سنگ خون، سنگی تزئینی است که رنگ سبز تیره‌ای دارد و به سبب وجود رگه‌هایی قرمز در سطح آن، به این عنوان شناخته شده است. این سنگ مات است و در ساختار آن عنصر آهن وجود دارد که برای سلامتی بدن، بسیار موثر است. نام دیگر این سنگ هلیوتروپ است، حجرالدم عنوان عربی آن است و در زمان قدیم ایرانیان سنگ خون را با نام قانداش می‌شناختند. براساس تحقیقات انجام‌شده، این سنگ تزئینی فواید زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به ایجاد شادی و نشاط، دفع انرژی‌های منفی، درمان بعضی از بیماری‌ها و … اشاره کرد. به‌طور معمول از این سنگ در ساخت جواهراتی چون انگشتر، گردنبند طلا، دستبند و… استفاده می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا با ویژگی‌های سنگ خون بیشتر آشنا شوید.

شما عزیزان می‌توانید با اطمینان خاطر نسبت به خرید طلا آنلاین از طریق سایت حقانی اقدام نمایند. کلیه جواهرات سنگ برند فاخر حقانی از نظر اصل بودن، قابل ‌اطمینان است.

تصویر سنگ خون

مروری بر تاریخچه سنگ خون

سنگ خون، تاریخچه‌ای بسیار کهن دارد. زیورآلات بسیاری همچون انگشتر طلا زنانه، آویز رومی و مهر بابلی کشف شده است که قدمت آن‌ها به سال‌ها قبل از میلاد برمی‌گردد. با بررسی‌های انجام‌شده روی این اکتشافات، مشاهده شده است که نشانه‌هایی از سنگ خون در آن‌ها وجود داشته است. براساس تحقیقات انجام ‌شده، بدنه بسیاری از اشیا همچون فنجان، کاسه و گلدان‌های قدیمی از سنگ خون ساخته‌ شده است. در قرن هجدهم، عنوان هلیوتروپ توسط نویسندگان اروپایی، روی این سنگ تزئینی، گذارده شده است. هلیوتروپ به معنای خورشید و چرخش است. مورخین باستان، بر این باور بودند که با غوطه‌ور شدن سنگ در آب، انعکاس قرمز رنگی از آن ساطع می‌شود. در حال حاضر، سنگ خون از معادن کشورهای هند، استرالیا، برزیل، آمریکا و چین استخراج می‌شود که بهترین نوع آن مربوط به هندوستان است.

 

کاربردهای سنگ خون

سنگ خون، سنگ موزانایت و بسیاری دیگر از سنگ‌ها هستند که در جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ خون، قیمت نسبتاً ارزانی دارد و در ساخت جواهرات مختلفی از جمله انگشتر، گردنبند، دستبند و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه ساختار این سنگ تزئینی به‌گونه‌ای است که مقدار زیادی عنصر آهن دارد، در حوزه سلامتی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از جمله فواید به همراه داشتن سنگ خون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درمان خونریزی بینی
  • درمان کم‌خونی
  • درمان اختلالات خونی
  • کمک به گردش بهتر خون
  • دفع سموم از بدن
  • بالا بردن قدرت سیستم ایمنی بدن
  • بالا بردن قدرت قلب و کبد

گالری حقانی با حدود نیم‌قرن تجربه، این امکان را برای مشتریان فراهم کرده است ساخت طلا سفارشی خود را برعهده طراحان این مجموعه قرار دهند. با توجه به این امکان، ساخت جواهر سنگ خون، برای مشتریانی که تمایل به داشتن نمونه‌ای از این جواهر سنگ هستند، فراهم شده است.

تصویر انواع سنگ خون

سنگ خون به چه شکل‌هایی موجود است؟

همان‌طور که گفتیم، رنگ اصلی سنگ خون سبز تیره است ولی نمونه‌هایی از این سنگ وجود دارد که رنگ‌هایی نزدیک به رنگ اصلی دارد. سنگ سبز نزدیک به آبی و خاکستری نزدیک به آبی از جمله رنگ‌های دیگر سنگ خون است. حال، هر یک از این سنگ‌ها دارای خصوصیاتی است؛ نوار، شیار و وجود نقاطی به رنگ قرمز، قهوه‌ای و زرد تفاوت آنها را مشخص می‌کند. با توجه به خصوصیات ذکر شده، سنگ خون به دودسته پلاسما و هلیوتروپ، تقسیم می‌شود. پلاسما رنگ سبز تیره‌ای دارد که مات است و در آن رگه‌های زرد و نقاطی قرمزرنگ به چشم می‌خورد. شفافیت سنگ خون هلیوتروپ نیز، سبب شده است نقاط قرمز رنگی در ساختار آن مشاهده شود. سنگ خون با عنوان جاسپر فانتزی نیز معروف است، این در حالی است که رگه‌هایی سفید، نارنجی و قهوه‌ای‌رنگ در این سنگ، دیده می‌شود.

این امکان وجود دارد در کنار سنگ خون اصلی که از معادن استخراج می‌شود، نمونه‌های تقلبی نیز، در بازار وجود داشته باشد. ما در اینجا راه‌حلی را به شما ارائه می‌دهیم که به‌راحتی بتوان نوع اصلی از تقلبی آن را تشخیص داد. با کشیدن سنگ خون روی یک ظرف چینی، چنانچه خطوطی قرمز بر سطح ظرف باقی بماند، نشان‌دهنده اصل بودن سنگ است. 

سخن پایانی

اگر به دنبال جواهری هستید که در عین زیبایی، قابلیت درمانی هم داشته باشد جواهر سنگ خون، پیشنهاد ماست. این سنگ تزئینی در جواهرات مختلفی مانند انگشتر، گردنبند و… کار گذاشته می‌شود. در این مقاله، به بررسی مفصل سنگ خون و ویژگی‌های آن پرداختیم. چنانچه خواهان داشتن این جواهر سنگ هستید، رعایت نکاتی در مورد نگهداری از آن لازم است. برای جلوگیری از خراش این سنگ، نیاز است در درون جعبه یا یک پارچه نگهداری شود. در صورت آلوده شدن سنگ خون، به‌راحتی با شستشوی آب گرم و صابون پاک می‌شود. به‌منظور پیشگیری از آسیب دیدن جواهر سنگ به هنگام انجام ورزش و باغبانی، کنار گذاشته شود و استفاده نشود.