اکثر افرادی که برای خرید طلا و جواهر به جواهر فروشی مراجعه می‌کنند حتما نام نگین اتمی را شنیده‌اند. اگر هم نمی‌دانید نگین اتمی چیست باید بگوییم که این مدل نوعی از نگین است که در مقابل نگین برلیان به عنوان گزینه‌ای مقرون به صرفه و با ظاهری زیبا و درخشان مطرح است. نگین اتمی، سنگ‌های دست‌ساز انسانی هستند که در آزمایشگاه و به روش غیر طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند و به همین دلیل از خواص معدنی سنگ‌های طبیعی محروم‌اند؛ اما از لحاظ جذابیت و ظاهر هیچ تفاوتی با سنگ طبیعی ندارند.

نگین اتمی تراش سنگ‌های دست‌ساز انسانی هستند و تفاوت اصلی آن‌ها با نگین برلیان نیز همین است که توسط انسان ساخته می‌شوند. در مقابل نگین برلیان نوع خاصی از تراش سنگ الماس است که منشا طبیعی دارد.

نگین اتمی ارزان اما جذاب

برخی از سرویس‌ها از نگین اتمی ساخته می‌شوند. سرویس طلا نگین دار به دلیل ظاهر شکیل و جذاب بسیار برای سرویس عروس و استفاده در مجالس خاص مناسب است و بهترین گزینه به حساب می‌آید. ظاهر فوق‌العاده شیک و درخشان نگین‌های اتمی موجب شده تا تشخیص آن‌ها از نگین‌های طبیعی دشوار باشد. اگر شما قصد خرید طلا آنلاین را دارید می‌توانید انگشتر طلا اتمی را در اندازه، رنگ و وزن دلخواه خود سفارش دهید و پس از ساخت، آن را تحویل بگیرید.

شما با ساخت طلا سفارشی نه تنها محصولی جذاب و منحصر به فرد را برای خود و یا هدیه به همسر و دوستان خود تهیه می‌کنید، بلکه می‌توانید هزینه ساخت آن را براساس بودجه خود پرداخت کنید.

تصویر نگین اتمی اتریشی

جایگاه ویژه نگین اتمی در بین علاقه مندان جواهر

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده که نگین اتمی اتریشی چیست؟ این نوع نگین به دلیل ویژگی‌ها و قابلیت‌های ویژه و منحصر‌ به‌فردی که دارد جایگاه ویژه‌ای را بین علاقه‌مندان جواهر به دست آورده است. خیلی وقت‌ها برخی از افراد ترجیح می‌دهند که از این سبک جواهرات و انگشترها که دارای نگین اتمی اتریشی هستند، استفاده کنند.

 طلاسازان اغلب برای تزیین طلا و جواهرات مانند گردنبند، انگشتر و سایر اکسسوری‌ها از نگین‌ها و سنگ‌های قیمتی مختلف استفاده می‌کنند. این سنگ‌های قیمتی خصوصیات و قیمت‌های متفاوتی دارند. سنگ‌های قیمتی می‌توانند شامل سنگ‌های طبیعی مثل برلیان، یاقوت یا زمرد باشند یا اینکه می‌توانند جزو نگین‌های اتمی باشند.

تفاوت نگین اتمی با برلیان چیست؟

سنگ‌های اتمی جزو پرکاربردترین انواع سنگ‌های تزئینی در بازار طلای ایران و جهان به حساب می‌آیند. نگین اتمی با برلیان متفاوت است.

برلیان از تراش مخصوصی که به آن تراش سوئیسی گفته می‌شود بدست می‌آید. سنگ‌های برلیان حاصل فشرده شدن زغال سنگ طی سال‌های بسیار طولانی در اعماق زمین هستند که میلیون‌ها سال عمر دارند. همچنین پیدا کردن و حفر معادن الماس بدون شک کاری پرزحمت و هزینه‌بر است. در مقابل نگین اتمی ساخته دست بشر است که به فراوانی در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شود.

تشخیص نگین برلیان از اتمی

روش‌های مختلفی برای شناسایی تفاوت نگین اتمی با برلیان وجود دارد که بهتر است این تفاوت‌ها را بدانید.

