اگرچه هنوز علم بشر به آن درجه نرسیده است که بتواند خواص سنگ‌ها را کشف و توجیه نمایند؛ اما درباره انواع سنگ‌های قیمتی و خواص آن‌ها مخصوصا خواص فیزیکی و شیمیایی آن‌هاو خواص درمانی آن‌ها تحقیقات زیادی صورت گرفته و مقالات بسیاری نوشته شده است؛ همچنین در متون تاریخی و دینی، روایات و احادیثی از معصومین مبنی بر خواص سنگ‌ها و تاثیرات آن‌ها در زندگی به ما رسیده است. وجود مغناطیس در سنگی مثل آهن‌ربا، انرژی درون رادیو‌اکتیو و حتی لیزر که از کانی‌ها به دست می‌آید، نشانگر وجود خواص سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است. دانستن خواص ماورایی سنگ‌ها بسیار شگفت‌انگیز و جالب است؛ به همین دلیل در ادامه با انواع سنگ های قیمتی در ایران آشنا می‌شویم.

 

نحوه دسته بندی سنگ‌ها به چه صورت است؟

انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی بر اساس میزان وفور یا نادر بودن آن‌ها دسته بندی می‌شوند. سنگ‌هایی که نادر و کمیاب هستند، به عنوان سنگ‌های جواهر قیمتی، ارزش بیشتری دارند و در گروه انواع سنگ‌های قیمتی طبقه‌بندی می‌شود. سنگ‌های جواهر الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زمرد در این خانواده هستند. دیگر سنگ‌های قیمتی که به وفور یافت می‌شوند، سنگ‌های نیمه‌قیمتی نام گرفته‌اند.

انواع سنگ‌های نیمه‌قیمتی مثل سنگ آمیتیست، اویال، آکوامارین، سیترین، مروارید، تورمالین، توپاز و تانزانیت هم خواص درمانی دارند. هرچه سنگ قیمت بالاتری داشته باشد، از خواص درمانی بیشتری هم برخوردار است. از گذشته‌های دور برای فردی که دچار کم خونی بوده است، از جواهراتی با یاقوت اصل استفاده می‌کنند. یا وقتی فرد سلامت جسمانی خود را از دست می‌دهد، جواهری با سنگ فیروزه حمل می‌کند. برخی هم عقیده دارند که بهتر است سنگ در تماس مستقیم با پوست باشد تا خواص درمانی خود را به بدن منتقل کند؛ برای مثال استفاده از سنگ‌ها در حلقه انگشتر طوری که در ارتباط مستقیم با لمس پوست باشد، خواص درمانی و تاثیرات بهتری دارد.

سنگ سیترین

1 عدد در انبار

سنگ سیترین

۱,۶۹۰,۰۰۰ تومان

شناخت انواع سنگ‌های قیمتی جهان

سنگ‌های قیمتی بسیار جذاب و چشم‌نوازی هستند و معمولا خواص معدنی دارند و اغلب برای استفاده در جواهرات و تزیینات به کار می‌روند. از معروف‌ترین سنگ‌های قیمتی، می‌توان به الماس، یاقوت قرمز، یاقوت کبود و زمرد اشاره کرد که  از این سنگ‌های قیمتی به وفور در صنعت طلا و جواهر‌سازی استفاده می‌شود.

تصویر انواع سنگ قیمیتی جهان

  • سنگ‌های قیمتی سبز رنگ

فیروزه یکی از حساس‌ترین سنگ‌های قیمتی است که از انواع سنگ‌های سبز رنگ یا آبی رنگ محسوب می‌شود. این سنگ بر اثر چربی روی برگ و مواد شیمیایی به اصطلاح می‌میرد و رنگ آن که در و مایل به سبز می‌شود. از سنگ فیروزه باید در برابر مواد روغنی، مواد شیمیایی، شوینده‌ها، الکل، عطر، آب داغ، گرد و غبار، نور مستقیم خورشید و عرق بدن باید محافظت کرد. شادابی روح، تقویت چشم، سعه صدر، تحمل سختی‌ها، تقویت قلب، آسان شدن کارها، دفع فقر و پیروزی در برابر مشکلات، استجابت دعا، فرزند‌آوری، دورکننده دردها، گشایش کارها و شادابی از خواص و فوایدی است که برای سنگ فیروزه برشمرده شده‌اند.

