شاید تابحال این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که فرق طلا و جواهر چیست؟ معمولا اکثر ما این دو عبارت را برای یک نوع محصول استفاده می‌کنیم؛ اما واقعا طلا و جواهر چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با یکدیگر دارند؟ آیا از لحاظ قیمت، کیفیت، کارایی، نحوه ساخت و غیره نیز با یکدیگر فرق دارند؟

در این مقاله تصمیم گرفتیم یکبار برای همیشه این موضوع را به صورت همه جانبه بررسی کنیم.

مجموعه حقانی به عنوان معتبرترین مرکز خرید طلا آنلاین انواع طلا و جواهر دست ساز و منحصر به فرد را با تضمین اصالت و کیفیت و با قیمت مناسب عرضه می‌کند.

همچنین در نظر داشته باشید که اگر طرح یا الگوی خاصی را مدنظر دارید، می‌توانید با امکان ساخت طلای سفارشی آن را سفارش دهید و تا توسط استادکاران ماهر ایرانی عینا اجرا شود.

تفاوت طلا و جواهر چیست؟

تفاوت اصلی طلا با جواهر در ویژگی‌های درونی آن است. طلا به مصنوعاتی گفته می‌شود که تماما از فلزات گرانبها و آلیاژهای گران قیمت ساخته شده، این در حالیست که در طراحی و ساخت جواهر از سنگ‌های زینتی و قیمتی و نگین‌های نیمه قیمتی و اتمی نیز استفاده می‌شود.

سنگ‌ها یا نگین‌های به کار رفته در جواهرات گاها طبیعی و ارزشمند و یا نگین اتمی و مصنوعی هستند. جواهراتی که در ساخت آن‌ها از نگین‌ها و سنگ‌های طبیعی استفاده شده جواهرات اصل نامیده می‌شوند که بسیار گران قیمت و چشم نواز هستند.

برای اینکه به تفاوت‌های اساسی و بنیادین بین طلا و جواهر پی ببرید نیاز است که این دو را به صورت مجزا بررسی کنیم. در ادامه صفر تا صد آنچه لازم است راجع به این دو بدانیم را توضیح خواهیم داد.

 

طلا چیست؟

تمامی مصنوعاتی که از فلز گرانبهای طلا ساخته شوند را با این عنوان خرید و فروش می‌کنند.

طلای ۲۴ عیاری که از معدن استخراج می‌شود کاملا خالص است و بافتی نرم دارد؛ همچنین به دلیل عدم استحکام کافی قابلیت شکل‌دهی ندارد و عموما به صورت شمش یا طلا عرضه می‌شود.

برای ساخت زیورآلات با استفاده از طلا نیاز است که حتما آن را با فلزات دیگری همچون نقره، تیتانیوم، پلاتین و غیره ترکیب کنند تا قابلیت شکل‌دهی داشته باشد.

ترکیب طلا با سایر آلیاژها موجب می‌شود طلا دارای ناخالصی باشد و با عنوان طلای ۱۸ عیار به فروش برسد. مجموعه حقانی کلیه زیورآلات خود را با طلای ۱۸ عیار تولید می‌کند و گاها بنا به درخواست مشتری امکان ساخت زیورآلاتی با عیار ۲۱ را نیز فراهم می‌کند.

سرویس طلاسفید زنانه امرالد یاقوت کبود غیرطبیعی

جواهر چیست؟

به زبان ساده جواهر نوعی طلاست که به سنگ‌های قیمتی و زینتی مزین است؛ در واقع آنچه موجب می‌شود شما بتوانید طلا را از جواهر تمیز دهید وجود همین نگین‌ها و سنگ‌های قیمتی یا اتمی است.

برای ساخت جواهرات به یک پایه نیاز داریم تا بتوانیم در انتهای کار سنگ‌ها یا نگین‌های قیمتی را وی آن سوار کنیم.

طیف جواهرات بسیار گسترده و متنوع است. اکثر افراد جواهراتی را می‌پسندند که مزین به الماس، برلیان، کهربا، مرجان، مهره‌ها و غیره باشد.

 

در گذشته‌های دور جواهرات را بر حسب رنگ نگین دسته بندی می‌کردند؛ اما رفته رفته با تولید نگین‌های صنعتی و آزمایشگاهی این دسته بندی‌ها تغییر کرد.

در حال حاضر با توجه به قیمتی بودن و یا نیمه قیمتی بودن جواهرات آن‌ها را دسته بندی می‌کنند.

الماس، زمرد، یاقوت کبود و قرمز از شناخته شدن‌ترین نگین‌های قیمتی هستند و آمیتیست، سیترین و توپاز از جمله نگین‌های نیمه قیمتی هستند.

 

طلا و جواهر از لحاظ قیمت چه تفاوتی دارند؟

فرق و طلا و جواهر در قیمت عرضه آن نیز نمود پیدا می‌کند. در ادامه نحوه محاسبه قیمت خرید طلا و جواهر را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

خرید جواهر: قیمت روز هر گرم طلا + اجرت ساخت* + سود فروشنده (عموماً ۱۵ تا ۲۰ درصد است)

خرید طلا: قیمت روز هر گرم طلا + اجرت ساخت + سود فروشنده (عموماً ۷ تا ۸ درصد است)

نکته: در نظر داشته باشید که برای تولید جواهرات باید هزینه‌های مخراج کاری و ایجاد پایه برای جواهر را در نظر داشته باشید که این نکته بر اجرت ساخت آن تاثیر دارد و همین نکته موجب می‌شود که قیمت جواهرات نسبت به طلا بیشتر باشد.

نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که سود فروشنده در فروش جواهرات حدود دو برابر است و همین نکته به صورت غیر مستقیم بر قیمت نهایی محصول تاثیر می‌گذارد.

 

تفاوت فروش طلا و جواهر چیست؟

علاوه بر تفاوت‌هایی که در هنگام خرید برای طلا و جواهر وجود دارد در هنگام فروش نیز مواردی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر داشته باشید.

هنگام فروش جواهرات اجرت ساخت و سود فروشنده کسر شده و متناسب با قیمت روز طلا مابقی هزینه به شما پرداخت می‌شود.

در مورد جواهرات نیز همین روند باید طی شود با این تفاوت که ما به تفاوت ارزش نگین‌ها نسبت به زمان خرید باید پرداخت شود.

وجود فاکتور جواهرات در هنگام فروش از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا با وجود فاکتور، طلا فروش ۲۵ الی ۳۰ درصد از ارزش جواهرات را کسر کرده و مابقی آن را پرداخت می‌کند؛ ولی اگر فاکتور در دسترس نباشد قطعا ضرر بسیاری بر شما تحمیل خواهد شد.

سرویس طلاسفید زنانه امرالد نگین اتمی

بررسی تفاوت اجرت ساخت طلا و جواهر

اجرت ساخت، هزینه‌ای است که بابت ساخت طلا و جواهرات پرداخت می‌شود. طلاهایی که به صورت ماشین کاری تولید می‌شوند و اصطلاحا دست ساز نیستند اجرت ساخت کمتری دارند و در مقیاس بالا تولید می‌شوند؛ درحالیکه اجرت ساخت طلا و جواهرات دست ساز بسیار بیشتر است و تعداد تولید آن محدود است.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که جواهرات اجرت ساخت بالاتری دارند؛ زیرا علاوه بر تولید پایه به مخراج کاری نیاز دارند و همین نکته بر اجرت ساخت آن‌ها تاثیر می‌گذارد و همین نکته بر قیمت نهایی جواهرات نیز تاثیر می‌گذارد.

 

نکاتی که قبل از خرید طلا باید در نظر داشته باشید

قیمت طلا: نرخ طلا به صورت روزانه و گاها ساعتی دچار نوسان می‌شود؛ پس هنگام خرید نرخ طلا را استعلام بگیرید. این نرخ معمولا از جانب اتحادیه طلا فروشان اعلام می‌شود.

اجرت ساخت: اجرت ساخت طلاها متناسب با نوع طراحی و میزان پیچیدگی آن‌ها متفاوت است؛ به عنوان مثال طلاهایی که به سبک عربی طراحی شده‌اند اجرت ساخت بالایی دارند و نمونه‌هایی که به سبک فانتزی یا مینیمال طراحی شده‌اند اجرت ساخت کمتری دارند.

سود فروشنده: این مبلغ متغیر است؛ اما معمولا بین ۱۲ تا ۱۵ درصد است.

چند توصیه مهم که حتما باید به آن توجه کنید:

 • از مراکز معتبر خرید کنید تا از اصالت طلا مطمئن باشید و یا طلای دست دوم را به جای طلای نو به شما نفروشند.
 • یکی از فلزاتی که به عنوان ناخالصی در طلای ۱۸ عیار استفاده می‌شود نیکل است که گاها باعث بروز حساسیت می‌شود؛ پس قبل از خرید حتما این نکته را در نظر بگیرید.
 • علامت GP روی طلا نشان دهنده این است که مصنوعات خریداری شده طلا نیست و صرفا دارای روکش طلاست.

 

نکاتی که قبل از خرید جواهرات باید در نظر داشته باشید

 • با توجه به اینکه جواهرات دارای نگین‌های زینتی و قیمتی هستند؛ نوع نگین و وزن آن بر قیمت نهایی محصول تاثیر می‌گذارد.
 • این نکته را در نظر داشته باشید که سنگ‌ها زیبایی و جذابیت محصول را دو چندان می‌کنند؛ اما قیمت محصول را به صورت فراینده‌ای افزایش می‌دهد.
 • حتما از فروشنده فاکتور بگیرید و از خرید جواهرات بدون فاکتور امتناع کنید؛ زیرا قطعا در هنگام فروش با چالش روبرو خواهید شد.

در انتها به عنوان نکته پایانی یادآوری می‌کنیم که برای خرید طلا و جواهر حتما مجموعه‌ای مطمئن را انتخاب کنید که به اصالت محصولات آن اطمینان دارید. حقانی از جمله مجموعه‌های معتبر و مطمئن است که مزایای بسیاری را برای مشتریان خود در نظر می‌گیرد.

برخی از مزایای این مجموعه عبارتند از:

 • فاکتور معتبر طلا
 • امکان تعویض و عودت
 • ضمانت اصالت کالا
 • امنیت بالای خرید طلا
 • ساخت سفارشی طلا
 • ارسال رایگان

برای بهره‌مندی از امکانات این مجموعه و خرید آنلاین انواع طلا و جواهرات تنها کافیست از طریق صفحه محصولات، آنچه نیاز دارید را انتخاب کرده و به سبد محصول اضافه کنید و در انتها با پرداخت بهای آن منتظر دریافت سفارش خود باشید.