یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است روزی برای علاقه‌مندان طلا و جواهرات پیش آید این است که جواهرات سلطنتی ایران کجا نگهداری می‌شود؟

بازدید از جواهرات زیبایی که از زمان‌های قدیم به یادگار مانده است برای بسیاری از افراد جذابیت خاصی دارد. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا این افراد تصمیم بگیرند از جواهرات سلطنتی ایران بازدید کنند و تجربیات جدیدی را برای خود رقم بزنند.

از آنجایی که دریافت اطلاعات در رابطه با جواهرات سلطنتی ایران باستان برای بسیاری از افراد جذابیت دارد، تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله در رابطه با این جواهرات زیبا صحبت کنیم و اطلاعات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. 

تاریخچه استفاده از جواهرات سلطنتی

از زمان‌های قدیم تا کنون در سراسر جهان از جواهرات مختلفی استفاده می‌شده. امروزه از این جواهرات باقی مانده از گذشتگان به عنوان میراث ملی یاد می‌شود.

پادشاهان ایرانی و خانواده آن‌ها علاقه بسیاری به استفاده از جواهرات از خود نشان می‌دادند. علاوه بر این در زمان جنگ جواهرات بسیاری به عنوان غنیمت به دست می‌‌آمد. همین موضوع باعث شده است تا امروزه گنجینه گسترده‌ای از جواهراتی را داشته باشیم که از آن‌ها به عنوان جواهرات سلطنتی یاد شود.

بررسی دانستنی‌های طلا و جواهر نشان می‌دهد که جمع آوری جواهرات سلطنتی برای اولین بار از زمان صفویان آغاز شده است.

در این دوره گنجینه‌ای از جواهرات جمع آوری می‌شود که بعدها با حمله افغان‌ها به ایران بخش بزرگی از این جواهرات را از دست می‌دهیم.

بعدها در دوره افشاریان بسیاری از این جواهرات از دست رفته مجددا به کشور باز می‌گردد.

در دوره قاجار نیز آقا محمد خان قاجار تلاش بسیاری کرد تا بتواند در حفظ و افزایش جواهرات ایرانی موثر واقع شود. وجود جواهرات سلطنتی پهلوی در میان سایر جواهرات ایرانی نشان می‌دهد که در این دوره از تاریخ نیز جمع آوری جواهرات سلطنتی ادامه دار بوده است.

شاید جالب باشد بدانید که امروزه از جواهرات سلطنتی فرح پهلوی به عنوان زیباترین جواهرات ایران نیز یاد می‌شود.

بسیاری از افرادی که علاقه مند به استفاده از طلا و جواهرات خاص هستند می‌توانند با سفارش و خرید طلای آنلاین جواهرات زیبایی را به دست آورند که از نظر زیبایی کم از جواهرات قدیمی ندارند.

 

جواهرات سلطنتی ایران کجاست؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که معمولا پس از صحبت کردن در رابطه با جواهرات سلطنتی ایران پرسیده می‌شود این است که این جواهرات زیبا در حال حاضر کجا نگهداری می‌شوند؟

در پاسخ به این سوال مهم باید بگوییم که در سال ۱۳۰۸ هجری شمسی زمانی که رضا شاه بر ایران حکومت قانونی تصویب شد که به دنبال آن از جواهرات ملی به عنوان پشتوانه اسکناس استفاده شود. بنابراین این جواهرات در اختیار بانک ملی قرار گرفت.

سال ۱۳۲۲ هجری شمسی بود که این جواهرات به نمایش عموم گذاشته شد. در حال حاضر این جواهرات در موزه جواهرات ملی نگهداری می‌شود.

در میان این جواهرات تنوع بالایی وجود دارد. به گونه‌ای که شاهد وجود نیم ست جواهر، انگشترهای گران قیمت، گردنبند طلا با نگین جواهر، انواع دستبند و غیره هستیم. 

 

گنجینه‌های موزه جواهرات سلطنتی ایران

با اینکه تمامی جواهراتی که در موزه جواهرات ملی نگهداری می‌شود خاص و فوق‌العاده هستند اما باید بگوییم که برخی از این جواهرات به این دلیل که با هنرهای زمان خود تلفیق شده است، زیبایی بسیار بالایی دارند. برخی از این گنجینه‌های بسیار معروف و زیبا را در ادامه معرفی خواهیم کرد: 

  • تخت خورشید فتحعلی شاه

تخت طاووس که از آن به عنوان تخت خورشید نیز یاد می‌شود یکی از تخت‌های قدیمی ایران است که به دستور فتحعلی شاه قاجار طراحی و ساخته شده است. این تخت زیبا ترکیبی است از چوب، طلا و سنگ‌های گران قیمت و رنگارنگ به همین دلیل نیز می‌تواند چشم‌های بسیاری را به خود خیره کنند.

زیبایی بالای این تخت باعث شده است تا از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین جواهرات سلطنتی ایران یاد شود و افراد بسیاری دوست داشته باشند از آن دیدن کنند. 

تصویر تخت خورشید فتحعلی شاه

  • تاج فرح پهلوی

تاج فرح پهلوی یکی دیگر از جواهرات معروف سلطنتی ایران است که به دلیل داشتن طراحی خاص و فوق‌العاده بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این تاج که تقریبا ۲ کیلوگرم وزن دارد از الماس، طلا و سنگ‌های بسیار قیمتی چون یاقوت، زمرد و مروارید ساخته شده است. گفته می‌شود که طراحی و ساخت این تاج بسیار زیبا حاصل تلاش‌های گروهی از جواهر سازان خبره فرانسوی بوده است. به همین دلیل نیز با ظرافت بسیار خاصی ساخته شده است.

