نرم‌افزارهای طراحی طلا و جواهر که برای شکل‌گیری طرح طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار متنوع هستند. امروزه تنها 40 درصد از طراحی‌های مربوط به طلا، توسط دست انجام می‌شود و مابقی توسط نرم‌افزارهای گرافیکی شکل می‌گیرد. پیشرفت تکنولوژی و دیجیتال، بالا رفتن سطح نیاز مشتری، نیاز به‌دقت بیشتر در حوزه طراحی طلا، عواملی است که مجال طراحی طلا توسط دست را کم‌رنگ کرده است. با پیدایش نرم‌افزارهای گرافیکی، کار طراحان طلا راحت‌تر پیش می‌رود، ولی هنوز هم مواردی پیش می‌آید که خلاقیت ذهن انسان، کارآمدتر باشد.

در این مقاله، قصد داریم به بررسی نرم‌افزارهای طراحی طلا در زمینه طراحی پلاک اسم با طلا و … بپردازیم، پس تا پایان همراه ما باشید.

نرم‌افزارهای طراحی طلا

مزایای استفاده از نرم‌افزارهای طراحی طلا

گالری حقانی به عنوان بهترین برند طلا و جواهر، توانسته است به سبب داشتن طراحانی خبره، ساخت طلا سفارشی مشتریان را به نحو احسن، انجام دهد. این طراحان با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی متعدد، کار طراحی جواهر را کاملاً مطابق با سلیقه مشتری به سرانجام می‌رسانند. به‌کارگیری نرم‌افزارهای مختلف در جهت طراحی جواهر، مزایایی را به دنبال دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برآورد وزن جواهر
 • انتخاب رنگ مناسب طلا
 • اجرای بهتر سیاه قلم، سایه مات، سایه براق و پلیسه روی جواهر
 • ارائه طرحی از جواهر که دقیقاً موردنظر مشتری است.

گالری حقانی همچنین امکان خرید طلا آنلاین را برای مشتریان فراهم کرده تا افراد بتوانند از طریق وب نیز، طلای موردنظر خود را به این گالری، سفارش دهند.

نرم‌افزارهای طراحی طلا

معرفی بهترین نرم‌افزارهای طراحی طلا

با پیشرفته شدن تکنولوژی، این امکان فراهم شده است که با استفاده از فناوری پرینت سه‌بعدی، بتوان شکل واقعی هر چیزی اعم از پلاستیک، فلز و طلا را تولید کرد. با استفاده از Sculpteo شکل‌های مختلفی از فناوری پرینت، امکان‌پذیر شده است. دو تکنولوژی Binder Jetting و Wax Casting که برای پرینت سه‌بعدی طلا، مورد استفاده قرار می‌گیرد را می‌توان با پرینترهای ExOne وProJet 3500 CPX HD انجام داد. طراح طلا باید طرح مدنظر خود را با استفاده از نرم‌افزار CAD که حالتی سه‌بعدی دارد به سرانجام برساند تا بتواند فایلی سه‌بعدی از جواهر را تولید کند. نرم‌افزارهای طراحی طلا شامل موارد متعددی می‌شود که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • نرم‌افزار Rhino Gold

Rhino Gold نسخه‌ای از نرم‌افزار Rhino 3D است. به طور معمول، کاربرد نرم‌افزار Rhino 3D در معماری و طراحی صنعتی، دیده می‌شود که با استفاده از آن می‌توان مدل‌هایی دقیق و درعین‌حال سخت را پیاده‌سازی کرد. از این نرم‌افزار، نسخه‌های متعددی تولید شده است که Rhino Gold نمونه‌ای بسیار متناسب برای طراحی طلا است. با استفاده از نرم‌افزار Rhino Gold، این امکان فراهم شده است که طرح قطعه طلای مدنظر، با جزئیات کامل، طراحی شود. با استفاده از این نرم‌افزار، می‌توان هر قطعه از جواهر را همچون گوشواره، دستبند، حلقه و … را به‌طور خاص طراحی کرد.

