پیرسینگ لب قدمت طولانی داشته و در میان فرهنگ‌ مردم کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقا رواج دارد. در بسیاری از مناطق جهان پیرسینگ لب با عادت‌های خاصی همراه بوده و نشانه پیدایش جهان و مراسم ازدواج است. در جواب سوال اغلب مردم که پیرسینگ چیست، باید گفت پیرسینگ به معنی سوراخ کردن قسمت‌هایی از بدن به قصد نصب و آویختن فلزات گرانبها است. اغلب افرادی که از این شیوه زیبایی استفاده می‌کنند، گرایش زیادی به مد دارند.

سوراخ کردن لب‌ها تاریخچه قدیمی دارد. این کار هنوز در میان جوامع مختلف جهان به چشم می‌خورد. شاید بپرسید پیرسینگ نشانه چیست، به ویژه در جوامع  بزرگ امروزی؟ استفاده از این جواهر زینتی فقط جنبه زیبایی شناختی دارد. اغلب افرادی که زندگی لوکس و لاکچری دارند، از این عمل استفاده می‌کنند.‌ در ادامه به‌ انواع مدل‌های پیرسینگ، شیوه انجام آن می‌پردازیم.

 

آشنایی با پیرسینگ لب

یکی از دردناک‌ترین شیوه‌های زیبایی، پیرسینگ لب است که در بافت نرم لب بالایی یا پایینی و به شیوه کاملا علمی انجام می‌گیرد. در حین انجام این عمل باید به جنس، سایز، مدل، نوع پیرسینگ دقت زیادی شود و از خرید محصولات بی‌کیفیت خودداری شود. روش‌های پیرسینگ به صورت‌های مختلف انجام می‌شود و هر کس مطابق نظر خود انجام می‌دهد. 

 

مدل‌های مختلف پیرسینگ لب

سوراخ کردن لب معمولا در مدل‌های متفاوتی شکل می‌گیرد که شامل موارد زیر است: 

 • پیرسینگ لب تکی

در این مدل اغلب یک پیرسینگ تک در قسمت گوشه لب جا زده می‌شود. یکی از مرسوم‌ترین مدل‌ها بوده و در آن از گل میخ استفاده می‌شود. این نوع پیرسینگ انواع مختلفی دارد که در ادامه برخی از آنها را بیان خواهیم کرد:

جسترم

این روش پیرسینگ که به عنوان مدوسای عمودی هم معروف است، یک شیار در زیر پایه بینی، لب بالایی و یک نقطه خروج در لب بالایی است که حدود ۴۵ دلار هزینه داشته و شش ماه به طول می‌انجامد. با توجه به اینکه این شیوه پیرسینگ دقیقا زیر بینی است ابتدا باید از طریق متخصصین امر بررسی شود تا مشکل تنفس برای فرد نداشته باشد. افراد می‌توانند همه چیز درباره پیرسینگ بینی و لب را از طریق مراکز معتبر جویا شوند یا نمونه کار را ببینند.

مدل‌های مختلف پیرسینگ لب

پیرسینگ لبرت

این مدل پیرسینگ در وسط لب پایین مورد استفاده قرار گرفته و نگین میخی، جواهرات میله‌ای شکل به کار گرفته می‌شود. گروهی از بانوان به طور همزمان پیرسینگ گوش، بینی و لبرت را به کار می‌برند که بهتر است قبل از آن همه چیز درباره پیرسینگ گوش و لب را بررسی کرده و سپس این عمل را انجام دهند.

مونرو‌

این مدل که در میان بانوان طرفداران زیادی دارد به نام بانو مرلین مونرو ثبت شده است در این مدل یک گل میخ است که به طور مستقیم بالای سمت چپ لب بالا نصب می‌شود و حدود ۶ تا ۸ هفته زمان نیاز دارد تا بهبود یابد.

مدونا

در این مدل یک گل میخ به طور مستقیم در قسمت بالایی سمت راست لب بالا نصب می‌شود زمان تقریبی بهبود آن حدود  ۸ هفته است.

مدوسا

نوع مدل پیرسینگ مدوسا به گونه‌ای است که دقیقا در وسط پشت لب بالایی قرار دارد و حدود ۶ ماه دوره درمان دارد.

