عیارسنجی طلا چیست و از چه روش‌هایی می‌توان برای بررسی عیار آن استفاده کرد، از جمله سؤالاتی است که مردم همواره با آن مواجه می‌شوند. امروزه خرید طلا خصوصاً به صورت آنلاین به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. البته از قدیم‌الایام طلا از جمله فلزاتی بوده که محبوبیت خود را داشته است؛ ولی در حال حاضر این محبوبیت افزایش یافته و به همین علت، قصد داریم در ادامه به بررسی روش‌های عیار سنجی طلا بپردازیم؛ پس همراه ما باشید.

عیارسنجی طلا چیست؟

از جمله سوالات پرتکرار بسیاری از کاربران این است که عیارسنجی طلا چگونه انجام می شود؟

بهتر است قبل از بررسی روش‌های عیارسنجی انواع طلا در مورد عیار آن بیشتر با شما صحبت کنیم تا در ادامه با آگاهی بیشتر با روش‌های بررسی و سنجش عیار این فلز روبرو شوید و به اهمیت هر کدام از روش‎ها پی ببرید. طلای خالص معادل ۱۰۰۰است؛ یعنی هر ۱ کیلوگرم طلا، ۱۰۰۰ گرم طلای خالص را درون خود جای می‌دهد. زمانی‌که بحث عیارسنجی طلا به میان می‌آید، یعنی از طلای ۴۵۰ صحبت می‌کنیم و بدین منظور ۴۵% از طلایی که شما انتخاب می‌کنید طلای خالص است و بقیه آن را فلزات دیگری تشکیل می‌دهند. البته شما ضمن خرید طلای آنلاین از گالری طلا و جواهر حقانی، برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید با مشاورین گالری در ارتباط باشید.

  • آلیاژهای طلا

 در حال حاضر از فلزات گوناگونی معمولاً برای کاهش عیار طلا و بالا بردن سختی آن استفاده می‌کنند. در این بین، یکی از آلیاژهای بسیار مهم طلا، فلز مس است. آلیاژی مانند مس که یکی از قدیمی‌ترین فلزات به شمار می‌آید، زمانی که با طلا ترکیب می‌شود، می‌تواند عیار آن را کم می‌کند. به این دلیل که مس قیمت مناسبی دارد و به راحتی یافت می‌شود از آن برای این کار استفاده می‌کنند.

امروزه برای کم کردن عیار طلا به راحتی علاوه بر مس از دیگر فلزات هم می‎توان استفاده کرد. در این راستا نقره، پلاتین و رودیوم هم جای ‎دارند. معمولاً برای کاهش عیار طلای خام و همچنین تغییر رنگ طلای زرد به طلای سفید از این نوع فلزات می‎توان استفاده کرد.

 توجه داشته باشید که یکی از تفاوت‎های اصلی طلا با عیار بالا نسبت به طلای ۱۸ عیار پایین، رنگ تیره آن است. به این دلیل که طلای ۲۴ عیار به نسبت طلای ۲۱ عیار، رنگ زرد به نسبت تیره‎تری دارد و این یعنی شما به راحتی می‌توانید طبق آموزش عیارسنجی طلا به بررسی کم یا زیاد بودن عیار طلا بپردازید. در حال حاضر در ایران، طلای ۱۸ عیار را به عنوان عیار استاندارد می‌شناسند.

عیارسنجی طلا و جواهرات طلا با چه روش هایی انجام می گیرد؟

حال که با مفهوم عیار طلا به صورت مختصر ولی مفید آشنا شده‌اید، در ادامه به بررسی ۳ روش عیارسنجی این فلز گران‌بها خواهیم پرداخت. بسیاری از جواهرفروشان و جواهرسازان معمولاً از این  روش استفاده می‌کنند هر کدام از این روش‌ها می‌توانند کارآمد‌ و البته دقیق‎ باشند.

  1. روش کوپلاسیون
تصویر عیار سنجی با روش کوپلاسیون

یکی از روش‌های عیارسنجی طلا روش کوپلاسیون است که به آن ری گری هم می‌گویند. در ابتدای کار باید طلا را وزن کنید و سپس با یک مقدار کامل معین شده سرب در کوپل که به آن بوته‌های اختصاصی می‌گویند، به ذوب طلا بپردازید.

می‌توان گفت در این فرایند، سرب اکسید شده و بوته کوپل را جذب می‌کند که البته در جذب ممکن است، برخی اکسیدهای فلزی هم جای گیرند. حال نوبت آن رسیده است که طلا را در اسید نیتریک حل کرده تا فلزاتی که در طلا باقی مانده‌اند و همچنین اکسیدهای باقیمانده، در اسید حل شوند. در این روش شما می‌توانید در پایان کار با طلایی تصفیه شده روبرو شوید که وزن آن را با وزن اولیه می‎توانید مقایسه کنید. این‎چنین است که عیار طلا مشخص شده و می‌توان گفت بسیاری از جواهرسازان از روش کوپلاسیون استفاده می‌کنند و معمولاً عیارسنجی طلای آب شده را با این روش انجام می‌دهند.

  1. روش سنگ محک
تصویر عیار سنجی با روش سنگ محک

یکی دیگر از انواع روش های عیارسنجی طلا روش سنگ محک است که می‌توان گفت خط طلا روی سنگ مرمر کشیده و در این بین کشیدن کلیدهای شاخص را هم نباید نادیده گرفت. سپس  خط‌هایی که به جا مانده است را با استفاده از تیزاب سلطانی و اسید نیتریک مورد بررسی و آزمایش قرار می‌دهند و به این شکل است که عیار سنجی طلا انجام می‌شود. امروزه بسیاری از جواهرفروشان معمولاً عیار طلا را با این روش می‌سنجند.

  1. روش xrf
تصویر عیار سنجی با روش xrf

روش دیگر هم برای سنجیدن عیار طلا وجود دارد که با استفاده از دستگاهی به نام xrf که بر پایه تابش اشعه ایکس کارایی خود را به نمایش می‌گذارد، انجام می‎شود که این نوع دستگاه عیار سنج طلا هیچ‌گونه اثر منفی روی ماده نمی‌گذارد و می‌تواند کیفیت، کمیت و ترکیب عناصری که در طلا وجود دارند را مورد بررسی قرار دهد.

 از این دستگاه برای آزمایش بسیاری از مواد دیگر همانند مواد معدنی، رسوبات و بسیاری از سنگ‌ها هم استفاده می‌کنند. در حال حاضر دقیق‌ترین روشی که برای عیارسنجی طلا به کار می‌آید، روش xrf است که نسبت به دو روش گفته شده بهترین، ساده‌ترین و کارآمدترین روش به شمار می‌آید. شما ضمن کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش عیار سنجی و همچنین ساخت طلای سفارشی می‌توانید با متخصصین گالری طلا و جواهر حقانی در ارتباط باشید.

سخن پایانی

به بررسی روش‌های عیارسنجی طلا پرداختیم و متوجه شدیم که هر کدام از این روش‌ها چه مزیتی دارد و نسبت به یکدیگر چه شاخصه‌ای دارند و جواهرسازان و جواهر فروشان می‌توانند روش مورد نظر خود را انتخاب کنند. همان‌طور که بیان کرده‌ایم، شما با توجه به رنگ طلا هم می‌توانید به بررسی عیار آن بپردازید. در این بین چنانچه با سؤال و ابهام خاصی روبرو شده‌اید، توصیه ما به شما این است که با مشاورین گالری طلا و جواهر حقانی در ارتباط باشید