تفاوت به لحاظ ظاهری

افرادی که در کار طلا و جواهر نیستند و از سنگ‌ها چیزی نمی‌دانند تشخیص تفاوت نگین اتمی از برلیان برای آن‌ها کاری سخت محسوب می‌شود. به طور مثال اگر دو سرویس برلیان و اتمی را مقابل یک فرد بی تجربه قرار دهید تشخیص آن برای وی سخت است. اما اگر به خوبی به دو سرویس توجه داشته باشید این موضوع را خواهید فهمید که یکی از سرویس‌ها دارای بازتاب نوری بیشتری است که حس غیر اصل بودن را به طرف می‌دهد.

استفاده از آب

یکی از روش‌های شناسایی سنگ اتمی و برلیان از یکدیگر استفاده از آب است. بدین صورت که شما می‌توانید نگین‌ها را داخل یک لیوان آب قرار دهید. اگر نگین به داخل آب فرو رود بدین معنا است که چگالی آن بالا بوده که این ویژگی مخصوص برلیان به حساب می‌آید. اما زمانی‌که نگین بر روی آب قرار گیرد بدین معناست که نگین‌های شما اتمی هستند.

استفاده از ذره بین

استفاد از این روش بسیار تخصصی بوده و تنها افراد کارشناس به راحتی با استفاده از ذره بین و توجه به نوع تراش و ساختار آن می‌توانند نگین اتمی را از برلیان تشخیص دهند. بیشتر سنگ‌های برلیان یک زائده کوچک به نام کربن دارند که این قطعه به راحتی با چشم قابل دیدن نیست. افراد متخصص به وسیله ذره بین یا عینک ته استکانی می‌توانند این قطعه را بر روی برلیان اصلی شناسایی کنند.

بازتاب نور

نگین برلیان در مقایسه با نگین‌های اتمی دارای رنگی کدر و غیر شفاف هستند. از همین‌رو بازتاب تیره‌ای از نور به چشم می‌رسد. در مقابل نگین‌های اتمی شفاف هستند و مانند یک منشور عمل‌ می‌کنند. این نگین‌ها طیف‌های مختلف نور را از هم جدا می‌سازند. نگین برلیان درخشش بیشتری دارد اما شفافیت آن نسبت به نگین اتمی کمتر و نور تیره‌تری را به چشمان شما بازتاب می‌دهد.

تفاوت قیمت نگین اتمی با برلیان

یکی از ساده‌ترین و در عین حال مهم‌ترین روش‌های تشخیص فرق نگین اتمی با برلیان مقایسه قیمت‌ها است. سنگ الماس به علت طبیعی، کمیاب و ساختار منحصر به فرد قیمت بسیار بالایی دارد. لذا نگین برلیان هم دارای قیمت بالایی است. بنابراین در زمان خرید توجه داشته باشید که اگر قیمت سنگ به صورت جداگانه محاسبه می شود، قطعا آن نگین برلیان است.

در جواهرات و طلاهایی که دارای نگین اتمی هستند هزینه بسیار کمتری برای نگین دریافت می‌شود. حتی در بیشتر اوقات نیز هزینه‌ای بابت نگین‌های اتمی گرفته نمی‌شود. لذا هنگام خرید به تفاوت قیمت نگین اتمی و برلیان توجه داشته باشید.

تصویر انواع نگین اتمی

قیمت سنگ اتمی بر چه اساسی است؟

تفاوت قیمت در دو نوع نگین اتمی و برلیان بسیار زیاد است و نگین‌های برلیان با توجه به درجه شفافیت و سایزی که دارند از قیمت‌های بالایی برخوردار هستند. سنگ‌های به کار رفته در جواهرات معمولا بر ۳ اساس ارزش‌گذاری می‌شوند:

  • میزان دوام سنگ
  • کمیاب بودن سنگ مورد نظر
  • زیبایی و درخشندگی سنگ

ساخت نگین اتمی توسط انسان‌ها

جواهرسازان معمولا از سنگ‌های زینتی با جنس‌های مختلف برای تزئین بیشتر محصول استفاده می‌کنند. طلاهایی که با سنگ مزین می‌شوند، جواهر نام دارند. بسیاری از افراد دوست دارند تا بدانند منظور از نگین اتمی چیست؟ سنگ اتمی نوعی سنگ زینتی ساخته شده توسط انسان است که به طور گسترده در طلا و جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همین‌رو به سنگ‌های اتمی اغلب الماس آزمایشگاهی نیز گفته می‌شود.

