانی که متوجه شدید آلودگی‌ها از گوشواره زدوده شده وقت آن است که گوشواره را از قوطی خارج و با یک برس کوچک یا مسواک سطح گوشواره را بکشید تا کاملا آلودگی‌ها رفع شود
 4. حالا زمان آن است که گوشواره را روی دستمال یا حوله پاکیزه قرار دهید تا رطوبت آن در مواجهه با هوا از بین برود و خشک شود.
 5. حالا می‌توانید گوشواره‌تان را در حالی که مثل روز اول درخشان شده استفاده کنید.
 6. در نظر داشته باشید که این عمل را زود به زود انجام ندهید؛ چرا که به مرور گوشواره کهنه و ساییده به نظر می‌رسد. 
 7. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که این روش فقط برای گوشواره‌های طلا بدون نگین و بدون سنگ قابل استفاده است.
 8. برای خرید آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید می‌توانید به داروخانه‌ها مراجعه کنید.

 

تمیز کردن گوشواره با مایع ظرفشویی

راهکار دومی که برای تمیز کردن گوشواره در خانه می‌توانید به کار ببرید استفاده از مایع ظرفشویی است. برای استفاده از این روش می‌توانید مراحل زیر را به کار ببرید:

 1. ابتدا یک لیوان آب ولرم را درون یک ظرف بزرگ‌تر بریزید.
 2. از یک مایع ظرفشویی معتبر چند قطره در داخل ظرف بریزید.
 3. بعد از این که مایع با آب ترکیب شد گوشواره‌ها را داخل ظرف قرار دهید و ۲ تا ۵ دقیقه زمان بدهید تا آلودگی‌های گوشواره گرفته شود. 
 4. حالا زمان آن است سطح گوشواره را به کمک برس کوچک یا مسواکی تمیز کنید.
 5. در مرحله آخر می‌توانید گوشواره خود را با آب ولرم آبکشی کنید و بر یک پارچه تمیز در مجاورت هوا قرار دهید تا خشک و قابل استفاده شود.

 

تمیز و براق کردن طلا با جوش شیرین 

روش جالب دیگری که می‌توانید با آن درخشش را به گوشواره‌های خود برگردانید استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین یک ترکیب شیمیایی است به نام بی‌کربنات سدیم که دارای خاصیت قلیایی است و رطوبت، بو و کثیفی را جذب می‌کند و از بین می‌برد. برای این که بدانید به چه روشی می‌توان از جوش شیرین برای درخشندگی گوشواره طلا استفاده کرد مراحل زیر را به کار ببرید:

 1. برای شروع باید دو پیمانه آب را داخل یک قابلمه قرار دهید و روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید.
 2. داخل یک ظرف شیشه‌ای نشکن یا پیرکس را با یک لایه فویل آلومینیوم بپوشانید و لبه‌های آن را به سمت بیرون ظرف تا بزنید؛ دقت داشته باشید که روی براق فویل به سمت بالا باشد.
 3. حالا نوبت آن رسیده که گوشواره‌های خود را روی فویل قرار دهید و روی آن را با پودر جوش شیرین بپوشانید. 
 4. آب جوش درون قابلمه را درون ظرف پیرکس و به روی گوشواره‌ها بریزید و حدود ۵ تا ۷ دقیقه مهلت دهید تا گوشواره‌ها در محلول غرق شوند. 
 5. در مرحله بعد گوشواره‌ها را در یک ظرف آب سرد قرار دهید و بگذارید حدود یک دقیقه در آب بماند تا جوش شیرین‌ها از سطح گوشواره پاک شوند.
 6. در انتها باید گوشواره‌ها را با یک دستمال یا حوله تمیز خشک کنید یا بر روی آن قرار دهید تا در مجاورت با هوا خشک شوند.

تصویر تمز کردن گوشواره طلا

تمیز کردن طلا کدر با محلول آمونیاک

یکی دیگر از روش‌هایی که برای تمیز کردن گوشواره طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از محلول آمونیاک است. آمونیاک یک مایع شیمیایی است که اگر در مجاورت با پوست بدن قرار بگیرد باعث حساسیت و خارش می‌شود؛ پس در هنگام استفاده حتما از دستکش و ماسک بهداشتی استفاده کنید.