 • نرم‌افزارMatrix

نرم‌افزار Matrix برای آن دسته از طراحانی که در عرصه طراحی طلا، حرفه‌ای هستند، بسیار کاربردی است. این نرم‌افزار برای طراحی سه‌بعدی انواع طلا و جواهرات، کارایی زیادی دارد. Matrix، یک نرم‌افزارCAD است که برای ساخت طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای کار با آن، داشتن تجربه کاری در زمینه طراحی طلا، لازم است. اگر می‌خواهید شروع طراحی یک قطعه از طلا را استارت بزنید، این نرم‌افزار، گزینه ایده آلی است. مزایای استفاده از Matrix همانند Rhino است ولی با این تفاوت که رابط کاربری Matrix تنها برای طراحی جواهر، در نظر گرفته شده است. با استفاده از این نرم‌افزار، به‌راحتی می‌توان تمامی مراحل طراحی یک قطعه از طلا را انجام داد.

 • نرم‌افزار 3Design

نرم‌افزار 3Design یکی دیگر از نرم‌افزارهای CAD است که در طراحی طلا و جواهر مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان، هر قطعه از طلا را با جزئیات کامل، نقش‌بندی کرد. بعد از اینکه طرح موردنظر با استفاده از 3Design ایجاد شد، شکل ایجاد شده را می‌توان در زوایای مختلف، مشاهده کرد و سپس پرینت آن را انجام داد.

از آنجا که در این نرم‌افزار تکنولوژی گرافیک بازی‌های ویدئویی، به‌کار رفته است، به‌راحتی تصویر واقعی طرح جواهر مدنظر در آن، قابل‌ مشاهده است. وجود کتابخانه‌ای با اشیای گوناگون به همراه ابزارهایی که طراحی را بسیار دقیق کرده است، ازجمله مزایای استفاده از نرم‌افزار 3Design به شمار می‌آید. یادگیری این نرم‌افزار، نیاز به تمرین زیادی ندارد؛ چراکه، بصری بودن رابط کاربری آن، کار را بسیار آسان کرده است.

 • نرم‌افزارFirestorm CAD

از دیگر نرم‌افزارهایی که قابلیت مدل‌سازی CAD را در حوزه پیاده‌سازی طرح طلا دارد، نرم‌افزارFirestorm CAD است. در این نرم‌افزار، ابزارهای متنوع و بسیار زیادی تعریف شده است که به‌راحتی می‌توان با به‌کارگیری آن‌ها، طرح‌های بسیار زیبایی از قطعات طلا را ایجاد کرد. اگر می‌خواهید طرحی از جواهر را پیاده‌سازی کنید که به شکل طبیعی بسیار نزدیک باشد، نرم‌افزارFirestorm CAD انتخاب بسیار ایده آلی است. وجود ابزارهایی که کار ویرایش را در کمترین زمان ممکن انجام می‌دهد و برخورداری از کتابخانه‌ای با طرح‌های گوناگون، ازجمله مزایای به‌کارگیری این نرم‌افزار است.

 • نرم‌افزارZbrush

اگر می‌خواهید با نرم‌افزاری کار کنید که بتوانید توسط آن طرحی از طلا را نقاشی کنید، نرم‌افزار Zbrush این کار را به‌خوبی انجام می‌دهد. با به‌کارگیری ابزارهای این نرم‌افزار، می‌توان مدل طرح موردنظر را نقاشی کرد و سپس پرینت سه‌بعدی آن را تهیه نمود که Zbrush این کار را با رزولوشن بالایی انجام می‌دهد. تکنولوژی به‌کاررفته در این نرم‌افزار، به شکل پیکسل‌های سه‌بعدی است که داده‌هایی را در حوزه متریال، جهت و عمق کار در بردارد. اگر پیاده‌سازی جزئیات در قطعات طلا مهم است، پیشنهاد ما کار با نرم‌افزار طراحی طلا Zbrush است که با استفاده از آن، به‌راحتی می‌توان جزئیات کار را پیاده‌سازی کرد. کار با Zbrush نیازمند آشنایی قبلی با مدل‌سازی سه‌بعدی را می‌طلبد و با توجه به ارتباط آن با Sculpteo امکان پرینت مستقیم مدل سه‌بعدی، فراهم است.