 

  • سنگ‌های قیمتی قرمز رنگ

سنگ‌های قیمتی قرمز رنگ شامل یاقوت سرخ و عقیق قرمز، الماس‌های صورتی و قرمز جزو سنگ هایی هستند که در برندهای لاکچری جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مزاج یاقوت سرخ گرم و خشک است و از آن برای تقویت سیستم ایمنی، تنظیم عملکرد قلب، رفع پریشانی و فقر، زیاد شدن نیرو و پاک‌سازی بدن و بهبود عملکرد کلیه و کبد، ضد افسردگی، تقویت شخصیت، افزایش روحیه، ثبت حسنه در نامه اعمال، ایجاد نجابت و شرافت استفاده می‌شود.

 

  • لاجورد، طبیعتی زنده و جذاب

لاجورد از سنگ‌های قیمتی آبی رنگ به‌شمار می‌آید. این سنگ‌ها با ارتعاشات حقیقت و روشنگری قدرتمندی برای باز کردن چشم سوم و تحریک غده صنوبری معرفی شده‌اند. هرچه سنگ لاجورد آبی تر باشد، ارزشش بالاتر می‌رود.

 

  • آمیتیست سبز، شما را به طبیعت پیوند می‌دهد.

آمیتیست سبز، عضوی از خانواده کوارتز است؛ بنابراین آمیتیست یک تقویت کننده انرژی بسیار قدرتمند خواهد بود. برخی افراد آمیتیست سبز را پر‌انرژی‌ترین سنگ می‌دانند و آن را در مراقبه‌های روزمره استفاده می‌کنند. این سنگ که از سنگ‌های قیمتی سبز رنگ است، به شما کمک می‌کند تا عواطف شخصی خود را بیان کنید و انرژی قلب خود را استفاده کنید. علاوه بر این‌ها، آمیتیست سبز در فعال سازی بینش درونی شما تاثیر دارد، اراده شما را تقویت می‌کند، با فعال کردن انرژی چاکرای قلب، شما را از نظر روحانی به طبیعت و کره زمین نزدیک‌تر می‌کند.

 

  • زمرد، یک شفابخش عمومی

رنگ زیبای زمرد، به شفای چشم‌ها، سیستم تنفسی، کارکرد کبد، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود از عفونت‌هایی مثل ذات‌الریه کمک می‌کند. این سنگ قیمتی که در رنگ‌های سبز، آبی یا صورتی دیده شده است، قلب را تقویت می‌کند و خون را سم‌زدایی کرده، کارکرد ضد التهابی نیز دارد. تنفس، کارکرد قلب، گره‌های لنفاوی خون و غده تیموس، متعادل‌سازی قند خون، کمک به تولد نوزاد، بهبود بینایی و رفع التهابات سیستم تنفسی از دیگر ویژگی‌های سنگ زمرد محسوب می‌شود. زمرد، چاکرای قلب شما را برای رسیدن به ثروت، رشد، آرامش، هماهنگی، صبوری، عشق و وفاداری، تک همسری و صداقت باز می‌کند. سنگ زمرد همچنین افسردگی و بی‌خوابی را از بین می‌برد و یک شفا‌بخش عمومی بی‌نظیر است.

 

  • فیروزه، سنگی زنده و حساس

این سنگ از انواع سنگ‌های قیمتی آبی یا سبز رنگ دسته‌بندی می‌شود. فیروزه، معرب کلمه پیروزه از سنگ‌های قیمتی جهان به‌شمار می‌آید. بهترین فیروزه جهان متعلق به نیشابور ایران است. مرغوب‌ترین رنگ فیروزه، آبی آسمانی است و به رنگ‌هایی مانند آبی، آبی مایل به سبز و سبز یافت می‌شود. طبع فیروزه سرد و خشک است. فیروزه در دو نوع عجمی و شجری موجود بوده و به نام‌های صاف و رگه‌دار شناخته می‌شود. انواع سنگ‌های قیمتی بنفش و انواع سنگ های قیمتی خام نیز از انواع سنگ‌های قیمتی هستند.

 

  • مروارید، لطافت روح

از انواع سنگ‌های قیمتی سفید رنگ جهان، مروارید را می‌توان نام برد. طبع مروارید معتدل است. مروارید به‌طور طبیعی در دل صدف رشد می‌کند و به همین روش مروارید پرورشی را هم به دست می‌آورند. بهترین مکان یافتن مروارید، خلیج فارس ایران است. قوت دل، مفید برای بهبود بیماری‌های کلیوی، شادی‌آور، موثر بر لطافت قلب و روح، از بین برنده غم و اندوه و ضعف روحیه ویژگی‌های این سنگ سفید قیمتی ارزشمند است. این گوهر حساس که عمری ۱۵۰ سال دارد، باید از عرق بدن، رطوبت، عطر، آتش و گرما، بخار و الکل و مواد شیمیایی دور نگه داشته شود.