 1. در یک ظرف شیشه‌ای مقداری آب ولرم بریزید و یک قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید.
 2. در مرحله بعدی باید نصف قاشق چایخوری محلول آمونیاک را به آب و مایع اضافه کنید و آن را ترکیب کنید.
 3. در این مرحله گوشواره‌های خود را به محلول آمونیاک و آب و مایع اضافه کنید. بعد از گذشت ده ثانیه گوشواره‌ها را به وسیله یک انبر از ظرف خارج کنید و مراقب باشید که محلول به بیرون ریخته نشود.
 4. حالا با یک مسواک یا برس سطح گوشواره را به خوبی تمیز کنید تا آلودگی‌ها از آن زدوده شوند. 
 5. بعد از آن حدود یک دقیقه آن را زیر آب سرد قرار دهید تا محلول به خوبی از روی گوشواره‌ها پاک شود. دقت داشته باشید که اگر به خوبی شستشو نشوند در زمان استفاده مجدد امکان دارد برای پوستتان حساسیت ایجاد کند؛ همچنین بهتر است جفت گوشواره‌ها را مجدد با مایع یا صابون شستشو دهید 
 6. در انتها پس از شستشو آن‌ها را روی یک حوله پاکیزه قرار دهید تا در مجاورت با هوا خشک شوند.

 

تمیز کردن طلا با سرکه

استفاده از سرکه به هیچ عنوان برای تمیز کردن طلا و جواهرات توصیه نمی‌شود؛ چرا که سرکه خاصیت اسیدی دارد و باعث خورده شدن فلز طلا می‌شود. با این وجود یک راه‌حل برای تمیز کردن طلا با سرکه وجود دارد که در ادامه آن را برای شما شرح می‌دهیم:

 1. در ابتدا دو قاشق چایخوری نمک را به نصف لیوان سرکه سفید اضافه کنید.
 2. گوشواره‌های طلا را به محلول سرکه و نمک اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه داخل آن بماند. 
 3. بعد آن را از داخل ظرف بیرون آورده و سطح آن را با یک برس نرم تمیز کنید تا کاملا از آلودگی‌ها زدوده شود.
 4. حالا زمان آن رسیده که گوشواره‌ها را با آب ولرم شستشو دهید و آن را روی حوله قرار دهید تا خشک شود.

 

تمیز کردن طلا با آب جوش

در صورتی که هیچ کدام از موارد بالا را در اختیار نداشتید و برای تمیز کردن گوشواره‌هایتان عجله داشتید می‌توانید از آب جوش کمک بگیرید:

 1. برای شروع باید ۲ تا ۳ فنجان آب داخل یک قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید.
 2. زمانی که آب شروع به جوشیدن کرد قابلمه را از روی حرارت برداشته و گوشواره‌ها را داخل آن قرار دهید و بگذارید به مدت ۲۰ دقیقه در آب بماند تا تمیز شود و آلودگی‌ها از سطح آن زدوده شوند. 
 3. در مرحله آخر گوشواره‌ها را با یک برس تمیز شستشو دهید تا آلودگی‌های اضافی از بین بروند.
 4. در مرحله آخر گوشواره‌ها را با آب ولرم شستشو دهید و روی دستمال یا حوله تمیز قرار دهید تا در مجاورت با هوا خشک شوند. 
 5. در نظر داشته باشید که استفاده از این روش برای گوشواره‌های بدون نگین و سنگ پیشنهاد می‌شود.

 

راهکار تمیز کردن گوشواره طلا نگین‌دار 

گوشواره‌های طلا معمولا یا بدون نگین هستند یا مزین به نگین و سنگ‌های قیمتی‌اند. در بالا راهکارهای تمیز کردن گوشواره طلا بدون نگین را برای شما شرح دادیم؛ اما به نظر شما گوشواره‌های نگین‌دار را باید چگونه تمیز کرد تا دچار آسیب نشوند؟ یک راهکار مشترک برای تمیز کردن این دو دسته اکسسوری‌ وجود دارد و آن استفاده از محلول آمونیاک است. ترتیب استفاده از این روش را به تفصیل با یکدیگر بررسی کردیم. با این تفاوت که برای ضد عفونی کردن گوشواره‌های طلا نگین‌دار می‌توانید از گوش‌پاکن و خلال دندان استفاده کنید.

