یکی از اکسسوری‌هایی که مردان و زنان از آن استفاده می‌کنند و استایل جذابی برای خود رقم می‌زنند، زنجیر طلا است. اگر شما به دنبال جدیدترین زنجیر طلا می‌گردید، می‌توانید به سایت طلا و جواهری حقانی مراجعه کنید و از میان نمونه‌های قرار داده شده در سایت، مدل مناسبی را انتخاب کنید؛ همچنین می‌توانید با ساخت طلای سفارشی نمونه مورد نظر را سفارش دهید تا بهترین و زیباترین جواهرات را برای شما تولید کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان تماس بگیرید.

اسم انواع زنجیر طلا

زنجیر طلا از لحاظ بافت، مدل‌های متفاوتی دارد. نحوه اتصال زنجیرها به هم سبب می‌شود که مدل‌های مختلفی به وجود بیاید که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زنجیر کابلی

طراحی کلاسیک این زنجیر، سبب شده است که از ساده‌ترین مدل زنجیر طلای موجود در بازار باشد. این زنجیر به این صورت طراحی شده که بیضی‌هایی که در آن استفاده شده کاملا یکسان و یکنواخت هستند و الگوی ثابتی دارند‌. این مدل از زنجیرها در ضخامت‌های متفاوتی تولید می‌شوند و در بازار به فروش می‌رسند. زنجیر کابلی از جمله زنجیرهایی است که برای مردان هم مناسب است.

 • زنجیر فیگارو

زنجیر مدل فیگارو از سبک زنجیرهای فانتزی محسوب می‌شود. الگوی طراحی این زنجیر به این صورت است که پس از اینکه چند زنجیر کوتاه به هم متصل شدند یک حلقه بلند در بین آن‌ها قرار می‌گیرد. زنجیر مدل فیگارو برای ساخت اکسسوری‌های مختلف مانند دستبند و گردنبد هم کاربرد دارد.

 • زنجیر طنابی

 این زنجیر طراحی پیچیده‌ای دارد و شکل ظاهری آن شبیه طناب است. این مدل از زنجیرها با آویز یا بدون آویز قابل استفاده هستند.

 • زنجیر طلا مدل گندمی

شکل ظاهری این زنجیر به صورت حلقه‌های بیضی شکل است. این زنجیر طراحی بسیار ظریفی دارد و از ساختار بسیار نرمی برخوردار است. اگر در جستجوی بهترین زنجیر طلا زنانه هستید این مدل، گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

 • زنجیر سنگاپوری

از جمله ظریف‌ترین زنجیری که در بازار موجود است می‌توان مدل‌های سنگاپوری را ذکر کرد. این مدل‌ها، دوام بالایی دارند و به صورت کلاسیک و درهم تنیده تولید می‌شوند.

 • زنجیر توپی

در تولید زنجیرهای توپی از گوی‌های کروی شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. آقایان این مدل زنجیرها را دوست دارند.

 • زنجیر باکس

 زنجیر باکس به این صورت طراحی شده است که دانه‌های مربعی شکلی دارند و با آویز یا بدون آویز مورد استفاده قرار می‌گیرند و اگر پاره شود به راحتی حلقه داخلی آن تعویض شده و تعمیر می‌شوند.

 • زنجیر ماری

این مدل از زنجیر همان گونه که از نام آن مشخص است شبیه یک مار بوده و از حلقه‌های بسیار کوچکی تشکیل شده است که خیلی نزدیک به هم هستند. زنجیر ماری انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و استفاده از آن راحت بوده و با استفاده از آن اذیت نمی‌شوید.

 • زنجیر کارتیر

زنجیر کارتیر از مشهورترین و معروف‌ترین زنجیرهای موجود در بازار است. این زنجیر در قطرهای متنوعی تولید می‌شود. برخی از اوقات به آن زنجیر کورب هم می‌گویند.