اشلی

این پیرسینگ بسیار دردناک بوده و از مرکز لب پایین عبور کرده، از پشت لب خارج می‌شود و حدود ۶ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد تا جای زخم بهبود یابد. 

 • پیرسینگ لب دوتایی

در این مدل از دو سوراخ استفاده شده و جذابیت و زیبایی خاصی به همراه دارد که شامل: 

کوکب

این شیوه پیرسینگ به گونه‌ای است که در دو طرف دهان سوراخ‌های دوتایی ایجاد شده و دوره درمان و بهبودی حدود یک سال هم به طول می‌انجامد.

گزش

انواع مختلفی از پیرسینگ لب گزش است. گزش شامل نیش مار، دلفین، کوسه، عنکبوت و فرشته است. در مدل فرشته پرسینگ‌هایی زیبا و جذاب به طور متقارن بالای لب بالایی قرار می‌گیرند.

پیرسینگ سایبر

این نوع پیرسینگ ترکیبی از مدوسا و لبرت است. دو سوراخ در مرکز و بالای لب بالا و وسط و پایین لب پایین است. 

 

مراحل انجام پیرسینگ لب

شاید اغلب مردم تصور کنند که پیرسینگ عملی بسیار ساده است که می‌توانند در منزل آن را انجام دهند. اما اگر به فکر سلامتی زیبایی و جذابیت خود هستید از تلاش برای انجام پیرسینگ در منزل به شدت خودداری کنید.‌ مراحل اصولی این کار شامل:

 • ضدعفونی لب‌ها، قبل از عمل لب‌ها را با مواد آنتی باکتریال ضد عفونی کنید تا دچار عفونت باکتریایی نشوید.
 • سوزن‌ها کاملا پلمپ و در بسته باشند. سوزن مخصوص باید بسیار ریز باشد. گاهی پزشکان باتجربه از آنژیوکت استفاده می‌کنند.
 • در حین کار پیرسینگ لب‌ها باید به سمت بالا کشیده شود تا سوراخ به درستی شکل گیرد.
 • قطر سوراخ باید از دو طرف ایجاد گردد تا به طور درست و مساوی ایجاد شود. پس از سوراخ شدن با یک دستگاه پیرسینگ را جایگذاری می‌کنند. 

 

دوران نقاهت پیرسینگ لب

شاید سوراخ کردن گوش برای اغلب بانوان زیبا و جذاب باشد اما علاوه بر درد ممکن است عوارض‌ به همراه داشته باشد. سوراخ کردن هر قسمت از بدن شرایط سختی برای فرد رقم می‌زند. پس لازم است مراقبت‌های زیر را به دقت انجام دهد که شامل

 • پیرسینگ به جایی گیر نکند‌.
 • ضربه نخورد.
 • جا به جا نشود.

هرکسی که اقدام به عمل پیرسینگ می‌کند، باید از هر جهت آمادگی داشته باشد که بستگی به بدن فرد دارد. بعضی افراد مقاومت بیشتری دارند و زودتر به حالت عادی باز می‌گردند.‌

دهان عضو حساسی است که در طول روز فرد با آن صحبت می‌کند، می‌خورد، می‌خندد، می‌نوشد. پس رعایت دستورالعمل بهداشتی کمک زیادی به بهبودی سریع‌تر می‌کند.

زخم حوالی دهان به گونه‌ای است که ابتدا سطح پوست بهبود یافته و زخم بسته می‌شود، بسته شدن زخم نشان از بهبودی کامل نبوده و همچنان تا بهبودی کامل نیاز به مراقبت دارد. 

 

عوارض پیرسینگ لب

در عمل پیرسینگ بخشی از فلز تیتانیوم در داخل دهان فرد قرار می‌گیرد و همواره خطر خرابی دندان، آسیب و درد لثه را به همراه دارد.

 • عفونت

دهان انسان دارای باکتری‌های فراوانی است. این عضو بیشتر از اعضای دیگر در معرض عفونت‌های مختلف قرار دارد. پیرسینگ لب در خارج از پوست و داخل دهان نصب می‌شود، بهتر است دو طرف پیرسینگ تمیز و دور از آلودگی نگه داشته شود.

