از گذشته تا به امروز مار نماد محبوبی در جواهرات و زیورآلات بوده‌ است. استفاده از انواع زیورآلات با نماد مار برای بسیاری از افراد حتی سلبریتی‌ها، جذاب و دوست داشتنی است. مار در فرهنگ‌های مختلف تعابیر متنوعی دارد؛ به‌همین دلیل افراد بسیاری در سرتاسر دنیا از اکسسوری‌های مختلف با نماد مار استفاده می‌کنند. امروزه خرید گردنبند، انگشتر و دستبند مار در میان دوستداران زیورآلات محبوب شده؛ چراکه از جذابیت به خصوصی برخوردار است، فلذا اگر شما هم قصد آشنایی بیشتر با نماد مار در جواهرات را دارید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

استفاده از نماد مار در اکسسوری‌ها

تصویر اکسسوری مار

به‌طورکلی از نمادهای گوناگونی در طراحی طلا و جواهرات استفاده می‌شود. سمبل مار در اکسسوری‌ها همچون نماد کلید در زیورآلات و سایر نمادهای معروف و جذاب همچون نماد لوتوس در طلا بسیار رایج و متداول است. این نمادها تماما با متریال طلا ساخته‌ می‌شوند؛ اما گاهی اوقات نیز از نگین‌های مختلفی همچون نگین برلیان، عقیق، الماس سیاه و… استفاده می‌گردد. اگر شما هم با دیدین واژه الماس سیاه تعجب کردید و نمی‎دانید که چه کاربرد و ماهیتی دارد، توصیه می‌کنیم که حتما سایر مقالات موجود در مجله گالری طلا حقانی مطالعه فرمایید.

مار از جمله نمادهای دیرینی محسوب می‌شود که از قدیم الایام در دنیای جواهرسازی حضور داشته است. در زمان پادشاهان و امپراطوری‌های باستان از زیورآلات با نماد مار استفاده فراوان می‌شد؛ چرا که نشانی منحصربه‌فرد از خانواده‌های سلطنتی بود. به‌طورکلی مار نمادی از قدرت نمایی، حفاظت و شفا است؛ به همین دلیل استفاده از جواهرات با این طرح می‌تواند در افزایش اعتمادبه‌نفس تاثیر زیادی داشته باشد.

امروزه استفاده از جواهرات ماری نشانه‌ای از تولد دوباره و تغییرات مهم محسوب می‌شود. معمولا افرادی که به‌دنبال یک تغییر اساسی در زندگی خود هستند، بیشتر از دیگران می‌توانند با اکسسوری‌های ماری ارتباط برقرار کنند. اگر می‌خواهید یک هدیه پرمفهوم و الهام‌بخش برای شخصی تهیه کنید، خرید اکسسوری‌هایی که در آن‌ها نماد مار به‌کار رفته باشند، نشان‌دهنده شدت اهمیت فرد برای شما خواهد بود.

نماد مار در فرهنگ‌های مختلف

تصویر انگشتر مار

اکسسوری‌های با نماد مار در فرهنگ‌های مختلف معانی یکسانی ندارند. در ادامه به بررسی نماد مار در جوامع و کشورهای مختلف خواهیم پرداخت.

  • در مصر باستان اکسسوری‌هایی با طرح مار نشان‌دهنده الوهیت بوده و تنها افراد خانواده سلطنتی امکان استفاده از آن‌ها را داشتند. همین امر به قدرت و زیبایی جواهرات طرح مار می‌افزاید. مصر باستان اولین فرهنگی محسوب می‌شود که از زیورآلات طرح مار استفاده نمود. در آن زمان مارها نشانی از پادشاهان و امپراتوری‌های پرقدرت بوده‌اند.
  • رومیان باستان معانی مختلفی را برای نماد مار در جواهرات تعبیر کرده‌اند؛ اما اصلی‌ترین معنی آن عشق جاودانه، حکمت و خرد بوده است. در گذشته پادشاهان یونان و روم باستان معتقد بودند که مار مظهر خیر و شر و نشانی از نگهبان دنیا زیرین خواهد بود.
  • قبایل آفریقایی، هندوها و یهودیان معتقد بودند که مار در زیورآلات نشان دهنده تولدی دوباره و تغییرات مهم در زندگی است.
  • در برخی از فرهنگ‌ها نیز اکسسوری‌هایی با نماد مار بیان‌کننده عشق جاودان، ابدیت، قدرت انحصاری و تناسخ  است. گروهی از مردم معتقد بودند که مار نمادی از شفا، محافظت، رشد و باروری بوده و به‌ همین دلیل از جواهرات با نماد مار استفاده می‌کردند. گروهی دیگر نیز باور داشتند که استفاده از زیورآلاتی با نماد مار آن‌ها را از هرگونه بیماری و دشواری حفظ می‌کند.