 

بهترین روش برای تمیز کردن گوشواره طلای سیاه شده

اگر طلای شما سیاه شده باشد همان گونه که در بالا هم توضیح مختصری دادیم باید از آمونیاک استفاده کنید؛ زیرا این ماده روی لکه‌های سیاه تاثیر مستقیم و بسزایی می‌گذارد و آن‌ها را به صورت کامل از بین می‌برد، نحوه استفاده دقیق از این ماده برای طلا به گونه‌ای است که باید ابتدا داخل یک کاسه شیشه‌ای مقداری آب ولرم بریزید؛ سپس مقداری مایع ظرفشویی و یا صابون ظرفشویی به آن اضافه کنید و آن‌ها را با هم ترکیب نمایید. نصف قاشق چایخوری آمونیاک به محلول اضافه نمایید و با کمک یک اسفنج آن را ترکیب نمایید تا به دست آسیب وارد نکند. البته این فعالیت را در فضای باز انجام بدهید تا گاز آن باعث آزار شما نشود.

در این مرحله باید طلایی که می‌خواهید آن را تمیز کنید و سیاهی آن را برطرف نمایید، درون کاسه بگذارید و پس از ۱۰ ثانیه طلا را از محلول خارج کنید؛ زیرا زمان بیشتر باعث خوردگی طلا می‌شود؛ پس از خارج کردن طلا باید آن را با کمک مسواک تراش داد تا تمام نقاط سیاه به خوبی از بین بروند. در مرحله بعد گوشواره را درون آب سرد بگذارید و پس از خارج کردن گوشواره را با حوله نخی خشک کنید. پس از خشک شدن دوباره آن را با مایع ظرفشویی شستشو دهید تا آمونیاک کامل از سطح آن پاک شود.

 

نکات مهم زمان تمیز کردن گوشواره طلا

در زمان تمیز کردن گوشواره طلا باید به نکات متعددی توجه کنید تا بتوانید به خوبی آن را تمیز کرده و از آسیب دیدن آن هم جلوگیری نمایید. از این نکات مهم موارد زیر را نام خواهیم برد:

 • پس از تمیز کردن طلا باید آن را دور از گرد و غبار قرار داد.
 • پس از تمیز کردن باید از بردن طلا به استخر جلوگیری کنید؛ زیرا کار به آن آسیب وارد می‌کند.
 • از دستمال نخی بدون پرز برای تمیز کردن طلا استفاده کنید.
 • آن‌ها را در محیط خشک قرار دهید.

لازم به ذکر است که با رعایت کردن نکات گفته شده و مراقبت درست از طلای خود می‌توانید از زیبایی و درخشندگی آن لذت ببرید. ناگفته نماند که اگر طلای شما دچار آسیب دیدگی شده و با شستشو این میزان آلودگی و آسیب از بین نمی‌رود، باید آن را در اختیار طلافروشی قرار دهید که با مواد مخصوص طلا آن را شستشو داده و جلا بدهد تا کیفیت و ظاهر خود را حفظ کند. تمیز کردن گوشواره بخیه هم بسیار ساده است البته بسیاری از افراد می‌پرسند که گوشواره بخیه چیست؟ در جواب این گونه افراد باید بگوییم که گوشواره بخیه گوشواره کوچکی است که با کمک یک پایه و پیچ مخصوص در گوش قرار می‌گیرد

 

کلام آخر

در این مقاله ابتدا دلیل کدر و سیاه شدن گوشواره‌های طلا را شرح دادیم و سپس روش‌های تمیز و ضدعفونی کردن آن‌ها را در خانه با یکدیگر بررسی کردیم. در صورتی که قصد خرید طلا آنلاین را داشتید بهتر است بدانید که می‌توانید با اعتماد کامل از مجموعه حقانی خرید کنید؛ چرا که این مجموعه بیش از ۴۵ سال است که در این حوزه فعالیت دارد و یک مجموعه معتبر در عرصه خود به حساب می‌آید.