مروارید پرورشی یکی از مروارید‌های درخشان و زیبایی است که کاربرد بسیاری در ساخت جواهرات دارد. این مرواریدها در طبیعت قابل یافت هستند و بیش‌ترین استفاده آن در صنعت جواهرسازی است. اغلب مروارید‌ها در جواهر‌سازی به عنوان مروارید کلاسیک کاربرد دارند و امروزه به دلیل پیشرفت گسترده‌ای که در صنعت مد ایجاد شده این محصول کلکسیونی از محصولات جدید را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

یکی از مرواریدهای که شکل زیبا و طراحی خارق العاده‌ای دارد، مروارید پرورشی است. مروارید‌های پرورشی علاوه بر زیبایی که دارند از خواص درمانی و باطنی بسیاری برخوردار هستند. حال در این مقاله از طلا فروشی حقانی همراه باشید تا درباره مروارید پرورشی صحبت کنیم.

مروارید پرورشی چیست؟

احتمالا تاکنون گردنبند طلا با مروارید در طلا فروشی‌ها را دیده باشید؛ این جواهرات به قدری ظاهر چشم‌نواز و زیبایی دارند که فرد علاقه زیادی به خرید آن پیدا می‌کند. مروارید‌ پرورشی به عنوان گران‌ترین مروارید جهان شناخته می‌شود که توسط صدف یا نرم تن به کمک نیروی انسانی تولید می‌شود.

با افزودن آب شور یا آب شیرین طی افزودن یک ماده محرک ساز به پوسته صدف مروارید پرورشی ایجاد می‌شود. مروارید‌های تولید شده توسط آب شور به شکل دایره در شکل‌های مختلف تولید می‌شود که به آن مروارید باروکی نیز می‌گویند.

اما مروارید‌های آب شور ممکن است شکل دایره‌ای نداشته باشند. بنابراین مروارید‌ها از نظر شکل ظاهری به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که به شرح زیر است؛

  1. گروه اول؛ مرواریدهای که ظاهر دایره‌ای نامنظم دارند.
  2. گروه دوم؛ مروارید‌هایی که شکل دایره‌ای سنتی دارند.

در تشکیل این مروارید‌ها دخالت انسان و مراقبت شخصی تاثیرگذار است. اگر شکل ظاهری مروارید‌ها دایره نباشد به آن‌ مروارید پرورشی باروک می‌گویند که در ابعاد و اشکال مختلف تولید و در ساخت جواهرات استفاده می‌شود.

ساختار مرواریدهای پرورشی با توجه به نوع هسته‌ای که داخل صدف قرار تعبیه می‌شود بستگی دارد. نخستین مروارید پرورشی در دریای جنوب یافت شد که امروزه یکی از با ارزش‌ترین مروارید‌ها در بازار جواهرات موجود است.

این مروارید‌ها از لحاظ ابعاد، ظاهر، رنگ و… به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. در مقاله مروارید پرورشی چیست؟ به بررسی نحوه تولید و خواص این محصول گران‌بها و قیمتی و انواع مختلف محصولات ساخته شده با آن، نظیر گردنبند، پابند طلا با مروارید و… خواهیم پرداخت.

تصویر چند مروارید پرورشی

مروارید پرورشی چگونه تولید می‌شود؟

فرآیند پرورش مروارید‌ها تنها از درون صدف‌های ماهیچه‌ای امکان‌پذیر است. در این روش یک جسم خارجی را به عنوان نوکلئوس درون صدف قرار می‌دهند و با تحریک آن ماده‌ای مرواریدی از صدف خارج شده و به شکل لایه‌ای روی جسم کشیده می‌شود. با گذشت زمان این لایه رشد کرده و از نظر مقاوم بودن سفت و سخت می‌شوند، در نتیجه مروارید پرورشی شما شکل می‌گیرد.

سپس مروارید‌ها را از روی صدف جدا کرده و به خوبی تمیز می‌کنند بعد از گذراندن یک سری مراحل به طلافروشی تحویل داده می‌شود. این مروارید‌ها در جواهر فروشی‌های به ندرت موجود بوده و بیش‌تر از آن در ساخت گردنبند، دستبند، انگشتر و سرویس استفاده می‌کنند. این صنعت در کشور‌هایی از قبیل، استرالیا، ژاپن، چین و اندونزی به شدت رواج یافته است.

تصویر گوشواره مروارید

خواص درمانی مروارید پرورشی اصل

بعد از پاسخ دادن به سوال مروارید پرورشی چیست؟ باید اطلاعات کافی هم در خصوص خواص درمانی آن از نظر طب سنتی داشته باشیم. این خواص به شرح زیر است،

  1. شاد کردن روحیه قلبی و روحی
  2. بالا بردن صبر و اراده
  3. رفع غم و اندوه
  4. از بین بردن انرژی منفی
  5. دور کننده بیماری‌های روحی و فکری
  6. بالا بردن سطح ذهنی و قدرت حافظه
  7. بهبود مریضی‌ها به ویژه بیماری دستگاه مجاری ادراری و کلیه
  8. بهبود بیماری‌هایی از جمله؛ معده، جگر، یرقان، قلب، بواسیر و…

تصویر مروارید پرورشی اصل

مقایسه مروارید پرورشی با طبیعی

مروارید‌های پرورشی به دلیل کمیاب بودن جایگزین فوق‌العاده برای آن اختصاص داده شده که به آن مروارید طبیعی می‌گویند. روش تولید مروارید‌های طبیعی نسبت به پرورشی آسان‌تر بوده و طی مدت زمان‌ کوتاهی این فرآیند انجام می‌شود همچنین قیمت آن‌ نیز ارزان‌تر است.

نحوه تولید آن این گونه است که ابتدا قطعه بافتی را درون صدف قرار داده تا به واسطه واکنشی که از سوی صدف نشان داده می‌شود مروارید طبیعی به وجود می‌آید. این مروارید‌ها هم مانند نوع پرورشی باید در شرایط کنترل کننده تشکیل شوند و رنگ و کیفیت آن‌ها قابل پیش‌بینی است.

 

جمع بندی

ما در این مقاله به بررسی مروارید پرورشی چیست و موارد مربوط به آن پرداختیم. مرواریدهای پرورشی در محیط‌هایی که تحت کنترل هستند تشکیل می‌شوند و از نظر طول عمر و مقاومت بسیار بادوام هستند.

این مسئله به کشاورزان امکان‌ دسترسی به مرواریدهای مرغوب و معتبر را می‌دهد تا غواصان بتوانند مروارید‌های بسیاری تولید و با نرخ بالاتری به فروش برسانند.

مروارید پرورشی و طبیعی از لحاظ کیفیت یکسان هستند و نوع پرورشی به دلیل کمیاب بودن به سختی قابل دسترس است. اما دسترسی به مروارید‌های طبیعی بالا بوده و هم قیمت مناسب‌تری دارند؛ از این رو برای ساخت زیور آلات اغلب از این مرواریدهای استفاده می‌کنند. اگر قصد خرید مروارید پرورشی با کیفیت اصیل را دارید فروشگاه حقانی را فراموش نکنید. امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.