 اتم‌های سازنده سنگ‌های اتمی با اتم‌های سازنده سنگ الماس یک اندازه و همان اتم‌های کربن هستند که با الگوی اتمی مشابه سنگ‌های طبیعی در کنار هم قرار گرفته‌اند. لذا نام‌گذاری سنگ‌های اتمی با این عنوان به همین دلیل است.

سنگ‌های اتمی در آزمایشگاه با اعمال فشار بالای مصنوعی ساخته می‌شوند و پس از آن با دستگاه‌های دقیقی برش می‌خورند. برخی مواقع خلوص سنگ‌های مصنوعی از الماس‌های واقعی به دلیل استفاده از کربن خالص در ساخت بیشتر است. در صورتی‌که سنگ‌های الماس طبیعی عموماً ناخالصی‌هایی از مواد دیگر را نیز به همراه دارند.

استفاده طلاسازان از نگین‌های اتمی و برلیان بر روی جواهرات

امروزه ساخت جواهرات به یک صنعت جذاب و گسترده تبدیل شده است. برندهای تجاری زیادی بر سر فروش بیشتر با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. در تولید جواهرات از نگین‌های مختلفی استفاده می‌شود. طلاسازان بسیاری از نگین‌های اتمی و برلیان بر روی جواهرات استفاده می‌کنند. امروزه انواع نگین اتمی و نگین برلیان در بازار موجود و قابل تهیه است.

فروشنده‌ها برای افزایش قدرت خرید مشتریان و کم کردن هزینه‌ها در جواهرات از سنگ اتمی استفاده می‌کنند. این افراد با انجام این کار تعداد مشتری‌های خود را افزایش می‌دهند. البته باید بدانید که وزن نگین اتمی انگشتر در قیمت اثرگذار است.

با خرید انگشتر اتمی به انگشتان خود جلوه‌ای زیبا دهید

انگشترها جز قدیمی‌ترین و پرکاربردترین زیورآلات در بین خانم‌ها و آقایان بوده که با نمادهای گوناگون و به منظورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. انگشتر طلا با نگین اتمی از نمونه کارهای گالری‌ها در سال جدید است که ظاهری زیبا و فریبنده دارد. این انگشترها برای بانوان جوان علاقمند به سبک های مینیمال گزینه‌ای بسیار مناسب به حساب می‌آید. این انگشتر جلوه‌ای به انگشتانتان می‌دهد که می‌توانید از آن لذت ببرید.

یکسان دانستن نگین اتمی با برلیان امری اشتباه است!

یکی از اشتباهات رایج میان مردم یکی دانستن سنگ‌های اتمی و نگین‌های برلیان است. بسیاری از افراد هنوز تفاوت نگین اتمی با برلیان را تشخیص نمی‌دهند که البته این موضوع تعجبی هم ندارد. سنگ‌های اتمی شباهت بسیاری به سنگ‌های برلیان دارند. نگین برلیان نگینی طبیعی است که ارزش بسیار بالایی دارد.

در مقابل نگین اتمی به وسیله انسان ساخته می‌شود و در برابر برلیان ارزش چندانی ندارد. بنابراین انتظار می‌رود که نگین‌های برلیان قیمت‌های بسیار بیشتری در بازار داشته باشند. قیمت نگین برلیان با افزایش سایز و اندازه آن افزایش پیدا می‌کند. بهتر است درباره نحوه قیمت‌گذاری، خرید و شناسایی سنگ‌‌های تزئینی و قیمتی مانند اتمی و برلیان از افراد باتجربه و حرفه‌ای کمک بگیرید یا به مراکز فروش معتبر مراجعه کنید.