blog

فرق الماس و برلیان چیست؟

تصویر diamond

سنگ‌های با ارزش زیادی برای ساخت انواع گردنبند، دستبند و انگشتر طلا نگین دار در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها زیبایی بی‌نظیری دارند. در این میان الماس و برلیان از نظر ظاهری تقریبا شبیه به یک دیگر هستند؛ به همین دلیل برخی از افراد تصور می‌کنند الماس و برلیان یکی هستند؛ اما باید بدانید این تصور کاملا غلط است و این دو سنگ تفاوت‌هایی با هم دارند.

در این مقاله ابتدا به معرفی این سنگ‌های باارزش و سپس بررسی تفاوت آن‌ها با یکدیگر می‌پردازیم.

تصویر الماس

الماس چیست؟

سنگ الماس کربن فشرده است و در طول تاریخ همواره مورد توجه بوده و از آن به عنوان پادشاه سنگ‌های قیمتی یاد می‌شود و در ساخت انواع انگشتر، دستبند و گردنبند طلا با نگین جواهر کاربرد دارد.

این سنگ کمیاب،  بسیار زیبا است و  درخشندگی بالایی دارد؛ به همین دلیل کاربردهای متعددی هم در صنعت طلا و جواهر دارد. الماس یک کریستال شفاف، اما سخت است. معادن الماس بسیار محدود هستند و تنها ۴ قاره در دنیا وجود دارد که الماس از آن‌ها استخراج می‌شود.

کیفیت و ارزش الماس به طور کلی بر اساس ۴ معیار مشخص می‌شود؛ این معیار سنجی به ۴C معروف است و هر کدام از Cها به یک معنی هستند.

در ادامه به طور خلاصه به این موارد اشاره می‌کنیم:

  • Cut  برش
  • Color رنگ
  • Clarity شفافیت
  • Carat  قیراط

 قیراط معیار و واحد اندازه‌گیری وزن الماس است.

شفافیت و رنگ الماس برای پیدا کردن عیوب موجود در آن و قیمت گذاری بررسی می‌شود. هرچه الماس شفاف‌تر و بی رنگ‌تر باشد ارزش بیشتری دارد .

 

برلیان چیست؟

تصویر فرق الماس و برلیان

بسیاری از افراد علاقه دارند بدانند برلیان چیست و چگونه ساخته می‌شود؟ برلیان در واقع نوعی تراش است که بر روی سنگ الماس اعمال می‌کنند.

این سنگ از چند قسمت ساخته شده است. طراحان برش‌های این سنگ را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که نوری که به این سنگ وارد می‌شود بازتاب جذاب‌تری داشته باشد و جلوه بصری زیباتری ایجاد کند.

برلیان جواهر ارزشمندی است که بسیاری  از افراد به آن علاقه دارند. این جواهر با ارزش از سه قسمت Girdle و crown وpavilion ساخته شده است؛ Girdle صفحه جدا کننده دو بخش بالایی crown و بخش پایینی pavilion است. ناگفته نماند که تمامی این این برش‌ها با ابزارهای دقیق و لیزر انجام می‌شود.

 

تفاوت الماس و برلیان در چیست؟

تصویر تفاوت الماس و برلیان

به طور کلی برلیان همان الماس است که بسیار دقیق و زیبا تراش خورده است؛ به همین علت می‌توان گفت الماس یک سنگ خشن است که به واسطه تراش‌های زیبا، درخشندگی خود را به دست می‌آورد. البته که در برخی از مواقع این دو با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند؛ از این رو قطعا برای همه افراد سوال پیش می‌آید که فرق الماس و برلیان چیست؟

یکی از تفاوت‌های بین الماس و برلیان نوع تراش آن‌ها است؛ به عبارتی الماس یک سنگ قیمتی ناهموار و مات است و برلیان سنگ درخشان و گرد.

برلیان دارای ۵۸ وجه است؛ این وجه‌ها به گونه‌ای تعبیه شده‌اند که  نور را انعکاس دهند؛ به این صورت زمانی که نور به وجه‌های برلیان تابیده می‌‌شود، این نور با درخشندگی بسیار به چشم ما بازتابیده می‌شود.

انتخاب انگشتر با سنگ برلیان یکی از انتخاب‌های بی نظیر برای حلقه نامزدی و ازدواج است.

یکی از تفاوت‌های دیگر بین الماس و برلیان قیمت‌ آن‌‌ها است؛ برلیان به علت وجود تراش‌ها قیمت بالاتری نسبت به الماس دارد.

از تفاوت‌های دیگر الماس و برلیان میزان ارزشمندی این دو سنگ است که برلیان به خاطر برش‌های زیبا ارزش بیشتری از الماس دارد.

ارزش الماس به ۴ عامل بستگی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 قیراط: وزن الماس رابطه مستقیمی با قیراط دارد؛ به این معنی که الماس با قیراط بالا الماسی بزرگ‌تر و گران قیمت‌تر است.

رنگ: رنگ الماس ارزش الماس را تعیین می‌کند؛ به این صورت که بی‌رنگ بودن الماس  بر ارزش آن می‌افزاید؛ بنابراین برلیان حاصل از تراش دادن چنین الماسی نیز ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

شفافیت: یکی از عوامل مهم در تعیین ارزش الماس، عدم وجود ناخالصی و لکه یا همان میزان شفافیت الماس است که بر روی برلیان حاصل از آن نیز تاثیر مستقیم دارد.

برش: برش دقیقا آن چیزی است که بر ارزش الماس می‌افزاید. بسته به برش‌ها ارزش‌های متفاوتی به سنگ اضافه می‌شود؛ با این همه با ارزش‌ترین برش روی الماس آن است که در نهایت منجر به ساخت برلیان می‌شود که طبق آنچه پیش از این هم گفته شد، به مراتب از الماس گران‌تر است.

 

دلیل محبوبیت برلیان  

برلیان یکی از جواهراتی است که طرفداران زیادی دارد. علت این استقبال تراش‌های بی نظیر و زیبایی است که بر روی انواع دستبند طلا زنانه و سایر اکسسوری‌های دیگر کار شده است. برلیان ظاهر بسیار درخشان و چشم نوازی دارد که هر شخصی را به سمت خود جذب می‌کند.

همان طور که گفته شد این ارزش به علت وجود تراش‌هایی است که بر روی الماس ایجاد شده است. جالب است بدانید افزون بر برلیان، الماس را با برش‌های مختلف به اشکال هندسی متفاوتی که تبدیل می‌کنند که هر کدام عنوان مخصوص به خود را دارند.

در ادامه به انواع این برش‌ها اشاره می‌کنیم.

  • برش گرد: برلیان
  • برش مستطیل: باگت
  • برش مربع: پرنس
  • برش بیضی: مارکیز

در میان انواع الماس‌های تراش خورده، برلیان دارای بیشترین ارزش و طبیعتا بالاترین قیمت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *