در بین فلزات موجود در جهان، طلا جزو مهم‌ترین و باارزش‌ترین فلزات محسوب می‌شود که از امتیاز اقتصادی و بازرگانی بالایی برخوردار است. این فلز ارزشمند در طی سال‌های اخیر توسط بانک‌های مرکزی کشورهای دنیا خریداری و ذخیره سازی می‌شود. از گذشته تا به امروز ذخیره طلا به‌عنوان یکی از نشانه‌های قدرت بانک مرکزی محسوب می‌شود؛ به‌ همین دلیل تمام کشورهای جهان تلاش می‌کنند تا با توسعه ذخایر طلا و خرید این فلز گرانبها، قدرت خود را در میان کشورهای جهان افزایش دهند. اگر شما نیز علاقه‌مند هستید که بدانید بیشترین طلا در کدام کشور است؟ و بزرگ‌ترین ذخایر طلا در جهان را بشناسید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تصویر ذخایر طلا

بزرگترین ذخایر طلا در جهان کجاست؟

طبق آمارهای رسمی قدرتمندترین کشورهای دنیا ذخایری حدود 24 هزار تن طلا را در اختیار دارند که هر روزه با افزوده شدن به قدرت آن‌ها، تسلط بیشتری روی کشورهای دیگر جهان پیدا می‌کنند؛ اما اگر تصور می‌کنید که زیباترین طلای جهان متعلق به کشورهایی است که بیشترین ذخایر طلا را در اختیار دارند، بهتر است بدانید که همواره این‌طور نبوده و بسیاری از گالری‌ها در سراسر دنیا خدمات ساخت طلای سفارشی را ارائه می‌دهند. بنابراین شما می‌توانید طرح زیباترین طلا جهان را به کارشناسان آن‌ها ارائه کنید تا برای شما طراحی و اجرا کنند. گالری حقانی از جمله بزرگ‌ترین مجموعه‌های طلا و جواهر محسوب می‌شود که خدمات ساخت طلای سفارشی را برای مشتریان خود فراهم نموده است. همچنین انواع طلای شرکتی با پایین‌ترین اجرت و بهترین کیفیت را می‌توانید از طریق این مجموعه خریداری کنید.

  • ایالات‌ متحده آمریکا

آمریکا با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین منبع طلا در سراسر دنیا نخستین جایگاه در لیست کشورهای دارای بزرگ‌ترین ذخایر طلا در جهان را به خود اختصاص داده است. این کشور دارای 8133.5 تن شمش طلا است که در کنتاکی، فورت ناکس، ضراب‌خانه دنور، فیلادلفیا و خزانه شمش وست پوینت از آن‌ها نگهداری می‌شود. کشور آمریکا در صندوق امانات از طلاهای سرمایه‌گذاران و سپرده‌گذاری شخصی شمش طلا آن‌ها محافظت می‌کند. آمریکا با ذخایر طلا خود علاوه‌بر اینکه یکی از کشورهای قدرتمند در منابع اقتصادی محسوب می‌شود، دارای زیورآلات و جواهرات بسیار زیبا و چشم‌نوازی بوده که توجه بسیاری از جوامع را به خود جلب نموده است. یکی از دغدغه‌های افرادی که به طلا علاقه‌مند هستند، حساسیت به این فلز گران‌بها محسوب می‌شود. البته گاهی اوقات ممکن است با دیدن علائم حساسیت به طلا متوجه نباشید که منشا آن چه چیزی است، به‌همین خاطر توصیه می‌کنیم این علائم را جدی بگیرید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

  • روسیه

کشور روسیه طی سال‌های گذشته از جمله بزرگ‌ترین خریداران طلا در جهان بوده‌ است. به‌همین دلیل می‌توان آن را جزو کشورهایی دانست که بزرگ‌ترین ذخایر طلا در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. روسیه برای خرید 224 تن شمش طلا درصد زیادی از دارایی‌های خود در آمریکا را به فروش رساند. کشور روسیه طبق آخرین آمار دارای 2295.4 تن ذخیره طلا است.

  • ایتالیا

ایتالیا جزو کشورهایی محسوب می‌شود که طی سال‌های اخیر توانسته ذخایر طلا خود را حفظ کند. البته نقش طلا در این کشور به‌عنوان یک اندوخته ایمنی محسوب می‌شود که از جامعه در برابر نوسانات دلار حفاظت می‌کند. ایتالیا با برخورداری از 2451.8 تن طلا جزو کشورهای دارای بیشترین ذخایر طلا در جهان محسوب می‌شود.

  • هلند

هلند یکی از بزرگ‌ترین ذخایر طلا در دنیا را دارد. این کشور به‌تازگی مقداری از ذخایر طلا خود را از آمریکا به هلند برگردانده است. این کشور دارای 612.5 تن ذخیره طلا بوده و به‌تازگی قصد دارد ذخایر طلا خود را به خارج از شهر آمستردام منتقل کند.

  • سوئیس

سوئیس با در دست داشتن یکی از عظیم‌ترین ذخایر طلا بیشترین معاملات طلا را با کشورهای هنگ‌کنگ و چین دارد. این کشور دارای 1040 تن طلا بوده و هنگام جنگ جهانی دوم با متحدین و متفقین جنگ معاملات تجاری انجام می‌داد.

  • فرانسه

فرانسه جزو کشورهایی است که طی سالیان گذشته مقداری از ذخایر طلا خود را به فروش رسانده است‌. این کشور دارای 2436 تن طلا بوده و خزانه‌های بانک دوفرانس در پاریس از جمله سپرده‌گذاری‌های مورد تایید صندوق بین‌المللی محسوب می‌شود‌.

  • آلمان

کشور آلمان پس‌ از سال‌ها برخورداری از بالاترین رکورد تقاضا خرید طلا، با کاهش عجیبی روبه‌رو شد. با این‌ وجود پس‌ از گذراندن بحران مالی جهانی با سرمایه‌گذاری‌های مداوم مقدار زیادی طلا را از کشورهای فرانسه و آمریکا به خزانه‌های کشور خود بازگرداند. این کشور در حال حاضر دارای 3362.4 تن طلا است که یکی از بزرگ‌ترین ذخایر طلا در جهان به‌شمار می‌رود.

  • چین

چین از جمله کشورهایی است که به بانک‌های داخلی و بین‌المللی خود این امکان را داد تا برای مقابله با نوسانات ارزی به معاملات طلا بپردازند. همچنین این کشور طی سال‌های گذشته فعالیت‌ها و معاملات طلا را به‌صورت جهانی به اشتراک گذاشته است. این کشور دارای 1948.3 تن ذخایر طلا بوده که قرار است مقدار قابل‌توجهی دیگر به این ذخایر اضافه شود.

تصویر طلا چین

  • ژاپن

ژاپن با 765.2 تن طلا یکی از برترین قدرت‌های اقتصادی در جهان محسوب می‌شود که دارای یکی از بزرگ‌ترین ذخایر طلا در دنیا نیز است. بانک مرکزی ژاپن به‌منظور تقویت تقاضا برای طلا در سراسر جهان نرخ بهره را به زیر صفر رسانده است.

  • هند

یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان و تاثیرگذاران روی تقاضا جهانی طلا، کشور هند به‌شمار می‌رود. این کشور از بزرگ‌ترین فروشگاه طلا در جهان برخوردار بوده و دارای 687.8 تن ذخیره طلا است.

علت نگهداری طلا در بانک‌‌های مرکزی

در برخی مواقع همچون جنگ اقتصاد جهان دچار تحول شده و فضا اقتصادی جهان نیز وارد رکود می‌شود. به‌ همین دلیل در این زمان‌ها نگهداری از طلا در بانک‌های مرکزی امری قابل توجه است. طلا در تمام کشورهای جهان جنبه سرمایه‌گذاری و مصارف صنعتی داشته و هنگام بحران‌های اقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. توجه داشته باشید که از جمله موارد موثر در نگهداری طلا در بانک‌های مرکزی و سرمایه‌گذاری به‌منظور ذخیره‌سازی این فلز ارزشمند، نرخ بهره محسوب می‌شود.‌ هرگاه نرخ بهره در کشورهای قدرتمندی همچون آمریکا کاهش پیدا کند، تقاضا خرید و نگهداری طلا افزایش پیدا کرده و هنگام افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی تمایل دارند که طلای ذخیره شده را به فروش برسانند.

در برخی مواقع نیز بانک مرکزی قصد دارد ترازنامه خود را متوازن نگه‌دارد؛ به این منظور اگر بدهی‌های آن افزایش پیدا کرده باشد یا به چاپ و عرضه پول اقدام کند، باید دارایی‌های خود را از طریق خرید طلا افزایش دهد.

تصویر نگهداری طلا در بانک‌‌های مرکزی

کشورهایی که بیشترین حجم فروش طلا را داشته‌‌اند!

در ماه‌های اول سال 2023 کشور قزاقستان در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بیشترین حجم فروش طلا را تجربه کرده‌ و حدود 20 تن از ذخایر طلا خود را به فروش رسانده است. علاوه‌بر قزاقستان، بانک مرکزی ازبکستان نیز حدود 14.6 تن از طلا خود را کاهش داد. کشور کامبوج نیز به‌طور همزمان در این ماه‌ها با کاهش 10 تنی ذخایر طلا روبه‌رو شده‌ است. همچنین کشورهایی همچون کرواسی و روسیه نیز مقداری از ذخایر طلا خود را به واسطه فروش از دست داده‌اند.

جمع‌ بندی

در این مقاله به بررسی کشورهایی پرداختیم که بزرگ‌ترین ذخایر طلا در جهان را به خود اختصاص داده‌اند. کشورهایی همچون آمریکا، روسیه، سوئیس، هلند، چین و با توجه به ذخایر طلای خود از قدرت اقتصادی بالایی نیز برخوردار هستند. این کشورها با برخورداری از بزرگ‌ترین ذخایر طلا به‌عنوان یک اندوخته ایمنی می‌توانند از جامعه در برابر نوسانات دلار و دیگر بحران‌های اقتصادی محافظت کنند. همان‌طورکه گفته شد اگر قصد خرید اکسسوری‌ها و زیورآلات با بهترین کیفیت را دارید، می‌توانید با مراجعه حضوری یا از طریق وب‌سایت گالری حقانی از انواع اکسسوری‌های متنوع این فروشگاه دیدن نمایید.