تصویر تاج فرح پهلوی

  • الماس دریای نور

یکی از زیباترین و در عین حال بزرگ‌ترین الماس‌های جهان که در موزه جواهرات سلطنتی ایران نگهداری می‌شود، الماس دریای نور نام دارد. زیبایی خیره کننده و همچنین رنگ متمایل به صورتی این الماس باعث شده است تا در سراسر جهان شهرت خاصی بیابد و افراد زیادی متقاضی بازدید از این الماس 182 قیراطی باشند. 

  • تاج پهلوی

تاج پهلوی را می‌توان یکی از گران قیمت‌ترین تاج‌های سلطنتی ایران دانست که در دوره رضا شاه برای تاج گذاری محمد رضا شاه طراحی و ساخته شد.

این تاج بسیار زیبا از سنگ‌های گرانبها الماس، مروارید، یاقوت و غیره ساخته شده است. همچنین در ساختار خود مقدار زیادی طلا و نقره را جای داده است.

زیبایی فوق‌العاده این تاج باعث شده است تا افراد بسیاری در سراسر جهان دوست داشته باشند برای یک بار هم شده شانس بازدید از این اثر هنری را به دست بیاورند.

تصویر تاج پهلوی

  • تاج کیانی

تاج کیانی یکی از جواهرات بسیار زیبا به یاد مانده از دوران فتحعلی شاه قاجار است که زیبایی خیره کننده‌ای دارد و می‌تواند هر فرد را برای ساعت‌ها به خود مجذوب کند. طراحی این تاج شباهت بسیار زیادی به تاج‌های دوران ساسانی دارد و از سنگ‌های گران قیمتی چون مروارید، زمرد و یاقوت و غیره ساخته شده است.

این تاج نشان دهنده قدرت و ثروت پادشاه در زمان خود محسوب می‌شود. 

  • کره جواهر نشان

یکی از خلاقانه‌ترین جواهراتی که در موزه ملی نگهداری می‌شود و طرفداران بسیار زیادی دارد، کره جواهر نشان است. این کره بسیار زیبا در هیچ جای دنیا مشابهی ندارد به همین دلیل نیز بسیار خاص و پرطرفدار است.

این کره طلایی با استفاده از سنگ‌های قیمتی جغرافیای جهان را به نمایش می‌گذارد.

لازم به ذکر است که این جواهر سلطنتی ایران دارای ۳۴ کیلوگرم وزن است و برای ساخت آن بیش از ۵۱ هزار قطعه جواهر مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین باید بدانید که زمان ساخت این جواهر به دوران ناصر الدین شاه قاجار باز می‌گردد. 

تصویر کره جواهر نشان

موزه جواهرات ملی ایران

موزه جواهرات ملی ایران یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های ایرانی است که به دلیل نگهداری از جواهرات سلطنتی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. در واقع می‌توان گفت نگهداری از جواهرات خاص در این مجموعه باعث شده تا در سراسر جهان شناخته شود.

این موزه در خزانه بانک مرکزی ایران قرار گرفته و بازدید را برای عموم مردم آزاد کرده است.

اگر علاقه بسیاری به جواهرات دارید و علاقه‌مندید با بهترین جواهرات ایران باستان آشنا شوید و در تاریخ سفر کنید، بازدید از این مجموعه می‌تواند تجربه خوبی برای شما باشد. 

 

ارزش جواهرات سلطنتی ایران چقدر است؟

یکی دیگر از سوالاتی که در رابطه با جواهرات سلطنتی ایران باستان بسیار پرسیده می‌شود، این است که این جواهرات چقدر ارزش دارند؟

در پاسخ به این سوال بسیار مهم باید بگوییم که قیمت گذاری بر روی این جواهرات کاری کاملا اشتباه است. چرا که ارزش این جواهرات تنها به ارزش مادی این جواهرات محدود نخواهد شد. در واقع می‌توان گفت این جواهرات بیشتر به این دلیل دارای ارزش است که به عنوان پشتوانه‌ای برای اسکناس در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این جواهرات سلطنتی یک کشور بازتاب دهنده قدمت و تاریخ آن است. همچنین رمز و رازهای بسیاری را با خود حمل می‌کند. 

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی جواهرات سلطنتی ایران باستان پرداختیم و اطلاعات مفید را در این باره در اختیار علاقه‌مندان قرار دادیم. ممکن است به عنوان فردی که علاقه بسیاری به جواهرات دارد، دوست داشته باشید طلا و جواهری را خریداری کنید که از نظر ظاهری شبیه به جواهرات سلطنتی باشد. خوشبختانه باید بگوییم که امروزه با فراهم بودن امکان ساخت طلای سفارشی به راحتی می‌توان اینکار را حتی با هزینه‌های بسیار پایین نیز انجام داد.

مجموعه ما یکی از بهترین مراکزی است که می‌تواند به شما در ساخت بهترین طلا و جواهرات بازار کمک کند. بنابراین اگر ایده خاصی برای ساخت جواهرات دارید اما نمی‌دانید ایده موجود را چگونه اجرا کنید، هیچ جای نگرانی نیست. ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم بهترین جواهرات بازار را در کمترین زمان ممکن طراحی و بسازید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اجرت دریافتی از سوی مجموعه ما بسیار پایین است. به همین دلیل هزینه شما بسیار کاهش خواهد یافت.