امروزه طراحان طلا و جواهر همواره از نماد مار در زیورآلات استفاده می‌کنند؛ چراکه این نماد مفاهیم بسیار زیبا و ویژه‌ای را در فرهنگ‌های مختلف به خود اختصاص داده است و نمی‌توان از این جواهرات به‌سادگی عبور کرد. زیبایی منحصربه‌فرد جواهرات با طرح مار به‌گونه‌ای است که هر فرد با هر استایلی می‌تواند از این‌گونه اکسسوری‌ها استفاده کند.

مفهوم اکسسوری‎های طرح ماری

تصویر اکسسوری مار طلا

اکسسوری‌های طرح مار در انواع مدل‌ها و جنس‌های متفاوت نظیر طلا، نقره و استیل طراحی می‌شوند. محبوبیت استفاده از این انگشتر به دوران ملکه ویکتوریا بازمی‌گردد که از نامزد خود، یعنی شاهزاده آلبرت حلقه‌ای با نماد مار را هدیه گرفت. از آن زمان تا به امروز استفاده از اکسسوری با نماد مار بسیار منحصربه‌فرد و دوست‌داشتنی به‌نظر می‌رسد و بسیاری از افراد تمایل به استفاده از این اکسسوری با این طرح دلربا دارند. امروزه نیز جواهرات و زیورآلات با طرح مار نزد عموم افراد بسیار محبوب بوده و اشخاصی که از اکسسوری‌هایی با این نماد استفاده می‌کنند، نوعی قدرت بخصوص و ویژه را در خود احساس خواهند کرد. در ادامه معانی اکسسوری‌های طرح ماری را بررسی خواهیم کرد.

  • گردنبند ماری
تصویر گردنبند مار

همان‌طور که گفته شد استفاده از طرح مار در زیورآلات نماد قدرت و اعتمادبه‌نفس محسوب می‌شود. استفاده از گردنبندهای منحصربه‌فرد ماری نیز نشان‌دهنده جلال و شکوه است. اگر می‌خواهید دیگران را متوجه جذابیت خود کنید، بهتر است از گردنبند‌هایی با طرح مار استفاده نمایید. این گردنبندها نماد نگهبان بوده و از صاحب گردنبند دربرابر آسیب‌های محیطی، انرژی منفی و بدی محافظت می‌کنند.

  • انگشتر ماری
تصویر انواع انگشتر مار طلا

انگشترهای ماری می‌توانند طرح‌های پیچیده یا ساده‌ای داشته باشند؛ اما به‌طورکلی این انگشترها نماد عشق ابدی هستند و برای حلقه ازدواج کاملا منحصربه‌فرد و زیبا محسوب می‌شوند. انگشترهای ماری هدیه خوبی در مناسبت‌هایی همچون سالگرد ازدواج، نامزدی و تولد خواهند بود؛ چرا که کاملا الهام‌بخش بوده و نماد اتحاد و عشق ابدی زوجین به یکدیگر است.

  • دستبند ماری
تصویر دستبند طلا مار

دستبندهای ماری کاملا به‌دور دست پیچیده شده و یک دایره کامل به وجود می‌آورند. استفاده از این دستبندها نماد ابدیت، دایره زندگی، زندگی در حال حرکت و تکامل است. این دستبندها دارای مفهومی دوست‌داشتنی هستند و برای استفاده در مراسمات مختلف توصیه می‌شود.

  • گوشواره ماری
تصویر گوشواره مار

گوشواره‌ها از جمله اکسسوری‌های تکمیل‌کننده گردنبند محسوب می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید از گردنبند ماری استفاده کنید، باید بدانید که گوشواره ماری همراه آن جلوه بسیار زیبایی را به وجود می‌آورند. استفاده از این گوشواره‌ها نمادی از شکوه و قدرت شما خواهند بود. اگر قصد خرید گوشواره یا دیگر اکسسوری‌های ماری را دارید، می‌توانید از این جواهرات زیبا و باشکوه در گالری حقانی دیدن کنید. گالری حقانی تمام زیورآلات ماری را با بهترین کیفیت و قیمت به مشتریان عرضه می‌کند.