زنجیر طلا کارتیه

در هنگام خرید زنجیر طلا به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمانی که قصد خرید زنجیر طلا را داریم باید مواردی را رعایت کنیم. از جمله موارد مهمی که در انتخاب ما تاثیر می‌گذارد عبارتند از:

 •  زنجیر از جنس طلا یا روکش طلا

یکی از موارد پر اهمیت این است که قصد دارید زنجیر مورد نظر شما از جنس طلا باشد یا از جنس روکش طلا؟! چون قیمت آن‌ها با هم متفاوت است و قیمت زنجیر با روکش طلا ارزان‌تر است؛ اما روکش این زنجیر پس از مدتی از بین می‌رود و فلز و رنگ زیری آن نمایان می‌شود. وقتی این اتفاق بیفتد ناگزیرند به طلافروشی مراجعه کنید تا دوباره آن را آبکاری کنند؛ به همین دلیل اگر از دسته از خانم‌هایی هستید که همیشه گردنبند طلا زنانه به گردن می‌آویزید، توصیه می‌کنیم نوع طلای آن را بخرید تا دوام همیشگی داشته باشد و نیاز نباشد هر چند ماه یک‌بار آبکاری شود.

 • زنجیر طلای توخالی یا توپر

زمانی که به انتخاب زنجیر طلا می‌پردازید اگر نمونه‌ها را در دست خود امتحان کنید، متوجه می‌شوید برخی از آن‌ها وزن سبکی دارند. این زنجیرها، از نوع توخالی هستند که به علت وزن پایین‌شان، قیمت ارزان‌تری دارند ولی از معایب این زنجیرها این است که به راحتی و با کوچک‌ترین ضربه شکسته می‌شوند یا ترک می‌خورند. در این شرایط ممکن است زنجیر مورد نظر قابل تعمیر نباشد و شما مجبور شوید آن را بفروشید؛ بنابراین اگر این زنجیرها را انتخاب و خریداری کردید باید بیشتر از آن‌ها مراقبت کنید.

 • عیار زنجیر طلا

نکته دیگری که در هنگام خرید زنجیر طلا اهمیت دارد عیار طلا است. زنجیرهایی که عیار بالاتری دارند نرم‌تر هستند و عمر آن‌ها کمتر از زنجیرهای با عیار پایین‌تر است؛ به همین دلیل اگر قصد دارید گردنبندی خریداری کنید که به صورت روزمره استفاده نمایید از خرید طلای ۲۰ یا ۲۲ اجتناب کنید؛ چرا که آن‌ها در برابر ضربه مقاومت پایینی دارند و زود خراشیده می‌شوند. هر چقدر عیار طلا پایین‌تر باشد مقاومت آن بالاتر است؛ اما به علت اینکه خلوص طلای آن کمتر است قیمت پایین‌تری دارد. 

در طلاهای با عیار کمتر بیشتر از فلزهای دیگر مانند نیکل، نقره، مس و… استفاده می‌شود و استفاده از این طلا برای افرادی که به نیکل حساس هستند مضر است و باید از طلاهای خالص‌تر استفاده کنند. در کشور ما طلای زیر ۱۸ عیار تولید نمی‌شود و خرید و فروش آن قانونی نیست.

 •  توجه به شکل حلقه‌ها و دانه‌های تشکیل دهنده آن

یکی از مواردی که در مقاومت گردنبند تاثیر می‌گذارد نوع حلقه‌ زنجیر است‌. مثلا زنجیرهایی که بافت تخت (طرح امگا) دارند و زنجیرهای جناغی یا زنجیر مارپیچ به راحتی پیچ می‌خورند. این مدل‌ها با گیر کردن به لباس فرد ممکن است بشکنند و تعمیر گردنبند پیچ خورده بسیار کار سختی است.

علاوه بر سلیقه شخصی، طریقه استفاده از طلا هم اهمیت بسزایی در دوام آن دارد. اگر زنجیر را برای استفاده روزمره انتخاب می‌کنید به طوری که قرار است همیشه در گردن باشد زنجیرهایی انتخاب کنید که ضخیم و مقاوم بوده و تحمل وزن آویز را داشته باشد و زنجیر بعد از گذشت مدتی پاره نشود. بهترین مارک زنجیر طلا، زنجیر باکس و گندمی هستند که از طول عمر و مقاومت بالایی برخوردار بوده و علاوه بر آن انعطاف پذیر هستند. از مدل‌های محکم و بادوام دیگر می‌توان زنجیرهای فیگارو، لنگر (مرینر)، قلابی، تسمه‌ای و طنابی را ذکر کرد.‌