تصویر سنگ‍‌های زینتی

خواص درمانی و تاثیرات سنگ‌ها در تاریخ بشر

تاریخ استفاده از سنگ‌های قیمتی، به اندازه تاریخ عمر بشر است و قدمتی هفت هزار ساله دارد. از دوران باستان، بسیاری مردم به اهمیت زیبایی و کمیابی این کانی‌ها، پی برده بودند. چهار سنگ الماس، یاقوت، زمرد و یاقوت کبود چهار سنگ ارزشمند محسوب می‌شدند که حتی از آن‌ها به عنوان دارو هم استفاده می‌شد. یا به‌طور مثال، بعضی از انسان‌ها تصور می‌کردند که به‌همراه داشتن چنین سنگ‌های معدنی باعث افزایش قدرت افراد می‌شود. با وجود این‌که این باور‌ها پایه علمی ندارند و مردم به این موضوع پی برده‌اند، اما هم‌چنان سنگ‌های قیمتی از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. به عقیده مردم باستان، سنگ‌ها، قادر به دور کردن شیاطین، بیماری‌ها و دیگر حوادث ناخوشایند از صاحبان خود هستند. فرشتگان، دارندگان سنگ‌ها را حمایت می‌کنند و از سلامتی و خوشبختی برخوردار خواهند بود.

 

اهمیت سنگ‌های قیمتی در زندگی

امروزه مزایای سنگ‌های قیمتی در سرتاسر دنیا شناخته شده و برای بسیاری از افراد پذیرفته شده هستند. بنا‌بر‌ عقیده گروه بسیاری از مردم، بستن سنگ‌های قیمتی به کمر، برای رسیدن به سلامت و استفاده از مزایای قدرتمند سنگ های قیمتی، تاثیر بسزایی دارد. افراد زیادی سنگ‌های قیمتی را هدیه زیبای تاریخ و کره زمین به انسان می‌دانند و استفاده از آن را به هیچ فرهنگ یا مذهب خاصی ربط نمی‌دهند. بنابر عقیده افراد، هر سنگ قیمتی دارای قدرت‌های شفابخش منحصر به‌فردی است. سنگ‌ها هر کدام نماینده یک سیاره هستند و این قدرت را دارند که از سیاره مربوط به خود، انرژی دریافت کرده و آن را به شما هدیه کنند. سنگ قیمتی شما، یک یادآور قابل رویت از هدف شما است. سنگ شما نیت‌های شما را همراهتان می‌کند و شما را به آن‌چه که می‌خواهید نزدیک می‌کند.

 

توانایی خارق‌العاده سنگ‌ها

سنگ‌ها می‌توانند علاوه بر شفابخشی و فرح‌بخشی، به زندگی شما غنی ببخشند. یکی از قدرتمند‌ترین راه‌ها برای رسیدن به زندگی که آرزویش را دارید، استفاده از قدرت شفابخش سنگ‌های قیمتی است. سنگ‌های قیمتی می‌توانند هر حسی از ترس گرفته تا شک نفس و بی‌پروایی را تزکیه کنند.

 

انرژی سنگ‌ها، نعمت ویژه الهی

جهان سرشار از انبوه ناشناخته‌ها و کشف نشده‌ها است. هر آفریده‌ای می‌تواند دنیایی ورای تصور ما نیز داشته باشد. تعاریف ما برگرفته از مشاهدات و کشفیات ذهنی ما هستند. بدون شک سنگ‌ها به‌عنوان مخلوقات خداوند انرژی‌هایی در خود دارند که برای استفاده بشر آفریده شده است. هدف ما در مجموعه حقانی تنها خلق جواهرات، به عنوان ارائه یک شئ زیبا نیست، بلکه می‌خواهیم به طرفداران این اشیای ارزشمند، آگاهی نیز ببخشیم. بدون شک در دل هر سنگ داستانی شنیدنی نهفته و انرژی ظریفی را با خود به‌همراه آورده است که آن را سخاوتمندانه به زندگی انسان می‌بخشد.