 • تورم لب

تورم در عمل پیرسینگ کاملا طبیعی است. مراقبت‌های پس از عمل زخم را کنترل کرده و به بهبود آن کمک زیادی می‌کند. مصرف مسکن، گذاشتن یخ، استراحت و خوردن غذاهای نرم در کاهش ورم موثر است. 

 • کبودی

کبودی پس از عمل به فاصله چند روز کم شده و آرام آرام از میان می‌رود. 

 • بروز گوشت اضافی

از عوارض بسیار کم عمل پیرسینگ شکل گرفتن گوشت اضافی است. این عارضه نیاز به ویزیت پزشک دارد تا مجدد مورد بررسی قرار گیرد.

 • حساسیت

گروهی از افراد به فلز موجود در دهان حساسیت و آلرژی دارند. این افراد می‌توانند به جای بدل از طلا یا نقره استفاده کنند. 

 

مراقبت‌های پس از پیرسینگ

هر عمل جراحی نیاز به مراقبت پس از عمل دارد. در پیرسینگ لب باید به موارد زیر توجه شود:

 • به مدت یک هفته بعد از هر وعده از دهان شویه استفاده شود.
 • روزانه پیرسینگ را در جهات مختلف بچرخانید.
 • تا ۲۴ ساعت دوش گرفته نشود.
 • تا ۴۸ ساعت از غذا و نوشیدنی‌های داغ خود داری شود.
 • به مدت ۴ هفته پیرسینگ را خارج نکنید. 

عوارض پیرسینگ لب

بهترین جواهرات برای پیرسینگ لب

انتخاب جنس خوب و با کیفیت می‌تواند زیبایی لب و چهره را دو چندان سازد. اغلب فلزات از جنس تیتانیوم و استیل باکیفیت هستد. افرادی که به این دو آلرژی دارند، می‌توانند از طلا و نقره استفاده کنند.‌ بهترین جواهرات برای پیرسینگ لب می‌تواند شامل:

 • گل میخ، جواهراتی هستند که به شکل میله‌‌ای هستند که در یک سمت آنها یک نگین زینتی و جذاب قرار دارد. در این مدل‌ها ابتدا میله جواهر از سوراخ لب گذشته و سپس نگین روی آن پیج داده می‌شود.
 • حلقه، این جواهر نیاز به جای بیشتری داشته و زخم عمیق‌تری ایجاد خواهد کرد. 
 • پیرسینگ لب مغناطیسی

بسیاری از زنان که طاقت درد ندارند، به جای سوراخ کردن لب  از پیرسینگ مغناطیسی یا فیک استفاده کنند.‌ این پیرسینگ دارای دو بخش است‌ که هر قسمت آهن‌ربای جداگانه دارد. این پیرسینگ مانند آهن‌ربا عمل کرده و روی لب قرار می‌گیرد. 

 • پیرسینگ لب مردانه

سوراخ کردن لب بخشی از فرهنگ مردم جهان است. اقوام قدیمی و قبایل آفریقایی به صورت گسترده از آن استفاده می‌کنند. در جوامع امروزی و به ویژه در کشورهای پیشرفته، در میان زنان مرسوم بوده و درصد کمی از آقایان این عمل را انجام می‌دهند.  در جامعه ایران سوراخ کردن لب رایج نبوده و حتی در میان زنان هم به ندرت دیده می‌شود. اغلب مردم آن را نمی‌پسندند و نوعی  ناهنجاری به حساب می‌آید. 

سخن پایانی

پیرسینگ لب یک عمل زیبایی است که دارای درد زیادی است. این عمل باید به صورت کاملا تخصصی در مراکز معتبر و تخصصی انجام شود. از فلزاتی مانند تیتانیوم، استیل استفاده می‌شود. افرادی که به این دو فلز حساس هستند، می‌توانند از نقره و طلا کمک بگیرند. استفاده از فلز مرغوب و با کیفیت به زیباتر شدن پیرسینگ کمک شایانی می‌کند.‌ این عمل ممکن است عوارضی مانند ورم، عفونت، درد و کبودی داشته باشد. مراقبت از مکان سوراخ‌ به بهبودی زودتر کمک کند‌. افرادی که طاقت درد ندارند، می‌توانند از روش مغناطیسی برای عمل پیرسینگ بهره برداری کنند. این روش فاقد درد بوده و از آهن ربا کمک گرفته می‌شود.