 • Blender

از دیگر نرم‌افزارهای طراحی طلا، Blender است که توسط Blender Foundation پیاده‌سازی شده است و بدون پرداخت هزینه‌ای می‌توان از آن استفاده کرد. در این نرم‌افزار، از mesh به‌جای پارامتر به‌عنوان سیستم مدل‌سازی استفاده می‌شود. با توجه به پیشرفته بودن نرم‌افزار Blender برای کار با آن، نیاز است که فرد تجربه کاری داشته باشد و برای افراد مبتدی گزینه مناسبی نیست.

 • Sketchup

Sketchup نرم‌افزاری کاربردی برای افراد مبتدی، به‌حساب می‌آید تا بتوانند به‌راحتی پرینت سه‌بعدی طرح جواهر خود را داشته باشند. با استفاده از این نرم‌افزار، می‌توان نقش‌هایی از جواهرات را طرح‌ریزی کرد که به‌کارگیری اشکال هندسی در آن‌ها حرف اول را می‌زند.

 • Moment Of Inspiration

طراحی و ساخت نرم‌افزار Moment Of Inspiration را هنرمندان عهده‌دار شده‌اند؛ ازاین‌رو می‌توان آن را به‌عنوان یکی از نرم‌افزارهای طراحی طلا، در نظر گرفت. این نرم‌افزار برای اقدام به طراحی قطعات طلا، گزینه ایده آلی است. MOI را می‌توان از جهاتی به نرم‌افزار Rhino نزدیک دانست با این تفاوت که نسبت به آن ارزان‌تر است و تعداد پلاگین کمتری در آن به‌کاررفته است. با تمامی این اوصاف، MOI تمام آنچه را که برای طراحی ابتدایی طلا لازم است را در بردارد.

 • 3Shaper

نرم‌افزار 3Shaper به‌صورت رایگان ارائه شده است که با استفاده از آن می‌توان شکل‌های طبیعی را پیاده‌سازی کرد و جزئیات کار را روی طراحی قطعه، شکل داد.

 • Tinkercad

این نرم‌افزار برای شروع کار افراد مبتدی، گزینه مناسبی است. نرم‌افزار Tinkercad ساده طراحی شده است و کار با آن راحت است. برای کار با این نرم‌افزار، نیازی نیست فرد با نرم‌افزار CAD آشنایی داشته باشد و به‌راحتی می‌توان اکثر مدل‌ها را با استفاده از آن، پیاده‌سازی کرد.

 • Mudbox

Mudbox به‌عنوان نرم‌افزار پیاده‌سازی نقاشی دیجیتال شناخته می‌شود که با استفاده از آن می‌توان اشیای زینتی چون طلا را طراحی کرد. کار با این نرم‌افزار بسیار به Zbrush شباهت دارد و کارهای مختلفی چون استفاده از لایه،ذخیره جزئیات کار، اضافه کردن ماسک و ترکیب آن‌ها را برای کاربر امکان‌پذیرمی‌کند.

نرم‌افزارهای طراحی طلا

سخن پایانی

با پیشرفت علم و تکنولوژی، نرم‌افزارهای طراحی طلا جایگزین بخش اعظم طراحی جواهرات با استفاده از دست شده است. البته این تنها دلیل استفاده از نرم‌افزارهای طراحی نیست. بالا رفتن سطح نیاز مشتری و پیاده‌سازی یک طرح با دقت بالا از دیگر عوامل تأثیرگذار در استفاده از نرم‌افزارهای طراحی طلا است. نرم‌افزارهای بسیاری برای طراحی طلا و جواهرات، وجود دارد که ما در این مقاله به تعدادی از آن‌ها اشاره کردیم. با در نظر گرفتن این نکته که طراح، فردی مبتدی است یا ماهر، می‌توان نرم‌افزار متناسب با مهارت شخص را انتخاب کرد و از امکانات آن برای طراحی جواهر استفاده کرد.