 • توجه به قفل زنجیر

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید زنجیر طلا باید به آن توجه کنید، قفل زنجیر است. قبل از خرید گردنبند زنجیری، اقدام به تست قفل آن کنید و به این ترتیب از استحکام و شکسته نشدن آن مطمئن شوید. انواع قفل‌هایی که برای زنجیر استفاده می‌شود متعدد هستند. یکی از بهترین قفل‌ها که بسیار محکم بوده و به راحتی قابل باز کردن نیست، قفل لابستر است. لازم به ذکر است بیشتر قفل‌هایی که برای زنجیر طلا کاربرد دارد، قفل‌های حلقه‌ای هستند که معمولا نازک بوده و مقاومت آنچنانی ندارند؛ ولی زنجیرهای لابستر استحکام و دوام بالایی دارند.

 • طول و ضخامت زنجیر طلا

علاوه بر لباس‌ که در استایل افراد تاثیر می‌گذارد، سایز زنجیر طلا هم سبب می‌شود اندام‌های مختلف بدن، به گونه‌ای متفاوت دیده شود. اگر دارای اندام باریکی هستید و قصد خرید زنجیر طلا را دارید توصیه می‌کنیم از زنجیر کوتاه و نازک و اگر اندام‌تان چاق است از زنجیرهای بلند و ضخیم استفاده کنید. 

اگر از آویز یا پلاک سنگین بهره می‌برید زنجیر طلا ضخیم زنانه را مورد استفاده قرار دهید تا وزن آویز برای آن قابل تحمل باشد. اگر موهای بلندی دارید از انتخاب زنجیر نازک خودداری کنید؛ چرا که موها در پیچ‌و تاب حلقه‌های زنجیر گیر می‌افتد.

اگر دوست دارید زنجیر طلا تا زیر سینه‌ها و نزدیکی ناف برسد زنجیرهای با اندازه ۶۰ سانتی‌متری مناسب هستند؛ اما اگر می‌خواهید این زنجیرها تا روی سینه‌ها ادامه داشته باشد باید انواع ۵۵ سانتی‌متری را انتخاب کنید. زنجیرهای با طول ۴۳ تا ۴۸ سانتی‌متری تا روی یقه لباس می‌رسد. 

معمولا محبوب‌ترین سایز زنجیر برای آقایان زنجیرهایی با طول ۵۰ سانتی‌متر هستند که بلندی زنجیر تا پایین یقه لباس آنان است. مناسب‌ترین سایز زنجیر برای آقایانی که گردن کوتاهی دارند اندازه ۴۵ سانتی‌متری آن پیشنهاد می‌شود. اندازه زنجیرهای مناسب برای کودکان در سایزهای بین ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر قرار می‌گیرند.

 • نرم بودن زنجیر طلا

یکی از موارد مهمی که در هنگام خرید زنجیر باید در نظر داشته باشید نرم بودن سطح زنجیر است. اگرچه شاید در نگاه اول این موضوع، مهم نباشد؛ اما فراموش نکنید وقتی سطح زنجیری زبر باشد بعد از اینکه چند ساعت از آن استفاده کردید پوست گردن و سینه شما به‌ شدت اذیت شده و قرمز و خراشیده می‌شود. برای اینکه در هنگام خرید از نرمی زنجیر مطمئن شوید لازم است با انگشتان خود سطح آن را لمس کنید؛ همچنین می‌توانید با کشیدن زنجیر روی لباستان متوجه شوید به لباس شما برخورد می‌کند یا خیر، در صورت گیر نکردن آن به لباس، پی به صاف بودن سطح آن می‌برید و می‌توانید با خیال راحت آن را بخرید. 

زنجیر طلا کارتیه زنانه مردانه

جمع بندی

زنجیر طلا از جواهراتی است که محبوبیت زیادی در بین اشخاص دارد. خانم‌ها و حتی آقایان این نوع جواهر را از گذشته تاکنون استفاده می‌کنند. اگر شما هم از افرادی هستید که در جستجوی جواهری هستید که از مد نرود و بتوانید مدت زمان زیادی از آن استفاده کنید، گردنبند طلا را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اما برای اینکه بتوانید انتخاب خوبی داشته باشید و بهترین زنجیر را برگزینید لازم است اطلاعاتی در این مورد داشته باشید؛ پس با ما تا انتهای مطلب امروز همراهی کنید.