برند بولگاری، پیشگام در استفاده از نماد مار

برند بولگاری ازجمله مشهورترین و پرطرفدارترین برندهای حاضر در طراحی جواهرات به‌شمار می‌آید. این برند برای اولین‌بار در سال ۱۹۴۰ از نماد مار در جواهرات خود استفاده نمود. با توجه به استقبال فراوان عموم مردم، مار به یکی از مهم‌ترین نمادهای این برند تبدیل شد که بسیاری از سلبریتی ها نیز در جشنواره‌ها و مراسمات مختلف از گردنبندهای ماری برند بولگاری استفاده می‌کنند. استفاده از اکسسوری‌های ماری توسط سلبریتی‌ها به نوعی نماد قدرت‌نمایی و شکوه آن‌ها در مراسم است.

طی سالیان اخیر تعداد زیادی از جواهرات ماری در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف از سوی برنده بولگاری معرفی‌شده‌اند که هرکدام بی‌نهایت منحصربه‌فرد، زیبا و خلاقانه هستند. برند بولگاری علاوه‌بر به‌کارگیری تکنیک‌های خاص و جذاب در ساخت جواهرات ماری، از سنگ‌های قیمتی، ارزشمند و کمیابی نیز استفاده می‌کند که ارزش جواهرات این برند دوچندان می‌شود.

امروزه برندهای بزرگ و مطرحی همچون بولگاری از جواهراتی با نماد مار به‌طور فراوان استفاده می‌کنند. طراحان این برند مدل‌های بسیار زیبا و شگفت‌انگیزی را با الهام از این حیوان باشکوه طراحی کرده‌اند؛ درنتیجه شما هنگام خرید زیورآلات با طیف وسیعی از جواهرات مزین به نماد مار روبرو خواهید بود و به‌راحتی، متناسب با بودجه خود می‌توانید یکی از اکسسوری‌های مورد علاقه خود را  در بازار تهیه کنید..

خرید جواهرات با نماد مار

استفاده از نماد مار در جواهرات به شما کمک می‌کند تا به‌مرور به تغییر شکل خود بپردازید. استفاده از یک انگشتر، دستبند یا گردنبند طرح مار به ما پایان و آغاز را نشان می‌دهد؛ چراکه طراحی آن‌ها دایره‌ای شکل است. استفاده از جواهرات دارای طرح مار می‌تواند تولد ایده‌های نو یا شروعی جدید را نشان دهد. این زیورآلات با جذابیت و قدرتی که دارند به شما کمک می‌کنند تا احساس منحصربه‌فرد بودن داشته باشید.

از گذشته‌های دور مار به‌عنوان نماد زیبایی در جواهرات طراحی‌ شده است و می‌تواند از طریق ترکیب با جواهرات به‌خصوص، معانی عاشقانه‌ای را به‌ همراه داشته باشد. طراحی مارها با منحنی‌های بلند و انعطاف‌پذیر گزینه مناسبی برای استفاده در جواهرات و زیورآلات محسوب می‌شوند؛ اگر شما نیز قصد خرید اکسسوری را دارید که برایتان جذابیت، قدرت و اعتمادبه‌نفس به‌همراه داشته باشد، خرید جواهرات با نماد مار را توصیه می‌کنیم.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی نماد مار در جواهرات مختلف اعم از گردنبند، گوشواره، دستبند و انگشتر پرداختیم. نماد مار در جواهرات از گذشته تا به امروز وجود داشته و در فرهنگ‌های مختلف مفاهیم گوناگونی دارد. به‌طورکلی یک مفهوم کلی از نماد مار وجود نداشته و هر کشور متناسب با پیشینه خود برداشتی جداگانه‌ای از نماد مار دارد. البته بهتر است بدانید که مار یکی از محبوب‌ترین نمادهایی است که در جواهرات استفاده‌ می‌شود. اگر می‌خواهید یکی از اکسسوری‌های ماری را خریداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه حضوری به  گالری حقانی یا به‌صورت آنلاین از مدل‌های متنوع جواهرات این گالری دیدن کنید.